24 de oameni au murit în accidente pe șosele din România, în ultimele 3 zile. Marian Godină: Dacă vreți să vă simțiți în siguranță pe drumuri, susțineți înăsprirea drastică a legislației

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2021, 11:30 Actualitate | Esenţial


Marian Godina
Foto: Stirile ProTV
​Marian Godină scrie, pe blogul său, că dacă ar fi după el ar iniția "un proiect de lege astfel încât atunci când ieși pe drum cu mașina și ai chef de făcut talente, să nici nu știi de unde apare amenda, radarul, filmarea, camera". "In ghiveci, in tomberon, în boscheți, oriunde să se ascundă, dar să îl asigure pe cel care își iubește viața că bizonii sunt scoși din trafic rapid. Culmea e că dacă respecți regulile, nici nu îți va păsa din ce mașini civile filmează poliția. Ii vei putea ignora complet, iar ei pe tine de asemenea", scrie în textul cu titlul "Carnagii pe drumuri".

Acesta face referire la faptul că nu e zi în care să nu se producă un accident rutier grav petrecut pe drumurile României. Șapte persoane au decedat într-un accident produs, duminică, pe DN2 Bacău - Adjud, fiind vorba de 5 adulți și 2 copii.

În opinia lui Marian Godină, oamenii ar trebui să susțină înăsprirea drastică a legislației și să uite de radare la vedere și prevenție.

"Mașini civile cu polițiști în civil care să filmeze pe autostradă și să-l oprească pe berbecul care stă la un metru în spatele tău, deși ai peste 100km/h. Oprit, amendat și permis reținut. Stai, tată, pe bară, măcar o lună, lasă-i să circule pe ăia de vor să ajungă întregi acasă. Vrei să faci contestație? Fă! Dar când îți vine in instanță filmarea clară cu ce ai făcut, plătește, tati, tot deranjul, să te usture", a scris Godină.

Acesta consideră că deși polițiștii sunt in deficit numeric, o legislație puternică ar putea face ca numărul accidentelor să scadă dramatic.

"În România, avem adevărate carnagii pe drumuri, iar o călătorie cu mașina a ajuns să fie o loterie. Scapi cu viață sau nu, iar asta, din păcate, nu depinde doar de felul în care conduci tu. Ne place sau nu, prevenția nu funcționează la noi, nu suntem astfel concepuți. De fapt, cred că nicăieri nu au fost responsabilizați șoferii prin prevenție. In Germania nu te previne nimeni să mergi frumos, dar știi că dacă nu o faci, vei scoate bani frumoși din buzunar, de cele mai multe ori fără să intri in contact cu vreun polițist", a mai scris Godină.

La finalul textului, Godină are un PS: "faptul că am avut dreptul de a conduce suspendat a fost cel mai bun lucru care mi s-a întâmplat și care m-a prevenit pe viitor".

Citește textul integral "Carnagii pe drumuri".



Weekend plin de accidente rutiere pe drumurile din țară



Weekendul ce tocmai a trecut a fost unul dintre cele mai sângeroase de pe șoselele din România în acest an. Nu mai puțin de 24 de persoane și-au pierdut viața în accidente rutiere.

Cel mai grav accident s-a petrecut pe DN2 (E85), în județul Bacău, la Răcăciuni - cinci adulți și doi minori și-au pierdut viața după ce un microbuz s-a ciocnit frontal cu un Mercedes cu volan pe dreapta înmatriculat în Marea Britanie.

Cele mai mari valori ale traficului din Moldova în prezent se desfășoară pe DN2/E85, un drum național cu câte o bandă pe sens și un acostament puțin mai lat folosit adesea neregulamentar de către șoferi drept încă o bandă de circulație - unul din drumurile naționale cele mai periculoase după numărul de accidente.

Astfel s-a ajuns ca DN2/E85 să fie, din punct de vedere al accidentelor, cel mai periculos drum național din România.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12186 vizualizari

  • +35 (59 voturi)    
    Felicitari domnului Godina (Luni, 26 iulie 2021, 11:43)

    Harald2 [utilizator]

    ca a stiut cand sa lanseze acest comentariu pe blogul sau - in lumina ultimelor evenimente sangeroase de pe sosele.

    Are perfecta dreptate - cata lupta a fost la noi sa fie scoase din functiune radarele automate.
    Si daca luam exemplul Germaniei, pe care bine l-a mentionat domnul Godina, acolo aparatul te fotografiaza la volan - ai chipul si numarul masinii. Primesti acasa amenda si invitatia de a o plati sau de a-l denunta pe cel de la volan, daca este alta persoana.

    Tot ce a putut sa faca la noi clasa politica a fost sa pastreze punctul de amenda la o valoare la care soferilor inconstienti cu masini puternice (si scumpe) nu le pasa prea mult de ea.
    • -23 (41 voturi)    
      felicitari ca ai minte cat Godina (Luni, 26 iulie 2021, 12:22)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Saracul Marian, nu rateaza nicio ocazie sa-si dea in petec. Cititi textul si va lamuriti ca visul epocii de aur e bine mersi, traieste, si traieste nu numai prin decretiei ci si prin urmasii lor. Baiatul asta Godina, dna-ul lui a fost iremediabil distrus de radiatia rosie, gandirea lui e modelata in cel mai pur stil stalinist.
      • -3 (17 voturi)    
        CORECT (Luni, 26 iulie 2021, 15:42)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Militianu' tot militian.

        Pana la instaurarea dictaturii militiei pe sosele, autoritatile pot face cateva chestii care ar reduce numarul de accidente:

        Eliminarea semnelor de circulatie "Drum cu prioritate" si "Cedeaza trecerea".

        Semaforizarea tuturor intersectiilor importante.

        Eliminarea trecerii pe lumina intermitenta a semafoarelor pe timp de noapte.

        Introducerea semnului "Stop la intersectie" in toate intersectiile minore.

