Precizări BNR după angajarea Vioricăi Dăncilă: E unul din consultanții unui departament care se ocupă de trecerea la Euro. Se pregătește Ioan Mircea Pașcu

de DP     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2021, 12:46 Actualitate | Esenţial


Banca Naționala a României
Foto: Hotnews
​​Dăncilă nu e consiliera Guvernatorului, ci unul din consultanții din Departamentul Energie Verde, unul din cele 5 departamente care formează Comitetul de trecere la Euro. La Departamentul de Geopolitică va fi adus Ioan Mircea Pașcu, fost vicepreședinte al Parlamentului European, a spus marți pentru HotNews.ro Adrian Vasilescu, consilier de strategie în BNR.

Declarația lui Adrian Vasilescu:
  • ”BNR este preocupată de înaintarea României către zona Euro. În această privință, BNR face eforturi de 12 ani, când am înființat Comitetul de trecere la Euro. Acum am intrat într-o fază nouă. Va fi nevoie de contacte directe și permanente cu Parlamentul European, cu Comisia Europeană și cu cabinete din zona euro. Pentru aceste întâlniri BNR a organizat 5 departamente care se vor ocupa pregătirea pentru intrarea în zona Euro. Aceste departamente vor fi Departamentul Euro (coordonator), Departamentul Economiei Reale, Departamentul Bănci Centrale, Departamentul Monede Digitale și Departamentul Economie Verde. Pentru toate aceste departamente se fac angajări. Doamnei Dăncilă i-a fost semnat vineri contractul. Dânsa nu e consiliera Guvernatorului ci este consultant în Departamentul Economie Verde. Pentru că finanțările pentru economia verde vor forma o categorie specială în bătălia în intrarea în zona Euro. D-na Dăncilă a fost parlamentar, are blazon de fost premier, a avut relații speciale cu ecologiștii din Parlamentul European. Mai spun ceva: va fi angajat și Ioan Mircea Pașcu, fostul vicepreședinte al Parlamentului European, consultant pentru viitorul Departament de Geopolitică.”
Relația lui Dăncilă cu Pașcu nu este dintre cele mai cordiale. Social-democratul Pașcu o ironizase pe șefa lui (pe atunci) pe linie de partid, Viorica Dăncilă, postând un mesaj ironic pe contul său de Facebook, în ziua votului pentru primul tur la alegerile prezidențiale. Vezi: Ioan Mircea Pașcu o ironizează pe Viorica Dăncilă, în ziua votului: Niciun om să nu-i frică să meargă la vot!









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21978 vizualizari

  • +70 (82 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 12:54)

    [anonim]

  • +68 (78 voturi)    
    si pe ce teme da consultatii cucoana asta???? (Marţi, 18 mai 2021, 12:56)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Sau, mai exact, daca cine are nevoie de consultatiile lu' madam Dancila, atunci acela e un mare idiot.
    • +11 (15 voturi)    
      Principalul ei domeniu de expertiza (Marţi, 18 mai 2021, 15:16)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean neturmentat

      Principalul ei domeniu de expertiza sunt bigudiurile. Ne pun astia moneda pe moatze :))
  • +63 (77 voturi)    
    Nu mai scapam de securisti (Marţi, 18 mai 2021, 12:58)

    emil bobu [utilizator]

    Ioan Mircea Pascu, sinistru...
    • +9 (19 voturi)    
      //// (Marţi, 18 mai 2021, 13:57)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ba nu e sinistru deloc, Mugurel, vasilescu Mircea Pascu, Dijmarescu Stolojan Daianu erau din aceeasi gasca pe vremea lui Neanicu, erau singurii care se pricepeau cat de cat sa inteleaga cum functioneaza economia capitalista plus sa citeasca ceva in engleza. Astazi sunt Câțu Isar Voinea etc, gastile se schimba obiceiurile nu
      • +7 (17 voturi)    
        Ai vazut amenintarile lui Pascu din PE? (Marţi, 18 mai 2021, 14:49)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Uite ce ameninta Pascu in 2018:

        "Eu am o intrebare, ce se intampla daca, doamne fereste, domnul Augustin Lazar intra in incapacitate de a mai conduce Parchetul General, ce se intampla atunci? Vine Europa si numeste pe cineva, opozitia ce o sa faca? Cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit"

