VIDEO Klaus Iohannis, prima declarație de presă după parlamentare: Se cristalizează rapid o coaliție de centru dreapta care va putea propune un guvern / PSD poate în fine să rămână în afara deciziei politice

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 17:47 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Partidele de centru dreapta au obținut peste 50% din voturi la alegerile parlamentare și se „cristalizează rapid o coaliție” din acest spectru politic „care va putea propune un guvern”, a declarat luni președintele Klaus Iohannis, în prima declarație după parlamentarele de duminică, în care PSD este pe primul loc, cu aproape 30%, urmat de (PNL 25,53%) și USR-PLUS (15,53%).

„Este deci clar, dacă adunăm aceste rezultate, că partidele de centru dreapta au obținut peste 50% din voturi. Acesta a fost obiectivul meu și din acest motiv a trebuit să mă exprim un pic mai des în public. PSD poate în fine după un ciclu întreg de alegeri să rămână în afara deciziei politice. Se cristalizează rapid o coaliție de centru dreapta care va putea propune un guvern de coaliție”, a spus președintele, într-o declarație de presă la Palatul Cotroceni.

Klaus Iohannis a precizat că, peste câteva zile, va convoca consultări la Palatul Cotroceni „pentru a găsi cea mai bună soluție pentru România”.




Este vorba de prima declarație a șefului statului după alegerile parlamentare de duminică, unde rezultatele provizorii indică o victorie a PSD, dar fără conturarea unei majorități de stânga.

HotNews.ro a transmis VIDEO și LIVETEXT cele mai importante declarații ale președintelui Iohannis.
  • Alegerile s-au terminat și pot să trag primele concluzii.
  • Dați-mi voie, prima dată, să vă mulțumesc tuturor celor care ați ieșit din casă, ați mers la secția de votare și ați votat. Vă garantez că fiecare vot va fi luat în considerare și fiecare vot contează!
  • În același timp însă trebuie să fim foarte sinceri - participarea la vot a fost redusă și este foarte clar că sunt mulți români care fie nu au primit suficiente informații despre aceste alegeri, fie sunt pur și simplu nemulțumiți, de mine, de partide, de întreaga clasă politică sau de anumite măsuri care au fost luate.
  • Eu văd aceste lucruri și este important ca noi, toți politicienii, să vedem aceste lucruri, să le analizăm și să venim în întâmpinarea românilor care nu au mers la vot din varii motive. Aceste motive trebuie elucidate și sunt foarte hotărât ca în următoarea perioadă, împreună cu guvernul care se va forma, să analizăm cu maximă seriozitate toate aceste chestiuni.
  • Rezultatele alegerilor arată că nu există un câștigător clar al acestor alegeri. Iar dacă ne uităm pe rezultatele care momentan se numesc provizorii, dar s-au numărat aproape toate voturile, vedem că Partidul Național Liberal în 2016 obținuse 20%, acum a obținut 25%, deci, o creștere clară. USR, între timp împreună cu PLUS, a obținut în 2016 8%, între timp au crescut la 15%, evident, o creștere. PSD, care obținuse în 2016 45%, a scăzut dramatic la 29%.
  • Este, deci, clar, dacă adunăm aceste rezultate, că centrul dreapta, partidele de centru-dreapta împreună au obținut peste 50% dintre voturile valabil exprimate. Și pot să vă spun cu toată sinceritatea că acesta a fost obiectivul meu și din acest motiv a trebuit să mă exprim un pic mai des în public în ultimele săptămâni.
  • În acest fel, PSD poate, în fine, după un ciclu întreg de alegeri – europarlamentare, referendum, prezidențiale – PSD poate să rămână în afara deciziei politice.
  • Acum, ce va urma – se cristalizează rapid deja o coaliție de centru-dreapta, care va putea să propună un guvern de coaliție. Peste doar câteva zile, voi convoca consultări cu partidele care se vor regăsi în noul Parlament, consultări pentru a găsi cea mai bună soluție pentru România.
  • Noul guvern care va fi format va gestiona măsurile necesare în pandemie, va prezenta urgent măsuri de reformă mult așteptate și de multe ori amânate, va gestiona campania de vaccinare și, cu siguranță, în cel mai scurt timp, va prezenta un proiect de buget pentru anul 2021, împreună cu modul în care vor fi atrași banii europeni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19659 vizualizari

  • -4 (30 voturi)    
    Problemă de logică (Luni, 7 decembrie 2020, 17:51)

    Mazeta [utilizator]

