Uniunea Europeană lansează cel mai ambițios program de combatere a schimbărilor climatice

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 9:16 Actualitate | Esenţial


Uniunea Europeană
Foto: pixabay.com
Uniunea Europeană va lansa, săptămâna viitoare, cel mai ambițios program din lume privind combaterea schimbărilor climatice, proiect cunoscut ca Acordul Verde European, care va schimba în mod radical economia Blocului comunitar.

Liderii UE se vor angaja ca până în 2050 să reducă la zero emisiile de gaze cu efect de seră, potrivit unui proiect de declarație comună pentru summitul din 12-13 decembrie, la Bruxelles, transmite Mediafax. Uniunea Europeană va promite sporirea investițiilor verzi, analizează posibilitatea destinderii interdicției de a acorda ajutoare de stat pentru companii, și impozitarea importurilor din țări care nu corespund standardelor de mediu.

"Dacă obiectivul nostru comun este să fim un continent neutru din punct de vedere climatic în 2050, trebuie să acționăm acum”, a declarat Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, la o conferință pe teme climatice, organizată luni de Națiunile Unite. "Este o tranziție generațională pe care trebuie să o realizăm", a adăugat von der Leyen.

Planul UE ar plasa Blocul comunitar înaintea altor actori internaționali majori. Țări ca India, China și Japonia, încă nu au transpus angajamentele voluntare asumate prin Acordul climatic de la Paris în măsuri naționale obligatorii. Mai mult, președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va retrage SUA din Acordul de la Paris privind schimbările climatice, semnat în anul 2015.

Comisia Europeană va avea sarcina de a întocmi regulile ce vor transforma economia europeană, după ce liderii statelor membre au aprobat obiectivele pentru 2050 privind clima.

Formularea proiectului de comunicat comun însă s-ar putea modifica înainte de summitul de săptămâna viitoare. Pentru a se asigura că Polonia, țară care se bazează într-o mare măsură pe cărbune, nu se va opune obiectivelor în plan climatic, liderii UE vor să propună un "cadru favorabil", care să includă sprijin financiar.

Comisia Europeană a estimat că, după 2030, ar putea fi necesare investiții suplimentare în energie și infrastructură de până la 290 miliarde de euro pe an pentru îndeplinirea obiectivelor. În cadrul planului, Banca Europeană de Investiții, care va conduce eforturile de finanțare, s-a angajat să mobilizeze 1 trilion de euro pe parcursul unui deceniu.

Von der Leyen a declarat la reuniunea ONU că Executivul UE va propune în luna martie o directivă europeană care "va face ireversibilă tranziția la neutralitatea climatică". Șefa Comisiei Europene urmează să dezvăluie mai multe detalii ale planului în cadrul unei sesiuni extraordinare a Parlamentului European, pe data de 11 decembrie, cu o zi înaintea summitului liderilor UE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6654 vizualizari

  • +4 (40 voturi)    
    Taxand si mai mult, vor opri clima (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:22)

    xolv [utilizator]