        Semnalizarea corespunzatoare a tuturor trecerilor de pietoni.

        Semaforizarea si iluminarea clara a trecerilor de pietoni periculoase.

        In intersectii, introducerea unui interval de 3 secunde intre rosu pe o directie si verde pe cealalta directie.

        Si alta chestie, poate cea mai importanta: Militia sa nu mai dea permise pe spaga, fara examen. Astfel vom avea soferi care vor sti sa adapteze viteza la conditiile de drum, de trafic si de vreme. Vor sti cum sa faca la stanga si sa nu intoarca fara sa se asigure.
        • +11 (11 voturi)    
          Multe exista (Luni, 26 iulie 2021, 17:16)

          seaman65 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Ce spui tu exista deja, ce te face sa crezi ca se si respecta, sau ca introducerea unora noi va duce automat la respectarea lor?
          Cum o sa respecte ghiolbanul care intra cu buna stiinta pe rosu un semn de stop intr-o intersectie minora?
        • +4 (4 voturi)    
          john 70 (Luni, 26 iulie 2021, 21:32)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Ultima propunere este O.K. Restul sunt bazaconii!
      • +3 (3 voturi)    
        mmmircea (Luni, 26 iulie 2021, 21:30)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Iti doresc calatorii placute. Cand va anunta la t.v. despre tine ca " a pierdut controlul volanului" , sper sa te opreasca un copac. Nu o masina nevinovata ce circula legal din sens opus !
    • -16 (30 voturi)    
      lupul isi schimba parul dar naravul ba (Luni, 26 iulie 2021, 13:16)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      asa si cu politistii - si-au schimbat numele si uniforma dar tot militieni sunt.
      intrebare - de ce nu sunt berbeci pe toate drumurile? de ce sunt mai multi pe anumite sectoare de drum?
      raspuns - pentru ca nu berbecii sunt principalii vinovati ci lipsa infrastructurii.
      atat stiu si militienii - alcoolul si viteza. cand cauzele principale sunt neacordarea de prioritate si depasirea neregulamentara. care nu stiu de ce dar nu se intampla pe autostrazi.
    • +2 (2 voturi)    
      Ti-am dat plus, dar... (Luni, 26 iulie 2021, 20:48)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Legat de Germania, amenda minima pleaca de la 25 euro...
      legislativ sunt diferente uriase intre legislatia rutiera din Romania si cea din Germania. Cea din Germania e bazata pe preventie pe cand la cea din Romania preventia lipseste cu desavarsire, e axata doar pe sanctionarea pecuniara excesiva.
      Sa dau un caz concret, daca la un control de rutina in Germania se constata ca ai TUV expirat, primesti avertisment si ai termen de o luna sa-i faci masinii inspectia, in Romania....stiti voi.
      Ieri am facut o plimbare de aproximativ 250 de km, n-am intalnit macar o masina de la rutiera, macar una desenata pe un carton, asa ca sa sperie bizonii din trafic, nimic !
      • +4 (4 voturi)    
        militian la fiecare intersectie (Luni, 26 iulie 2021, 21:20)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        nu se poate vedea in nicaieri pe tot globul,LIPSESTE CU DESAVIRSIRE RESPECTUL FATA DE PARTENERII DIN CIRCULATIE; chiar daca am un 300PS motor am si sint obligat sa respect lagea ca acela cu70PS, se pot construi autostrazi una linga alta ,daca nu exista o civilizatie rutiera toate vorbele si legile nu vor rezolva nimic, nu cine are "cohones" mai mari are mai multe drepturi.
  • -20 (44 voturi)    
    Ce sa vezi (Luni, 26 iulie 2021, 11:43)

    Gelu Balsam [utilizator]

    Mai multi ca de COVID.
    • +1 (37 voturi)    
      Ne poţi povesti (Luni, 26 iulie 2021, 11:59)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

      cum e să ai creierul lichefiat?
    • -2 (10 voturi)    
      huh (Luni, 26 iulie 2021, 12:22)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

      Dar mai putini decat trolli rudi care postati pe HN. Ce sa vezi
    • -8 (12 voturi)    
      din păcate (Luni, 26 iulie 2021, 15:06)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

      au murit tineri și copii, nu bătrîni cu comorbidități...și totuși nu s-au închis șoselele, nu s-a închis țara...ca să vezi
  • +42 (50 voturi)    
    Hai sa incepem cu APLICAREA actualei legislatii (Luni, 26 iulie 2021, 11:50)

    CezarN [utilizator]

    Cand se ia cate-o masura la noi se inaspresc pedepsele. Insa nici macar nu stim daca pedepsele actuale sunt bune pentru ca NU se aplica.
    Iar daca ar fi sa se inaspreasca pedepsele, ar trebui inceput cu cele pentru politistii corupti.
    • +26 (26 voturi)    
      Pedepse sunt, (Luni, 26 iulie 2021, 13:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      codul rutier nu e chiar de doi bani, doar ca nu se aplica. Lipsa politiei pe drumuri si sosele, lipsa mijloacelor omologate de depistare a contravenientilor, coroborate cu nesimtirea si frustrarea melteanului de sofer roman, duc la accidente grave.
      Romanul, nu conteaza ce masina are, trebuie sa depaseasca coloana de masini din fata, altfel nu se simte bine. Daca s-ar respecta regulile de circulatie, nu s-ar mai produce accidente.
      • +4 (8 voturi)    
        Niste sanctiuni progresive ar face minuni. (Luni, 26 iulie 2021, 20:21)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cum sa potolim turbatii.