    Taranul trebuie sa ajunga la celalalt mal cu PNL, USR si UDMR. Dar PNL nu se înțelege cu USR, iar USR nu se înțelege cu IUDMR. Ce va face țăranul?
    • +5 (13 voturi)    
      revolutie de catifea (Luni, 7 decembrie 2020, 19:29)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      prin miscarea #resist PSD a fost deposedat nelegal de putere

      drept dovada ca si dupa 4 ani, tot PSD a castigat

      l-au facut Werner si tefelistii pe Ciolacu/Dancila la alba neagra, doar ca behaia o minoritatea pe strazi
      • +2 (2 voturi)    
        !!! (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:09)

        relu59 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        La data de 4.11.2019 a avut loc o"Lovtura de Palat" pusa la cale de KWI si "acoperitii-SRI" din PSD. !

        Vezi: https://youtu.be/NLhD8tXdTrQ
      • 0 (0 voturi)    
        Revolutiebde catifea (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:59)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Se profileaza o suspendare...la Cotroceni!!!
    • +1 (9 voturi)    
      o sa se inteleaga (Luni, 7 decembrie 2020, 19:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate e chiar mai bine asha. Cu un PNL de 35-40%, ar fi fost greu sa eviti numiri precum celebra consiliera a lui Vela decorata pentru merite deosebite.
      Asha, cu un PNL nu foarte puternic, cu un USR care a primit si el o palma dupa ceafa pentru toate stangaciile si magariile de la formarea listelor si cu un UDMR demufat de la financiar Fides si remufat la Bucuresti, chiar se poate face reforma.
      Si daca mai adaugam si un premier gen Bolojan, care sa intre cu barditsa in nepotismele de prin toate institutiile publice, chiar incepe sa sune bine rezultatul.
      • +4 (6 voturi)    
        KWI (Luni, 7 decembrie 2020, 20:28)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        a vrut partidul meu .. l-a avut.
        a vrut guvernul meu....l-a avut
        n-a vrut poporul meu... desi poporul l-a vrut.
        Interesanta ideea cu Bolojan. Insa Oradea fata de Bucuresti e ca un camp cu buruieni fata de jungla amazoniana. Va fi mult mai greu cu defrisatul ca te inghit anacondele
        • 0 (2 voturi)    
          Stiu eu daca e asha? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          Guvernul meu... cu parlamentul contra... nu prea poate face mar lucru.
          Abia acum, cu majoritate in parlament, se pot initia, teoretic, ceva reforme. Si... cred ca lui Johannis i-ar fi convenit infinit mai mult un PNL la 35-40% care sa poata guverna fara USR.
          Asha... deacu "guvernul meu" va functiona doar daca USR nu se supara.
    • -2 (4 voturi)    
      Cred ca tu meriti... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:49)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...un raspuns evaziv!
      Sunt sigur ca stii bancul...
  • +1 (29 voturi)    
    da (Luni, 7 decembrie 2020, 17:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    pacat de Orban, sper ca o pune acum pe Turcan sau pe Anisie ... e nevoie mereu de mai bine
    • -1 (1 vot)    
      Romani de nota 10 (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:14)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "Ordinul pe unitate" a fost si este altul:
      Klaus Werner Johannis
      - Președintele României
      Eduard Hellving
      - Director S.R.I.
      - Propunere la funcția de Prim Ministru al României
      Ludovic Orban
      - Președintele partidului P.N.L.
      - Primul Ministru al României
      Siegfried Mureșan
      - Viitor Prim Ministru al României
      Renate Weber
      - Avocat al Poporului
      Kelemen Hunor
      - Președintele partidului U.D.M.R.
      Omul care „decide” majorității in parlamentul României
  • +2 (32 voturi)    
    Daca (Luni, 7 decembrie 2020, 18:09)

    Ibit [utilizator]

    Romanii nu sunt multumiti de Iohannis , asa cum singur spune , pe cand demisia ?
    • -3 (9 voturi)    
      Eu sunt roman (Luni, 7 decembrie 2020, 19:07)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      si sunt nemultumit de Klaus. Da asta nu inseamna ca vreau Jos Klaus!! Poate n-ai inteles. Eu sunt de asemenea nemultumit de Ibit ! Da asta nu insemna ca vreau capul lui Motoc, pardon, Ibit! Deci lucrurile nu sunt alb sau negru. Politica se face cu foarte multe tonuri de gri. Sper ca a inteles cineva , ceva. Da mai bine lasa.
  • +4 (22 voturi)    
    Parca imi e si mila de el (Luni, 7 decembrie 2020, 18:10)

