FOTO Cum arată ”distanțarea fizică” pe Aeroportul Otopeni. Sute de oameni, înghesuiți din cauza controalelor anti-Covid

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 0:40 Actualitate | Esenţial


Inghesuiala terminal sosiri Aeroprotul Otopeni
Foto: Horia Lupu/Facebook
Sute de oameni au așteptat înghesuiți în spațiul de la terminalul sosiri de pe Aeroportul Henri Coandă, din cauza numărului mic de angajați ai Direcției de Sănătate Publică (DSP) care procesează declarațiile călătorilor.

”Așa arată intrarea în România de la Aeroportul International Henri Coanda. Sunt 2 angajați DSP care procesează declarațiile celor din poze. Înțeleg că au aterizat simultan 7 avioane. Felicitări pentru organizare...”, a scris Horia Lupu, unul dintre pasageri, pe pagina sa de Facebook, alături de două fotografii.



Purtătorul de cuvânt al Aeroportului Henri Coandă, Valentin Iordache, a declarat pentru Digi24 că blocajul s-a produs din cauză că DSP are doar doi angajați care verifică fiecare pasager în parte (completare/verificare declarație, plus câteva întrebări, semnătură, ștampilă etc.).

„Personalul DSP este insuficient și nu poate controla pasagerii. Asta în condițiile în care suntem la 10% din traficul aerian normal și crește. DSP cunoaște situația”, a afirmat Valentin Iordache.

Acesta a avertizat că în contextul în care se așteaptă la o creștere a traficului aerian, situația va deveni critică.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12845 vizualizari

  • +1 (31 voturi)    
    Oamenii stiu exact care sunt riscurile (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 0:52)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Cati de acolo chiar trebuie sa fi plecat - afaceri, urgente, munca de care depinde intretinerea familiei? Oricum nu e nici un motiv de ingrijorare. Probabilitatea sa faca o forma grava este doar 10% si sa moara doar 5%. Asadar vor avea un concediu fericit 90%. Mai bine chiar ca in cazul ruletei rusesti.
    • +4 (6 voturi)    
      vorbeste gura fara cap (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 11:21)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Eu locuiesc in afara tarii si am nevoie sa vin din motive personale. Se zboar doar in si din tarile zonei verzi. Cum poti sa acuzi oamenii care vin in Ro din diferite motive? Banuiesc ca lucrezi pentru statu roman ca baiat ce taie frunza pe la un ghiseu. Nu intelegi nici pe ala de vin si iti tot cer tie sa iti faci treaba.
      Asta e romania, la un viol victima e acuzata. La violenta domestica sigur a facut femaia ceva sau copilul o prostie. Nu ai cum sa intelegi civilizatia nici de ti-o explic de 10 ori.
      • -1 (3 voturi)    
        trimit doar 2 angajati DSP (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:21)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        sa se faca aglomeratie si apoi sa aiba motive sa ne inchida iar in case.
  • -14 (30 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 1:06)

    Mazeta [utilizator]

    În poze se vede o femeie bând apă fără mască la gură.
    • +9 (15 voturi)    
      Stim (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 2:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In Rusia apa se bea singura. Indiferent daca omul poarta sau nu masca. Eh, la noi in Romania e mai veche tehnologia.
  • +14 (20 voturi)    
    Ha (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 1:25)

    Luk [utilizator]

    "DSP cunoaste situatia" e cel mai cretin comentariu pe care l-am citit anul asta :)))))
  • +6 (10 voturi)    
    „Personalul DSP este insuficient" (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 2:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pai da, ca rudele, soferii, vecinii, soferii si amantele nu vin pe posturi d-astea, ci doar pe posturi de sefie.

    S-au suplimentat locuri la stat de-a lungul a 30 de ani pentru tot felul de companii de stat cu gauri negre sau firme aproape fantoma, dar unde trebuie nu. Si daca totusi e personal, e complet neinstruit si incompetent.
  • +2 (4 voturi)    
    Numai vaccinul eficient ne scapa de covid-19! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 6:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    https://www.spiegel.de/international/why-meatpacking-plants-are-perfect-for-spreading-covid-19-a-6e122821-62af-4399-a549-fd01f0abef73?sara_ecid=nl_upd_1jtzCCtmxpVo9GAZr2b4X8GquyeAc9&nlid=bfjpqhxz
  • +2 (4 voturi)    
    Redactia Hotnews (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 8:26)

    un domn [utilizator]

    Sunati la Vola, sau Blue Air, daca va raspunde cineva merita intrebati daca au dat faliment ! De doua luni este imposibila comunicarea cu cei anterior mentionati
  • +2 (6 voturi)    
    DSP (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:01)

    nimrod [utilizator]

    Doar doi oameni de la DSP pe un aeroport international
    ? Asta zadarnicire. Parchetu'!
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 10:58)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    aduceti la control si-o angajata de la ghiseul 6 - implementari sanctiuni de la biroul rutier craiova si s-a-ntepenit orice suflare omeneasca ...