Primăria Caracal ține în depozit aproape 50 de camere de supraveghere pe care le-a cumpărat din ianuarie, dar nu le-a instalat invocând lipsa banilor

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2019, 10:59 Actualitate | Esenţial


Primaria Caracal
Foto: Facebook
Primăria Caracal are în depozit aproape 50 de camere de supraveghere pe care le-a cumpărat la începutul anului, dar nu le-a montat pe străzi până acum, invocând lipsa banilor, potrivit TVR. Abia acum, după scandalul adolescentelor dispărute, primăria a decis să monteze sistemul de monitorizare video a orașului.

Orașul Caracal putea fi monitorizat video încă de la începutul anului pentru că primăria a cumpărat atunci 48 de camere de supraveghere cu 800.000 de lei.

Pentru instalarea sistemului ar mai fi fost necesari încă aproximativ 140.000 de lei şi tot traficul din Caracal ar fi fost monitorizat 24 de ore din 24. Dar proiectul s-a împotmolit în proceduri.

Un sistem de monitorizare în Caracal, care să ofere informații despre toate mașinile care tranzitează orașul, a fost cerut încă din 2016 inclusiv de SRI și de reprezentanții bazei NATO de la Deveselu, aflată în apropiere.

"Noi am făcut promisiunea că vom pune aceste camere, dar și sub rezerva că vom găsi bani", spune primarul din Caracal, Liviu Radu.

Abia în luna aprilie a acestui an, primăria orașului a aprobat cheltuielile pentru instalarea sistemului. Aprilie este luna în care a dispărut adolescenta Luiza Melencu, despre care nu există încă informații verificate și confirmate. Instalația nu funcționează însă nici acum, iar în prezent are loc procedura de licitație pentru stabilirea firmei care va monta aceste camere video.

Fără un sistem de monitorizare a străzilor din Caracal, singurele imagini cu bărbatul care susţine că ar fi omorât-o pe Alexandra Măceşanu au fost captate în ziua dispariţiei fetei de camere de supraveghere sporadice, instalate la diverse firme din oraş.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3494 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 august 2019, 11:08)

    tirolez [utilizator]

    Nici acum n-au bani? Sa ia de la interlopii care pazesc primaria. Sau sa ceara de la NATO, le da Geoana.
  • +18 (18 voturi)    
    Cat? (Sâmbătă, 3 august 2019, 11:17)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Sunteti siguri ca acesta este pretul?
    Inseamna 3500€ pe camera
    Este cumva pentru telescopul hubble?
    DNA nu se sesizeaza pentru jaful asta?
    • +10 (10 voturi)    
      Păi de ce s-au băgat în politică!? (Sâmbătă, 3 august 2019, 11:26)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      Doar nu pentru binele urbei....
      Puteau să le cumpere și cu 4.000.
  • +15 (15 voturi)    
    Mega TEAPA (Sâmbătă, 3 august 2019, 11:41)

    mihai2015 [utilizator]

    Cum poti sa cumperi doar camere video, cind nu ai infrastructura pentru ele, servere stocare, fibra optica, switch-uri comunicatie, UPS-uri, statii de vizualizare, etc. ?
    Toate astea costa mai mult decat camerele.
    La pretul de 3500 Euro eu nu stiu sa mai fi cumparat vre-o primarie camere video.
    Nimeni nu cumpara doar camere video fara sa aiba intregul sistem video, este o MEGA TEAPA.
    - La verificarea in teren au trimis agenti pe jos ca nu aveau masini, de banii astia putea cumpara cam 25 autovehicule
    • +11 (11 voturi)    
      Ghici ce! (Sâmbătă, 3 august 2019, 12:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Le vor instala, iar la urmatoaea tragedie se va descoperi ca erau instalate dar neconectate la nimic.
  • +9 (9 voturi)    
    Acum aveti bani,.... (Sâmbătă, 3 august 2019, 11:52)

    gigiN [utilizator]

    ...javre ordinare,sau ,de frica,i-ati gasit?Pana nu vor intra la puscarie muuuulti ca voi,nu se va rezolva nimic !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 3 august 2019, 14:02)

    dincannes [utilizator]

    … faceau cheta (dati un leu pentru Ateneu) sigur se gaseau benevoli exsperati de lipsa de protectie actuala.
  • +2 (2 voturi)    
    poza spune totul (Sâmbătă, 3 august 2019, 20:49)

    madafaca [utilizator]

    Uitati si voi oameni buni cate ceterne au pus oamenii pe primaria aia. dupa fiecare geam a mai tras o ceterna in jos.
    atatea scurgeri n-am vazut in viata mea la o cladire ca aia...chiar ca acolo s-a rasturnat caru cu p...osti
  • +5 (5 voturi)    
    stiti cat costa instalarea? (Duminică, 4 august 2019, 0:17)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cica nu au bani, au nevoie de 700k de lei (adica peste 3000 euro) sa instaleze o camera

    Daca nici asta nu e coruptie....
  • +6 (6 voturi)    
    ce golani (Duminică, 4 august 2019, 3:01)

    razeshu [utilizator]

    Puteau lua mai putine camere intr-o prima faza si sa foloseasca restul banilor pentur instalare si infrastructura. In anii urmatori ar fi extins gradual aceasta retea. Dar au preferat o spaga mare la achizitia camerelor si pana la instalare ar fi fost imbatranite moral si incompatibile cu serverele asa ca ar fi urmat alta licitatie pentur alte camere. Asa se intampla daca ai orasul mic si nu ai unde instala 3 randuri de borduri. Toi privesc cu jind catre Sarmutza cand vad ce simplu e la Bucuresti sa sifonezi banii. Ca doar nici la Bucurest nu exista sistem de supraveghere video. Sau de gestiune a semafoarelor. Dar nici nu se incarca ca proasta cu camere ingestiune, ea merge la sigur cu iepurasi, borduri,...
    As mai adauga ca puteau pastra o parte din bani pentru benzina si cateva drone pentru survolul gospodariilor suspecte. Ar fi gasit imediat barlogul monstrului dupa descrierea fetitei.
    • 0 (0 voturi)    
      te-ai gandit (Duminică, 4 august 2019, 16:16)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      la salariile angajatilor primariei, marite la indemnul lui Dragnea, mariri la care nu s-a impus nici o limita?