Lista actualizată a țărilor din zona galbenă: Grecia și Spania între statele cu risc epidemiologic ridicat

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2021, 18:21 Actualitate | Esenţial


Calatori aeroport
Foto: Getty Images / Digi 24
​Grecia și Spania sunt două dintre destinațiile turistice pentru românii care trebuie să știe că acestea sunt pe lista statelor din zona galbenă, în cazul cărora este nevoie de intrarea în carantină la revenirea în România. Excepție fac persoanele vaccinate sau care fac dovada trecerii prin boala COVID-19.

Guvernul a actualizat luni lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat. Statele de pe listă sunt următoarele:

  • Cipru
  • Uruguay
  • Bahrain
  • Maldive
  • Seychelles
  • Capul Verde
  • Turcia
  • Suedia
  • Argentina
  • Croatia
  • Puerto Rico
  • Andorra
  • Olanda
  • Lituania
  • Franța
  • Costa Rica
  • Mongolia
  • Columbia
  • Kuweit
  • Slovenia
  • Paraguay
  • Chile
  • Letonia
  • Anguilla
  • Serbia
  • Georgia
  • Belgia
  • Luxemburg
  • Estonia
  • Qatar
  • Brazilia
  • India
  • Muntenegru
  • Bermuda
  • Iran
  • Oman
  • Germania
  • Peru
  • Palestina
  • Ungaria
  • Austria
  • Aruba
  • Elvetia
  • Ucraina
  • Cehia
  • Canada
  • Italia
  • Polonia
  • Grecia
  • Liechtenstein
  • Armenia
  • Bulgaria
  • Emiratele Arabe Unite
  • Macedonia de Nord
  • Liban
  • Irak
  • Iordania
  • Spania
  • Statele Unite ale Americii
  • Kosovo
  • Bosnia și Herțegovina
  • Tunisia
  • Guyana
  • Azerbaidjan
  • Kazahstan
  • Bahamas
  • Curaçao
  • Belarus
  • Trinidad si Tobago
  • Danemarca
  • Nepal
  • Monaco
  • Suriname
  • Ecuador
  • Bolivia
  • Africa de Sud






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40740 vizualizari

  • +1 (43 voturi)    
    Nevaccinații ar trebui să aibă interzis... (Luni, 10 mai 2021, 18:30)

    Nyk1 [utilizator]

    ...la ieșirea din țară. Sunt un risc pentru întreaga populație, putând să introducă în țară variante noi.

    Cine nu vrea să se vaccineze are oricând libertatea de a merge la munte la Sinaia și la mare la Mamaia.
    • +3 (31 voturi)    
      Corect! Eu nici la Sinaia nu i-as lasa. (Luni, 10 mai 2021, 20:33)

      miriapod [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa stea acasa si sa scrie pe facebook despre teoriile conspirationiste. Ahhh vrei vacante, terase? Faci vaccinul si gata. Nu? La izolare......
      • +4 (22 voturi)    
        pai inchide scolile si gradinitele (Luni, 10 mai 2021, 22:04)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui miriapod

        ce sa ne mai scremem… copii nu sunt vaccinati…
        daca ai un parinte bolnav sau a avut ceva probleme de sanatate ca sa nu se vaccineze eu zic sa interzici si curierului sa vina, sa crape de foame nevaccinatu… asta vrei stimabile?
        auzi, efect de turma… s-a vaccinat si se considera cu 4 …
    • +1 (29 voturi)    
      lol (Luni, 10 mai 2021, 20:53)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce idei comuniste ! Du-te mah băiatule în Correa de Nord daca îţi place să stai închis în ţarc !
    • -2 (26 voturi)    
      maiestre, nu prea ai dreptate (Luni, 10 mai 2021, 21:58)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      vaccinarea asta nu are contraindicatii cunoscute! mergi la intepat fara sa stii daca esti compatibil sau nu! este o prostie sa pui interdictii atata timp cat nu dai garantii ca o sa fii bine!
      medicina in Romania sta foarte bine pentru semnaturile “pe proprie raspundere”
      de asta sunt doctori Ciomu, de asta malpraxisul infloreste ca Dorel semneaza ca nu va avea pretentii!
      hai la zid pe toti ce din frica, din cauza unor boli, din cauza de varata (copii) nu pot fi vaccinati… ca ma rog, in mintea unora sunt doar factori de risc!
      • +5 (19 voturi)    
        Parca (Luni, 10 mai 2021, 23:11)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        atunci cand iti face ROR stie daca esti compatibil sau nu, sau antiTBC sau antirabicul... Dar ne place sa ne dam cu parerea... Amice , las-o mai moale ... Nu te obliga nimeni sa te vaccinezi daca nu vrei.
        • +3 (3 voturi)    
          dar nu esti obligat (Marţi, 11 mai 2021, 11:26)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

          Sa iti faci vaccinul ROR sau TBC ca sa poti iesi din tara.
          • +1 (3 voturi)    
            Nici (Marţi, 11 mai 2021, 16:21)

            fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

            cel anti covid nu e obligatoriu la iesirea din tara , de unde ai scos asta? Cat despre cerintele altor tari nu ne putem pronunta , daca nu ne place putem sa nu mergem la ei.
    • +5 (13 voturi)    
      asa asa (Luni, 10 mai 2021, 23:03)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      interziceti si strainilor care vin cu euroi si dolarei. fara discriminare.

