Arhiepiscopul Tomisului îl va vizita pe Radu Mazăre la Rahova. Fratele fostului primar: Vine să-l încurajeze

de MH     HotNews.ro
Vineri, 7 iunie 2019, 13:06 Actualitate | Esenţial


IPS Teodosie
Foto: Agerpres (editat)
Radu Mazăre va fi vizitat la Penitenciarul Rahova de Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, care îl va "încuraja" și îi va "întări credința", a declarat, vineri, Mihai Mazăre, fratele fostului primar al Constanței.

"Știu că se vehicula (că Mazăre va fi vizitat de Arhiepiscopul Tomisului - n.r.). Am vorbit acum două ore cu dânsul. Mi-a spus ce știam - că este în perioada de examene acum, are două săptămâni în care are studenți și dă examen cu ei. După ce termină examenele vine să-l vadă pe Radu, să-l încurajeze, să-i întărească credința”, a declarat Mihai Mazăre, fratele lui Radu Mazăre, citat de Mediafax.

Potrivit acestuia, fostul primar al Constanței "nu s-a resemnat cu pedeapsa definitivă", la Înalta Curte de Casație și Justiție fiind pe rol contestația în anulare. Un termen a avut loc vineri, însă a fost amânat deoarece motivarea sentinței nu a fost încă redactată.

Fostul primar al Constanţei Radu Mazăre, extrădat din Madagascar pentru a-şi ispăşi pedeapsa de 9 ani de închisoare cu executare în România în dosarul retrocedărilor plajelor, este încarcerat la Penitenciarul Rahova.

Lunga prietenie IPS Teodosie - Radu Mazăre

În anul 2001, atunci când Teodosie Snagoveanu a devenit Arhiepiscopul Tomisului, Radu Mazăre era primarul Constanței de opt luni.

În cei 15 ani în care Mazăre a condus Primăria Constanța și IPS Teodosie Arhiepiscopia Tomisului, declarațiile de prietenie dintre cei doi au fost constante, iar ajutorul reciproc în situațiile-cheie nu numai că nu a lipsit, dar a fost și semnificativ, a scris info sud-est. Și asta pentru că Teodosie și Mazăre au înțeles rapid că, pentru a-și consolida puterea, cei doi erau obligați să-și legitimeze reciproc statutul în fața electoratului, respectiv a credincioșilor.

Acest tandem a fost sudat de fostul premier Adrian Năstase, un apropiat al lui Teodosie și omul care l-a pus pe Radu Mazăre șef la PSD Constanța.


















2056 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ce se aseamna se aduna (Vineri, 7 iunie 2019, 13:24)

    Kosmos [utilizator]

    bai a furat dar si a dat...faimoasa expresie a romanului
    • +7 (9 voturi)    
      Vrea sa-i ia juramant (Vineri, 7 iunie 2019, 14:14)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ca nu il denunta pentru ce au furat impreuna.
      Spagoveanu este un notoriu complice a lui Mazare in afacerile cu terenuri retrocedate ilegal.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa-l viziteze si sa ramana acolo. Alaturi de (Vineri, 7 iunie 2019, 22:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      mazare. Caci el este asemeni lui mazare, un infractor.
      • +1 (1 vot)    
        $hpagoveanu il Va Beatifica (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 10:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pe Bob de Mazare - Sf Hotz Mucenic
  • +12 (14 voturi)    
    Hot (Vineri, 7 iunie 2019, 13:25)

    Calinul [utilizator]

    la hot trage.
  • +14 (16 voturi)    
    ba nu (Vineri, 7 iunie 2019, 13:29)

    costinescu [utilizator]

    vine sa se intereseze care sunt conditiile din puscarie, sa stie la ce sa se astepte
  • +11 (13 voturi)    
    O familie nevoiașă nu vizitează. (Vineri, 7 iunie 2019, 13:44)

    asavreau [utilizator]

    BOR se dovedește aliată de nădejde a infractorilor.Sunt o rușine pentru români și se dau mândri că sunt români!
  • +5 (11 voturi)    
    Cred ca s-a dus sa-i faca-n ciuda! (Vineri, 7 iunie 2019, 13:51)

    Andor74 [utilizator]

    "Sac-sac-sac! Eu am scapat bai fraiere !!!"
  • +6 (8 voturi)    
    se pregateste de un menaj (Vineri, 7 iunie 2019, 13:59)

    mmmircea [utilizator]

    in patru cu Mazare, Nicu Porcu, Dracnea colegi de celula.
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 7 iunie 2019, 14:12)

    tudorr [utilizator]

    Parca a mai fost si zilele trecute, tov. Spagoveanu la el... tot la camera conjugala?
  • +6 (8 voturi)    
    Merge (Vineri, 7 iunie 2019, 14:14)

    Alexa.99. [utilizator]

    la fratiorul lui.
    Amandoi din acelasi material, doar outfitul difera.
  • +4 (6 voturi)    
    oare a fost incurajat si cand punea deoparte cate (Vineri, 7 iunie 2019, 15:11)

    sareta [utilizator]

    Arhiepiscopul trece zilnic pe carosabilul din jurul Arhiepiscopiei ,mandru tare cand sar dalele de granit (manarit in dale de ciment cu niscai nisip)....Oare Mazare a fost incurajat sa faca LUCRAREA ? La cine au ajuns banii acestei jongleri de milioane de euroi ?