    Genialul [utilizator]

    Are emotii ca un executant care trebuie sa dea raportul si sa explice de ce a dat-o in bara.
  • +5 (31 voturi)    
    Rezultatele alegerilor arată că nu există un câști (Luni, 7 decembrie 2020, 18:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Greșit. Câștigătorul e clar - PSD. kwi dezinformeaza
    • -1 (3 voturi)    
      pai suspendati-l mai baieti? (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca dezinformeaza si PSD-ul e castigator!!
      Aa, fata de 40% in 2016 luat doar 30% si aliatii lui Tradiceanu nu au mai pupat Parlamentul?
      Ghi-ni-on!
  • +3 (23 voturi)    
    Exista un castigator (Luni, 7 decembrie 2020, 18:12)

    EuConstat [utilizator]

    1. Din punct de vedere voturi, partidul care a luat cele mai multe voturi exprimate este PSD. Deci avem un castigator al alegerilor. Ca nu este cel care se dorea, asta este alta treaba.
    2. Constitutional, guverneaza partidul care intruneste minim 50%. Ceea ce inseamna ca PSD de unul singur nu poate da premier si nici nu poate guverna. La fel cum nu poate nici PNL. Singura sansa a dreptei sa guverneze este sa formeze o alianta. Insa USR a fost prea slab, asa ca mai trebuie inca cineva pe langa USR- UDMR. Abia asa se poate guverna si constitutional.
    3. In cazul unei aliante a dreptei vom avea situatia interesanta in care castigatorul alegerilor este nevoit sa fie in opozitie, desi are sustinere populara (sau indiferenta populara), iar puterea sa fie data de un calcul politic, nicidecum de legitimitatea votului. Riscul este extrem aici, deoarece PSD se va martiriza in urmatorii 4 ani, iar PNL si USR vor pierde procente masive la fiecare poticneala.
    • -5 (5 voturi)    
      P$D dispare in 2024, de la 45% la 29% (Luni, 7 decembrie 2020, 18:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Urmeaza sub pragul electoral in 2024
      • -5 (9 voturi)    
        asa e domnule (Luni, 7 decembrie 2020, 20:36)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Pe masura ce generatia de 65-90 ani se duc asa va disparea si PSD. Cand vor realiza ca nu poti sa toci la nesfarsit banii publici cu mite electorale, si ajutoare sociale iar banii doar investiti in economie vor aduce alti bani atunci mai au o sansa. I-au votat cei care acum au primit pensii speciale, ajutoare sociale, etc. de frica ca se vor termina si cu acestea..... abia asteptam... Pensii calculate unitar pentru totata lumea, cu exceptia unor categorii de militari care au fost prin Afganistan, nu cei care u f....t buha pe scaun.
        • +1 (3 voturi)    
          Alo?! (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:14)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          AI impresia ca doar PSD da spagi din banii publici pentru voturi? Ia mai verifica 'mneata un pic realitatea :))
      • +2 (4 voturi)    
        Frate, mă leși (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:26)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Wtf, parcă la alegerile astea spuneai ca scade sub prag... Eu aș pune pariu cu tine că peste 4 ani va lua singur peste 50 la sută. Voi #iștii sunteți atât de plictisitori, jur, bine că am părăsit tabăra asta, nu știu cum de eram pe aceeași lungime de undă acum un timp...
      • 0 (2 voturi)    
        parcă era vorba să dispară acum... (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:51)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ce faceţi? o amânaţi?
    • -2 (2 voturi)    
      Stimate domn, PNL are guvernul de peste un an (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      In conditiile unui Parlament dominat 60% de PSD si aliatii lui adica fostii ALDE si Pro_ponta.
      Si totusi a guvernat, bine/prost, in conditiile unei crize care apare odata la 100 de ani.
      Vreti sa spuneti ca legitimitatea si capacitatea de guvernare a unui guverne de coalitie PNL-USR-UDMR va fi mai mica decat a actualului Guvern?
      • -1 (1 vot)    
        măi, cum dracu' se face că pdl are mereu (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:58)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        circumstanţe atenuante de "criză" oridecâteori guvernează?
        în 2009-2011 pdl se scuza cu criza financiară...
        în 2020 pdl redenumit pnl se scuză cu criza sanitară...
  • +5 (23 voturi)    
    Propunere (Luni, 7 decembrie 2020, 18:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Rares Bogdan pentru pozitia de Prim Sinistru. Sa ne mai radem si noi. Ca Orban a devenit prea serios. Probabil din cauza pandemiei.
  • +7 (29 voturi)    
    Felicitari klause (Luni, 7 decembrie 2020, 18:15)

