Klaus Iohannis va primi premiul Charlemagne pe anul 2020 / Siegfried Mureșan: „Cea mai prestigioasă distincție internațională pe care a primit-o vreodată un om politic român”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 16:39 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va primi în 2020 premiul Charlemagne (Carol cel Mare) din partea orașului german Aachen, un premiu acordat diverselor personalități pentru eforturile depuse spre unificarea Europei. Pe lista câștigătorilor din anii trecuți se regăsesc nume precum Papa Ioan Paul al II-lea, Papa Francisc, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Vaclav Havel, Henry Kissinger, Robert Schumann, Winston Churchill, Bill Clinton sau regele Juan Carlos I al Spaniei.

Europarlamentarul român Siegfried Mureșan spune că este vorba despre „cea mai prestigioasă distincție internațională pe care a primit-o vreodată un om politic român”.

Klaus Iohannis va primi anul viitor Premiul Charlemagne decernat de Orașul Aachen. Anunțul a fost făcut sămbătă de către comisia de jurați, anunță publicația br.de.

Prin acest premiu acordat lui Klaus Iohannis, comisia onorează „in campion de excepție pentru valorile europene, pentru libertate și democrație, protecția minorităților și diversitatea culturală”, transmite Zeit Online care citează DPA.

Premiul recunoaște personalități publice care s-au angajat în fața Europei și au depus eforturi pentru unificarea europeană. Premiul este format dintr-un certificat și o medalie și este considerat unul dintre cele mai importante premii din Europa.

„Foarte mult a contat în ochii juriului implicarea președintelui Iohannis pentru apărarea valorilor europene și a statului de drept. Acordarea acestei distincții Președintelui României este un semn foarte puternic al unității Europei și al rolului central pe care țările din Europa de Est îl au astăzi în Uniunea Europeană”, este de părare europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan.

„Deja ca primar al Sibiului, Klaus Iohannis și-a exercitat mandatele sub semnul integrării europene. Sibiul a fost în anul 2007, sub conducerea sa, Capitala Culturală Europeană. Prin acordarea acestei distincții președintelui Iohannis, se recunoaște rolul central avut de Klaus Iohannis în păstrarea direcției europene a României într-o perioadă în care în alte state est europene apar lideri populiști și antieuropeni”, mai scrie eurodeputatul român.

Lista completă a laureaților premiului Charlemagne:

Klaus Iohannis 2020
António Guterres 2019
Emmanuel Macron 2018
Timothy Garton Ash 2017
Papa Francisc 2016
Martin Schulz 2015
Herman Van Rompuy 2014
Dalia Grybauskaitė 2013
Wolfgang Schäuble 2012
Jean-Claude Trichet 2011
Donald Tusk 2010
Andrea Riccardi 2009
Angela Merkel 2008
Javier Solana Madariaga 2007
Jean-Claude Juncker 2006
Carlo Azeglio Ciampi 2005
Patrick Cox 2004
Premiu extraoprdinar - 2004 - Papa Ioan Paul al II-lea
Valéry Giscard d´Estaing 2003
Euro (reprezentat de Wim Duisenberg, Președinte BCE) 2002
György Konrád 2001
William Jefferson (Bill) Clinton 2000
Anthony (Tony) Charles Lynton Blair 1999
Bronislaw Geremek 1998
Roman Herzog 1997
Queen Beatrix of the Netherlands 1996
Franz Vranitzky 1995
Gro Harlem Brundtland 1994
Felipe González Márquez 1993
Jacques Delors 1992
Václav Havel 1991
Gyula Horn 1990
Frère Roger 1989
François Mitterrand and Helmut Kohl 1988
Henry A. Kissinger 1987
Poporul din Luxembourg 1986
Karl Carstens 1984
Regele Juan Carlos I. al Spain 1982
Simone Veil 1981
Emilio Colombo 1979
Konstantin Karamanlis 1978
Walter Scheel 1977
Leo Tindemans 1976
Don Salvador de Madariaga 1973
Roy Jenkins 1972
François Seydoux de Clausonne 1970
The Commission of the European Communities 1969
Joseph Luns 1967
Jens Otto Krag 1966
Antonio Segni 1964
Edward Heath 1963
Walter Hallstein 1961
Joseph Bech 1960
George C. Marshall 1959
Robert Schuman 1958
Paul Henri Spaak 1957
Sir Winston S. Churchill 1955
Konrad Adenauer 1954
Jean Monnet 1953
Alcide de Gasperi 1952
Hendrik Brugmans 1951
Richard Nikolaus Graf Coudenhove-Kalergi 1950