    bine ati venit in noul totalitarism: Noua Ordine MOnndiala a Climei.
    • -3 (31 voturi)    
      @xolv (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:31)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Dupa mine potopul!
      Ai copii ?
      • +10 (16 voturi)    
        Practic ce crezi că va fi? (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:58)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Să nu producem CO2, adică să nu mai avem nimic diesel și nimic pe benzină. Cum? Dar, nu realizezi că practic mâncăm diesel? Agricultura a putut ajunge așa cum e acum grație motorului diesel, pentru că fără mașini agricole cu motoare diesel ar fi trebuit ca minim 35% din populație să lucreze în agricultură.
        Să le înlocuim, da! Dar cu ce, că nu se vede... Acumulatorii electrici cei mai performanți costă tare mult și nu oferă autonomia pe care o oferă un rezervor de benzină. Și mai și durează încărcarea. Ar trebui o tehnologie complet nouă? Care?
        Sau ne întoarcem în evul mediu...
        Hai să ne facem cu toții supukku pentru ca să nu mai producem CO2!
        Jalnic cu zeloții ăștia ai climei, care își închipuie că pot controla clima. Doar clima se schimbă de sute de mii de ani...
        Ce jocuri politice și ce interese sunt dincolo de aceste teorii nu tocmai bine demonstrate că schimbarea climei este în principal din cauza CO2 emis de oameni? Cât or fi plătind unii pentru a avea acest "consens" al comunității științifice și a reduce la tăcere sau a-i ridiculiza pe cei care au îndoieli?
        Deocamdată nu văd prea curând soluții viabile pentru a elimina motoarele iesel. Doar să bage taxe mari și poate și legi în așa fel încât oamenii de rând să nu poată avea automobile personale, rămânând ca numai cei mai bogați să aibă automobile personale, probabil electrice (cele electrice fiind mult, mult mai scumpe). Asta, sigur, va reduce poluarea în orașe, dar în rest nu văd soluții.
        • +4 (4 voturi)    
          .... completare ...... (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:12)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Sa lupti cu poluarea eliminand intai motorul termic arata ingustimea de gandire si totala incompetenta, adica "sa punem caruta inaintea cailor". Poluatori multa mai mari sunt centralele electrice cu combustibili fosili. Polonia se bazeaza pe carbune in masura covarsitoare, cine-si imagineaza ca in 30 de ani le vor inchide (si le vor inlocui cu panouri solare - imi vine sa rad)? Germania inchide centrale nucleare (masura politicianista impusa de ecologisti dupa Fucushima) si si-a tras doua conducte de gaz din Rusia. Dar si gazul este fosil si poluant si mai devii si dependent de "prietenul de la Rasarit". Schimbarea bazelor energetice ale Europei "la comanda" politica fara fundamentul tehnologic / eficientei are o perspectiva sumbra. Peste 30 de ani alti politicieni de mucava vor chema din toti plamanii la "lupta impotriva catastrofei climatice" cu alte masuri ridicole si rupte de realitate. Sa incepem cu rationalizarea benzinei, tovarasi !
      • +6 (10 voturi)    
        eu (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:58)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Eu am. Si cred ca ce fac astia la Bruxelles este o vrajeala scumpa pentru votantii lor spalati pe creier. Pe mine nu ma intereseaza daca ma costa dublu! Curentul electric produs din regenerabile este ineficient, foarte scump si subventionat de noi in factura si de la buget! Asa nu ma intereseaza vrajeala bugetarulor de lux bruxellezi!
      • +2 (4 voturi)    
        dar tu ai copii? (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Daca ai, ia-le niste haine mai groase, se pare ca iernile alea fara zapada mai au de asteptat.
        Daca nu ai, nu te mai obosi sa ii faci, nu de alta dar iti depasesti cota de emisii alocata de Comisia UE
    • -6 (16 voturi)    
      De curiozitate (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:00)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Mizeriile astea le postezi in fiecare zi din convingere, sau la cerere?
      • +1 (5 voturi)    
        DA, suntem hackeri rusi pe simbria lui Putin (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:38)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui banel

        /
    • +3 (7 voturi)    
      Nimeni nu mai este dispus (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:27)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      la extra taxe. Si probabil primul lucru va fi sa se subtieze aparatul bugetar platit premium .....Dar problema incalziri globale este una foarte reala. Si consecintele se vad cu ochiul liber.
      Marea probleme sa stii ca nu va veni de la vecini. Va veni de la guvernanti nostri. Taxele le avem deja cele mai mari din europa. Problema gropilor de gunoi nu este rezolvata, etc.

      PS: Stai pe burta, ca i apa mica. :)
      • 0 (4 voturi)    
        esti sigur ca nu ii zice "schimbari climatice"? (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        La povestea cu incalzirea globala s-a cam renuntat acm cativa ani cand baietii consensuali si-au dat seama ca sunt sanse 50-50 pt incalzire sau racire.
        Aceasi baieti care in anii '70 urlau ca vine iarna nucleara sau whatever.
        • +1 (3 voturi)    
          Da sunt foarte sigur. (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:35)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Schimbarile sunt produse de incalzire. Dar la tine oricum nu functioneaza dupa cauza efect.....asa ca despre ce vorbim. Spor la FB!
  • +9 (15 voturi)    
    bravooooo (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:40)

    liviu_ [utilizator]

    inca niste taxe pentru prosti!

    in stilul UE se va duce dracu...
    noi o sa platim daca mergem cu altceva decat pe jos

    in schimb ce americanii, indienii si chinezii (si probabil cat de curand si africanii) polueaza IN DRACI fara sa le pese de nimic!

