VIDEO Klaus Iohannis, despre amenzile declarate neconstituționale: Fără aceste sancțiuni, morții pe care astăzi îi plângem ar fi fost mult mai mulți!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 17:40 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a apărat joi amenzile impuse de autorități în perioada stării de urgență și a afirmat „cu toată responsabilitatea” că „fără aceste sancțiuni, morții pe care astăzi îi plângem ar fi fost mult mai mulți”.

„Am văzut ieri cu câtă satisfacție au primit unii politicieni decizia Curții Constituționale privind amenzile instituite în această perioadă de stare de urgență. Este încă un semn de nepăsare, inconștiență și neînțelegere a misiunii pe care o au, dar și o dovadă că pentru acești politicieni interesul politic este mai presus de oameni. Nu este cu totul surprinzător că astăzi aceste sancțiuni sunt discutabile, deși este evident pentru noi toți că ele au fost utile pentru a împiedica răspândirea virusului”, a spus șeful statului, într-o declarație de presă susținută la Palatul Cotroceni.

Președintele a lansat un nou atac la adresa PSD, pe care l-a calificat drept un partid „nociv” și care are ca preocupare „doar să-și salveze baronii”.

„În timp ce atenția publică era concentrată asupra altor subiecte, PSD era ocupat să lovească din nou în standardele de integritate aplicabile funcțiilor publice sau să reglementeze privilegii. Mai exact, PSD, nou sau vechi, vrea să le permită unor aleși locali declarați incompatibili să candideze la primării sau pentru alte funcții. O astfel de măsură ar amnistia nici mai mult, nici mai puțin, 1.000 de aleși locali care au încălcat legea. Unica prioritate a pesediștilor, chiar și într-o criză umanitară, rămâne doar aceasta: legi cu dedicație pentru baronii lor”, a spus Klaus Iohannis.





Declarațiile președintelui Klaus Iohannis (sursa - Administrația Prezidențială):

