Capitala dupa summit

Adriean Videanu: In Bucuresti nu s-a facut curatenie pentru summit-ul NATO. Actiunea se afla oricum in planul Primariei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:09 Actualitate | Esenţial


Primarul Capitalei nu stie cati bani s-au cheltuit pentru summit
Foto: Rompres
Primarul Capitalei, Adriean Videanu a declarat, astazi, intr-o conferinta de presa, ca bucurestenii au demonstrat ca merita respectul celor mai puternici oameni ai lumii, dupa summit-ul NATO incheiat ieri. Primarul Capitalei a adaugat ca in acest moment se circula deja pe tot traseul de 20 de kilometri restrictionat in timpul summit-ului NATO .

Adriean Videanu a tinut sa le multumeasca celor peste 35.000 de angajati ai Ministerului de Interne, Apararii si celorlalte ministere care au ajutat la buna desfasurare a summit-ului NATO.

El a mai precizat si ca amenajarea spatiilor verzi in capitala nu a fost o actiune programata special pentru summit-ul NATO, ci se afla in planurile Primariei, iar aceasta actiune va continua.

Intrebat cati bani au fost cheltuiti pentru summit-ul NATO, primarul a spus ca nu poate sa raspunda deocamdata la aceasta intrebare, pentru ca nu se stie cu exactitate raspunsul. El a aratat ca Guvernul a alocat un buget de 13 milioane de lei pentru acest eveniment, insa deocamdata nu se stie daca intreaga suma a fost cheltuita.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1178 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    culmea tupeului (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 11:38)

    alex [anonim]

    incredibil ce tupeu are obraznicatura asta de Videanu ... auzi la el "era in planurile primariei" ... de sapte ani n-au dat o dunga de vopsea pe Aviatorilor ... accidente la greu din cauza ca nu vede prostimea benzile pe piatra cubica ... si el spune ca era oricum programat. Ce mincinos ordinar! Si noi ce prosti ca punem botul si ii votam in continuare ca niste vite!
    • +1 (3 voturi)    
      o fi tupeu, dar rezultatele sunt ok (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:31)

      tetelu [anonim] i-a raspuns lui alex

      ai dreptate cand spui ca nu s-a mai facut nimic de nu stiu cati ani in privinta marcajelor rutiere, dar adevarul este ca lucrurile au inceput sa se miste in bucuresti, cu sau fara summit. chiar daca functioneaza pe mai multe viteze (compara sectorul 3 cu sectorul 4, de exemplu), orasul asta incepe sa arate cat de cat normal. sigur, mai e mult pana departe, dar si majoritatea bucurestenilor mai au destul pana sa se comporte ca niste cetateni europeni.
      • -1 (3 voturi)    
        NORMAL ????? pentru Africa poate.... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:12)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui tetelu

        Dupa o zi de mers prin Bucuresti am pantofii de 3 ori mai prafuiti decat atunci cand merg la tara.
        Asa ca nu-mi spune ca Bucurestiul arata OK, e un oras mizerabil si supraaglomerat.
        Stiu ce urmeaza sa zici: "pai daca nu-ti convine pleaca" -- corect dar aici e vorba daca orasul e OK sau nu.
        Si Bucurestiul NU e OK, trebuie sa fii indoctrinat RAU DE TOT sa spui ca e un oras OK, dar asa sunt romanii -- sa nu uitam acum nu multi ani tot voi l-ati ales pe Iliescu care era mai bun ca Tzapu' ,nu?
        Base e COOL, Videanu e cu Base, deci si Videanu e COOL, deci cei care spun ca Bucurestiul e jegos lovesc direct in Base si Videanu, deci sunt slugile lui Felix & Iliescu, deci sunt niste hoti si niste comunisti.
        • +1 (3 voturi)    
          ok, poate sunt eu prea optimist (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:34)