    mihaipricop [utilizator]

    ai reusit cu declaratiile partizane si extremiste sa mobilizezi electoratul psd & aur si sa demobilizezi electoratul moderat de dreapta.
    • -3 (11 voturi)    
      Stiu ca esti ironic dar... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:56)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      ...pentru asta este nevoie de un Presedinte care sa serveasca democratia. sa fie un arbitru credibil al societatii. Si Iohannis, are multe lipsuri dar cand este nevoie de o hotarare cruciala o ia pe cea care trebuie. Sa-i multumim si numai pentru asta.
      Ce am fi facut sa fi fost un Presedinte ca Ponta, sau Tariceanu, sau Dragnea, de exemplu?
      • +2 (2 voturi)    
        Sanctiune OSCE !!! (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:25)

        relu59 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        "Presedintele si-a exprimat clar, in mod frecvent, preferintele sale politice in interventiile publice facute in perioada premergatoare alegerilor. Aceste lucruri a dus la o estompare din ce in ce mai mare a liniei de demarcatie dintre prerogativele sale oficiale si campania electorala. Reprezinta o incalcare a standardelor internationale si a angajamentelor facute de toate tarile OSCE, pentru a pastra o separare clara intre stat si partidele politice", declara Marianne Mikko, reprezentant OSCE.

        Vezi: https://www.europafm.ro/presedintele-iohannis-criticat-de-misiunea-osce-pentru-sustinerea-fatisa-a-pnl-in-campanie-audio/
  • -5 (21 voturi)    
    ILIE BOLOJAN (Luni, 7 decembrie 2020, 18:18)

    festina [utilizator]

    Prim Ministru !!!!!!!!!!!!
  • +1 (29 voturi)    
    Doar UDMR și AUR sunt pe centru dreapta (Luni, 7 decembrie 2020, 18:19)

    hic sunt leones [utilizator]

    din partidele care vedem ca vor intra în parlament, restul fiind situate pe stânga cu câteva accente de centru.
    Înțelegem că populația habar n-are doctrine, dar, domnle Preș, nici matale nu le știi p-astea?!
    • 0 (4 voturi)    
      nţţ că la fizică nu se studiază doctrine politice (Luni, 7 decembrie 2020, 19:50)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...
      • 0 (2 voturi)    
        Are consilieri cu nume, unul putea să-i spună (Luni, 7 decembrie 2020, 21:14)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        și lui ce doctrine au partidele parlamentare.
        Nu mai zic că a fost președintele PNL, deci ar fi trebuit să știe că în România acesta a fost tot timpul de centru-stânga.
    • -1 (1 vot)    
      Ideologia partidelor 2020 (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:27)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Vezi: https://youtu.be/4qD_c7IgOLg
      • +1 (3 voturi)    
        M-ai făcut să râd iar de analfabetismul politic (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:04)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui relu59

        Îți zbor repede gărgăunii.
        PNL - a arătat că nu dă doi bani pe drepturile de orice natură dorești: a încălcat repetat autoritatea legislativului (refuzul de a aplica legea pensiilor, a alocațiilor, hotărâri de încălcare a Constituției), și-a bătut joc de autoritatea judecătorească, de tradiția poporului (măsurile au afectat religia cetățenilor) - deci PNL nu este nici liberal, nici conservator. Ca să nu mai zic că liberalismul pune accent pe drepturile individuale (despre care ne-a zis și CCR că au fost îngrădite abuziv) pe când conservatorismul se referă la drepturile sociale ale indivizilor (adică drepturile comunităților), or nu te poți identifica cu ambele doctrine decât dacă îți lipsește identitatea sau ai o identitate antagonică.
        USR - progresismul este de stânga, liberalismul social este tot stânga (în germania se numește „liberalism de stânga”); însă USR are o încărcătură mult mai puternică de stânga prin adoptarea unor principii aproape comuniste (ca de exemplu ideile cu privire la eliminarea proprietății private și construirea unei proprietăți colective - ei zic că de bună-voie, însă principiul rămâne unul comunist); iar federalismul nu are treabă cu doctrinele politice (URSS, de exemplu, a fost federație).
        • 0 (0 voturi)    
          Ok! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:55)

          relu59 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Analiza ta este foarte corecta si iți mulțumesc pentru acest feedback.
          Aceasta a fost si intenția mea. Ești o surpriza plăcută !
          Nu mă așteptam ca pe acest sait sa întâlnesc pe cineva obiectiv si critic cu „partidele de dreapta”
          Însă, referitor la exprimare: „Îți zbor repede gărgăunii.” , „M-ai făcut să râd iar de analfabetismul politic” ai dat-o in BARA !! ( sper sat-i ceri scuze )