        Aici e doar un exemplu, dar se poate aplica metoda la orice contraventie (centura, telefon, depasire pe linia continua etc.):

        - la prima abatere - "fugareala" cu +50 km/h peste viteza legala, avertisment (oricine poate gresi o data)
        - la a doua, amenda si suspendare cat zice la lege
        - la a treia, inmultim totul cu 2 (1890 lei amenda si 180 de zile suspendare)
        - la a patra, inmultim cu 4
        - la a cincea inmultim cu 8
        - la a sasea inmultim cu 16
        - la a saptea inmultim cu 32 (30240 lei amenda si 7 ani de suspendare)
        .....
        - la a douasprezecea inmultim cu 1024 (suspendarea trece de 250 de ani, deci nu mai conduce niciodata cam de la a noua recidiva, cand sta 28 de ani)

        Cine nu plateste amenda, sta cu permisul suspendat.

        Si gata...

        Am mai propus asa ceva cu ocazia dezbaterilor publice, dar n-au fost de acord cei care revizuiesc legea.
        • +1 (3 voturi)    
          Ritzi Pitzi (Luni, 26 iulie 2021, 21:39)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          50km/ora mai mult ca viteza legala = avertisment !? Cred ca glumesti. Cred ca mai corect ar fi suspendarea permisului pentru un an si o amenda care sa il cocoseze pe bizon. Dupa un an, obligatoriu sa poarte semnul incepatorului pe geam , inca un an.
          • +3 (3 voturi)    
            Vorbesc din experienta... (Luni, 26 iulie 2021, 23:51)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Mergeam in concediu, fara graba, cu 4 oameni in masina, iar intr-o comuna din Olt, spre iesire, intr-o zona fara case ci doar cu porumb stanga-dreapta, dupa o curba, Hop! radarul...

            Era fix la 5 m inainte de tablita cu "sfarsit de localitate".

            La vreo 400 m mai inainte, pe la ultimele case era un stalp gol, pe care am crezut ca trebuia sa fie acea tablita si am accelerat, ajungand la vreo 95 km/h (drumul e cu Vmax=100 km/h).

            Politistul, unul cu parul alb (care vazuse, probabil multe la viata lui), mi-a explicat ca acolo, pe stalpul gol fusese semnul de "curba la dreapta".

            Intelegand situatia si confuzia, mi-a dat avertisment, desi putea sa ma "arda" cu vreo 6 puncte de penalizare.

            Nu exista sofer perfect.
            • +1 (1 vot)    
              Da ! (Marţi, 27 iulie 2021, 19:12)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Exista situatii confuzive , in care nu esti vinovat. Si eu am patit. Tot la iesire din localitate. In Macin , spre Smardan . Panou mare pe care scria Drum Bun !. Dar abia dupa 300 de metri era semnul de sfarsit de localitate. Acolo era radarul !
        • -2 (2 voturi)    
          acum legislatia e chiar mai aspra (Marţi, 27 iulie 2021, 9:01)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          adica, daca depasesti cu =50 km/h viteza legala, iti ia permisul.
          Tu propui doar averisment, e prea putin. Asta inseamna ca toti ar putea merge cu 179km/h pe autostrada si nu ar pati nimic..
  • +31 (43 voturi)    
    Daca (Luni, 26 iulie 2021, 11:53)

    noi2013 [utilizator]

    vreti sa va simtiti in siguranta respectati legislatia actuala si invatati sa conduceti.....

    Pe autostrazi se conduce execrabil!!! Soferii habar nu au cum sa conduca cu viteza. Ar trebui de fapt sa avem numai drumri de pamant, nu de autostrazi... La 150 km la ora se sta in porbagajul celui din fata si se dau flashuri.... nu avem ce cauta pe autostrazi
    • -19 (23 voturi)    
      poate ca ar trebui sa te simti (Luni, 26 iulie 2021, 12:26)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      si sa-ti finalizezi devansarea pana te ajunge o masina din spate, nu sa dormi cu 90kmh in paralel cu tirul. Asta inseamna sa folosesti si pedala de acceleratie, dar tu nu o folosesti, pentru ca ... consuma. Si-atunci mai bine sa franeze cei din spatele tau.
      • +16 (18 voturi)    
        Micule bombardier (Luni, 26 iulie 2021, 14:03)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Autostrada nu e pentru mers cu 200km/h.
        Iti ia cateva secunde sa depasesti un tir, mergand cu 140-150km/h. E chiar asa mare graba incat nu poti sa rabzi cateva secunde?
        Aaaa, am inteles, tigaia ta nu are pilot automat si nu stie sa pastreze distanta fata de masina din fata.
        Vezi ca sunt programe rabla, poate te ajuta.

        Mi-e sila de voi astia care va infigeti in fundul meu pe autostrada, desi nu erati acolo cand am intrat in depasire. Dar sunteti voi smecheri si mergeti cu 200km la ora de parca vi se prabusesc actiunile la bursa.
        • +1 (1 vot)    
          ai mare grija cu depasirile, (Marţi, 27 iulie 2021, 9:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

          acolo se produc cele mai grave si mai multe accidente.
          Daca vezi melteanul ca s-a bagat in depasire, nu ii lua fata, mai bine il lasi si prinzi urmatorul moment sa depasesti si tu.
      • +15 (15 voturi)    
        amice (Luni, 26 iulie 2021, 14:39)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        esti dus cu pluta, de ce sa merg cu 150 ca tine cind pot depasi cu pilotul automat tirul cu 120, ce nu ai frina ? esti nervos ? ia o pastila si calmeaza-te ... in alta parte dai flashuri iti iei amenda de te saturi
      • +4 (10 voturi)    
        pai doneaza (Luni, 26 iulie 2021, 15:00)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        si tu niste mertane la saraci sa nu mai stai dupa ei cu viteza mica.
      • +11 (11 voturi)    
        indiferent ce spui (Luni, 26 iulie 2021, 15:00)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        cand se baga un individ cu masina puternica in spatele tau si da flesuri de lumina este oricum ai da-o un gest de cocalar.
      • +6 (8 voturi)    
        da dvs ... (Luni, 26 iulie 2021, 16:01)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        de ce mergeti cu viteza mai mare de 130 km/h ? Cine provoaca accidente? Cine merge cu 90 sau cel care merge peste 130 ? Lasa, in cativa ani toate masinile vor fi limitate la vitezele legale, fara posibilitatea de a anula aceste setari. Si vor fi inzestrare cu camere care citesc semnele de circulatie si poti sa calci pedala de accelerati pana la podea, daca camera a vazut 30 km/h cu atat se va deplasa masina!
        • 0 (0 voturi)    
          nu e adevarat (Marţi, 27 iulie 2021, 9:04)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          Au inceput limitarile din fabrica la 180 km/h, nicio vorba de 130 km/h.
      • +6 (6 voturi)    
        ho, ho, micul grabit (Luni, 26 iulie 2021, 20:42)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Deci tu esti printre bolovanii care atunci cand 6-7 masini depasesc 3-4 tiruri va sta intotdeauna lipit de fundul aluia din fata? Indiferent ca ala e primul sau in mijlocul coloanei?

