Termenul în procesul lui Dragnea rămâne 20 mai / Instanța supremă a respins cererea de devansare făcută de DNA

de MH     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2019, 13:05 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Următorul termen în dosarul angajărilor fictive de la Direcția Generală pentru Protecția Copilului Teleorman rămâne 20 mai, după ce instanța supremă a respins cererea DNA de devansare a termenului au declarat pentru HotNews.ro surse din dosar.

Miercuri, procurorii DNA au solicitat Înaltei Curți de Casație și Justiție termene mai scurte în dosarele lui Liviu Dragnea și Darius Vîlcov.

Magistrații instanței supreme au respins solicitarea DNA, astfel că următorul termen în procesul lui Liviu Dragnea rămâne 20 mai, au declarat pentru HotNews.ro surse din dosar. Informația inițială a fost publicată de jurnalista Ionela Arcanu. Aceeași decizie a fost luată și în ceea ce privește procesul lui Darius Vîlcov, astfel că termenul rămâne 11 iunie. În primă instanță, Vîlcov a fost condamnat la 8 ani de închisoare.

Reprezentanții DNA explicau, pentru HotNews.ro că solicitarea de devansare a termenului s-a făcut în baza articolului 353, alineat 10 din Codul de procedură penală, care spune că poate fi făcută o astfel de cerere dacă procurorii consideră că se impune solicitarea cu celeritate a cauzei.


La termenul de luni al procesului în care Liviu Dragnea a fost condamnat în primă instanță la trei ani și jumătate de închisoare - termen care ar fi trebuit să fie ultimul - instanța supremă a dispus amânarea cauzei până în 20 mai.

La această amânare a contribuit și DNA, după ce procurorul de ședință a cerut sesizarea Curții Constituționale pe articolul din Legea 78/2000 privind completurile specializate de la instanța supremă și pe o decizie a Curții supreme legată de interpretarea unui articol din Codul Penal privind prescrierea faptelor. În solicitarea DNA se menționează că prin utilizarea unei sintagme atât de generale precum aceea de "complet specializat", s-a creat premisa aplicării aleatorii a normelor de competență, aspect care afectează dreptul la un proces echitabil. Instanța supremă a decis amânarea procesului până în 20 mai.

În 19 aprilie este așteptată o decizie a Curții Constituționale privind completurile specializate de 3 judecători. O decizie favorabilă a CCR pe sesizarea depusă de Florin Iordache l-ar scăpa pe Liviu Dragnea de acestă condamnare. Procesul ar trebui reluat de la zero la instanța de fond, iar între timp faptele s-ar putea prescrie.



















3370 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Scapa... (Joi, 18 aprilie 2019, 13:13)

    sfarleaza [utilizator]

    Dragnea nu poate concepe sa intre la puscarie acum cand a ajuns jupanul Romaniei si va face absolut orice ca sa nu se intample. Din nefericire are toate mijloacele la indemana si va scapa. Datorita molustelor care voteaza pentru o bere rasuflata :(
  • +15 (15 voturi)    
    Întâi sa opus Dragnea. (Joi, 18 aprilie 2019, 13:15)

    asavreau [utilizator]

    Instanța Supremă confirmă voința lui Dragnea.La revedere justiție independentă în România.Mai sunt șanse la alegerile din 26 mai.Dacă românii nu vin la vot merită ce au.Adică hoție, tupeu, impertinență, mizerie, sărăcie,într-un cuvânt un stat care-i umilește.
  • +15 (15 voturi)    
    Dragi *justițiabili* de la *Inalta* Curte, (Joi, 18 aprilie 2019, 13:42)

    Rescator [utilizator]

    Țineți-o tot așa cu termenele Dictatorului malefic,
    toxic și multiplu penal Liv Jong UNU,până când acesta va privi de jos(-2m) cum crește iarba.Se poate și mai bine,in anul 3019 vara.
    La dovezile beton de la dosar un amărăștean era
    judecat și condamnat intr-o lună.Rușine vouă și
    urmașilor voștri de fricoși și corupți ce sunteți.
    (Era să uit,aveți cele mai mari și nesimțite salarii și
    pensii din România,mult peste omologii din occident.
    Pentru ce!? Pentru nimic!).
    • -2 (2 voturi)    
      Am ramas singuri :(( (Joi, 18 aprilie 2019, 15:09)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Inalta curte e impotriva noastra, procurorii de la sectia speciala sunt impotriva noastra, CCR la fel, Consiliul UE ce n-o vrea pe Kovesi e impotriva noastra, asistatii social sunt impotriva noastra, teleormanenii sunt impotriva noastra, Trump e impotriva noastra, sectia pentru judecatori a CSM e impotriva noastra, rusii si Mazeta sunt impotriva noastra, Laura Stefan e impotriva noastra! Ce mai, toata lumea e impotriva noastra! Oameni buni, am ramas singuri, noi cititorii hastagisti ai HN!
  • +4 (4 voturi)    
    După ‘89 (Joi, 18 aprilie 2019, 14:33)

    Observatory [utilizator]

    nu s-a schimbat absolut nimic.
    Doar numele dictatorului s-a schimbat, ahh am uitat , și profesia, de la cizmar la tractorist.
    Regimul și sistemul bine pus la punct de comuniști este in continuare exact același .

    Părere personală : răul trebuie tăiat din rădăcini și neocomunisti schimbați complect și scos in afara legi !

    Votați oameni buni pentru viitorul copiilor și nepoților , nu pentru un mic și o bere...măcar nu va da Șampanie !, pentru o amărâtă de bere ?
  • +3 (3 voturi)    
    normal... (Joi, 18 aprilie 2019, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    intrebare:
    cine plateste daca nu se termina procesu la timp si trebuie rejudecat?!
    asta nu e eroare judiciare?!
  • +4 (4 voturi)    
    Deci numai cererile avocatilor se aproba (Joi, 18 aprilie 2019, 14:38)

    Martinezu [utilizator]

    Toate amanarile de pana acum au fost ca rasuns la solicitarile avocatilor.
    Daca DNA face o cerere aceasta este din start respinsa.
    Si atunci cum?
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e! (Joi, 18 aprilie 2019, 15:04)

    Remarque [utilizator]

    Doar nu credea DNA ca dupa stupefiantul ajutor dat lui Dragnea in instanta de procurorul lor de caz, ICCJ va veni acum sa dea alt termen! Ar fi fost cel mai probabil contestat.
    Singura solutie, in extremis, este acum intarzierea in mod voit a semnarii decretului de pensionare a judecatoarei din completul de 5 pana dupa 1 iunie, asa incat cazul sa nu se reia de la zero.
  • +1 (1 vot)    
    OH . (Joi, 18 aprilie 2019, 17:58)

    letsoc [utilizator]

    Introduceti la casele de pariuri deciziile CCR-ului si procesul lui Dragnea . Pariurile pe meciurile de fotbal sau tenis vor fi nimica toata . Cu stima ,NC .