        Pascu e sinistru, fara drept de apel.
      • +1 (1 vot)    
        Gresit. Nu sunt din aceasi ,,gasca" (Marţi, 18 mai 2021, 18:36)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Atunci seful cel mare era Ceausescu iar cei care i-ai enumerat nu erau impreuna in ,,domeniul economic international" doar din cauza ca vroiau sa fie in aceasi ,,gasca".
    • +1 (15 voturi)    
      Ioan Mircea Pascu este (Marţi, 18 mai 2021, 14:36)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      iudeu ca si Isarescu dupa tata, asa ca are postul asigurat la BNR cat este turnatorul ,,Manole" Guvernator al BNR.
  • +51 (65 voturi)    
    Nici o speranta (Marţi, 18 mai 2021, 13:02)

    mihai53 [utilizator]

    Cu Dancila consiliera , sigur la anul vom fi in zona Euro .Putem cobori mai jos ? se pare ca da . Cu asa semnale , nu este de mirare ca ne pleaca toti tinerii . Ei nu vor sa repete experienta ultimilor 30 de ani .
    • +5 (7 voturi)    
      Cu Dancila consilier BNR (Marţi, 18 mai 2021, 15:13)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      vom ajunge in zona ZERO.....
    • +7 (7 voturi)    
      ii vom depasi si pe bulgari ........ (Marţi, 18 mai 2021, 16:08)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      ii vom depasi si pe bulgari ........ cu siguranta vom intra ultimii in cercul euro, probabil prin 2100 after iliescu .....
  • +51 (61 voturi)    
    Dancila (Marţi, 18 mai 2021, 13:06)

    kansas [utilizator]

    Credeam, speram ca va incepe sa prevaleze si la noi-timid-meritocratia. Nici vorba !! Cum sa lucreze la BNR o persoana cu mari carente de educatie de baza, cu pregatire profesionala -IPG-inadecvata acestei institutii ??!!?? Ce decizii tactice si strategice din cariera de premier o recomanda pe Dancila pentru acest post ?? Chestia asta cu Departamentul Energie Verde pica la capitolul argument de selectie a doamnei. Ce legatura are cu meseria ei experienta profesionala anterioara etc. Jenant ! Se cultiva tenace aceeasi politica de livrare a posturilor caldute indiferent de orientare politica, adecvare profesionala, moralitate, educatie....Marele noroc al fostului premier din PSD e ca pe lumea asta nu se vorbeste o singura limba, romana. Translatorul va avea grija sa indrepte gravele carente de exprimare si logica ale lui Agamita Dandanache in fusta.
    • -3 (13 voturi)    
      mda (Marţi, 18 mai 2021, 14:45)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui kansas

      E plin guvernul de meritocratie
  • +43 (55 voturi)    
    Doamne fereste! (Marţi, 18 mai 2021, 13:08)

    CetateanulRoman [utilizator]

    sa schimbam tot in euro pina nu face praf cursul!!!1
    veorica strateg!!!!!!
    Poate nu realizati ca asta e SFIDARE la adresa tuturor votantilor dreptei, la adresa tuturor celor din piata la 10 August!!!
    Probabil construiti venirea la putere a hauritilor pentru a nu raspunde de ce va ramine in urma voastra.

    veorica???? macar un student de la ASE daca nu vre-un profesor, lector, asistent, ceva. veorica!?!??!??!?!!!
    • -11 (17 voturi)    
      curs Euro (Marţi, 18 mai 2021, 14:30)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Pana una - alta, l-a facut praf guvernul Citu:

      - guv. Dancila / 31.10.2019 :4,755 Ron/Euro.
      Praf rau, ce zici?
      - guv. Citu / 18.05.2021: 4,93 Ron /Euro.

      Praf rau, ce zici?! Adevarata sfidare a votantilor dreptei de iesira'n piata la 10 aug. ! In fine, a crescut ceva si-n guvernarea liberal - progresista.
      Hai, sus cu lozincile!
      • +7 (9 voturi)    
        multi postaci pe aici... (Marţi, 18 mai 2021, 15:08)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Inainte sa te lauzi cu asa ceva verifica cifrele.

        psd a pus mina pe putere cind euro era 4.33 Ron si dupa 12 ani de marete realizari l-a lasat la 4.755 asa cum spui - colaborind la putere cu diferite cozi de topor. O crestere de aprox 9,7%, intr-o perioada linistita in care singura nenorocire ce apasa economia era lacomia lor si halul in care furau.
        Dupa 2 ani de pandemie, in situatia in care efortul financiar a fost colosal leul a cazut cu 3,7% de la 4,755 la 4,93.
        Ea devarat poti insira numele tuturor psd-istilor la putere pt a enumera tot atitea catastrofe ce au lovit tara ani la rind.
        Dar pe asta nu ai primit-o in "punctaj".
        • -3 (3 voturi)    
          Multi, da' informati (Marţi, 18 mai 2021, 19:15)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