        Pai se intelege de ce nu il iubesti pe Godina bombardier mic!
  • +27 (35 voturi)    
    Nu erau niste (Luni, 26 iulie 2021, 11:55)

    vladionvladion [utilizator]

    paralamentari anii trecuti de vroiau sa fie semanlizate zonele cu radar sa stie si ei sa incetineasca ?
    Unii dintre ei aveau permisele suspendate pentru
    diverse nereguli.

    Atata timp cat infractorii ajung la conducere si isi fac legile sa le fie bine, nu o sa se intampla nimic.
  • +20 (30 voturi)    
    Trebuie data putere (Luni, 26 iulie 2021, 12:00)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Societatii civile !
    Numai asa vom putea avea sosele curatate de infractori !
    Vad ca sunt depasit ilegal, cu viteza excesiva, neacordare de prioritate, pun imediat mana pe telefon si transmit inregistrarea la Politie.
    Si Politia ma crede !
    Chiar daca am 80 de ani si stiu ca vecinul nu are drept sa conduca si totusi o face !
  • -18 (50 voturi)    
    Aiurea (Luni, 26 iulie 2021, 12:06)

    Celbland [utilizator]

    Godină vede lumea prin prisma totalitarismului, adică măsuri coercitive împotriva tuturor pentru un număr limitat de nepricepuți.

    Nu vede că permisele se dau pe șpagă, că polițiștii iau șpagă, că nu există infrastructura rutieră corespunzătoare parcului de mașini.
    • +12 (16 voturi)    
      nope (Luni, 26 iulie 2021, 12:22)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Nu-s chiar asa de putini cei care incalca legea, nici cei care dau spaga pentru permise, itp-uri sau cei care nu platesc amenzile.
      Legea ar trebui aplicata mai bine. Iar oamenii educati de mici despre cum sa se comporte in trafic.
      In plus daca nu platesc amenzile sa fie marite de 10-15 ori inainte de poprire pe cont.
      Tocmai ce am citit un articol in care un maidanez se lauda ca n-o sa plateasca amenda pentru ca a condus pe banda de urgenta spre mare...
      • +4 (4 voturi)    
        hei (Luni, 26 iulie 2021, 15:45)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Poate ca examenul de conducere auto ar trebui sa fie un fel de treapta a 2-a la liceu sau proba la bacalaureat.
    • +8 (16 voturi)    
      Cu ce deranjeaza pe cei corecti? (Luni, 26 iulie 2021, 12:23)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Cu ce deranjeaza o lege aspra pe cei care circula corect?

      Sau nu cumva noi toti ne complacem intr-o legislatie permisiva pentru ca multora ne place din cand in cand sa taiem o linie continua, sa trecem usor pe rosu etc?

      Situatii exceptionale necesita masuri exceptionale.

      Atata timp car justitia din RO da pe banda rulanta ''cu suspendare'' pentru crimele produse cu buna stinta pe soselele patriei, singura solutie ramane o legislatie care sa ofere parghii mai puternice Politiei.
      • +1 (3 voturi)    
        ce vorbesti? (Luni, 26 iulie 2021, 19:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

        stii ca orice decizie poate fi atacata in instanta???

        Asa ca poate sa dea orice decizie, din severe una si mai severa, ca tot apa de ploaie ajunge daca instanta anuleaza sau reduce pedeapsa.

        Asa ca above all - justice!
        Oarece problema!
    • -3 (17 voturi)    
      nici nu intelege ce-i ala totalitarism (Luni, 26 iulie 2021, 12:28)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      e un biet ostas al lui pauker si dej, pierdut intr-o epoca pe care el e incapabil sa o inteleaga.
    • +12 (14 voturi)    
      Infrastructura (Luni, 26 iulie 2021, 12:36)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      nu are treaba cu condusul prost
    • +15 (15 voturi)    
      Mda (Luni, 26 iulie 2021, 12:40)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Ala cu BMW-ul pe banda de urgenta, ca sa nu stea in coada, ti se pare nepriceput ? Pentru asa ceva ar trebui ridicat permisul pe viata si confiscata masina, amice ... Sa-ti amintesc de amaratii aia zdrobiti pe banda de urgenta in timp ce puneau triunghiul ?
    • +2 (8 voturi)    
      Clar (Luni, 26 iulie 2021, 13:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Si tu crezi ca esti ala priceput, pana la proba contrarie?..
    • +9 (15 voturi)    
      Totusi Godina vede ceva ce vad si eu (Luni, 26 iulie 2021, 13:50)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Toata lumea se grabeste undeva, conduc ca apucatii, nici nu stii de ce trag asa tare. La noi lipseste condusul preventiv, politicos, calm, relaxat. Parca ar fi un articol de lege invizibil: viteza maxima admisibila este obligatorie, cu o marja de 10 km/h. Si asta o zic din postura de pieton in oras.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e niico marja de 10km/h (Marţi, 27 iulie 2021, 9:06)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        aceea este eroarea acceptata radarului.
        Adica, daca e localitate, tu ai voie sa ai viteza reala de max 50km/h (eventual indicata pe GPS ptr ca e mai precis decat vitezometrul din bord).
        • +1 (1 vot)    
          Dap (Marţi, 27 iulie 2021, 11:49)

          Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          doar ca viteza maxima admisa nu e obligatorie...
      • -1 (1 vot)    
        Godină polițist vedetă (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:53)

        dsd7 [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        Da dar totuși Godină vede și zice cei convine lui din postura de polițist. Grijă mare despre cine vorbim: Poliția română cu toți borfașii ei și nu numai. Atenție!
        • -1 (1 vot)    
          Ce-i (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:20)

          dsd7 [utilizator] i-a raspuns lui dsd7

          Ce legătură are accidentul cu microbuzul si multe victime cu textul acestui feisbuchist, unde e bizonul și de ce trebuie să stea poliția la pândă și în boscheți? Bazaconii cum spune altcineva mai sus, da de ăștia suntem, plini de snobi de feisbuc.
        • +1 (1 vot)    
          Nu prea (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:25)

          Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui dsd7

          Godina nu mai e la politia rutiera. Si spune niste lucruri destul de logice.
    • +4 (6 voturi)    
      cum adica masuri coercitive Frans? (Luni, 26 iulie 2021, 20:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Adica sa respecti legea e ceva coercitiv? Adica faptul ca ma obliga sa merg cu 130 pe autostrada e coercitiv? sa respect distanta de siguranta? Sa dau prioritate?
      Mai sunteti multi destepti acasa?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu impotriva tuturor ! (Luni, 26 iulie 2021, 22:52)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Doar impotriva nesimtitilor , inconstienti. Li se mai spune " bizoni ".
  • -13 (19 voturi)    
    Godina (Luni, 26 iulie 2021, 12:20)

    Vasilica123 [utilizator]

    Buna ziua,

    Domnul Godina are nevoie de capital de imagine asta e clar . Nu sunt de acord cu ceea ce a scris el , nu putem da atata putere politie sa ii spioneze pe conducatorii auto. Avem nevoie de camere radar pe sectoarele de drum unde exista risc de accident. Un cetatean care doreste sa calatoreasca din Bucuresti spre Moldova va avea cel putin 10-15 filtre radar pe dn 85 si vor fi suspendate permise si platite amenzi dar dupa cum vedem nu functioneza. Nu avem autostrazi si nici infrastructura pentru a putea circula . Multe dintre masinile din trafic trec de ITP fara a avea parte de o verificare amanuntita. Domnul Godina se gandeste ca e pe vremea comunismului amenzi si sa civilizam cetatenii cu parul , indiferent de munca depusa el isi va primit salariul la final de luna , ce ne facem cu oamenii care isi castiga venitul din curierat sau transport marfa sau din vanzari si au nevoie sa circule constant , daca pe un sector de drum prost semnalizat domnul politist il pandeste si ii suspenda permisul si il amendeaza ce facem ii taiem dreptul la munca pentru 1 luna de zile? Solutie e cu camere de luat vederi pe sectoarele de drum unde exista risc de accident , trebuie sa anuntam conducatorii auto ca sunt pe un sector de drum in care exista o camera radar. Ideea e ca ai nostrii parlamentatri nu vor sa monteze acele camere deoarece lumea va iesi in strada cand isi vor da seama ca de la Bucuresti pana in Moldova dureaza 12 ore daca trebuie sa respectam toate limitele de viteza si atunci prefera o zona Gri unde ei nu isi fac treaba , politistii stau la panda sa face bugetul din amenzi si ceilalti conducatori folosesc statii , waze, detectoare radar si momentan se incurajeaza zicala romaneasca ' lasa ca se descurca , e smecher se descurca el'.
  • +12 (14 voturi)    
    24 (Luni, 26 iulie 2021, 12:23)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Jumatate de Colectiv... 24 de oameni in 3 zile

    Sunt zeci de firme in Ro care au 20-25 salariati. O clasa in scoala are 20-25 elevi. In blocul in care stau eu sunt 12 oameni.

    Nu stiu altii cum vad numerele dar mie imi pare o cifra infioratoare.
    • -4 (4 voturi)    
      Da (Luni, 26 iulie 2021, 15:02)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Dar nu e in trending ca vaccinarea. Dupa cum se vede din tot Guvernul ala colorat nimeni nu a luat atitudine.
      Godina cred ca de rusine pt institutia pe care o reprezinta a iesit cu o postare.
  • +9 (13 voturi)    
    Politia Rutiera NU mai exista in RO (Luni, 26 iulie 2021, 12:27)

    Telemacara [utilizator]

    O aruncam pe aia ca nu avem autostrada ? cand avem autostrada circulam pe contrasens. E simpu: masuri coercitive si Politia Rutiera pe starzi/sosele.Ministrul BODE? Nimic, nici o schimbare ? Tace malc. Campionii Europei la morti in trafic si nu se face absolut nimic. Protestam pt tot felul de false probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      Coerciție (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:26)

      dsd7 [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      Nu vă mai săturați mă de măsuri coercitive, alte soluții nu vă duce capul să vă gândiți, imediat cu pedepsitul, imediat cu găsit vinovatul așa cum l-a găsit Godină și soluția care îi convine lui și caracatiței mafiote din care face parte. Dar stai, era să uit, voi veniți din Ceaușism mă!
  • +8 (16 voturi)    
    suntem departe (Luni, 26 iulie 2021, 12:29)

    vodatepes [utilizator]

    De ce nu se accepta filmarile din masini? Multi au camere montate pe masina. De ce nu se prevede legal ca se pot folosi ca probe filmarile de pe camerele montate pe masina? Sa vezi atunci cati bizoni ar sta pe bara. In general bizoni sunt cei care au Ba Ma Wezi. Unele sunt niste rable aduse de afara si care in primul rand polueaza si cad tabele de pe ele.
  • -2 (12 voturi)    
    Dacă vreți să vă simțiți în siguranță (Luni, 26 iulie 2021, 12:47)