          OBS.
          Referitor la doctrinele politice, ele sunt definite corect si in mare măsura s-au regăsit in statutul si spiritul partidelor politice pana la apariția fostului partid PD – partid personalizat in persoana-fizica: Traian Băsescu.
          Moment in care toata „scena” politica a fost bulversata.
          Principalele cauze ale deviațiilor de comportament al partidelor a fost cauzat de:
          - Maniera dictatoriala promovata de funcția prezidențiala începând cu Traian Băsescu
          - Lipsa de „principii” a electoratului apărut in scena politica după 2014 făcând posibila:
           ratarea (in perioada 2016 -2019) a unor teme esențiale :
          • Referendumul Pentru Familie
          • Condamnările Politice
          • Abuzurile In Justiție
          • Imixtiunea Serviciilor Secrete in Justiție
          • Dictatura Sistemului Bancar
          • Externalizarea Profitului
          • Incluziunea Sociala
          • Dreptul la o Viată decenta a Pensionarilor.
          • Denigrarea României in Parlamentul UE
          • Promovarea „Urii” In Discursul Politic
          • Segregarea societăți In: „PSD-Iștii si Ne-PSD-Iștii”
          • Arogarea de Prerogative suplimentare Puterii Prezidențiale si ....................
           apariția unor partide născute in laborator ( exemplu USR)
          -Traseismul politic, avand drept consecința disoluția ideologica a partidelor. Asa sa ajuns in situatia in care: PNL este in realitate PD-Traian Băsescu
          N.B.
          Federalismul – este mai actual ca niciodată si el se regăsește in ideologia USR.
          U.E. – a ajuns in stadiul in care trebuie sa ia o decizie fundamentala: „O Uniune Politica” - sau - sa revină la „O Uniune Economica”.
          Situatia ambigua in care se afla nu poate duce decât la noi Exit-uri
          • 0 (0 voturi)    
            Mulțumesc pentru aprecieri (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:40)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui relu59

            Chiar dacă mă adresez direct interlocutorului, eu mă refer tot timpul la lucrurile discutate și transmit mesajul publicului; în caz că unele licențe pe care le folosesc pot fi interpretate ca fiind o referire la persoane, n-am nicio ezitare să-și prezint scuze pentru această scăpare.
            Sigur că Băse și PD au vina lor, însă doctrina înseamnă ceva intrinsec pentru un partid politic, iar liberalismul are o tradiție prea îndelungată și criterii clare prin care se definește încât să nu ridice semne de întrebare la nivelul identificării; la fel e și cu conservatorismul sau social-democrația.

            Eu sunt pentru federalizare, pentru că reprezintă o consecință firească a descentralizării administrației (stânga duce decizia la nivel central, dreapta o duce la nivelul comunităților -conservatorismul - sau la nivelul indivizilor -liberalismul) și, deși aș fi printre cei care ar vota pentru crearea unui stat european, aș vrea să fie gândit precum Elveția.
            Nu cunosc ce dorește USR ca să fac aprecieri pe această temă.
            • 0 (0 voturi)    
              Ok ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:09)

              relu59 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              Ok !
              Am înțeles suficient de mult.

              P.S.
              1. Abordarea mea, dorea sa atragă atenția asupra necesitați unei analize mai aprofundate intre CAUZA – EFECT – electorat VS partide politice, in sensul ca, in realitate partidele politice primesc un mandat de la electorat.
              Calitatea si exigențele mandatului sunt date de calitatea si exigentele electoratului si acolo unde apar deviații de la principii – ESTE CULPA COMUNA.
              Însă...... rezolvarea este doar in mana electoratului.
              Daca electoratul nu va percepe aceste deviații, șansa de auto corecție din partea partidelor este o iluzie.