          In afara de previzibilele lozinci, nu-ti mai servesc "baietii" si ceva argumente valabile? In ultimii 3 ani de guv. PSD ( inainte au fost fo' 8 de dreapta -cica asa le zicea- si doar 4 PSD, incepand cu 2004.Sau vrei s-o luam de la Cuza Voda?), cursul a crescut de la 4,51 la 4,755, in conditiile unei cresteri accentuate a nivelului de trai. Ia si compara cu cresterea cursului din ultimul un an si jumatate de minunati guvernanti de dreapta. Sigur, au mai crescut ceva: datoriile. Da nu mult, intr-un an "doar" cat PSD in trei! Nu mai plangi de grija copilasilor care va trebui sa le plateasca? Cat despre "punctaje", pe mine ma duce mintea sa mi le fac singur. Ti se pare curios, nu?!
          Ia vezi, ce lozinci ai mai primit!
      • +3 (3 voturi)    
        rusnac...? (Marţi, 18 mai 2021, 15:19)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui atc

        ce face taica Putin....?Daca blocam Nord Stream 2 ......o sa va plateasca in natura?
        • -1 (1 vot)    
          Putin (Marţi, 18 mai 2021, 19:59)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

          Saracu ' de tine! Iti trimite salutari si "succesuri" la scoala.
    • +15 (17 voturi)    
      BNR un cuib de viespi. (Marţi, 18 mai 2021, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      La BNR sunt numai barbugii și comuniști. Au cooptat toate odraslele foștilor mahări comuniști și acum au început să racoleze politicieni aruncați la coșul de gunoi al istoriei. Cândva eram supărați pe Isar că voia schimbarea lui Isărescu. Vedem acum ce mare greșeală am făcut că nu l-am susținut. Poate strica cuibul de viespi și stabilea alt curs acestei instituții. Simt o scârbă profundă pentru BNR.
      • +6 (6 voturi)    
        Sfidare si indiferenta (Marţi, 18 mai 2021, 15:55)

        mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Isarescu a aratat ca il doare undeva de ceea ce au vrut sutele de mii de manifestanti din 10 august . El i-a oferit un loc caldut si lui Dancila si lui Bogdan Olteanu si altor multi ca si ei , doar nu ii plateste din propriul buzunar . Sistemul are grija de cei care l-au servit . Restul , nu conteaza . Rusine domnule Isarescu , la functia pe care o ai sa te dedai la asemenea aranjamente .
  • +47 (59 voturi)    
    Bravoooo (Marţi, 18 mai 2021, 13:08)

    Varvatos [utilizator]

    Nu o sa ne mai facem bine niciodata….natie de cretini ce suntem….
  • +38 (54 voturi)    
    tara de rahat... (Marţi, 18 mai 2021, 13:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    tara de rahat...
  • +46 (52 voturi)    
    Cum poti sa gasesti un premier mai bun ca veorika? (Marţi, 18 mai 2021, 13:09)

    Hababaeba [utilizator]

    Raspuns: iei pe cineva la intamplare.
    Ce drek sa faca asta la BNR? Oare are cine sa ii spuna exact ce sa faca?
    Cum pansa mea, asta inseamna ca noi inca o platim?!?
  • +45 (55 voturi)    
    nici femeie de servici nu merita angajata aia... (Marţi, 18 mai 2021, 13:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nici femeie de servici nu merita angajata aia...
  • +43 (55 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 13:13)

    [anonim]

    • +17 (29 voturi)    
      Și pe Năstase îl lași cu ochi-n soare?! (Marţi, 18 mai 2021, 13:27)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar Năstase săracu cu ce a greșit ca să nu primească și el un os de ros?!
      • +2 (4 voturi)    
        Nastase patru - x case (Marţi, 18 mai 2021, 15:28)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Va coordona departamentul de arte si talente, dedicat deopotriva tinerelor sperante dar si octogenarilor andsoon adica marilor donatori de tip matusa Tamara.

        Nu este el descoperitorul si promotorului marelui talent Monta??? Nu este el depozitarul si inalt valorifatorul tezaurului lasat de matuda Tamara?

