Traian Basescu: NATO a decis realizarea unui scut antiracheta complementar proiectului american

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 3 aprilie 2008, 15:00 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: DGP / HotNews.ro
Presedintele Traian Basescu a anuntat ca liderii NATO au decis crearea unui scut antiracheta complementar proiectului defensiv american. Scutul va proteja si statele Aliantei care nu sunt acoperite de sistemul defensiv ce va fi realizat de Statele Unite in Polonia si Cehia, a spus Basescu.

NATO a hotarat ca Ucraina si Georgia sa devina membre ale Aliantei in viitor, a afirmat seful statului, afirmand ca nu au existat presiuni din partea unei terte parti ca cele doua state sa nu fie primite in NATO.

Declaratiile lui Traian Basescu au fost facute la sfarsitul Consiliului NATO. Iata cateva din declaratiile sefului statului:

  • Pana in ultima clipa toti participantii au sustinut aderarea Macedoniei
  • Macedonia are invitatia la dispozitie, nu mai este nevoie de inca un summit
  • Grecia si-a exercitat pe buna dreptate dreptul de veto in privinta aderarii Republicii Macedonia la NATO si cei 25 de membri au trebuit sa ia nota si sa isi sustina aliatul
  • Nu exista o solicitare a Serbiei de a adera la NATO
  • La solicitarea Serbiei, NATO va incepe negocierile de extindere cu aceasta
  • Ucraina si Georgia sunt in stadiul de dialog intensificat insa cele doua tari nu indeplinesc criteriile pentru MAP
  • Consiliul NATO a delegat ministri de externe ai statelor membre sa acorde MAP-ul atunci cand se vor indeplini conditiile
  • NATO va instala un sistem antiracheta complementar scutului american; acest scut va proteja statele NATO neacoperite de scutul american
  •  20% din teritoriul statelor NATO nu este protejat de scutul american, Romania facand parte, aproape in totalitate, din aceasta suprafata
  • Importanta geo-strategica a Marii Negre a fost discutata de liderii Aliantei care au recunoscut progresele facute de organizatiile regionale
  • Importanta regiunii Marii Negre pentru Alianta este data si de faptul ca subiectul are un capitol separat in concluziile Summitului
  • Membrii Aliantei au decis sa faca schimb de informatii in privinta actelor de sabotaj ale infrastructurii energetice
  • Securitatea energetica a fost abordata in cadrul Consiliului NATO
  • Avnd in vedere precedentul Kosovo, Consiliul Nord Atlantic a decis ca, in concluziile reuniunii, sa apara formularea legata de sustinerea NATO cu privire la integritatea teritoriala, suveranitatea si independenta Republicii Moldova, a Georgiei, Armeniei si Azerbaidjanului






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2486 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    la... (Joi, 3 aprilie 2008, 15:09)

    adi [anonim]

    care summit a decis NATO asta? Cu siguranta nu la cel de la Bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      Bun pt. Romania (Joi, 3 aprilie 2008, 17:43)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui adi

      Ce s-a decis la Bucuresti si e in favoarea Romaniei:
      -Scut antiracheta complementar, era o solicitare a Romaniei si Greciei si s-a rezolvat!
      -Recunoastere clara despre importanta strategica M. Negre, era o solicitare speciala a Romaniei
      -NATO recunoaste integritatea teritoriala a Rep. Moldova, era in interesul Romaniei si e f. bine.
      -Supraveghere NATO asupra infrastructurii energetice, Romania a avertizat constant asupra problemelor de sabotaj din Ucraina si a reusit sa convinga.
      -Sustinere pt. aliatul sarb, Romania ceruse ca NATO sa inceapa discutii si cu Serbia si se pare ca vor incepe negocieri pt. o colaborare. Vom vedea ce vor decide sarbii la alegeri si daca vor fi recunoscatori Romaniei pt. loialitate in dosarul Kosovo.
      • 0 (0 voturi)    
        Sustinerea Serbiei (Joi, 3 aprilie 2008, 19:03)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui Roman

        Frectie la un picior de lemn
        Cu Albania membra NATO, deci implicit KOSOVO membru NATO (prosti ar fi sa nu se uneasca), tot ce mai trebuie e o scanteie si ne vedem in razboi cu sarbii sa aparam o tara membra NATO
      • 0 (0 voturi)    
        O analiza "rezolva" ceva? (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Roman