              2. Ref. Federalism, in cazul statelor din Europa de Est ( care de abia a împlinit 100 de ani ) problema este mult mai complexa, pentru ca va trebui sa aibă loc o federalizare devolutivă prin destrămarea statului unitar.
  • +7 (29 voturi)    
    Criză de nervi aseară :D (Luni, 7 decembrie 2020, 18:19)

    Shaolin [utilizator]

    Paltoane aruncate. Dinți scrâșniți. Urlete, lacrimi, disperare. Eroare de sistem. Ecran albastru. :)

    Și asta doar la USR. Nici nu-mi pot închipui ce a fost la Cotroceni! :D
    • +3 (7 voturi)    
      merita filmat... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:51)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      s-ar fi încins youtube...
  • +8 (14 voturi)    
    Imi zice si mie cineva ce zice Constitutia? (Luni, 7 decembrie 2020, 18:21)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Recunosc, nu cunosc Constitutia, dar banuiesc (si sper) ca exista stipulat clar cine trebuie sa guverneaze conform scorului din alegeri.

    Deci ce zice Constitutia?

    Din auzite aud ca se formeaza o majoritate conform scorului si majoritatea aia isi desemneaza un candidat care e propus lu Klaus. Am nimerit?

    Daca e asa, ce se mai tot clampane atata?
    • 0 (2 voturi)    
      contituţia e ambiguă... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:54)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      ARTICOLUL 103
      (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

      nu este precizat clar în const. algoritmul de urmat în lipsa majorităţii absolute - de asta au fost atâtea scandaluri în trecut pe tema asta...
      • -1 (1 vot)    
        Pai scrie clar (Luni, 7 decembrie 2020, 20:14)

        MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Majoritatea absoluta in Parlament.

        E clar
    • +3 (3 voturi)    
      Constituția spune foarte clar: (Luni, 7 decembrie 2020, 21:09)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Președintele discută cu partidul care a obținut majoritatea absolută sau, în lipsa acestuia, cu partidele parlamentare ca să identifice candidatul pentru funcția de prim-ministru al cărui guvern poate primi votul de încredere al parlamentului.
      Președintele este liber să nominalizeze orice persoană pentru funcția de prim-ministru, cu condiția ca scopul nominalizării să fie formarea unui guvern capabil să obțină votul de încredere (dacă scopul este ca guvernul să pice - cum a fost atunci când Iohannis l-a desemnat pe Câțu - președintele încalcă prerogativele care i-au fost acordate de Constituție).
      În cadrul acestei proceduri - la fel ca în cazul mai tuturor procedurilor constituționale - președintele este un mediator și nu un decident, rolul lui fiind de a identifica, împreună cu partidele parlamentare capabile să coaguleze o majoritate, persoana care poate forma guvernul, nu de a impune parlamentului un candidat.
      În cazul neîndeplinirii atribuțiilor funcției prezidențiale - sau îndeplinirii cu rea credință - președintele poate fi suspendat, urmând ca poporul să decidă, prin referendum, dacă îl demite sau nu, perioadă în care președintele Senatului (care preia interimatul funcției prezidențiale) va putea nominaliza un candidat, cu respectarea principiului constituțional al posibilității învestirii unui guvern.
  • +3 (21 voturi)    
    Daca "Onor" dl.Presedinte.... (Luni, 7 decembrie 2020, 18:23)

    gigiN [utilizator]

    ...nu ar fi avut paguboasa idee de a aduce pnl-ul la guvernare cu un parlament condus de catre psd,atunci acest partid ar fi devenit acum ...o miniatura !! Psd-ul ar trebui sa ii multumeasca lui Iohannis pentru ca ...l-a inviat din morti !!!
    • +5 (7 voturi)    
      Pe johanis l-au interesat (Luni, 7 decembrie 2020, 18:58)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      alegerile prezidentiale adica 5 ani de concedii de lux impreuna cu carmensita pe banii nostri.
  • +4 (26 voturi)    
    Steril ... (Luni, 7 decembrie 2020, 18:23)

    Jupanu1970 [utilizator]

    pai dupa analiza lui Klaus as spune ca AUR area legitimitatea cea mai mare la guvernare.
    Dupa vorbele lui, raportand la 2016:
    - PNL de la 20 % la 25 % . crestere 5%
    - USR de la 8% la 15 %crestere 7 %
    - PSD de la 45 % la 29 % crestere -16 %
    - AUR de la 0 % la 9 % crestere 9 %
    Asadar cine are cea mai mare crestere Klaunule ?!
    • -2 (2 voturi)    
      aberaţii... (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:30)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      câştigătorul nu se stabileşte relativ la precedentele alegeri ci doar în baza topului scorului obţinut la actualele alegeri.
      restul e doar material pt. analişti.
  • -4 (16 voturi)    
    Ciolacuu Se Cazeaza 4 ani la Socola (Luni, 7 decembrie 2020, 18:27)

    un domn [utilizator]