    nu ma intelegeti gresit, e ok sa se lupte impotrva poluarii DAR
    1 - lupta incepe cu marii poluanti (firmele, statul), nu cu prostii de rand
    2 - lupta tre facuta cu cap : ex masinile electrice merg pe baterii care si alea polueaza IN DRACI, deci nu-s decat, in cel mai bun caz, o solutie temporara; also litiu e resursa finita, toxica si nu chiar ok de reciclat; de asemenea cand taxezi, tre sa dai si alternative, nu doar sa taxezi.
    3 - atata timp cat alte tari nu au masurile draconice pe care le are UE, nu o sa faca decat sa saraceasca locuitorii si sa aiba un MARE dezavantae economic fata de tarile care nu-s asa disperate cu poluarea (china, sua etc)

    atata timp cat nu lupta toata planeta, degeaba!
    • +6 (8 voturi)    
      Nici macar (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:09)

      keenox [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nici macar nu lupta impotriva poluarii. Ei lupta impotriva CO2 si vor sa convinga lumea ca CO2 e poluare.
      Intelegeam daca insistau pe NOx si alte gaze poluante care afecteaza sanatatea.
    • +1 (1 vot)    
      mai studiaza cu americanii (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vezi ce s-a intamplat la ei cu emisiile de CO2 de cand cu gazele de sist.
      In rest, nu stiu ce ti-a venit sa compari poluarea (reala) din US cu cea din China sau India.
  • +8 (16 voturi)    
    traducere (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:43)

    jondo [utilizator]

    "care va schimba în mod radical economia Blocului comunitar." = o va baga in recesiune.

    Marxista aia de Ocasio-Cortez din US are o droaie de initiative similare, pe care nici macar colegii ei democrati nu le sustin, atat de idioate sunt.

    Dar nah, comunistii americani sunt totusi un pic mai la dreapta decat astia europeni.
    • +4 (8 voturi)    
      ecologismul denaturat (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:46)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Dintotdeauna am iubit muntele, padurea, aerul curat si voi lupta intotdeauna pentru o natura frumoasa.
      Dar de cate ori aud acesti politicieni ipocriti ca vorbesc despre initiative ecologiste, ma gandesc la fata aia cu creier mic Ocasio-Cortez, la copilul ala manipulat Geta Thunberg.
      Noi romanii avem un plan simplu, sa nu mai taiem padurile si sa plantam unde s-a defrisat si sunt sigur ca aici va fi o oaza de aer curat.
      • +1 (1 vot)    
        exact, (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:08)

        Vlad38 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        ca aerul asta curat sta intre granitele tarii, sta politia de frontiera si il pazeste
      • 0 (0 voturi)    
        Ce propui? (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:23)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Imaginea copilului e manipulata, copiii invata din manuale despre poluare - care e evidenta!

        Ce propui?
        Tu nu esti ipocrit?
    • 0 (0 voturi)    
      Numai comunistii respira aer (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:25)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      restul respira orice, chiar si plastic

      https://www.who.int/health-topics/air-pollution
  • +8 (14 voturi)    
    Pe buzunarul fraierilor (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:54)

    Zummm [utilizator]

    Normal.
  • +9 (13 voturi)    
    A se citi: vor creste taxele! (Marţi, 3 decembrie 2019, 9:55)

    Marionette [utilizator]

    Cleptobirocratia sunculoasa si consistenta dar ineficienta si inactiva din URSE (uniunea republicilor sovietice europene) este nemultumita ca in UE mai exista 2-3 oameni cu initiativa privata care castiga mai mult decat ajutorul social dat de la "partid". Asa ca sub pavaza schimbarilor climatice si-a propus sa-i puna si pe astia la pamant marind taxele de la 80% cum sunt in medie in UE acum probabli estimez ca la 99%. Cand 100% din europeni vor fi morti si va ramane doar cleptobirocratia sunculoasa atunci nu va mai fi poluare.
    • 0 (0 voturi)    
      si ce propui (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:26)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      daca EU e URSE, ce societate propui tu?