    DonPepe [utilizator]

    solutia e X5 Q7 GLE :D! succes
    • 0 (0 voturi)    
      hei (Luni, 26 iulie 2021, 16:21)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      Eu as recomanda asta:

      https://inkasarmored.com/sentry-civilian/
    • +3 (3 voturi)    
      Ideal, (Luni, 26 iulie 2021, 20:41)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      cu volan pe dreapta, inmatriculat in Bulgaria si pe GPL.....pentru ca avem....:-)
    • +2 (2 voturi)    
      Don Pepe (Luni, 26 iulie 2021, 23:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      Mai sigur este un tanc Abrams. Daca tot ne dai sfaturi despre ce masina sa cumparam. Credeam ca vei da sfaturi de bun simt asupra modului de a conduce masina...
  • +8 (12 voturi)    
    aveti drepte dl Godina (Luni, 26 iulie 2021, 12:56)

    Hans Metter [utilizator]

    "Culmea e că dacă respecți regulile, nici nu îți va păsa din ce mașini civile filmează poliția. Ii vei putea ignora complet, iar ei pe tine de asemenea"

    nasol e ca in Romania soferii nu se gandesc decat la ei si la urgentele lor, nu si la ceilalti participanti la trafic sau chiar pasagerii din masinile proprii.

    In romania, politicul e atat de corupt incat va mentine toate legile care sa le permita inclusiv lor sa sfideze politia si legea in general...

    In Romania s-a ajuns intr un punct in care sofatul e sport extrem. Regulile is pentru fraieri, iar fraierii nu se grabesc. Doar smecherii se grabesc si au mereu scuze pt ceea ce fac in trafic
    • +3 (7 voturi)    
      De obicei (Luni, 26 iulie 2021, 23:05)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      semnalizez frecvent " Radar "! Dar nu e nici un radar. Astfel ii fac pe bizoni sa incetineasca. Daca toti ce avem bun simt am proceda asa , i-am zapaci pe bizoni si poate i-am potoli.
      • 0 (0 voturi)    
        Biz de Biz (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:30)

        dsd7 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Numai la bizoni îți merge capul, vezi că tu îi zăpăcești pe toți așa, pentru că așa ești tu, zăpăcit.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru dsd7 (Miercuri, 28 iulie 2021, 20:49)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dsd7

          Daca te vad venind din fata ca un turbat, normal ca iti semnalizez fals : RADAR!! Te zapacesc si vei frana. Spre binele tau si a celorlati participanti la trafic .
  • -10 (20 voturi)    
    mda (Luni, 26 iulie 2021, 12:59)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu nenea godina.. daca vrem in siguranta ne trebuie infrastructura...

    legislatia nu ajuta cu nimic cand mergi cu 130km/h pe E85, cel mai criminal drum din Romania
    • +2 (8 voturi)    
      pai de ce mergi cu 130 (Luni, 26 iulie 2021, 14:26)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      pe E85? din cauza asta e criminal...
    • +6 (8 voturi)    
      ooo daaaa (Luni, 26 iulie 2021, 14:45)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      si pe autostrada cu 180 sa imi miroase portbagaju sau aerul de pe teava de esapament, cu flashuri nebune sau mergind pe banda de urgenta sau pe contrasens, asta e infrastructura, mergi pe ea cu cit trebe, esti grabit ia avionul sau asteapta pe drula sa faca autostrazi, dar nu te scuza cu infrastructura ca nu merge
    • +6 (8 voturi)    
      serios? (Luni, 26 iulie 2021, 16:10)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ... a fost marit pragul legal la 130 km/h pe E85? Cand, nu am aflat pana acum? Nu crezi ca viteza de 130 km/h este cam mare ptr un drum cu o singura banda pe sens ? Stii care este distanta de franare la 100 km/h? dar la 130 km/h ?
    • +4 (4 voturi)    
      legislatia e aceeasi si pentru drumuri judetene (Luni, 26 iulie 2021, 21:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nationale sau autostrazi.
      Pai hai sa mergem cu 130 pe un DJ si sa dam vina pe infrastructura!
      Da, infrastructura si aplicarea legii merg mana in mana, numai ca infrastructura costa si dureaza al naibii de mult pe cand aplicarea legii e mult mai la indemana!
      Sau preferi sa te numeri printre victimele statistice ale soselelor asteptand sa ai infrastructura Olandei in loc sa micsorezi riscul lasand Politia sa aplice legile?
    • +3 (3 voturi)    
      Legislatia pe E85 (Luni, 26 iulie 2021, 23:08)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ii elimina pe bizoni . Cei cu 130km/ora ar pupa permisul si l-ar preda . Pentru un an. Si vor ramane sa circule oamenii normali, cu bun simt.
  • +13 (17 voturi)    
    ce inasprirea legislatiei?? (Luni, 26 iulie 2021, 12:59)

    cristi_an [utilizator]

    Cand vezi ca unul ca Ciocan incalca 7 legi si apoi face scandal si ameninta??
    Iar raspunsul ministrului justitiei e sa verifice cine l-a filmat pe Ciocan.... Ce speranta mai ai tu ca om de rand?????
    Justitia in Romania e o GLUMA!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Daca Ciocan (Luni, 26 iulie 2021, 23:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      este un tembel ( si este !) , noi nu trebuie sa il avem drept model. Noi trebuie sa avem bun simt si sa respectam legislatiea rutiere , indiferent cate Ciocane mai apar.
  • +17 (19 voturi)    
    se merge in turbare (Luni, 26 iulie 2021, 13:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    tiruri merg cu 100 la ora prin localitate si nimeni nu le vede , te sicaneaza daca mergi regulamentar cu maxim 60 , e usor de verificat pe tahograf dar nu se vrea. Refacerea si extinderea retelei de radare fixe desfiintate de tariceanu si gasca lui !
  • +13 (13 voturi)    
    corect... sa vina amenzile acasa (Luni, 26 iulie 2021, 13:55)

    c2 [utilizator]

    dar inainte de inasprirea legilor sa se aplice MACAR astea vechi
  • -1 (5 voturi)    
    circulatie (Luni, 26 iulie 2021, 13:59)

    Alex110 [utilizator]

    Sunteti in eroare. Gindirea de tipul nu le dam 1000, le dam 3000 si am rezolvat problema, e de militian.