    DUamna Gabi este Restabila pana la Craciun 2020
  • +11 (25 voturi)    
    e clar (Luni, 7 decembrie 2020, 18:28)

    mmmircea [utilizator]

    in 18-24 de luni vei duce psd-ul inapoi la 45% in sondaje.
    • -4 (6 voturi)    
      Visezi cu Greta Garbo (Luni, 7 decembrie 2020, 19:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Ce fumezi ?
    • +1 (5 voturi)    
      chiar mai puţin... (Luni, 7 decembrie 2020, 19:56)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      .
  • +11 (17 voturi)    
    Asta si romanii sunt pe doua pagini diferite (Luni, 7 decembrie 2020, 18:40)

    newlook [utilizator]

    Asta si romanii sunt pe doua pagini diferite.
    Dar nu conteaza: securistii sunt in control si stabilesc. Dupa cum le zice patriotul Soros!
    • -1 (3 voturi)    
      Romani de nota 10 (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:32)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Klaus Werner Johannis
      - Președintele României
      Eduard Hellving
      - Director S.R.I.
      - Propunere la funcția de Prim Ministru al României
      Ludovic Orban
      - Președintele partidului P.N.L.
      - Primul Ministru al României
      Siegfried Mureșan
      - Viitor Prim Ministru al României
      Renate Weber
      - Avocat al Poporului
      Kelemen Hunor
      - Președintele partidului U.D.M.R.
      Omul care „decide” majorității in parlamentul României
  • -3 (7 voturi)    
    Noua coalitie de guvernare (Luni, 7 decembrie 2020, 18:44)

    Dilematic [utilizator]

    si noul guvern va formaliza in proceduri accelerate, astfel ca pana la sfarsitul anului sa avem bugetul de stat pe anul viitor aprobat in Parlament.
  • +7 (17 voturi)    
    Negarea adevarului (Luni, 7 decembrie 2020, 18:44)

    Irina25 [utilizator]

    Este si asta o atitudine...
  • +6 (12 voturi)    
    logica tip ioha (Luni, 7 decembrie 2020, 19:16)

    Nevermind [utilizator]

    Pentru ca pnl a avut o crestere CLARA, il zboara pe orban.

    Desteptul nici nu s-a prins ca tocmai pentru ca s-a exprimat mai des, si mai partinitor si decat iliescu, e un alt motiv pentru care s-a ajuns aici.
  • -5 (19 voturi)    
    . (Luni, 7 decembrie 2020, 19:24)

    Simbad [utilizator]

    Pfff, s-a dat drumul la robinetul cu postacii PSD?
    • +3 (9 voturi)    
      de ce? ăia n-au drept la opinie? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:58)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Simbad

      vrei să-i păstrezi încuiaţi?
  • +1 (3 voturi)    
    Interesant (Luni, 7 decembrie 2020, 19:27)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Eu unul as invita intai PSD sa faca un guvern, ca sa dam intaietate formatiunii care a obtinut procentul cel mai mare. Ma intreb, cu cine vor forma PSD o alianta?Nu vad USR si PNL intrand in coalitie (daca o fac, atunci totul e o apa si un pamant, nu mai conteaza restul). Raman aliatii traditionali - UDMR - si AUR, insa acestia se exclud mutual iar fara amandoi nu are PSD cum sa obtina majoritatea. Poate, daca intra PMP in parlament (ceea ce nu e defel sigur) vom asista la un triunghi amoros foarte complicat...

    In acest context, cred ca PSD va esua si astfel Iohannis poate invita PNL si USR sa isi gaseasca inca un partener si sa faca un guvern. Daca nu reusesc, avem alegeri din nou din motive de blocaj parlamentar. Dar eu cred ca, din contra, ar reusi sa aiba o majoritate acceptabila si s-ar inchia discutiile legate de partidul care trebuie invitat primul sa faca un guvern.
    • +6 (8 voturi)    
      calcule (Luni, 7 decembrie 2020, 20:54)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      PNL+USR 40%
      PSD +AUR 40%
      In acest caz UDMR devine gaina cu puii de aur.
      KWI a dat rau in UDMR dar acest lucru nu-i va face pe maghiari sa dea inapoi de la o alianta cu PNL, numai ca pe acestia din urma ii va costa mult mai mult acesta alianta decat daca KWI tacea din gura. Ma intreb daca PNL va mi ramane cu ceva dupa ce va da darul si la USR.
      Pe de alta parte nu vad alianta PSD cu AUR , deci PSD intra in opozitie.
      Insa in urmatorii 4 ani UDMR va fi acul balantei , osciland intr-o parte sau alta in functie de interesele lor personale sau de grup. Va fi o majoritate ( daca va fi ) foarte fragila , deciziile se vor lua greu si vor fi impuse in Parlament si mai greu.
      Din pacate discursul lui KWI la adresa PSD s-a transformat in accese de ura fatisa , ori intr-o democratie nu-ti exprimi ura la televizor.
      • -1 (7 voturi)    
        Dar unde o exprimi? (Luni, 7 decembrie 2020, 23:20)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        USR ne îndemna să votăm cu furia noastră acum câteva zile.