  • Bună ziua!
  • Criza pe care o traversăm pune la încercare rezistența, solidaritatea și tăria de caracter a societății noastre și a reprezentanților săi politici. Acum se departajează cei responsabili și curajoși de cei iresponsabili, de profitorii și populiștii care fac doar promisiuni mincinoase.
  • În aceste zile, îi vedem foarte clar și pe unii, și pe ceilalți.
  • Sunt, pe de o parte, românii care respectă restricțiile salvând vieți, sunt specialiștii care lucrează neîntrerupt pentru a stopa pandemia și sunt guvernanții, care au luat măsuri corecte și care acum pregătesc un program mai amplu de relansare a economiei românești. Această parte a societății este cea orientată spre depășirea crizei, spre resetarea și dezvoltarea României.
  • Pe de cealaltă parte însă, îi vedem pe cei pe care îi știm prea bine de ani de zile, oamenii trecutului, care vor să se întoarcă la corupție, proastă guvernare și ineficiență.
  • Ei, adică PSD și acoliții săi, sunt cei care fac tot posibilul ca efortul de reconstrucție al întregii națiuni să eșueze.
  • Confruntată cu o amenințare fără precedent, România - la fel ca toate celelalte state ale lumii - a trebuit să ia măsuri drastice pentru a-i proteja pe oameni și pentru a preveni răspândirea Coronavirusului.
  • Am văzut ieri cu câtă satisfacție au primit unii politicieni decizia Curții Constituționale privind amenzile instituite în această perioadă de stare de urgență. Este încă un semn de nepăsare, inconștiență și neînțelegere a misiunii pe care o au, dar și o dovadă că pentru acești politicieni interesul politic este mai presus de oameni.
  • Nu este cu totul surprinzător că astăzi aceste sancțiuni sunt discutabile, deși este evident pentru noi toți că ele au fost utile pentru a împiedica răspândirea virusului.
  • Surprinzătoare este însă perspectiva unor autorități care, prin misiunea ori prin natura lor juridică, au obligația constituțională de a nu pierde din vedere, atunci când iau decizii, interesul general al societății.
  • O spun cu toată responsabilitatea, fără aceste sancțiuni, morții pe care astăzi îi plângem ar fi fost mult mai mulți!
  • Dragi români,
  • Pericolul epidemiei nu a trecut ieri, odată cu decizia Curții Constituționale. Responsabilitatea fiecăruia dintre noi este în continuare aceeași. Regulile și sancțiunile impuse de autorități nu au avut și nu au alt scop decât protejarea sănătății și vieții fiecăruia dintre noi.
  • Numai respectând aceste măsuri vom putea să ne reluăm activitățile cotidiene, să se joace copiii în parc, să ne revedem părinții în deplină siguranță.
  • Iar politicienilor care fac un scop din apărarea și protejarea drepturilor celor care încalcă legea le cer să înceteze ca prin acțiunile și discursul lor să mai pună în pericol viața cetățenilor.
  • Românii se confruntă din păcate cu doi inamici, unul perfid, invizibil, virusul foarte contagios denumit SARS-COV-2 și celălalt inamic, mult mai vizibil, dar la fel de dăunător pentru societatea și pentru viitorul țării noastre.
  • Cei mai bine intenționați dintre noi am fi crezut poate că atunci când națiunea noastră are de înfruntat o provocare teribilă, fără precedent, toate forțele, în special cele politice, se unesc pentru a depăși cu bine perioada critică.
  • O iluzie și speranțe deșarte, pentru că lupul, ca în celebrul proverb, își schimbă blana, dar năravul ba.
  • Profitând de faptul că atenția publică este concentrată, cum este și firesc, pe lupta pentru controlul epidemiei, PSD-ul a lucrat în Parlament.
  • A lucrat mult și prost, toxic de-a dreptul, așa cum ne-a obișnuit în ultimii ani. A continuat să facă ce știe mai bine acest partid nociv, care a scos în stradă, să nu uităm, sute de mii de români revoltați, care a pus România în posturi jenante în fața partenerilor europeni.
  • Poate că, preocupați de îngrijorările momentului, este ușor să uităm ce reprezintă acest partid, care a fost pe punctul de a scoate țara noastră de pe parcursul european și de a o arunca cu zeci de ani în urmă.
  • Dar înțelegerile și legile populiste și demagogice care, dacă ar fi promulgate, ar amaneta practic viitorul unei generații au darul de a ne reaminti imediat de ce este în stare să facă PSD.
  • Dau doar două exemple recente de asemenea legi care ar fi dăunat bugetului României și care s-au dovedit a fi neconstituționale, și mă refer la legile PSD de suspendare a plăților la credite și la utilități, legi scrise prost și populist, fără criterii clare de aplicare.
  • În urmă cu două zile, CEDO a dat o decizie care ne-a arătat, din nou, tuturor, care era agenda reală a pesediștilor, pe care nu au abandonat-o nici acum.
  • Au venit la putere pentru a-i alunga din funcții pe cei competenți, pentru a-și crea instrumente de presiune pe dosare, pentru a scăpa de urmăriri penale, pentru a-și da amnistii și grațieri.
  • Iar prin ceea ce continuă să facă dovedesc că nu au abandonat acest obiectiv, controlul politic pe justiție. Dacă ar putea și nu s-ar teme de reacția românilor, ar face-o imediat, chiar și acum.
  • Practicile de a legifera în mod haotic, cu încălcarea regulilor de dezbatere parlamentară, în mod netransparent, prin deturnarea în ultimul moment a unor inițiative legislative continuă și astăzi, din păcate.
  • De ce face PSD asta? Simplu, pentru că a rămas același partid preocupat doar să-și salveze baronii.
  • Cel mai recent exemplu l-am avut zilele trecute, în Parlament. În timp ce atenția publică era concentrată asupra altor subiecte, PSD era ocupat să lovească din nou în standardele de integritate aplicabile funcțiilor publice sau să reglementeze privilegii.
  • Mai exact, PSD, nou sau vechi, vrea să le permită unor aleși locali declarați incompatibili să candideze la primării sau pentru alte funcții.
  • O astfel de măsură ar amnistia nici mai mult, nici mai puțin, 1.000 de aleși locali care au încălcat legea. Unica prioritate a pesediștilor, chiar și într-o criză umanitară, rămâne doar aceasta: legi cu dedicație pentru baronii lor.
  • Nu mai este un secret pentru nimeni că PSD a infestat cu persoane obediente până și cele mai importante instituții ale statului român. Oameni lipsiți de profesionalism, de caracter și de responsabilitate fac jocurile pesediștilor din funcțiile publice pe care vremelnic le ocupă.
  • Să ne amintim cum în 2018 şi în 2019, pentru a proteja infractorii, pesediștii au încercat să pună pe butuci Înalta Curte de Casație și Justiție cu ajutorul sateliților lor.
  • Astăzi, PSD vrea să îi apere pe infractori, pe cei care sfidează regulile și încalcă legea, cu sprijinul acelorași sateliți.
  • Modul conjunctural al PSD de a legifera și maniera discreționară de a se comporta ca majoritate parlamentară au condus, de fapt, la ani pierduți pentru România și pentru români.
  • Iată de ce resetarea României nu se va putea realiza câtă vreme PSD-ul continuă să controleze majoritatea parlamentară.
  • Resetarea României înseamnă o construcție în jurul a ceea ce funcționează, în jurul românilor onești, a profesioniștilor care au performat în aceste luni de criză, a celor care au rezistat presiunilor politice și și-au făcut datoria bine.
  • Ei trebuie lăsați, promovați și încurajați să schimbe România în bine, iar politicienii retrograzi vor deveni cu certitudine, prin votul cetățenilor, o minoritate insignifiantă în viitorul Parlament.
  • După ce vom ieși din această criză, principalul nostru obiectiv trebuie să fie cel de a pune România pe drumul unei dezvoltări temeinice și durabile.
  • Știm ce avem de făcut și vom continua cu și mai multă energie să reparăm tot ceea ce s-a dovedit în această perioadă că funcționează greșit.
  • Vă mulțumesc!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10712 vizualizari