        Arata-mi si mie unde scrie ca o sa se faca ceva???
        Scrie doar ca poate in viitor o sa analizeze situatia.... si ca AR TRBUI sa fie un scut complementar. ATAT
        Eeee ca Base zice altceva....
  • 0 (0 voturi)    
    curat murdar (Joi, 3 aprilie 2008, 15:13)

    geo [anonim]

    Traian Basescu: NATO a decis ca Georgia si Ucraina sa devina membre ale Aliantei

    Ucraina si Georgia sunt in stadiul de dialog intensificat insa cele doua tari nu indeplinesc criteriile pentru MAP

    Clar!
    • +1 (3 voturi)    
      Semianalfabet (Joi, 3 aprilie 2008, 15:32)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui geo

      Traian Basescu: "NATO a decis ca Ucraina si Georgia sa devina membre ale Aliantei IN VIITOR". Capisi? IN VIITOR! (am scris cu majuscule in speranta ca Geo sa poata vedea si sa faca diferenta)
      Geo tata, se vede ca nu prea ti-a placut cartea.
  • 0 (2 voturi)    
    Basescu e purtator de cuvant al NATO?! (Joi, 3 aprilie 2008, 15:42)

    Vlad [anonim]

    Basescu tot anunta ca NATO a decis... Ce-o mai fi si asta?
    • 0 (2 voturi)    
      NU (Joi, 3 aprilie 2008, 16:17)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      dar este gazda oficiala a reuniunii
    • +2 (2 voturi)    
      Carcotasi mai sunt unii (Joi, 3 aprilie 2008, 17:01)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Daca presedintele Frantei, spunea in Franta ce s-a hotarat la acest summit NATO nu sarea nici un francez cu gura:

      "- Ce e si cu Sarkozy de vorbeste ? De ce vorbeste Sarkozy ? Doar nu este purtatorul de cuvant al aliantei ?!"

      Cine este mai indreptatit sa vorbeasca despre acest summit decat Basescu ? Discutiile s-au tinut la cel mai inalt nivel, respectiv presedinti de stat. Iti place nu iti place de Basescu, este si presedintele tau.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbesti prostii (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:30)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        "- Ce e si cu Sarkozy de vorbeste ? De ce vorbeste Sarkozy ? Doar nu este purtatorul de cuvant al aliantei ?!"

        Tocmai, ca i-au sarit francezii in cap pentru un lucru mult mai mic: ca a anuntat ca trimite trupe dar asta nu se dezbatuse in parlament inca.
        Te intreb si eu asa, la noi s-a dezbatut problema asta sau Base & Tariceanu fac ce vor in tara asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Care e problema? (Joi, 3 aprilie 2008, 17:29)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Trei pasi:
      1. Basescu a reprezentat Romania la summitul NATO. Reprezentarea fiind la nivel de sefi de state.
      2. Summitul NATO a luat niste decizii.
      3. Basescu a considerat pe buna dreptate sa comunice poporului roman aceste decizii si a facut o conferinta de presa.
  • -1 (1 vot)    
    NU VREM SCUTURI (Joi, 3 aprilie 2008, 17:47)

    sempere [anonim]

    Scutul anti-racheta nu-si justifica investitia. Traim in era in care atentatele se fac in gari de tren sau metrou, cand o bomba poate fi purtata intr=un rucsac, iar astia investesc milioane de euro in scuturi anti-racheta!

    E o investitie dubioasa, promovata de mister Bush pentru prietenii lui din industria de armament!
    • +1 (3 voturi)    
      amatori... (Joi, 3 aprilie 2008, 18:04)

      fatman [anonim] i-a raspuns lui sempere

      tu vb despre atacuri la nivel de amatori, nato vb despre atacuri la nivel de uniunea sovietica; e posibil sa se justifice investitia - vorba aia, decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa
      • +1 (1 vot)    
        scut impotriva rachetelor rusiei?? (Joi, 3 aprilie 2008, 19:00)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui fatman

        HAHAHAHA, hai ca asta e tare.
        Marele scut va avea 10-12 rachete interceptoare. Pai la cate rachete au rusii, si la ce procentaj de reusita au interceptoarele, umplem Polonia cu rachete, si tot planga mama noastra in caz de ceva
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 3 aprilie 2008, 21:51)

          [anonim] i-a raspuns lui corbul

          • 0 (0 voturi)    
            :) (Vineri, 4 aprilie 2008, 11:48)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui

            Tu habar n-ai ce spui copile:
            O racheta sm-3 costa 9.5$ milioane de dolari.
            Daca rusii au 3000 de rachete atunci un scut ar costa 28.500.000.000$ -- DOAR rachetele, probabil per ansamblu ar costa dublu.
            Daca mai pui la scoteala ca rata de lovire a tintei nu e 100%, cresti si mai mult pretul.
            Daca mai iei in calcul un scenariu in care rusii lanseaza SIMULTAN toate rachetele si SATUREAZA cerul cu rachete (cate rachete lansate simultan crezi ca pot fi tintite si doborate???), iti dai seama cat de inutil e un astfel de scut.
            Sa nu mai vorbim de rachete de croaziera cu focoase nucleare care NU pot fi doborate de acest scut.