      "marind taxele de la 80% cum sunt in medie in UE acum probabli estimez ca la 99""

      Pe ce planeta locuiti?
  • +8 (12 voturi)    
    dezastru (Marţi, 3 decembrie 2019, 10:18)

    gnd [utilizator]

    A se citi, " va vom taxa si va vom reglementa pana va va pieri cheful de viata, absolut totul: viata privata, afacerile, constructiile, gunoiul, vacile, absolut tot pana nu veti mai sti de voi, iar noi guvernele vom avea control deplin asupra intregii societati, eliminand detinerea privata de autoturisme (chiar si electrice ca si alea polueaza). veti circula doar cu ce va vom permite noi, noua nomenclatura, veti circula doar cand va vom permite noi, cu cine va permitem noi, veti manca si va veti imbraca cu ce va vom permite noi, veti construi case doar cand va vom permite, cum si cand va vom permite, pentru ca totul va trece prin filtrul aprobarii comitetelor de emisii de carbon".
    In Europa occidentala deja incep sa se intample lucrurile astea putin cate putin pana ajungem la totalitarismul visat.
  • +8 (10 voturi)    
    Taxele rezolva tot, nu? (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:06)

    keenox [utilizator]

    S-a gasit noul bau-bau ca nu mai aveau motive convingatoare pentru taxe si asta suna chiar cool. Sa oprim clima!
  • +8 (10 voturi)    
    Program ambitios (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:08)

    Mihail. [utilizator]

    Unii vor face bani "frumosi" de pe urma acestui program. Atunci, cum sa nu vrei sa fii european?!
  • +2 (4 voturi)    
    Asta in timp ce China si India pompeaza la greu (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:46)

    AliKimiku [utilizator]

    Europa e hotarata sa se sinucida economic.
  • -1 (5 voturi)    
    ei na... (Marţi, 3 decembrie 2019, 12:21)

    Vlad38 [utilizator]

    la ce te poti astepta de la romanii care fumega cancer dintr-un passat tedeii din 2002 cu filtrele sparte/scoase... doar injurii si plans pe margine ca ne taxeaza ueulll!!! Ia stai juma de ora inchis intr-o camera cu tedeii-ul tau sa vezi daca mai iesi de acolo cu plamanii intregi.
  • +2 (4 voturi)    
    Da , clima este vinovata (Marţi, 3 decembrie 2019, 14:51)

    Observatory [utilizator]

    acum este cam frig, mâine este cald ....dar mai
    Multe taxe vor reglementa planeta ....

    Noi am rămas prosti de la orele de politica comunista, după orele demprogram , sa nu avem
    Timp sa gândim !
    Și ? Am rămas așa , tâmpit ! Un analfabet , prost, bâlbâit și migofan a nenorocit câteva generații
  • -1 (1 vot)    
    Uniunea Europeana si maimutica infricosata (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:21)

    VictorS [utilizator]

    Ca cetatean EU ma consider norocos.
    Traiesc in societatea moderna cea mai prospera, sigura si democrata din cele pe care istoria moderna le-a cunoscut.

    O Uniune Europeana care investeste in proiecte precum acceleratorul de particule de la geneva (sau magurele), apara dreptul la privacy online si are politica cea mai avansata de protectie a mediului.

    De ce protectie a mediului?
    30 mii de oameni de stiinta au semnat un document recent, care explica de ce suntem pe marginea unei crize de mediu monumtale, din care nu vom iesi prea usor - sau deloc zic ei.

    Dar ar trebui sa ajunga faptul ca se moare in orase din cauza aerului poluat, ca in curand desertizarea va lovii majoritatea continentelor (apropo de ce conteaza sa tinem europa curata chiar daca altii nu o fac - citeste!!!) sau ca epidemia de cancer se extinde cu viteza... si multe multe alte argumente pe care nu ar trebui sa le ignoram pana ne vor lovi personal in moalele capului.

    Impozite.
    Hai sa fim seriosi.
    Sistemul actual e falimentar si probabil in EU se va renunta la acest sistem bazat pe credit. Suedia deja testeaza un sistem bancar pazat pe crypto currency care sa elimine bancile falimentare (regula a capitalismului in fapt).

    Impozitele sunt de fapt un "nudge" - un instrument care sa ne ajute sa ne corectam comportamentul, sa nu mai consumam ca idiotii apa, platic si energie cand nu e cazul.