        Ce mai vreti, omul a muncit si este dreptul lui de a primi ... merge si la departamentul de politici anticiclice - cum nu se iexista la BNR??? Pai sa fie infiintat de urgenta ieste o mare nevoie sectoriala
  • +26 (32 voturi)    
    Ce o recomanda pe Veorica ? (Marţi, 18 mai 2021, 13:18)

    Mihai II [utilizator]

    Ce o recomanda pe Veorica, pentru ocuparea acelui post ?
    A dovedit ca nu stie nimic, ca nu se pricepe la nimic, ca nu intelege nimic.
    Stie doar sa citeasca ce i-au scris altii.
    A castigat vreun concurs ?
    Cum a fost angajata acolo ?
    BNR este proprietatea guvernatorului ?
    Fiind bani publici, toate angajarile trebuie sa se faca prin concurs, iar toate concursurile sa fie anuntate public.
    Deja la BNR sunt salarii si pensii nesimtite si nemeritate.
    Pentru ca toate operatiunile pe care le efectueaza BNR se fac cu bani publici, nu cu banii guvernatorului, tot profitul trebuie sa fie al statului, nu al BNR.
    La fel trebuie sa se intample la parlament.
    Consilierii parlamentarilor sunt platiti din bani publici. Posturile trebuie sa fie ocupate doar prin concurs si de catre persoane cu o calificare corespunzatoare.
  • +18 (26 voturi)    
    Veorica BNR (Marţi, 18 mai 2021, 13:20)

    Horley [utilizator]

    De ce nu Vice-Guvernator?
    Mi se pare o nedreptate sa fie numita numai consilier...Mugurele,ai mana buna,frate.Ia intreab-o ce inseamna giroscop si cine a inventat cuvantul?
  • +20 (30 voturi)    
    BNR, euro si Dancila (Marţi, 18 mai 2021, 13:20)

    buncrestin [utilizator]

    Cand am intrat in Uniunea Europeana ni se spunea ca pana prin 2020 vom ajunge sa intram si in euro.
    N-am intrat si nici nu se pare ca este vreo perspectiva reala.
    De ce?
    Pai BNR numai de EURO nu-i arde, ca doar n-o sa dea din mana closca cu puii de aur - baterea de moneda si implicit influenta POLITICA pe care o exercita.
    Asadar, cata vreme va fi dl. Isarescu la carma BNR, si cu oameni ca Dancila in aparatul propriu, aderarea la euro va fi tergiversata la nesfarsit.
    Iata, de ce, doamna Dancila este potrivita la BNR: are tot ce-i trebuie pentru a omora din fasa orice masura de trecere la Euro.
  • +24 (34 voturi)    
    nesimtire maxima (Marţi, 18 mai 2021, 13:20)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Dl Vasilescu sa spune cum a angajat-o, pe ce criterii, concurs ceva sau doar pilaraie.Ca nu o plateste din banii lui.
  • +25 (33 voturi)    
    culmea !! (Marţi, 18 mai 2021, 13:21)

    Ilidia [utilizator]

    E de somnul mintii... Tuta asta ar putea fi la BNR cel mult femeie de serviciu...
  • +21 (33 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 18 mai 2021, 13:22)

    comentacu [utilizator]

    O flegma BNR catre natiune, sa coboare la nivelul oferirii de asistenta sociala, pesedistilor ramasi fara job
  • +18 (28 voturi)    
    Trecerea la Euro (Marţi, 18 mai 2021, 13:25)

    DonBosco [utilizator]

    Era nevoie de un consultant pentru evaluarea retetelor de zacusca la moneda unica. Credeti ca e treaba simpla? Pui mai intai ceapa si apoi ardeii, sau invers? Vinete, sau ciuperci? Boabele de fasole se considera topping extra? Sunt multe probleme. Nu e usor.
  • +17 (25 voturi)    
    as (Marţi, 18 mai 2021, 13:25)

    frum [utilizator]

    as vrea sa stiu cum a fost angajata, prin concurs? a fost inventat un post pentru ea?... mai inteleg... sa fi fost un post disponibil scos la concurs... la BNR de ce nu se face o restructurare? se inventeaza posturi caldute platite din banii nostri
    • +2 (2 voturi)    
      un asa mare talent (Marţi, 18 mai 2021, 15:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui frum

      Cu un cv asa de impresionat si cu o prezenta incredibila in mass media romana si internationala credeti ca mai are nevoie de un concurs - ar sparge toate baramurile!

      Numai daca va aduceti aminte cum o tragea de maneca un Sef de Stat ca sa sada pe loc sa asculte imnurile celor doua tari si, alta data, cum alerga ca o gaina beata in jurul mesei la semnarea unor hartii evropene, evident poti cuprinde pe loc, cu ochii mintii, valaorea si pregatirea Dansei...