            Sau tu esti mai destept decat americanii?
            Daca oamenii instaleaza DOAR 10-15 rachete, stiu e bine de ce fac asta: scutul nu e pentru rusi ci pentru Iran care are isi permite sa fabrice doar cateva astfel de rachete.

            Ce importanta strategica poate sa aiba un scut care opreste 1% din rachetele rusilor, tinand cont ca 10-15 rachete nucleare ar distruge 90% din economia SUA.

            Scutul e frectie la picior de lemn daca il folosesti impotriva Rusiei.
            • 0 (0 voturi)    
              corect (Vineri, 4 aprilie 2008, 14:08)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              INSA, in momentul cand pleaca 3000 de rachete din Rusia, pleaca 6000 din America, 1000 din Anglia si tot asa. Ce zici ?
        • 0 (0 voturi)    
          Scuturi (Vineri, 4 aprilie 2008, 8:58)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui corbul

          Scuturile antiracheta sunt construite cu speranta de a nu fi folosite niciodata. Rolul lor e de descurajare, sau mai bine-zis de diminuare a posibilitatilor de santaj nuclear ale tarilor care ar fi amatoare sa recurga la asa ceva. Bineinteles ca nimeni nu ar vrea sa vada cat de eficiente sunt cu adevarat, inclusiv rusii sau iranienii. Cand nu stii sigur ca rachetele tale vor ajunge la tinta, dar pe de alta parte ai garantia ripostei in cazul unui atac, parca nu prea-ti mai vine sa apesi pe buton, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        scutul nu protejeaza ci ii imbogateste pe unii (Joi, 3 aprilie 2008, 19:01)

        sempere [anonim] i-a raspuns lui fatman

        Rusia are tehnologie care poate eluda orice scut anti-racheta ar crea americanii, hai sa fim realisti.
        Oricum testele la scutul-antiracheta au dat rezultate indoielnice. S-au inregistrat foarte multe esecuri care nu par sa-l intereseze atat de mult pe Bush. De ce? Pentru ca scutul nu e facut sa protejeze ci in realitate e facut sa umfle conturile multor companii.
        De pe urma lui ar avea de castigat firme din industra aeronautica americana (Boeing, Lokheed) si industria constructoare de echipament militar (General Dynamics, Litton Industries) si altii.

        Cu scuza unei "nevoi de aparare" si crearea unor dusmani imaginari (Rusia, terorismul international, capacitatea ofensiva iraniana sau nord coreeana) prin acest costisitor proiect se orienteaza o parte din banii publici catre industria de cercetare militara si constructoare de armament.
        • 0 (0 voturi)    
          poate prind si firmele noastre un os (Joi, 3 aprilie 2008, 22:14)

          Je [anonim] i-a raspuns lui sempere

          Poate prinde si IAR Gimbav sa faca eleroanele la rachete si poate Casuneanu sa faca un drum de legatura. Asa mai au si cativa amarasteni a da mancare la copii.
  • 0 (0 voturi)    
    he he (Vineri, 4 aprilie 2008, 0:38)

    dedeiu [anonim]

    Ia sa vedem cum se mai danseaza kazaciok cu scutul care distruge rachete rusesti. Moare rusia de ciuda ca nu are puterea financiara de a face fata? UPS, ce ratati.
  • 0 (0 voturi)    
    scut anti-racheta (Vineri, 4 aprilie 2008, 9:05)

    cetateni [anonim]

    S-a pus vreodata in discutie efectuarea unui studiu de impact asupra parerii populatiei(a sanatatii,etc) pentru hotararea amplasarii unui astfel de scut?Parca mai ieri un diplomat roman spunea ca:"nici nu intra in discutie" .Va bateti joc de noi?Cum isi permite un singur om sa hotarasca soarta unei tari?De-asta sunt alesi parlamentari,deputati,etc.,sa hotarasca impreuna!Rusine!