    Pentru cei mai slabi la istorie, au fost perioade cind pedepsele erau aspre, se taia mina, se scotea ochiu, se taia urecehea... mai sunt state unde lapidarea cu pietre se practica, da n-au scapat de pacatosi.

    Eu zic ca sunt doua probleme distincte:

    - avem un organ care trebuie sa faca ordine pe drum. Cind nu isi fac treaba, avem legea junglei.
    - cum ati vrea sa conduca un bou sau o vaca ?
    • +1 (1 vot)    
      Alex (Luni, 26 iulie 2021, 23:14)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alex110

      Povestesti din carte de istorie. Continua. Spune ca atunci cand se aplicau acele pedepse drastice la fantana se putea pune o cana de aur. Nu o lua nimeni. Vlad Tepes, de exempu .
  • +1 (5 voturi)    
    Hai cu filmarea (Luni, 26 iulie 2021, 15:25)

    n.dumiritu [utilizator]

    O sa inceapa toti sa zica ca duceau gravide sa nasca. Ori cardiaci la urgente. "Va jur, dom' judecator!"

    Problema e la noi. Ca orice lege ai avea, daca alegi sa o incalci, o faci cu buna stiinta si in dispretul celorlalti. Domnul politist vine cu exemplul de amenzi la centuri in oras. Frica de amenda impiedica pe cineva cu masina puternica sa intre la "crosetat" depasiri pe o sosea cu o banda pe sens? Nu tata, acolo e etalare de putere.

    Daca vii cu amenzi mai aspre, dai cu precadere in amariti. Sa zicem ca dai 3 puncte (viteza +20km/h), la tariful intreg (acum e la jumate): 650 lei e jumate din salariul amaritului. "Asa-i trebuie, sa se cuminteasca!", o sa zica legalistii. De fapt obtii pedepsirea mai aspra a celui care este deja pedepsit si marginalizat. Inca o satisfactie in contul celui cu mijloace si putere. Avem o societate in care salbaticia din social se vede si pe drumuri. Tu vrei sa faci ordine pe drumuri, mizind pe infricosare. S-ar putea sa abordezi gresit problema.
  • +7 (9 voturi)    
    Ati remarcat vonaul pe drepata? (Luni, 26 iulie 2021, 16:19)

    BibiAfricanul [utilizator]

    In cazul accidentului din Bacau, cu multi decedati (majoritatea din autoturism) Mecedes-ul gri avea numere de GB si volan pe dreapta.
    O ipoteza simpla - soferul Mecedes-ului a vrut sa depaseasca, evident nu a avut vizibilitate si a iesit mult in stanga, lovind frontal microbuzul.
    Una dintre cele mai mari anomalii este acceptarea/inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta intr-o tara unde se circula pe dreapta.
    Cate accidente trebuie sa se mai intample, ca o autoritate a statului sa interzica aceste masini sa circule pe drumurile publice.
    Toate junghiurile ieftine din GB au ajuns in RO, ca trofeu al bunastarii si nivelului de suces al muncitorului roman.....care moare dar o face in Mercedes.....
    • +3 (3 voturi)    
      pentru Bibi (Luni, 26 iulie 2021, 23:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

      Mare dreptate ai. Cat timp G.B. era in UE , era cam dificil sa interzici acceptarea / inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta. Acum , se impune interzicerea lor !
      • 0 (2 voturi)    
        Sansa noastra Adrian, (Marţi, 27 iulie 2021, 19:49)

        BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        este ca GB a iesit din UE si acum taxele nu mai fac tomberoanele asa ieftine.
        Acum cinci ani am facut o scrisoare la MAI si RAR sa inteleg de ce accepta masinile cu volanul pe dreapta si daca sunt constienti de pericolul pe care aceste masini il adauga traficului si asa praf.
        Raspunsul - marfurile nu pot fi restrictionate in UE si daca corespund din pdv tehnic pot fi inmatriculate.
        Ce poti sa mai zici la asa raspuns.
        Partea proasta este ca nu mor numai ei. Murim si noi, aia prosti care circulam corect.
        • +1 (1 vot)    
          pentru Bibi (Marţi, 27 iulie 2021, 20:06)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

          "marfurile nu pot fi restrictionate in UE "
          Acum G.B. nu mai este in UE. Raspunsul este perimat. Poate mai faci o scrisoare la MAI si RAR ?
  • +4 (4 voturi)    
    Degeaba domnule politist (Luni, 26 iulie 2021, 17:12)

    seaman65 [utilizator]

    Inasprirea pedepselor nu a dus in ultimii circa 30 de ani la niciun fel de rezultat. Nu lipsa si nici blandetea pedepselor sunt cauza, ci lipsa aplicarii acestora.
    In AD 2021, dupa ce s-a tot facut tevatura in legatura cu folosirea telefonului la volan si votarea unor pedepse suplimentare/marite, oamenii (cu masini moderne si care au bluetooth), tot cu telefonul in mana sunt. Acelasi exemplu pentru cei care traverseaza strada cu telefonul in mana, castile in urechi, pentru cei care parcheaza pe banda a doua etc, nu lipsa pedepselor duce la accidente si alte probleme, ci nesimtirea oamenilor si neaplicarea pedepselor existente.
    Ia trimiteti politia romana sau locala sa adune bani la buget aplicand sanctiuni incontinuu, daca este nevoie, ca sa obtinem vreun rezultat. Cati soferi se aleg cu permisul suspendat pentru ca li s-au luat toate punctele? Cati soferi platesc prima de asigurare dublata pentru ca au incidente? Luati-o statistic si vedeti de acolo ce este de facut. Marirea pedepselor mai dureaza doi ani in parlamentul de chiulangii si daca nu se aplica, degeaba s-a mai votat ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      Ambele ! (Luni, 26 iulie 2021, 23:20)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui seaman65

      Pedepse blande si nesimtirea oamenilor. Marind pedepsele scade nesimtirea.
  • 0 (0 voturi)    
    NU (Luni, 26 iulie 2021, 19:01)

    ..13 [utilizator]

    primul motiv este ca indiferent cat de drastica este legislatia justitia in RO...