          tetelu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          ai mare dreptate in privinta prafului din bucuresti, care ne imbolnaveste pe toti. eu unul l-as vota pe candidatul care ar avea trei mari idei in program: rezolvarea problemei cainilor vagabonzi, rezolvarea problemei prafului si investitii masive in reteaua de transport public.
          totusi, cred ca bucurestiul a evoluat vizibil in ultimii ani, cel putin in unele zone, si nu te mai simti ca in afganistan cand iesi pe strada.
          si nu, nu cred ca videanu e cool, ba dimpotriva. m-a dezamagit ca primar, din mai multe motive: lucrarile de infrastructura facute incet si neglijent, felul in care arata in continuare centrul, plin de reclame, cazinouri si mizerie, in general senzatia ca nu are nicio treaba cu problemele de zi cu zi ale bucurestenilor.
    • 0 (2 voturi)    
      "Noi"? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:27)

      The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui alex

      Care noi? Ce voteaza ceilalti e strict problema lor, daca tu crezi ca trebuie sa fii vita sa votezi cu Videanu, nu vota, dar exagerezi emitand astfel de judecati. Cred eu...
  • -1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:09)

    Andrei [anonim]

    Ce caterinca de primar.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:09)

    marius [anonim]

    asta sa i-o spuna lu` mutu de la fiorentina, poate el il crede
  • -2 (2 voturi)    
    rusine!!!! (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:12)

    pietonul [anonim]

    meritam noi respectul celor mai mari oameni ai lumii?dar la ce ne trebuie asta?nici macar nu ne dorim...cuvinte spuse asa de dragul de a indulci opinia publica in urma abuzurilor facute de voi PE BANII NOSTRII, rusine, rusine sa va fie cheltuiti 26 de milioane de euro pentru 2 zile si studentii nu isi primesc bursele pe motiv de lipsa de fonduri?RUSINE!!!
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari D-le Adriean Videanu (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:36)

    Popescu Octavian [anonim]

    Felicitari D-le Adriean Videanu. Sunt convind ca PDL va castiga un alt mandat la Capitala la cele mi multe sectoare. Vom vota ca sa-i alungam pe comunistii penali (pnl+psd=pcr)
  • -1 (1 vot)    
    daca... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:50)

    nevermind [anonim]

    ....guvernul a alocat o anumita suma, inseamna ca s-a facut curatenie pentru NATO.
    Si mai inseamna ca la bugetul primariilor nu sunt fonduri pentru curatenie.
    Si asta inseamna ca banii se cheltuiesc pe proiecte de KKO adica intra in buzunarele clientzilor politici.
    bleah!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Banii s-au cheltuit de mult pe borduri.... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:17)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      Deci nu e vina guvernului.
      Ca sa nu-ti mai zic ca locuiesc in Sectorul 3 si arata destul de bine (tot respectul pentru Negoita, o fi si el hot, dar mai si misca cate ceva).
      Apropo, de ce crezi ca nu l-au impus cei de la PDL pe Negoita candidat pentru primaria generala?
      Da-da, stim, ca "nu vrea el".
      Sau pentru ca sunt mai importante orgoliile unora (daca il prind vreodata pe comunistul ala schiop ii iau proteza si-l bat cu ea peste gura)?
  • -1 (1 vot)    
    @@@@@@ (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 12:57)

    gepeto [anonim]

    o sa iti creasca nasu nepoate......
  • -1 (3 voturi)    
    incredibilul Videanu (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 13:07)

    Holon [anonim]

    pe ultima suta de metri Videanu continua sa expectoreze minciuni. oamenii din orasul asta sunt crezuti chiar atat de tampiti de primarul rozaliu - portocaliu ?! vin alegerile si toti primarii de sector, in frunte cu ipocritul acesta, incearca sa umfle porcul. Cu ocazia acestui summit s-a vazut ce inseamna eficienta atunci cand se doreste. Videanule, inapoi la furaciuni cat mai ai vreme, apoi sper sa te vad in puscarie. Halaicu si Lis la un loc nu au jignit bucurestenii prin vorbe si fapte mai tare decat tine. Esti cel mai prost primar al capitalei din ultimii 18 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 14:04)

