CNCD îl lasă pe IPS Teodosie la judecata BOR / Prelatul nu a fost sancționat de Consiliul anti-discriminare pentru declarațiile referitoare la femei

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 15:01 Actualitate | Esenţial


Arhiepiscopul Teodosie
Foto: Agerpres
​​Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) nu l-a sancționat pe IPS Teodosie pentru declarațiile referitoare la femei, lăsând la latitudinea BOR să decidă dacă prelatul a adus atingere dreptului la demnitate al femeilor.

Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfinţitul (ÎPS) Teodosie, a afirmat că nu este discriminare faptul că femeia nu are roluri importante în Biserică, aşa cum are bărbatul, deoarece aceasta este condiţia ei şi că femeia “nu poate fi perpetuu într-o rugăciune, pentru că are condiţia slăbiciunilor sale”. ”Ea a început păcatul şi iată, se află cu această neputinţă”, a mai explicat arhiepiscopul Tomisului.

„Consiliul constată că, în astfel de cazuri cum este cel supus analizei (doar în acest caz concret ce constituie obiectul plângerii), în temeiul libertății religioase și a principiului autonomiei cultelor recunoscute de statul român, revine acestora din urmă să aprecieze și să-și aplice propriile regulamente atunci când, un ierarh în exprimarea libertății de conștiință și religioasă poate aduce atingere drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, în speță dreptului la demnitate a femeilor. Acest drept și această obligație a cultelor recunoscute de stat rezultă și din art. 5 alin. (4) din Legea 498 din 2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor: „În activitatea lor, cultele, asociațiile religioase și grupările religioase au obligația să respecte Constituția și legile țării și să nu aducă atingere securității publice, ordinii, sănătății și moralei publice, precum și drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.””, se arată într-un comunicat al CNCD.

După ce a fost reclamat la CNCD, arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, a spus că el, de fapt, prețuiește femeile, iar „cei care s-au scandalizat nu cunosc textul Sfintei Scripturi”. „Dacă Sfânta Scriptură aduce discriminări, cei care au această părere trebuie să-l dea pe Dumnezeu în judecată”, a spus el. Și Arhiepiscopia Tomisului susţine că afirmaţiile lui ÎPS Teodosie sunt bazate pe înscrisuri ale Bibiliei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2840 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    Mda (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum ii va creste si mai mult orgoliul acestui securist. Dupa ce a vazut ca merge cu Orban si Citu, acum cu CNCD si cu femeile, cine stie ce urmeaza?!

    Cat despre BOR, nu au zis nimic despre vaccinul care face solzi pe piele. Doar nu o sa zica de niste femei "care isi merita soarta pentru ca au adus pacatul in lume si din cauza lor sufera barbatul si ca e vina lor etc".
    • -11 (19 voturi)    
      Ba au zis (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:54)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Si de acel vaccin, dar securistul din tine s-a facut ca n-a vazut.
      • +9 (13 voturi)    
        da (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:54)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Au zis ca nu e o problema cu ce a zis preotul, ca nu sunt multi ca el. Si cam atat. Ah si o fraza fara vlaga de genul ca ei nu sunt impotriva vaccinarii.

        Dar e o diferenta intre a nu fi impotriva vaccinarii si a fi pro vaccinare.

        Genul asta de discrus duplicitar e ceva tipic pentru comunisti. Nu ma mira ca le iei aprobarea.
        • -1 (1 vot)    
          De ce minti? (Joi, 10 iunie 2021, 11:45)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          A fost criticat vehement cel care si-a batut joc de vaccinare.

          Mincinosi sunt toti USR-istii si rezistii atei!
          • 0 (0 voturi)    
            Ha! Ha! Ha! Ce am putut rade de ce spui... (Joi, 10 iunie 2021, 20:15)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Chiar daca a fost criticat, nu s-a luat nici o masura. Iar cam toata lumea stie ca critica e cam vorbarie goala. Vezi de cate ori a fost critical ala din Constanta si ce efect au avut criticile.
            Apoi, si mai important, mai mincinosi decat preotii si religia in general nu cred ca exista. Vezi de la facerea lumii, creatia, etc. Macar ateii recunosc ca nu stiu cum a aparut universul, ce a fost inainte.
    • +3 (3 voturi)    
      si instanta (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:03)

      IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Iar instanta de judecata a considerat ca nu a fraudat fondurile europene. Se poate observa usor ca de cind a fost achitat, a deraiat complet popa.
  • +12 (16 voturi)    
    Bineinteles, pentru unii muma pentru altii ciuma! (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:11)