      sa-i cheltuiasca naibii in alta parte. nu in rumanistan.
      • -3 (9 voturi)    
        LOL! (Marţi, 11 mai 2021, 7:52)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Majoritatea europenilor, cu excepția poate a celor din zona noastră a Balcanilor, sunt vaccinați sau își așteaptă rândul la vaccinare.
        • +3 (3 voturi)    
          europenii au bani de făcut turism (Marţi, 11 mai 2021, 10:56)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          românii îs săraci lipiți, trăiesc din salarii de 300 de euroi pă lună, așe că li se fîlfăie de vaccinu specialului gheorghițî și de turismu în Grecia...pt majoritatea românilor „turismu” se limitează la birtu din colț, aclo poți să meri fără botniță, test sau vacin...asta-i realitatea, bună sau nebună
    • +5 (15 voturi)    
      Persoanele (Marţi, 11 mai 2021, 8:54)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Persoanele vaccinate se pot infecta / transmite virusul.

      Personal sunt fascinat de cei care mai fac turism in perioada asta. Adica inteleg treaba cu mersul la munca in strainatate. Dar, din urmatoarele motive, eu nu mai plec nicaieri deocamdata:

      1. Nu stiu ce se intampla daca imi fac test si sunt descoperit poztiv cu 2 zile inainte de plecare. Exista asigurare pentru asa ceva? Primesc banii inapoi sau sanatate, bucurii stai prostule acasa si cu banii luati?

      2. Ce se intampla daca sunt descoperit in tara de destinatie pozitiv? Stau in carantina, deci am facut praf concediul, banuiesc.

      3. Ce se intampla daca sunt descoperit pozitiv inainte de reintoarcerea in tara? Cu reprogramarea zborului? Cine plateste pentru prelungirea sederii? etc.

      4. Cadrul general incert dpdv al veniturilor, cum va arata viitorul etc. face din asemenea cheltuieli neesentiale un capitol demn de evitat in perioada asta.

      5. Ce fac daca primesc loc in avion langa unul din asta vaccinat dar infectat / infectios ulterior vaccinarii?

      La ora actuala cea mai periculoasa grupa de populatie in privinta transmiterii virusului sunt cei vaccinati care au impresia ca nu mai e nevoie sa respecte nici o regula. Ce atatea masti, distantare sociala? Eu am "cerfetecat" verde de la UE.
      • 0 (4 voturi)    
        sigur! (Marţi, 11 mai 2021, 9:23)

        simma [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        "Exista asigurare pentru asa ceva?" bineinteles! cauta si vei vedea ca majoritatea asiguratorilor a introdus acoperiri covid. sigur, costa dar exista!
        • +2 (2 voturi)    
          E doar un aspect... (Marţi, 11 mai 2021, 12:06)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui simma

          Asigurarea e doar un aspect ... mai sunt si altele pe care le-am enumerat.

          La cum arata treaba acum nu prea ma poate convinge nimeni si nimic sa reiau calatoriile. Pana la urma economisesc mai mult.

          Ne mai auzim cu turismul cand nu vor mai exista niciun fel de restrictii, testari, certificate verzi samd si atunci cand conditiile economice vor fi la fel ca inainte de pandemie. Adica "la anul si la multi ani!" cum s-ar zice.
      • +3 (7 voturi)    
        ai senzatia (Marţi, 11 mai 2021, 9:45)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca ii pasa cuiva?..sau ca masura asta are vreo logica?.. sau ca reciprocitatea pcr are logica?...
        Cat despre turism, old habits ie hard. Pentru mine e mai fascinant sa vad cat poate sa suporte plebeii situatia asta inainte sa puna mana pe uneltele agricole, metaforic vorbind :)
      • -4 (6 voturi)    
        Chiar (Marţi, 11 mai 2021, 9:50)

        boggg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Chiar vă mulțumesc că ați stat acasă în ultimul an. Asta a însemnat bilete de avion mai ieftine, plaje mai libere, orașe mai goale, hoteluri mai ieftine pentru tâmpiții ca mine care au călătorit la fel de mult ca înainte!
        • +2 (2 voturi)    
          Cu placere... (Marţi, 11 mai 2021, 12:03)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui boggg

          Cu placere si ma bucur ca v-am facut, chiar si fara sa vreau, fericit.

          Nu am zis ca e cineva "tampit". Cel mult fara nici un fel de aversiune fata de riscuri. Am prieteni care au calatorit si le-am spus ca ii inteleg. Daca nu au avut nicio problema financiara (nu au fost in somaj tehnic, concediati, nu si-au pierdut afacerile etc.) e normal sa gandeasca ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Si banuiesc ca si ei, la randul lor, au inteles de ce eu ma duc sa protestez in timpul asta.
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 11 mai 2021, 8:58)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Problema este ca si cei vaccinati pot contacta virusul, pentru ca mai apoi sa existe riscul sa-l dea mai departe.
  • +5 (7 voturi)    
    hmm (Marţi, 11 mai 2021, 9:41)

    hanu [utilizator]

    cred ca genul asta de masuri care in efect au distrus libertatea de circulatie in europa au mai batut un cui (enorm) in sicriul asa zisei "uniuni".
    Uniunea sovietica eventual, ca e tot mai aproape, inclusiv cu limbajul de lemn :) Auzi tu "rezilienta" :)