        Politica română se bazează pe hate-speech. În deosebi cea promovată de securiștii de la USR și PNL. De... dacă rețeta a mers de 70 de ani, de ce s-o schimbe acum?

        Stai să vină austeritatea. Vezi atunci ura și hate-speech.
      • +2 (2 voturi)    
        "acul balanţei" va fi mai curând psd (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:39)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        care, chiar în opoziţie, cu 30% în parlament poate bloca orice iniţiativă legislativă a unei fragile "majorităţi" de 45%...
  • +8 (12 voturi)    
    realitatea dura (Luni, 7 decembrie 2020, 19:36)

    Gabr [utilizator]

    asa asa...cu declaratiile astea ajutati pnl sa ajunga sub 15%. Oricum la cati traseisti au luat in ultimul timp scorul de 25% nu este al lor.. ei se scalda acolo la 10- 15% maxim.
    Limbaj de presedinte care neaga adevarul si realitatea... pe mine nu ma reprezinta un asa presedinte.
  • +5 (9 voturi)    
    Iohannis trebuie sa puna premier de la PSD (Luni, 7 decembrie 2020, 19:37)

    mary [anonim]

    el este castigatorul alegerilor.
    johannis trebuie sa-si calce pe orgoliu si sa numeasca premier de la PSD. Ei sunt castigatorii alegerilor.
    Un guvern cu vreo trei partide e extrem de fragil si va adanci instabilitatea tarii in perioada asta.
    Cea mai stabila coalitie ar fi de fapt PSD-PNL.

    Daca lasi acum PSD in opozitie cand vor fi alegeri anticipate, in maxim 2 ani, va creste ca fat frumos la peste 50 de procente.
    Sa-i lase sa-si asume guvernarea ACUM. Sa-i vedem la treaba.
    Daca erau lasati sa guverneze pana la alegerile normale din decembrie anul asta, PSD avea acum 10% voturi.

    Au fost mai destepti si de data asta. (odata in 2016 cu guvenrul Ciolos si acum in 2020 cu Guv. Orban).
    Oare cand va invata Iohannis din proprile greseli ?
    • +6 (12 voturi)    
      doar că ar trebui să vrea şi psd... (Luni, 7 decembrie 2020, 20:18)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui mary

      ar fi sinucigas să vină acum să plătească împrumuturile lui câţu...
  • +8 (16 voturi)    
    "Partidele de centru dreapta au obținut peste 50%" (Luni, 7 decembrie 2020, 19:45)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ăsta parcă nu era beţiv ca predecesorul... cum a ajuns la concluzia că neomarxiştii din usr+ ar fi de centru-dreapta?
    puţină decenţă şi mai puţin delir verbal nu ar strica.
    • 0 (4 voturi)    
      O mică eroare de sistem (Luni, 7 decembrie 2020, 23:24)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      un pointer ce face referire la o variabilă nealocată.

      Un restart rapid și se rezolvă.
  • +5 (7 voturi)    
    Hmmm (Luni, 7 decembrie 2020, 21:48)

    Sah [utilizator]

    Joha( zis si PEROADA) se prezinta la fel de jalnic...ca de fiecare data!
    Compara istoria cu prezentul, nu compara prezentul cu alegerile europene sau localele din 2019-2020 ci cauta ceva convenabil.
    Sica tocmai ce aparuse ieri la tv. si ranjea ca a castigat...alegerile!!!
  • +4 (6 voturi)    
    pnl+usr+udmr (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:02)

    alex54 [utilizator]

    in nici un caz 50% ci doar 45-46%. Iar vrea herr sa ne fure calu.
    • -1 (3 voturi)    
      se numeste `redistribuire` (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:07)

      se numeste `redistribuire` [anonim] i-a raspuns lui alex54

      nu uita de redistribuire, va fi 50% dupa aceasta
  • +3 (3 voturi)    
    Halucinant (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:34)

    sysrq [utilizator]