    LiviuX [utilizator]

    Si cica Constitutia garanteaza egalitatea in drepturi! Pai daca el are dreptul sa fie judecat si eventual sanctionat doar de firma la care lucreaza, de ce nu au toti acest drept? Ca si parlamentarii cu imunitatea: de ce pentru ei hotarasc colegii de munca daca pot fi anchetati penal iar pentru ceilalti salariati ai altor firme nu? Halal egalitate in Romania!
    • -5 (5 voturi)    
      Situația e într-adevăr desosebi de gravă (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:58)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Constituția garantează egalitatea femeilor cu bărbații și cu toate astea nu le oferă bărbaților posibilitatea ca să nască. Cred că trebuie luate măsuri urgente de îndreptare a acestei nedreptăți...
  • +10 (10 voturi)    
    tratament preferential.. (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:24)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. daca era gigi becali sau chuck norris, era amendat..
  • -9 (17 voturi)    
    Aberatii (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:25)

    VOX. [utilizator]

    E foarte putin probabil ca veo femeie normala la cap sa se fi simtit lezata de declaratiile acestui om.
  • +15 (19 voturi)    
    cncd dovedeste inca odata (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:35)

    liviu_ [utilizator]

    ca nu are nici o treaba cu lupta impotriva discriminarii si e doar o unealta politica!
  • -9 (21 voturi)    
    El a spus: femeile sunt naspa, change my mind! (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:42)

    Gryphus [utilizator]

    adica o parere personala despre femei.

    PAREREA e ultima reduta a libertatii, daca o pierdem si pe asta (si suntem aproape) s-a terminat cu democratia
    • +5 (5 voturi)    
      Î.P.Ș. Teo, (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      oricât nu-mi place este totuși o persoană publică și încă una cu pretenții la mitropolie. Prin urmare, părerile personale să și le spună în baie, nu în public.
    • +7 (7 voturi)    
      Parerea (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:08)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      daca era parerea unui Dorel era in regula dar asta e parerea unui ditamai prelatul, deci a unui oficial !
  • +10 (20 voturi)    
    evul mediu... tara nimanui. (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    evul mediu... tara nimanui.
  • +5 (17 voturi)    
    o intrebare pt nea' Teodosie (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:04)

    alt.cineva [utilizator]

    Am o fetita de vreo 18 ani asa, stie engleza, franceza si multe alte lucruriri, cat ai zice ca e un pret bun pentru ea?
    Daca imi aduc aminte asa zice Leveticul ca poti sa-ti vinzi copiii fara nici o problema ca si sclavi, nu mai tin minte versul bine.

    Apoi daca citesti fraza urmatoare, ma astept ca nea' Teodosie sa fie vegan, nu ?
    "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră."

    Nu am timp acum, dar sunt sigur ca as gasi multe exemple in care poti demonstra usor ca oamenii astia nu sunt altceva decat ipocriti si oportunisti.
  • -9 (13 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:55)

    srpc [utilizator]

    sa inteleg ca un preot nu mai are voie sa citeze din Biblie? cool
    • -1 (1 vot)    
      Normal ca nu (Joi, 10 iunie 2021, 11:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      USR si rezistii n-au Biblie, ei sunt anticrestinism oricum.
  • +2 (2 voturi)    
    poate se referea la FMI nu la femei (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:01)

    gigilu [utilizator]

    cum s-or fi simtind oamenii aia cand tre' sa-l judece pe Excesiv de Preafericitul care gandeste exact ca ei....sa nu cumva sa cada si ei in pacat si dupa aia dau si ei de Doamne Fereste si intra in gurea lupilor .
  • +5 (5 voturi)    
    desfiintati CNCD (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:16)

    Elshazzar [utilizator]

    CNCd e o institutie aservita puterii indiferent de context
    o institutie care papa bani publici..si cam atat
  • +4 (4 voturi)    
    stat in stat (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:01)

    IpseAnton [utilizator]

    La fel ca judecata staborului. Halal stat de drept.
  • +6 (6 voturi)    
    te pomenești (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:02)

    nahir [utilizator]

    că lui Asztalos i-o fi frică, el fiind probabil reformat ca majoritatea maghiarilor din România, să nu-l afurisească misoginul Înalt Prea ȘmecherulTeo.
  • +4 (4 voturi)    
    CNCD (Miercuri, 9 iunie 2021, 20:04)

    TrueBlue [utilizator]

    poate fi acuzat de discriminare.