      Nu ramane decat sa uram la MAI MARE BNR!
  • +13 (25 voturi)    
    Daca ne bazam (Marţi, 18 mai 2021, 13:26)

    Costi888 [utilizator]

    Pe Dancila mai trecem noi la euro cand or zbura porcii.
    • +1 (13 voturi)    
      hehe (Marţi, 18 mai 2021, 14:06)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Pai voi aveti rublele, la ce va trebe ieuro?
  • +17 (23 voturi)    
    RUSNE! (Marţi, 18 mai 2021, 13:26)

    Bradisor [utilizator]

    Dle Vasilescu , cum puteti sa va referiti la blazonul dnei. Dancila.?
  • +26 (32 voturi)    
    Sper ca a primit functia pe 1 aprilie (Marţi, 18 mai 2021, 13:28)

    Gabi.Tudor [utilizator]

    doar asa ar avea sens aceasta minunata stire.
    Sa intelegem ca sunt sanse mari ca d-l Dragnea sa reprezinte Romania la Curtea de Justitie a Uniunii Europene?
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca a inceput munca la BNR (Miercuri, 19 mai 2021, 0:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      chiar de 1 Mai 2021

      stiti cum este cu comunistii - ei serbeaza prin munca chiar daca sunt si alte sarbatori in aceeasi zi...

      umbla gluma prin targ ca ar fi incercat sa sparga usa de la BNR pe Intai de Mai si cu greu paza i-a potolit elanul muncitor...S-a linistit ci cand a auzit vocea limpede a guvernatorului care ii spunea VeoriKa, VeoriKa, fata buna si frumoasa...

      Bine, guvernatorul, suflet bland, a retinut depresia acuta prin care trecea dansa, faptul ca urma sa reintre in plata cu anumite rate catre anumite banci comerciale si de unde sa aiba banutii necesari mititica??? I se putea agrava depresia si atunci a scapat-o guvernatorul la munca, la loc greu si inghesuit, un pic banos dar numai asa se merita munca depusa - principiul 1 CMI (hint CMI este cu Mugurel la mijloc)...

      Cate nu se pot scrie despre amarata numita si popular proasta satului -

      uite ca acum cu respect putem sa o numic si proasta de la BNR cu malaiul gros in buzunar!

      Cate minuni se pot petrece in minunata RO!
  • +19 (29 voturi)    
    mda (Marţi, 18 mai 2021, 13:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    urmeaza sa fie numit si Melescanu la departamentul de criptomonede si bitcoins

    si pe nea iliescu la departamentul de block chain

    si e ok... nu mai scapam de comunisti in viata asta...
    • +11 (17 voturi)    
      Iliescu va mineri dupa bitcoini... (Marţi, 18 mai 2021, 13:55)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ...in timp ce Viorica se va asigura ca foloseste numai energie verde in proces.

      Manole e genial.
    • +5 (5 voturi)    
      Lu Meleșcanu și lu Iliescu (Marţi, 18 mai 2021, 14:47)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu le mai trebe: ei au bigcoins.
  • +5 (21 voturi)    
    E cinic ce zic eu aici, dar Viorica a livrat (Marţi, 18 mai 2021, 13:32)

    sile_v [utilizator]

    Viorica a livrat in momentele cheie:

    - a refuzat sa emita un OUG care il scapa pe Dragnea, indiferent de presiuni

    - PSD-ul condus de ea l-a votat pe Isarescu pentru un nou mandat la sefia BNR

    Dap, vor fi niste bani publici livrati catre Viorica, inteleg ca pe la 10.000 de euro lunar. Doar ca alternativele (Dragnea inca la conducerea PSD sau un dinozaur de genul Florin Georgescu sef la BNR) ne-ar fi costat cu mult mai mult.

    Eh, viata e complexa si are multe aspecte, cum zicea un clasic
    • +2 (2 voturi)    
      mai lipseste ceva (Marţi, 18 mai 2021, 15:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Este o mare romantza infiripata intre proasta satului, perfect parfumata, dar proasta din cap pana in calcai, si intaiul stator al BNR-ului in libertate...

      Cum se mai adunau dumnealor in Palatul BNR si ascultau cuvantul de mare slava lansat de dna ex PM, dzeu sa ii dea odihina, daca se poate odihna vesnica fara de intoarcere in alta slujba publica, iar din coltul sau se auzea suav vocea guvernatorului susurand monoton cuvinte mestesugite la adresa cuvantului dumneaiei...

      cat romantism, cata afectiune, cata perfectiune!

      nici la George Enescu Festival nu gasesti armonia asta oerfecta - Mirabolant!

