Parchetul General, replică pentru Turcan: Sporurile pentru procurori reprezintă cel mult 30% din indemnizație/ Sunt 3 sporuri, între care spor pentru suprasolicitare neuropsihică

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 11:50 Actualitate | Esenţial


Parchetul General
Foto: Facebook
Procurorii, personalul asimilat și personalul auxiliar de specialitate din Ministerul Public primesc sporuri care reprezintă cel mult 30% din indemnizația de încadrare, acestea fiind menținute la nivelul din 2018, susține Parchetul General. Precizările sunt făcute după ce ministrul Muncii, Raluca Turcan, a afirmat că nivelul sporurilor este de 85% din venituri în justiție și în sănătate.

Conform Parchetului General, procurorii și personalul auxiliar beneficiază de 3 sporuri - spor pentru condiții de muncă grele, vătămătoare sau periculoase de până la 15% din salariul de bază, corespunzător timpului lucrat, spor pentru risc și suprasolicitare neuropsihică de până la 25% aplicat la salariul de bază și spor pentru păstrarea confidențialității, de până la 5% aplicat la salariul de bază.

Precizările Parchetului General:

Potrivit art. 4 și 5 din Anexa V, capitolul VIII din Legea nr. 153/2017, sporurile de care beneficiază procurorii și personalul auxiliar de specialitate sunt:
  • spor pentru condiții de muncă grele, vătămătoare sau periculoase de până la 15% din salariul de bază, corespunzător timpului lucrat;
  • spor pentru risc și suprasolicitare neuropsihică de până la 25% aplicat la salariul de bază;
  • spor pentru păstrarea confidențialității de până la 5% aplicat la salariul de bază.
Totodată, art. 25 alin. (1) din aceeași lege prevede:
  • ”Suma sporurilor, compensaţiilor, adaosurilor, primelor, premiilor şi indemnizaţiilor, inclusiv cele pentru hrană şi vacanţă, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator de credite nu poate depăşi 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcţie/salariilor de funcţie, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deţinut, gradaţiilor şi a soldelor de comandă/salariilor de comandă, a indemnizaţiilor de încadrare şi a indemnizaţiilor lunare, după caz".
În consecință, sporurile de maxim 45% prevăzute de Legea nr. 153/2017 nu au fost acordate, iar cuantumul sporului pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică şi al sporului de confidenţialitate, precum și cuantumul sporului pentru condiții de muncă grele, vătămătoare sau periculoase, transformate în procente, reprezintă maxim 30% din indemnizația de încadrare, pentru procurori, personalul asimilat și personalul auxiliar de specialitate, fiind menținute la nivelul valoric din anul 2018 prin reglementări legale succesive, susține Parchetul General.

Celelalte categorii de personal (funcționari publici, personal contractual, personal conex) beneficiază de un sigur cuantum pentru condiții de muncă periculoase, reprezentând maxim 15% din salariul de bază, adaugă sursa citată.

  • ”Per total cheltuieli salariale, în momentul de față nivelul sporurilor e de 13%, din analizele noastre, ceea ce nu ar fi neapărat foarte mult. Însă sunt categorii ocupaționale pentru care nivelul sporurilor reprezintă 85%, ceea ce este foarte mult. Atunci, rolul nostru e să ne uităm la ce raportare se fac salariile în plată.
  • Aceste sporuri există în primul rând în sistemul de sănătate și în sistemul de justiție. Acolo sunt regulă aceste sporuri de 85%. De aceea, nu putem să le tratăm cu ușurință, pentru că vorbim de sporuri care completează veniturile celor din sistemul de sănătate, care acum au fost în prima linie a combaterii pandemiei”, a spus Turcan la Antena 3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7643 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 februarie 2021, 11:53)

    [anonim]

  • +10 (14 voturi)    
    ... (Joi, 18 februarie 2021, 11:56)

    tirolez [utilizator]

    Ce e cu solicitarea neuropsihica, ii apasa constiinta ca au eliberat zeci de pedofili si criminali care au facut alte victime?
  • +16 (18 voturi)    
    Ășria sunt dilii, rău de tot: (Joi, 18 februarie 2021, 11:56)

    nick24 [utilizator]

    “ spor pentru condiții de muncă grele, vătămătoare sau periculoase de până la 15% din salariul de bază, corespunzător timpului lucrat;
    spor pentru risc și suprasolicitare neuropsihică de până la 25% aplicat la salariul de bază;
    spor pentru păstrarea confidențialității de până la 5% aplicat la salariul de bază.”