    Wasile [utilizator]

    Vă propun să cercetaţi toate evenimentele internaţionale ce se desfăşoară, şi să facem lobby să se ţină toate în Bucureşti.
    Recomand Palatul Copiilor ca loc de desfăşutare, deoarece este atât de departe de aeroportul H. Coandă încât ar trebui curăţat jumătate de Bucureşti. Bineînţeles, vă propun şi varianta Aviatorilor - Victoria - Universitate - Unirii - B-dul Tineretului, cât şi cea via Ştefan cel Mare - Mihai Bravu.
    Apoi, să mai găsim o sală prin Drumul Taberei, una prin Titan, una în Ferentari, şi să tot facem summit-uri şi conferinţe. Să vedeţi câtamai Bucureştiul de frumos vom avea atunci. Să-i zicem Summiteşti, doar să fie frumos.
  • -2 (2 voturi)    
    Pasare ca porcu' nu-i, nici primar ca Videanu... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 14:36)

    ion popescu [anonim]

    Porcu', tot porc...
    Cum de unde? Nu stiti vorba "minte ca un porc"?
  • -1 (3 voturi)    
    ba asta ne crede prosti?!?!?! (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 15:26)

    liviu [anonim]

    adika cum sa crezi asa ceva?
    el crede ca sa ia algerile daca fce declaratii calomnioase?!
    cat de prosti ne crede?

    intrebare pentru vidanu: Daca ce s-a facut acum nu are nici o legatura cu nato, de ce -a lucrat numai in centru pe unde treceau straniii? d c nu s-a facut in drumu taberei, stefan cel mare, titan etc?
  • -1 (1 vot)    
    da (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 15:33)

    raz [anonim]

    Si noi suntem marmote cu totii.
  • +1 (1 vot)    
    IN ATENTIA PRIMARIEI S6 (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:14)

    GHENCEA [anonim]

    S-au inmultit ciinii in Prel. Ghencea, Valea lui Mihai cu cite 6-7 pui. Deja sint haite. Dimineata cind toata lumea pleaca la servici ADP uda florile de le Moghioros pina la Orizont, spatiul verde dintre sensuri cu o autocisterna in mers. Cita minte-ti trebuie sa blokezi o banda la ora de virf ca sa uzi braduletii ?
  • 0 (0 voturi)    
    :)))) (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:35)

    ApH [utilizator]

    Da da, chiar asa e, dar li s-a terminat vopseaua... Ma uitam ca au marcat tot Bratianu pe deasupra, findca desi nu era pe culoar probabil s-au gandit ca mai trec ziaristi pe-acolo spre Palatul Parlamentului. La intrarea in pasaj insa, marcajul merge vreo 5 metrii dupa care se termina brusc... La iesire e iar marcaj, de cand s-a reasfaltat asta toamna...

    Oricum, aseara era sa o fac lata pe Vacaresti, au depozitat paleti cu borduri pe marginea din stanga unde au scos liniile de tramvai si stalpii de iluminat de pe mijloc. Paletii insa ies cam jumatate de metru fata de indicatoarele reflectorizante, si e o bezna cumplita din cauza lipsei stalpilor...

    Si, ca sa ma descarc complet, am observat ca desi inca nu s-a terminat borduriada, a inceput o noua operatiune de anvergura: inlocuirea stalpilor. Exista intersectii unde i-au plantat pe cei noi cu tot cu semafoare, dar inca nu i-au scos pe cei vechi. Am numarat la un stop 14 semafoare...
  • -1 (1 vot)    
    FY (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:17)

    Andrei [anonim]

    Today’s Pig is Tomorrow’s Bacon
  • +1 (1 vot)    
    Dar cu nesimtirea cum ramine? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:25)

    John [anonim]