  • -13 (49 voturi)    
    in concluzie (Joi, 7 mai 2020, 17:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    va puteti #spalapemaini cat vreti, eu tot cu sase case raman.
    • +1 (15 voturi)    
      psd psd psd (Joi, 7 mai 2020, 20:47)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      bla bla bla, bla bla bla, psd
    • +1 (3 voturi)    
      domnu kllaus (Vineri, 8 mai 2020, 14:21)

      stilatu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mortii pe care ii plangem astazi sunt mult mai multi, chiar nu va informeaza nimeni ca oamenii mureau si pana sa vina covid-ul, ca in romania rata mortalitatii este mai mare decat in multe tari europene, ca la populatia pe care o avem mor cam 600 oameni pe zi, acum tinand cont ca mai sunt plecati si in afara, cred ca numarul mortilor ar fi pe la 450 pe zi... in doua luni sunt vreo 27000 ... vad multe persoane care se mira de numarul mortilor de covid, uitand ca chiar daca aveau comorbitati sunt raportati la morti din cauza covid-ului, ca asa a cerut oms-ul, a iesit testul pozitiv sau fals pozitiv, a murit din cauza covid-ului,a declarat chiar ministrul sanatatii aseara la b1tv....
  • -17 (43 voturi)    
    Langsamkrieg (Joi, 7 mai 2020, 17:52)

    Mazeta [utilizator]

    Johannes luptă în același timp cu Covidul, cu PSD și cu CCR. S-a angajat într-un război pe mai multe fronturi, strategie pe care a adoptat-o și strămoșul său (cu consecințele știute).
  • -17 (41 voturi)    
    asteptam demisia pentru declaratiile sovine (Joi, 7 mai 2020, 18:00)

    eucomentez [utilizator]

    .
  • -5 (49 voturi)    
    PNL scade in continuare? (Joi, 7 mai 2020, 18:10)

    Fides [utilizator]

    Mai e mult pana atinge platoul? Klaus e de vis.
    Pai noi suntem pe primul loc in lume la amenzi date numai sa se indeplineasca planul la hectar.
    Klaus va ingropa dreapta. Razboaiele astea mici sunt bune in campanie, insa pe vreme de pandemie sa inciti oamenii electoral e altceva. Pun pariu ca marea majoritate ssteptau sa ne spuna cum va fi cu relaxarea.
    PS.
    Deci CCR e buna cand spune nu legilor suspendare a ratelor fara dobanda, dar e rea rea de tot cand spune ca legea cu amenzile e neconstitutionala. Oare sa fi din cauza ca CItu spera sa stranga bani la pusculita partidului.
    • -1 (29 voturi)    
      Aici este vorba de pandemie. (Joi, 7 mai 2020, 18:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Nu te interesează.Te interesează procentele PNL?De ce?
      • +4 (20 voturi)    
        Si-n statele in care nu se dau amenzi (Joi, 7 mai 2020, 19:39)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Dar nici de adeverinta nu este nevoie, nu este pandemie !?
        Vorbesc de state din Europa.
        p.s. nu pune placa cu educatia.
        • +12 (22 voturi)    
          In bulgaria,cehia,slovacia... (Joi, 7 mai 2020, 20:23)

          mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          amenzile sunt mult mai mici si s-au dat mult mai putine si toate stau mult mai bine decat noi atat la numarul de infectati cat si la numarul de morti la 1 milion de locuitori.
          • 0 (6 voturi)    
            E o oarecare diferență (Vineri, 8 mai 2020, 10:26)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

            Cine a mers cu mașina prin Slovacia sau Cehia remarcă imediat nivelul de civilizație mult mai ridicat în trafic ca-n România.

            România e plină de „jmecheri” și „barosani” care sunt convinși că regulile nu li se aplică. Dacă nu există pedepse care să-i facă să schelălăie atunci practic orice măsură de caantină sau izolare e sortită eșecului. Asta e marea diferență. Să ne amintim că primii 4 oameni (chinezi) puși în carantină în România în martie au evadat fără probleme de acolo în prima noapte. Ceea ce se crede că era pacienul #1 din România primise prdin să stea izolat în caă și el se plimba a doua zi prin cârciumi. Asta e realitatea...
        • 0 (4 voturi)    
          Nu pun nici-o placă. (Vineri, 8 mai 2020, 8:34)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Îți amintesc că amenzile au crescut când niște grupuri turbulente au făcut lucruri grave.Nu-i putea-i aresta pentru-că ar fi trebuit să eliberezi deținuții ca să nu-i infecteze .
    • 0 (18 voturi)    
      Pai ce sa zica si iohanis (Joi, 7 mai 2020, 20:05)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      ca guvernul meu 2.0 e incompetent ? Azi iohanis zice ceva, a doua zi vela zice cu totul altceva iar a treia zi sica isi lauda seful si il contrazice pe vela.
  • -12 (26 voturi)    
    Seara cand merge la culcare (Joi, 7 mai 2020, 18:12)

    mihaipricop [utilizator]

    io nupot iohanis zice: PSD.
  • -7 (31 voturi)    
    Decizia CCR (Joi, 7 mai 2020, 18:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Stie cineva cum a votat procurorul numit de KWI în CCR? Mi se pare mie sau a fost unanimitate? În rest, supărat tare presedintele, de parca a vrut PSD-ul să ia tote cele 6 case/
  • -10 (40 voturi)    
    Jenant pt un presedinte (Joi, 7 mai 2020, 18:23)

    mihaipricop [utilizator]

    ca-n plina pandemie sa fie interesat doar de campania electorala.
  • +10 (38 voturi)    
    Bravo ! (Joi, 7 mai 2020, 18:25)

    Akylas [utilizator]

    in sfarsit, cei cu curaj si devotament incep sa spuna lucrurilor pe nume. eu cred ca domnul presedinte a fost destul de "bland" la adresa pcr, pardon psd, si implicit la adresa racolitilor lor, ccr, avocatul poporului, alde, udmr si restul analfabetilor, incompetentilor si hotilor de tara ! sa nu cumva sa uitam, pana la alegerile viitoare (care nu se vad la orizont deocamdata), toate crimele impotriva romaniei si a poporului roman, savarsite de aceasta haita flamanda !!! huo ciuma rosie, cancerul romaniei !!!! huo nomenclatura comunista deghizata in democrati !!!! ne-am saturat de 30 de ani pierduti !!!
  • -9 (37 voturi)    
    aberatii politicianiste (Joi, 7 mai 2020, 18:30)

    beeeeeenar [utilizator]

    lucovid si manivela au dat-o in bara. nu e vina psd.
    nu poti justifici prostiile facute cu azi cu dragnea, cu 10 august sau cu mineriadele.
  • -11 (35 voturi)    
    Iohannis e in campanie electorala (Joi, 7 mai 2020, 18:32)

    Eu38 [utilizator]

    Macar daca ar face-o bine. E disperat ca PNL-ul e in cadere libera si de ceva timp nu face decat sa atace PSD-ul. Problema e ca PSD doar profita de prostiile pe care le face PNL.