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15507 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    IP urile din Kiseleff 10 vor genera căutarea (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 16:41)

    un domn [utilizator]

    Zilei pe Google
    • +1 (3 voturi)    
      Klaus Magnus I (Duminică, 15 decembrie 2019, 13:08)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si bufonul fara umor al curtii, Rares Bogdan
  • -15 (27 voturi)    
    un premiu longeviv (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 16:55)

    Atlantic [utilizator]

    Carlos I al Spaniei a trait in secolul16,ceilalti sunt peronalitati din secolele 20 si 21.
    Oare s-a atribuit acest premiu si altor oameni ilustri
    din secolele 16,17,18 si19?
  • +7 (29 voturi)    
    Se dedică (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 16:57)

    Ilenuca1 [utilizator]

    tutuloru pesediştilor şi infestaţilor cu psd, doctrinarilor şi promotorilor psd, precum şi susţinătorilor acestora la Putere (ALDE, UDMR)!
    • 0 (0 voturi)    
      nu,nicidecum! (Duminică, 15 decembrie 2019, 23:22)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      Pe pedeseristi nu ii impresioneaza de loc premiul Charlemagne, nici de Nobel nu le pasa (mai tineti minte pe Herta Muller?)

      Daca vrei intr-adevar sa le faci in ciuda pedeseristilor, sa le spui ca sasul a primit premiul Stalin!
  • -22 (40 voturi)    
    Aachen, orasel german cu (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:01)

    xrogo [utilizator]

    250000 locuitori, restul e istorie!
    • +7 (21 voturi)    
      asa-i (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:35)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mirciulica, agresivutul care a izbit podeaua cu ceafa in 5 secunde. Restul e can can.
    • +12 (24 voturi)    
      spre deosebire (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:55)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de tine care ca si altii de teapa ta nu incap nici sub presul istoriei
      • -2 (10 voturi)    
        Obrazul gros (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:19)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui ati

        nu trece nici prin fanta cutiei postale.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar nic nu are intentia sa incapa! (Duminică, 15 decembrie 2019, 23:23)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ati

        xrogo, mazeta, echidistantul, newlook, etc, etc nu isi fac decat meseria, pentru care primesc bani de la Kremlin!
    • +2 (4 voturi)    
      Ave Klaus, morituri te salutant! (Duminică, 15 decembrie 2019, 12:34)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Aachen este un centru cultural si istoric, in perioada regelui Karl alaturi de Roma, a doua capitala europeana. De o frumusete exceptionala, cu un numar impresionant de peste 40000 studenti, cu facultati tehnice ca cel de mecanica, cotate printre primele din lume. Asezata la frontiera belgo/olandaza (doar catva km) este astazi vizitat de turisti din toata lumea, in prezent targul de craciun. Niciun politician roman, nu a primit asa o distinctie, doar invidiosii incearca sa minimalizeze si sa critice monumentala distinctie europeana. Distinctia este asemanatoare cu premiul Nobel a pacii, destinata celor mai cunoscuti si valorosi europeni.
  • +10 (26 voturi)    
    Gresit (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nimic nu se compara cu a fi elgoiat de RT, Sputnik sau TASS.
    Corect tovarashu' Ilici? Eroul Minerilor!! Uraaa!! Iti doresc multa, multa sanatate pentru ca nu vreau sa scapi ieftin si sa dai ortu' popii inainte sa platesti pentru tot...
  • +7 (29 voturi)    
    impresionant (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:37)

    cugetatorul [utilizator]

    felicitari dl. presedinte
  • -14 (34 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 17:49)

    gpavel [utilizator]

    iohannis serveste foarte bine interesele germaniei in ue!
  • -6 (28 voturi)    
    Daca Iohanis primeste ,,Premiul (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:12)