    Da sa facut curat cu ocazia sumit-ului,sa trasat linii,s-au adus banci,si multe alte.Dar nesimtirea si nepasarea altora care vad ce fac unii,dar nu comenteaza e imensa.Deja lalele importate au inceput sa dispara pe arii extinse,gunoaiele au aparut unde nu te astepti mai putin.Deci Bucurestiul arata asa cum e acuma,jegos si plin de gunoaie si cu concursul multora din stimabilii locuitori.Acuma e curat ,chiar daca sa facut in alte scopuri ,reusiti sa pastrati curatenia?Sincer ma indoiesc.
  • -2 (2 voturi)    
    un mare porc (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 19:45)

    gheorghe [anonim]

    banii de curatenie nu au venit din bugetul capitalei. pe aia i-a facut magarul asta praf pe inlocuit borduri bune, reasfaltarea strazilor proaspat asfaltate si alte tziganii.
    o gasca de mincinosi in frunte cu Basescu... asta a anuntat ca am intrat sub scutul americanilor cand abia s-a pomenit de asa o posibilitate peste 10 ani.
    gainari!
  • -1 (1 vot)    
    A facut curatenie??? (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 20:36)

    Goleanu [anonim]

    Oare chiar ii meritam pe acesti idioti?
  • -1 (1 vot)    
    iasi 1987 (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 23:31)

    fost student la iasi [anonim]

    Eram student la Iasi in 87, nu avusesem apa calda de 3 luni, iar curent electric aveam de la 18 la 21, in februarie.Poate unii au auzit de manifestatia studentilor de atunci.De a doua zi a curs apa calda permanent si energie electrica aveam 24 din 24.Un profesor ne-a spus ca astea nu se datoreaza grevei ci fiindca s-a incalzit afara si se topeste zapada, deci mai multa apa la hidrocentrale.Asa si dl Videanu.
  • -2 (2 voturi)    
    tupeu de neam prost (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 23:49)

    Samovaia [anonim]

    m-am saturat de imbecilul asta de Videanu ca de mere acre. Este ireal ce tupeu are. Ma intreb ce-l face sa creada ca bucurestenii sunt atat de prosti incat sa-l creda. Halal!
  • -2 (2 voturi)    
    Curatenia de primavara (Duminică, 6 aprilie 2008, 7:04)

    Dan S [anonim]

    Mai ce coincidenta extraorinara ca primaria sa faca curatenie exact pe traseul culoarului unic si in zonele in care s-au aflat mai marii lumii veniti in vizita.

    Care este probabilitatea ca afirmatiile primarului Videanu sa fie adevarate? ... 0%

    Ceea ce face Videanu este sa dea dovada de cameleonism politic de cea mai joasa speta. In plus, isi bate joc de noi si ne ia de prosti.

    Daca vrea sa dovedeasca ca este sincer, sa vedem ce face in continuare cu amenajarea spatiilor verzi, a parcurilor, cu terminarea de urgenta a tuturor santierelor care dau traficul peste cap si ne innebunesc de mai mult de un an.

    Oricum, Videanu nu are pic de rusine si nu serveste decat interesele private ale acolitilor lui. Interesul Bucurestiului in calitate de capitala europeana nu exista pentru Videanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce nesimtit! (Duminică, 6 aprilie 2008, 9:18)

    eu [anonim]

    Ce tupeu si nesimtire pe acest asa-zis primar! Nu ii este rusine?
  • 0 (0 voturi)    
    Nerusinatul Videanu (Duminică, 6 aprilie 2008, 9:45)

    Augustin [anonim]

    Cat de antipatic poate sa fie si Videanu asta... El spune ca limbile adresate participantilor la summit sunt de fapt lucruri ce se aflau deja pe agenda primariei. Si mai era un articol pe hotnews, despre maidanezii care vor fi eliberat din adaposturi, dupa summit. Mai multa nesimtire nu am vazut la altcineva...
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala ieftina de campanie (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:52)

    Paul Roland [anonim]

    mai ales ca vine din partea primarului pe care nimeni nu-l mai suporta, chiar asa de prosti ne crede?