    Iohannis e ca PSD-ul dupa 10 august cand aia ziceau ca oamenii ii sustin. Si la europarlamentare s-a vazut cat ii sustin.
    • +2 (2 voturi)    
      Iohannis și L. Orban (Vineri, 8 mai 2020, 14:23)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      sunt, în momentul actual, cei mai buni agenți electorali ai... PSD-ului, prin ”perlele” pe care le comit.
  • -1 (35 voturi)    
    Poftim?! (Joi, 7 mai 2020, 18:44)

    noi2013 [utilizator]

    Presedintele considera cu amenzi se evita mortile?!

    Nu discutam aici cum s-au numarat cei morti de covid, dar criza se rezolva prin masuri, actiuni ale celor responsabili, nu prin amenzi!!!!

    Doamne, cum sa scoti asa ceva din gura?!

    Restul nici nu mai conteaza....
  • -1 (21 voturi)    
    e grav (Joi, 7 mai 2020, 19:05)

    di livio [utilizator]

    dacă aici pe Hotnews ficusu îi criticat, ce să zic...îi mai nasol decît credeam, din păcate...omu nu-și dă seama, o ține una și bună...peeseeedeee, peeseeedeee...Iohannis are consilieri dă tătă praștia, rupți de realitate...CCR-u îi de vină nu ăia care-au făcut ordonanțele...or fi fost numa milițieni și securiști, sigur n-au avut vreun jurist...pardon, Vela făcu el dreptu la Univ. Ieropeană Drăgan Lugoj
  • +15 (29 voturi)    
    curat neconstitutional! (Joi, 7 mai 2020, 19:28)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De acord cu masurile de carantina, dar dumneata dl Presedinte si dl Orban si PNL ne-ati lasat pe mana militiei , unde aproape toti sefii plagiatori de doctorate, si restul abia stiu sa scrie si sa citeasca, sa ne dea ce amenda vor ei intre 2 000 si 20000 lei, adica intre 400 si 4000 de Euro!
    Nu am votat niciodata PSD, dar nici in Trinidad Tobago nu exista aceste legi! Atata v-a dus capul?
    CCR a votat in unanimitate neconstitutionalitate, deci si oamenii pusi de voi PNL si KWI! Daca eram eu la CCR tot neconstitutional va dadeam verdictul.
    Auf widersehen!
    • -13 (27 voturi)    
      Ce vorbesti Frantz? (Joi, 7 mai 2020, 20:26)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Amenzile nu-s facute sa fie accesibile ci sa descurajeze infractorii. Cum poti sa impui carantina daca amenda pentur incalcarea ei e cat o bere la PET? Ia incordeaza un pic neuronu' ala stingher...
      • +9 (11 voturi)    
        serios? (Joi, 7 mai 2020, 23:21)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu


        1. Nu lasi la latitudinea unora care din start sunt rauvoitori sa amendeze dupa cum vor muschii lor intr-o plaja mare de valori , fara sa specifici punctual in lege cuantumul. Ai vazut abuzuri , daca vreau eu nu-ti dau 2000 iti dau 5000.
        Si unde era pericolul in cazul celor 100.000 de amenzi date pensionarilor?
        De ce nu i-au dus acasa in loc sa-i amendeze?
        Parca politia trebuia sa fie proactiva pentru majoritatea populatiei , care si ea e lovita , si represiva doar pentru cei care cu adevarat au creat probleme.
        2. Nu scoti pe strazi , in piete , in zone aglomerate , soldati cu pistoale mitraliera. Starea de urgenta este urgenta sanitara , nu urgenta militara. Nu ne-a atacat nimeni si nici statul nu este in primejdie . Nici nu vreau sa ma gandesc daca unul din astia are ceva probleme psihice si se da zmeu.
        Erau de ajuns politistii cu pistoale.
        • -3 (5 voturi)    
          Da, serios! (Vineri, 8 mai 2020, 10:43)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          1. Ăștia îi aveți, cu ăștia defilați. Nu ai cum să transformi polițaii dintotdeauna corupți și debili în monumente de echitate și înțelepciune cu ocazia molimii. Dacă nu vrei să o încasezi, nu încălca legea. E foarte simplu.