    E ca și cum la soferi ai da spor de permis de conducere, la profesori spor că știe să citeasca
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant! Toate sporurile sunt aplicate la (Joi, 18 februarie 2021, 15:46)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      SALARIUL BRUT!!!
      Să iasă netul MULT mai mare ca salariul brut de bază!
  • +12 (16 voturi)    
    ! (Joi, 18 februarie 2021, 12:06)

    tudorr [utilizator]

    Cum naiba se face ca TOTI bugetarii au sporuri de tot felul de "vatamari" inchipuite?
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Joi, 18 februarie 2021, 13:06)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      E ora 13 si am 4 minusuri de la bugetarii romani care se fuck ca muncesc!
    • +3 (3 voturi)    
      pentru ca (Joi, 18 februarie 2021, 13:35)

      blackstar [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      patronatele nu au vrut cresterea salariului minim si in continuare sunt setati pentru a nu le afecta chipurile competitivitatea cu alte tari, statul a fost nevoit sa inventeze aceste sporuri pentru cresterea veniturilor angajatilor din capitala acum vreo 15-20 ani in general dictat de nivelul de trai din capitala vs provincie ..... pana s-a trezit provincia sa primeasca si ei ceva, ghinion bugetul nu m-ai suporta....... oricum e dificil sa egalizezi salariul unui angajat din capitala cu provincia
      • 0 (0 voturi)    
        ! (Joi, 18 februarie 2021, 20:57)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui blackstar

        De parca "decat" provintie traieste si plateste impozite in tara asta! Bucurestiul traieste pe spinarea tarii, subventiile masive de care se bucura bucureshtenii sunt platite de intreaga tara! In rest, sa fie blestemati, au ajuns sa aiba aproape DUBLU salariu mediu bugetarii fata de mediul privat, numai in tarile bananiere vezi asa ceva!
  • +6 (6 voturi)    
    Aceste sporuri... (Joi, 18 februarie 2021, 12:25)

    Cataleya [utilizator]

    ...si-ar avea justificarea daca magistratii ar avea un salariu apropiat de media salariilor din Ro.
    Atunci ai putea sa justifici anumite bonusuri.

    Dar din moment ce incaseaza un salariu de 10x mai mare decat salariul mediu pe economie, ponderea sporurilor este absolut nejustificata.
    Au salarii de 20.000 de lei si mai incaseaza si sporuri de 15.000.
  • +8 (8 voturi)    
    Eu nu inteleg: (Joi, 18 februarie 2021, 12:37)

    Geo6101 [utilizator]

    Cand ti-ai alles o meserie, sudor, electrician, procuror, judecator, inginer, profesor etc. ai ales-o in cunostinta de cauza cu toate cele bune si rele, cu riscuri si beneficii.
    Nu cred ca si-a imaginat cineva ca a ales meseria respectiva ca sa stea inchis intr-o bula de sticla si sa ia leafa de acolo!
    Sporurile acestea au fost inventate de sindicate ca o gaselnita populista de crestere a veniturilor salariale.
    • +3 (5 voturi)    
      hihihihi (Joi, 18 februarie 2021, 14:36)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      sindicatul procurorilor, judecatorilor , hhihihihi
  • -2 (4 voturi)    
    Turcan (Joi, 18 februarie 2021, 13:04)

    Zache58 [utilizator]

    ar face bine sa se puna jos si sa aprofundeze subiectele legea pensiilor si sporuri bugetari.De abia atunci ar putea sa graiasca.Dansa in schimb citeste 5 pagini si cuvanteaza cu veselie despre ce a citit ieri intre un coafor si o vizita la croitor.Studiati,consultati,intelegeti toata documentatia si apoi cuvantati.
  • +5 (5 voturi)    
    taiati sporurile !!! (Joi, 18 februarie 2021, 13:06)

    costelo999 [utilizator]

    ca uite asa se aduna la salariu, de ajunge pensia, 85 % din salariu mediu pe 6 luni, mai mare decit salariul net avut de magistrat,