    Rahan5 [utilizator]

    Carol cel Mare" accepta de fapt o insulta la adresa sasilor lui Iohannis.
    Carol cel Mare (de etnie franca) a atacat si masacrat o multime de saxoni care au luptat sa-si pastreze independenta (zona Hamburg).
    ,,Irminsul", Copacul Sacru al saxonilor din Renania a fost distrus de catre Carol cel Mare si Armata sa in anul 773 e.n.
    Saxonii au fost astfel atacati si zdrobiti de armata lui Carol cel Mare si 10,000 de saxoni au fost deportati de catre Carol cel Mare in Centrul Frantei actuale.
    Pentru asta pe la 774 e.n. Carol cel Mare a primit porecla de ,,Macelarul Saxonilor"
    Inca data, acceptarea ,,Premiului Carol cel Mare" de catre Iohannis este de fapt o insulta la adresa sasilor sibieni !.
    • +1 (25 voturi)    
      30 arginti (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:51)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      practic primeste cei"30 de arginti"!
    • +6 (26 voturi)    
      Desi pari ca stii ceva istorie (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:13)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ma tem ca nu o intelegi. Ce legatura are Carol cel Mare cu sasii sibieni?
      Premiul Charlemagne este o distinctie care elogiaza verticalitatea, curajul si iscusinta unui om politic de a face bine unui grup mare de oameni (unei natiuni, unui continent, sau chiar lumii intregi). Nu are legatura cu sasii sau cu intamplari care poate au existat in istorie.
      Premiul acordat presedintelui Iohannis este o recunoastere a meritelor sale, dar onoreaza intreg poporul roman. Felicitari Presedintelui, felicitari poporului roman!
      • -2 (4 voturi)    
        Vrei sa zici (Duminică, 15 decembrie 2019, 15:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui panduru

        ca Iohannis nu e saxon ?. Pai cum naiba sa arate un saxon altfel decat Iohannis ? Daca nici Iohannis nu-i saxon cine mai e saxon in Romania ? Serban Nicolae ? Ion Iliescu ? Chiar ca esti caraghios cu prostia asta !
        Bine ca ai pomenit de saxoni. Ca mai e o papagalita saxoanca picata in cursa ,,Premiului Carol cel Mare" : Angela Merkel !. Dar Merkel are scuza ca este o femeie cu limitele mentale firesti a unei femei. Iohannis, ca barbat, nu are nici o scuza ! .
  • -3 (25 voturi)    
    ceausescu a fost mai "premiat"de occidentali! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:02)

    gpavel [utilizator]

    cat au avut interes,ceausescu a fost mai premiat de occidentali!
    Onorurile” primite de Elena Ceauşescu de la instituţii de ştiinţă prestigioase ale lumii: membru de onoare al Societăţii Internaţionale de Chimie Industrială, Franţa 1970; membru activ al Academiei de {tiinţe din New York, 1973; membru de onoare al Institutului American al Chimiştilor (A.I.C.), 1973; membru de onoare al Societăţii de Ştiinţă a Polimerilor, Japonia, 1975; membru de onoare al Academiei de Ştiinţe din statul Illinois, SUA 1978; membru (fellow) al Institului Regal de Chimie din Londra, 1978; Profesor Honoris Causa al Institutului Politehnic al Londrei Centrale, 1978; membru titular şi membru al Comitetului de Onoare al Academiei Europene de {tiinţe, Arte şi Litere, 1981. Şi acestea sunt doar câteva selectate. La categoria ordine şi medalii româneşti şi străine: medalia de aur “Marie Curie” şi medalia de aur jubiliară a Institutului de relaţii internaţionale din Roma (1980); insigna de aur a Academiei Europene de {tiinţe, Arte şi Litere (1981).” Wernarel ălălalt (Nicolae Ceausecu) : Ordinul de Merit al Republicii Federale Germania (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland este singura decorație de stat universală a Republicii Federale Germania), Legiunea de Onoare, Ordinul Olimpic, etc,etc..!