      Cum ar spune dl. Vasilescu per medie IQ-ului sunt inca bine in acest cuplu. Gratzie tutti!
  • +4 (20 voturi)    
    Cum îi turcu-i și pistolul. Nu se poate mai bine! (Marţi, 18 mai 2021, 13:33)

    Amerlocu [utilizator]

    Între noi fie vorba nici că se putea o alegere mai bună și mai inspirată:

    Cona Viorica cu creierașii pe bigudiuri se va înțelege perfect în chestiuni verzi cu Greta aia care suferă de ceva formă de autism și e lumina înțelepciunii iecologice a planetei de o ascultă toată progresimea cu gurile căscate ca pe Sfânta Evanghelie! :)
    • +3 (5 voturi)    
      hehe (Marţi, 18 mai 2021, 14:06)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Ce-i pizidel, te lepezi de ve0rika?

      Vrei sa cautam vreun articol din octombrie-noiembrie 2019 cand pesedista analfabeta era in campanie electorala sa-ti amintesti cum o adulai si sustineai la infinit?
      • +1 (5 voturi)    
        Ce te oprește? (Marţi, 18 mai 2021, 14:24)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Dă-mi link-ul. Bagă mare! Sunt chiar curios..
      • -2 (2 voturi)    
        din moment ce nu mai e ... (Marţi, 18 mai 2021, 15:22)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        in gratiile PSD-ului evident ca acum toti rusnacii...o huiduie!!!
  • +15 (25 voturi)    
    credeam ca nimeni nu o angajeaza (Marţi, 18 mai 2021, 13:33)

    Remarque [utilizator]

    M-am inselat, evident. BNR este o institutie acaparata. Statul este captivul politicului. Pe pozitii de bugetar, platite din bani publici, sunt angajati cu salarii grase toti incompetentii cu carnet de partid.
    Sila!
  • +21 (27 voturi)    
    Dancila consilier la BNR? (Marţi, 18 mai 2021, 13:35)

    omul.rau [utilizator]

    sigur nu e Times New Roman?
  • +13 (21 voturi)    
    A facut meditatii la Romana intre timp? (Marţi, 18 mai 2021, 13:39)

    Patrula10000 [utilizator]

    poate si la mate?
    Aaaa, e un de paie cu experienta! Gata, m-am prins de ce e asa de utila.
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 18 mai 2021, 14:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    oare doamna Veorica va sustine si o conferinta de presa ?

    nu de alta, dar nu mai au ce scrie astia de pe timesnewroman.ro :DDDDD
  • +17 (21 voturi)    
    Toarșu Adrian Vasilescu, scurt pe două: (Marţi, 18 mai 2021, 14:05)

    ofCAER [utilizator]

    1. BNR se bazează pentru trecerea la moneda euro pe „proasta României”? (Se vede treaba că habar n-aveți, dar așa o numeau chiar colegii dumneaei de partid; ar trebui să le dați crezare, că ei au cunoscut-o mai bine...)
    2. + „Mai spun ceva: va fi angajat și Ioan Mircea Pașcu...”: la BNR angajarile se fac pe bază de concurs sau pe baza de „blazon”?
    Hai încă una și mă duc:
    Cu excepționalele ei competențe și nenumaratele relații la UE și-aiurea și, evident, cu „blazonul”, nu era mai bine s-o angajeze dl Isărescu să promoveze la export vinurile de Drăgășani? Ar aduce valută țării, ar echilibra balanța de plăți - pe bune, sugerați-i, domle, lui Isărescu, că cu Dăncilă poate să facă treabă mare!
  • +7 (11 voturi)    
    tineri (Marţi, 18 mai 2021, 14:12)

    shurehand [utilizator]

    cred ca erau mai buni niste tineri pentru aceste posturi: Turcan, Bulai, Ghinea, sunt o multime in USR-PLUS sau PNL
    • -1 (7 voturi)    
      Nu vă îmbulziți tovarăși! E loc pentru toți! (Marţi, 18 mai 2021, 14:36)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui shurehand

      Să nu-ți imaginezi că talentele USRee vor rămâne cumva pe dinafară. Se vor găsi întotdeauna oase de ros și pentru ei.