          Rata infectărilor e mult mai ridicată la pensionari ca la restul populației. E sunt principala cale de răspândire a bolii. Oricum ideea cu dusul acasă e absurdă. Peste un minut vor fi din nou în stradă. Și dacă nu vrea să se ducă ce-i faci? Îl împuști?! Nu-i mai bne să-i tragi o amendă pe care s-o simtă? Dacă nu sunt atinși bine de tot la pungă, nu se potolesc. Ăia care au luat amenzi de nu le putea duce au stat apoi în casele lor scheunând. Adică măsura și-a atins scopul.

          2. Nu există „stare de urgență sanitară” în legilsația română. Până ajungea parlamentul PSD-ist să voteze așa ceva mai treceau vreo doi ani. Există doar stare de urgență. Care, dacă știi să citești, implică scoaterea armatei în stradă pentru păstrarea ordinii. Chestie absolut justificată. Dacă nu faci ceva să sperii miticul (care e prin natura sa, obraznic dar impresionabill și laș) orice formă de izolare și carantină devine imediat miștocărie. Ăsta e materialul uman. Fără măsuri drastice nimic nu funcționează.

          Din nou, cine nu calcă pe bec nu riscă nimic. Doar infractrii le plând de milă infractorilor. Pedepsele nu se stabilesc spre a fi suportabile, ci pentru a forța respectarea legii. Știi că nu ai de unde plăti astfel de amenzi, nu o comite.
  • +7 (23 voturi)    
    Johannis e in campanie (Joi, 7 mai 2020, 20:15)

    John_Re [utilizator]

    ma asteptam sa vorbeasca despre libertati si bunastare.

    dar el persevereaza tot cu amenzile lui.

    asta-i chiar mai prost ca Ciolos. sa vedeti ce va lua PSD-ul la alegeri 70-80% fara sa faca nimic.
  • -5 (9 voturi)    
    #m--- PSD forever (Joi, 7 mai 2020, 20:31)

    danut_112 [utilizator]

    PSD = PCR, niste mafioti infecti, majoritatea prosti de bubuie, dar ai dreaq de multi, si toti cu copii si nepoti...
    Astept cu nerabdare ca artizanul Romaniei moderne, Ion Iliescu sa ajunga fie la racoare, fie 2 metri sub pamant...
  • +1 (9 voturi)    
    ! (Joi, 7 mai 2020, 21:21)

    chiuaua [utilizator]

    Fără aceste sancțiuni, morții pe care astăzi îi plângem ar fi fost vii !
  • -3 (7 voturi)    
    Iohannis nu are dreptate cu amenzile. (Joi, 7 mai 2020, 22:49)

    Rahan5 [utilizator]

    Trebuiau sa fie 100 % in martie , 75 % in aprilie si
    50 % in mai.
    Cu cat pericolul este mai mic cu atat amenzile trebuie sa fie mai reduse.
  • -1 (7 voturi)    
    Halal consecventa legislativa (Vineri, 8 mai 2020, 5:35)

    radu222 [utilizator]

    Pe cand Dorneanu era presedinte al Consiliului Legislativ, apare OUG 1/1999 privitoare la starea de asediu si de urgenta prin care se stabilesc, in art 28, si valoarile extreme ale amnzilor. OUG, lasa aplicarea amenzilor la latitudinea politistului.
    Pe cand Dorneanu era presedintele Camerei Deputatilor, apare legea 453/2004 care modifica cuantumul amenzilor, dar lasa aplicarea latitudinea politistului.
    Acum, Dorneanu, presedinte CCR, spune ca Art. 28 din OUG/1999 este neconstititional pentru ca nu se precizeaza cum sa aplice politistul amenda. Bravo, halal consecventa.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu poate dovedi... (Vineri, 8 mai 2020, 11:09)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Problema e ca asta nu se poate dovedi decat daca ai avea o a doua Romanie comparativa unde nu sunt amenzi si observat diferentele. Daca nu, sunt doar vorbe goale de politician gaunos...si fara valoare
  • +4 (4 voturi)    
    Iohannis - justificare amenzi (Vineri, 8 mai 2020, 13:28)

    Ibit [utilizator]

    Daca MAI , respectiv Vela , isi faceau treaba cu responsabilitate atunci cand au revenit in tara " romanii
    mei " adica ai LUI , cei fara de legi , era alta situatia .
    Dar dispozitia de sus a fost alta ...
    Romanii LUI care au fost amendati , oricum nu vor plati nimic !
    Asa ne trebuie .
    Este presedintele nostru , al tuturor...