    Nu prin legislatie se face educatia rutiera.
    daca au ajuns sa aiba carnet de conducere tot felul de tipi - bombardieri - nu credeti ca este tot vina Politiei Rutiere care le-a acordat oarecum prea usor carnetul si inchide ochii cand vad greseli, vezi cazul Mario, tratat oare in Italia???

    A neglija preventia este cea mai proasta decizie/idee pe care am auzit-o. Regretabil ca asa gandeste Godina.

    Si acum fac o paralele intre circulatia rutiera si 112.
    Tu ca cetatean corect care iti este rau de mori te trec aia de la 112 prin zeci de intrebari pana sa iti faca legatura cu Salvare, dar in schimb un idiot care a sunat de nenumarate ori intr-o luna nu a fost identificat - atunci nu credeti ca ar trebui sa va ocupati sustinut de tampiti, care nu sunt multi, dar este adevarat sunt extrem de periculosi, si pentru cei de buna credinta sa simplificati procedurile la 112/chiar sa aplicati masurile de preventie in circulatie???

    Abordarea flexibila este cheia indreptarii.
    Cand vezi ca nu functioneaza baga spoilerele si te intreaba unde este problema? La acordarea carnetelor, la depistarea si urmarirea in trafic sau modul in care sunt judecate in instanta cauzele???

    ce zici Godina?
    Avem si alte probleme nerezolvate?
    Cu care incepem?

    Godina,
    prioritizeaza problemele si acorda atentie tratarii lor, de la voi catre noi, via Justitie, dar pe rand.
    • +2 (2 voturi)    
      "Bombardieri" devin DUPA ce iau examenul (Marţi, 27 iulie 2021, 8:40)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      La proba teoretica esti singur cu ecranul, nu te poate ajuta nimeni, ca este si supraveghere video in sala si alti candidati pe alaturi...

      Singurul moment in care politistul examinator ia contact cu candidatul este la proba practica (20-30 de minute).

      In timpul acesta nu exista "zmei ai soselelor" care sa se manifeste asa, chiar daca au condus mii de km fara permis si stapanesc masina, pentru ca au examinatorul in dreapta si i-ar pica pe loc pentru conducere agresiva, nepastrarea distantei in mers fata de vehiculul din fata, claxonat nejustificat etc.

      "Bombardier" nu devii, ESTI DEJA, dar te manifesti atunci cand crezi ca nu te poate sanctiona nimeni.

      Cum mai recunosti un "bombardier" in trafic ? Dupa ce te-a depasit (cu sau fara sicane si avertizari), il prinzi din urma pentru ca a facut cineva care vine din fata semnale de "radar" si acum merge muult sub viteza legala, ca sa arate ca e "cuminte". Dupa ce trece de radar, revine la comportamentul agresiv...
      • +2 (2 voturi)    
        pentru Ritzi Pitzi (Marţi, 27 iulie 2021, 19:25)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Sa facem cat mai frecvent semnale " radar" , cand nu este nici un radar in fata. Sa ii buimacim pe "bombardieri" !
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari !!! si acum sa spicuim din titlurile... (Luni, 26 iulie 2021, 23:44)

    persuasiv [utilizator]

    citez: ''Ancheta corupției de la permisele auto a ajuns la Timișoara....'' ; ''Un ofițer și mai mulți agenți de poliție rutieră din Botoșani au fost reținuți...'' samd,asa oare plateste,tati,tot deranjul,sau numa' juma'???
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 27 iulie 2021, 6:39)

    rei [utilizator]

    pe principiul romanului.......da de ce sa maresti amenzile?pe politisti nu-i vezi ca sunt corupti?

    solutia:amenzi mai mari si perioade mai mari pentru situatiile de suspendare permis
    -amenzi progresive....ai recidivat in 6 luni,triplezi amenda si suspendarea,ai recidivat in 12luni ,dublezi amenda si suspendarea ...........
    -ai o amenda neplatita,mai veche de 3 luni,luat nr de inmatriculare si ne vedem cand ai platit tot(indiferent ca e masina ta,a altcuiva sau a firmei....si-a asumat cand ti-a dat-o pe mana)(asa dispar si bombardierii cu amenzi neplatite)

    in realitate, cel putin in Bucuresti a disparut politia rutiera....au ramas astia de la locala cu datul din mana haotic in intersectii(macar si-au facut haine identice cu cei de la rutiera)
  • 0 (0 voturi)    
    analiza incompleta (Marţi, 27 iulie 2021, 10:12)

    offside [utilizator]

    Va mai trece apa pe Dambovita pana vom avea masuri care sa se concentreze pe zonele de risc - desi Politia Rutiera are date statistice pentru orice accident din tara, e greu sa le interpeteze.

    Autostrada e mediul cel mai sigur (si in Romania), DN modernizate sunt cauza de accidente in zona in care reteaua de drumuri n-a tinut pasul cu dezvoltarea socio-economica (in special Moldova) iar accidentele cele mai multe au loc pe drumuri secundare - judetene si comunale sau implica pietoni neatenti in mediul urban. Asa ca poti sa cresti amenzile de viteza cata-i lumea, ca nu vor avea impactul scontat.