      În toamna lui 2020 au dovedit că știu exact cât e ceasul. S-au tocmit cu PSD ca să-i asigure PSDistului Florin Iordache, zis Ciordache violatorul justiției, cvorumul pentru alegerea pe viață la președinția consiliului legislativ. La schimb PSD a asigurat alegerea cu o majoritate zdrobitoare a senatorului USR Edward Dircă (Dircă rămăsese fără loc eligiblil pe listele electroale și avea și el nevoie de o leafă bună de stat) ca prim adjunct al Ciordachelui.

      După ce i-a asigurat alegerea lui Ciordache, Barna a contestat alegerea lui Ciordache la CCR știind că PSDiștii de acolo nu-l vor invalida niciodată.

      Prin acea l-au țăpuit pe candidatul PNL la consiliul legislativ - fostul judecătior CCR Augustin Zegrean ce era „vinovat” de blocarea referendumului lui Ponta de demitere a lui Băsescu. Băieții învață cu viteza fulgerului...
  • +5 (7 voturi)    
    noua ordine bolshevika (Marţi, 18 mai 2021, 14:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu conteaza ce stii sa faci, conteaza din ce partid esti, din ce trib faci parte, ce gen ai, pe cine cunosti si pe cine ai servit. Ca doar Isa cel globalist nu a stat in capu la tiparnita de bani degeaba. Asta este socialismul stiintific, corect politic: plecati capul saracilor, ca voi nu cunoasteti pe cine trebuie la Partidul Verzilor marxist-leninisti.

    Credeti in stiinta! Inchideti ochii si credeti in stiinta! Socialismul stiintific a fost aplicat gresit pana acum, trebuie sa credeti ca in viitor va fi aplicat mai bine.
  • +7 (7 voturi)    
    Banc (Marţi, 18 mai 2021, 14:25)

    coco04 [utilizator]

    -În ce s-a deghizat Viorica Dăncilă de Halloween?
    -În intelectual!
  • +7 (7 voturi)    
    Programul rabla pentru politicienii esuati! (Marţi, 18 mai 2021, 14:26)

    remicristian [utilizator]

    BNR a deschis programul RABLA pentru politicienii esuati. Sper doar ca functiile sunt onorifice si nu platite!
    Insa speranta mea este desarta. Isarescu si gasca din BNR isi plateste politele mentinerii in funtie in ultimii 25 ani!
  • +4 (10 voturi)    
    Iasesrcu stie cine va castiga alegerile (Marţi, 18 mai 2021, 14:39)

    jackalphonse [utilizator]

    ...la scrutinul urmator, as aca se pune bine cu cine trebuie:D.
    (Oare are de gand sa ramana seful bnr-lui pana isi da duhul in birou?)
  • +1 (1 vot)    
    specialist PSD in petrol si gaze (Marţi, 18 mai 2021, 14:52)

    John_Re [utilizator]

    se ocupa de trecerea la euro.

    s-a facut concurs pt postul ala si a castigat cel mai bun?

    lol:)))
    • 0 (0 voturi)    
      pai cine (Miercuri, 19 mai 2021, 0:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Poate trece gazele si petrolul spre euro prin verde mai repede decat un adanc cunoscator al domeniului, este drept, putin practicant, dar de un profesionism cum rar mai intalnesti...
  • -1 (1 vot)    
    nam (Marţi, 18 mai 2021, 14:55)

    idealogul [utilizator]

    Judecand la rece V. Dancila este o stratega geniala.
    Doar asa o persoana submediocra a ajuns prim-ministru.
    Poate reuseste sa faca din Romania (o tara submediocra cu cetateni pe masura) un fel de prim-ministru pe mapamond.
    Ce ziceti de asta?
  • -1 (3 voturi)    
    Imi place... (Marţi, 18 mai 2021, 15:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce de hateri pe aici. Imi place ca sunt suparati.

    Oricine are dreptul sa aiba o parere (buna sau proasta) despre Viorica Dancila. Dancila a fost aproape 10 an europarlamentar si premier al Romaniei inca vreo 2.