    Citeste mai mult: adev.ro/q2ib49
    • +2 (14 voturi)    
      Ai Inviat (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Nu te am citit de ZECE ANI breh !
    • 0 (10 voturi)    
      Bravo, postacel sovietic (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:07)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Trei postari diferite, toate cu duhoare sovietica, la acelasi articol.
      Mor de ciuda postacii sovietici - asta e de bine.
      .
  • +3 (17 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:34)

    florinos [utilizator]

    Nu merita? Nu a distrus PSD-ul la ultimele alegeri cand a luat 66% din voturi?

    Asteptam sa faca ceva cu Autostrada Moldovei si cu Legea impotriva taierilor ilegale de paduri asa cum a promis impreuna cu PNL.
    • 0 (8 voturi)    
      sa i dam o lopata .... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:25)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      sa se apuce de autostrada Moldovei...
    • -4 (12 voturi)    
      Desi pari ca stii ceva istorie (Sâmbătă, 14 decemb (Duminică, 15 decembrie 2019, 1:16)

      Delia Spulber [anonim] i-a raspuns lui florinos

      merit?care? ne-a dezbinat , invesunat a sustinut doar interesele straine si acum va oferi tara pe tava fara probleme. chiar nu vede nimeni?
      • +2 (6 voturi)    
        Delia ( sper ca NU Matache) (Duminică, 15 decembrie 2019, 9:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Delia Spulber

        Ce ai vrut sa spui ?
      • +2 (4 voturi)    
        olguta, tu esti? (Duminică, 15 decembrie 2019, 10:17)

        panduru [utilizator] i-a raspuns lui Delia Spulber

        Cand spui "dezbinat" te referi la psd? De-aia strigau toti "unitate" dupa marea biruinta a vasilicai? Unitate in jurul infractorilor!
        Intr-adevar, psd ne-a dezbinat, asmutind trantorii impotriva celor harnici, hotii impotriva celor onesti, impostorii impotriva celor competenti
  • -4 (16 voturi)    
    si valetii sunt premiati, cateodata... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:38)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pentru servicii aduse stapanilor noulul imperiu germanic nici sfant nici roman.
  • -4 (16 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:56)

    Mihail. [utilizator]

    Cine executa ordinele cu promptitudine, trebuie recompensat.
  • -1 (9 voturi)    
    felicitari (Duminică, 15 decembrie 2019, 7:57)

    Coresponedntu [utilizator]

    KWJ este singurul presedinte al Romaniei care face ce ar trebui sa faca un presedinte... si printre calitatile omului care detine o astfel de functie se inscrie si aceea de a te face mandru ca te reprezinta ....iar presedintele Johannis reprezinta Romania cu succes, mie nu mi e rusine cu presedintele meu, dimpotriva...
  • -1 (7 voturi)    
    Bravo Johannis, ai intrat in istoria europeana!!! (Duminică, 15 decembrie 2019, 10:18)

    Cactus Jack [utilizator]

    ,,, o distinctie pe care au primit-o doar cei mai valorosi europeni, ca Macron, Merkel, regele Spaniei, chiar si Papa. Acum se poate vedea cum este privit Johannis in lumea democratica. Personal cu siguranta voi aplauda in Aachen, cand Johannis va prelua distinctia.
  • +1 (9 voturi)    
    lista dominata de stangaci (Duminică, 15 decembrie 2019, 10:31)

    nash pandelica [utilizator]

    dintre care de rusine ...personalitati, sunt: billy liar, tony blaig, macrou, utecista de la berlin, dar si farmazoanca regina Beatrix
    se pare ca kaizaru' pune capac, fiind cea mai trista figura de pe lista ...karol magnus, initiatorul ioropii mari, noul imperiu roman.
    azi, de religie marxista.
    felictari herrule, pa curand nobelul pt. liniste si pace !

    hmmm, cu cin' se punea borno ~~~