    Ar fi de bun simt astia care au votat-o pe Monca Anisie de la PNL ("Elevii fără curent sa se uite la Televizor") sau pe combinatorul de fonduri europene Dan Barna de la USR+ sa se abtina totusi de la comentarii pentru ca nici cei pe care ii sustineti voi nu sunt niste "lumini".
    • 0 (0 voturi)    
      ei DA (Miercuri, 19 mai 2021, 0:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar nici unul nu a dat cu bata in balta asa hotarat ca proasta noastra - putin respect pentru dansa...
  • +4 (4 voturi)    
    Mama voastra de mafioti! (Marţi, 18 mai 2021, 15:10)

    Alui [utilizator]

    Ce finante stie aia, mah?
  • +1 (1 vot)    
    cuib de securisti in BNR (Marţi, 18 mai 2021, 15:11)

    securistudeserviciu [utilizator]

    BNR este unu din cei mai sus-pusi cuib de securisti de care nu s-a atins nici-o entitate a statului de frica, ca nu te pui cu "Sefu la bani" vorba Crudutei care a stat o noapte cu baiatul lui Isarescu. Isarescu este cel mai mare securist protejat din tara asta, mai bine protejat decat Basescu Traian, care este de neatins! A devenit senil cu varsta si se pare ca isi ia pe langa ei "carne tanara" securisti la fel de jegosi ca si el, dar cu experienta mai mica in turnatorie decat domnia sa "Manole" ! Asta e Manole, cu specia asta de oameni ai ajus sa lucrezi? Ai de capul tau, mai bine il luai pe fi-tu mare somelier pe podgoria ta de la Valcea la banca, macar nu te faceai de ras, sau pe baiatu lui Mucibabici - George, care a fost bagat cu japca la Raiffaisen la 30 de ani, dupa ce o doamna de 50 de ani cu experienta cat viata lu fi-su a fost inlaturata si bagat puletele ala in locul ei!
  • +2 (2 voturi)    
    recompensa (Marţi, 18 mai 2021, 15:29)

    Toni_Romania [utilizator]

    cand era PM Vio a zis nu propunerii ca Mugur sa fie dat jos-asta e recompensa

    vio+mugur=love
    și unii naivi se miră.

    confirmă că nu există partide.
    ci doar triburi, toate în simbioză

    Noi cei ce avem o varsta mai matura ani si vedem RO de 30 ani nu ne miram deloc. Sper ca admiratorii de Mugur (ca-s o groază!) s-au potolit. Asta e dovada a ce zic eu de 30 ani: NU exista partide politice. Ci doar găști în simbioză lucrativă.
    • 0 (0 voturi)    
      astia prin fotosinteza elibereaza oxigen (Miercuri, 19 mai 2021, 0:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      din simbioza lucrativa pentru toti prostii??? NU

      ei produc efecte toxice si este pacat ca noi ii votam..
      Simbioza lucrativa produce o osmoza tumorala

      Scapa cine poate!
  • +2 (2 voturi)    
    Pup-i-as guritza Ei... (Marţi, 18 mai 2021, 15:34)

    ..13 [utilizator]

    Cum stie dansa sa se aseze fix unde trebe, cand trebe...

    Dl Vasilescu nu ne-a spus si suma cu care serviciile prea stimabilei sunt rasplatite. Rog comunicati!

    Altfel cerere timbrata pe adresa BNR - acces la informatii publice.
  • +2 (2 voturi)    
    gluma de 1 aprilie cu intarziere (Marţi, 18 mai 2021, 15:39)

    revo [utilizator]

    Asa ceva nu exista!
    Isarescu are nevoie de un consult la psihiatrie.
  • +2 (4 voturi)    
    S-a dus dracului si BNR-ul (Marţi, 18 mai 2021, 15:45)

    cristian.l [utilizator]

    Cea mai proasta lovitura de imagine incasata de BNR -
    Bancorex, Dacia Felix, etc. sunt nimicuri, cu minunatia asta ai lovit la temelia unei institutii care inca mai are specialisti pe ici pe colo.
  • +3 (3 voturi)    
    moneda euro (Marţi, 18 mai 2021, 15:46)

    mos ion roata [utilizator]

    in anul treizeci-treizeci,poate, cu asemenea consultanti.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu Pavi la BNR, Euro va trece la Leu!!! (Marţi, 18 mai 2021, 15:46)

    Parzivall [utilizator]

    Maine va fi intrunire de urgenta la Brusel!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Lantul Slabiciunilor. (Marţi, 18 mai 2021, 16:03)

    Isobar [utilizator]

    Domnii Isarescu si ,Pascu,colegi de facultate si prieteni.
    Doamna Dancila pupila domnului Pascu.
    Oameni plini de bani,fara limite si bun siimt.
    • +3 (3 voturi)    
      plus copchilu tot la BNR .... (Marţi, 18 mai 2021, 16:11)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      plus copchilu tot la BNR ....
  • 0 (0 voturi)    
    O fi fost (Miercuri, 19 mai 2021, 9:43)

    Brutus2 [utilizator]

    vreun concurs pentru ocuparea postului?