Cătălin Rădulescu o somează pe Viorica Dăncilă: Să hotărască urgent ce face cu aceste Coduri / Va fi găsită vinovată pentru oamenii care stau în puşcării şi care suferă

de MH     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 17:31 Actualitate | Esenţial


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
După ce Liviu Dragnea părea să fi renunțat la ideea modificării Codurilor penale prin ordonanță de urgență, deputatul PSD readuce în discuție această mult discutată temă în partid și o somează pe Viorica Dăncilă să se hotărască urgent ce va face cu aceste Coduri. El susține că premierul și ministrul Justiției vor fi vinovați "pentru oamenii care stau în puşcării şi care suferă" și că modificările la Codurile penale trebuie transpuse, cu riscul declanșării Articolul 7 împotriva României.

Deputatul PSD a declarat, luni, cel nu a avut încredere niciodată "în acest Tudorel Toader" și că premierul Viorica Dăncilă "trebuie să facă ceva, pentru că va fi vinovată".

Eu nu am avut încredere că va da acest ministru niciodată niciun Cod şi nicio amnistie şi graţiere, pentru că nu are nici curajul necesar, nici nu îşi doreşte acest lucru. Eu cred că acest lucru trebuie să îşi asume premierul României, pentru că doamna premier este şeful acestui ministru. Dânsa ştia că în Comitetul nostru Executiv s-a luat o decizie în unanimitate şi trebuia să transpună ca premier cerinţa CeX în aceste ordonanţe. (...) Premierul Viorica Dăncilă trebuie să facă ceva, este membră a partidului nostru şi premierul Viorica Dăncilă trebuie să hotărască urgent ce face cu aceste Coduri, pentru că va fi vinovată, ca şi acest ministru al Justiţiei, pentru oamenii care stau în puşcării şi care suferă din cauză că aceste Coduri, prin prescrierea faptelor şi prin ceea ce a hotărât CCR, ei stau în continuare în puşcărie nevinovaţi, când ar fi trebuit să iasă", a declarat deputatul PSD, citat de Agerpres.

El a spus că premierul Viorica Dăncilă trebuie să rezolve "abuzurile" care au fost făcute "abominabil".

"Cu riscul activării articolului 7, credeţi că articolul 7 se activează în momentul în care tu arăţi ce abuzuri s-au făcut în România şi când CCR ia decizii constituţionale. Dacă am ajuns ca cineva în Europa să activeze articolul 7 pentru că noi am reparat abuzuri şi am modificat legii împotriva abuzurilor şi transpunem aceste decizii ale CCR, să activeze articolul 7. Înseamnă că asta e metoda prin care stăpânii europeni tratează anumite ţări din estul Europei", a afirmat Rădulescu.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a scris, sâmbătă, pe Facebook, că o ordonanță de urgență nu poate fi adoptată în lipsa urgenței, notând că va șterge postarea respectivă în termen de o oră, obicei pe care l-a mai practicat și în trecut. Deși nu a făcut niciun fel de trimitere la liderul PSD, Toader publica acest mesaj în contextul în care Liviu Dragnea i-a reproșat că nu a dat ordonanțele de modificare a codurilor penale. Ulterior, ministrul a revenit cu o nouă postare în care spunea că se referă, în general, la ordonanțe de urgență și că rămâne valabil ce a spus în urmă cu câteva zile referitor la OUG privind legile penale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3730 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Veorika (Luni, 8 aprilie 2019, 17:34)

    un domn [utilizator]

    Fi Barbata si Da Foc la Kisleff zece !
  • +9 (9 voturi)    
    ce frumos (Luni, 8 aprilie 2019, 17:37)

    zicsieu [utilizator]

    se musca intre ei.
  • +8 (8 voturi)    
    Penale, pușcariasi si slugi (Luni, 8 aprilie 2019, 18:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru că toate trebuiau să poarte un nume li s-a spus PSD=FSN=PCR, grupare neo-comunista criminala si mafiotă.
  • +8 (8 voturi)    
    huh (Luni, 8 aprilie 2019, 18:03)

    transpenibilus [utilizator]

    Dar de cand niste DERBEDEI someaza Guvernul Romaniei (ca guvernul e al Romaniei nu al PSD sau Dragnea) si incearca interventii in favoarea INFRACTORILOR????
  • +10 (10 voturi)    
    Da, da, atat de vinovati (Luni, 8 aprilie 2019, 18:07)

    Dalinar [utilizator]

    ca omoara, violeaza sau fura cand li se da liber. Vai saracii hoti, criminali si violatori ce mai sufera ei la puscarie, unde le este locul dealtfel.
    Mitraliera a ajuns Liderul Puscariasilor? Pai sa se duca sa stea cu ei atunci, be a Hero!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Oamenii care stau in puscarii si sufera (Luni, 8 aprilie 2019, 18:15)

    Frank777 [utilizator]

    mi-au furat mie din bugetul local din bugetul general din fonduri europene.Sunt functionari care au furat din taxele locale sau le-au calculat gresit si mi-au luat banii. Sunt oameni care au luat spaga 50.000 de euro pentru un contract de reparatii drumuri comunale si banii nu s-au recuparat. RadulescuMitraliera cel care este gata sa traga in oameni vrea hotii afara.Sa intre atunci oamenii cinstiti in puscarie sa fie la adapost de hoti.
  • +9 (9 voturi)    
    Mah animalule! (Luni, 8 aprilie 2019, 18:29)

    dandra [utilizator]

    Dar ce parere ai despre victimele atacurilor celor eliberati mai devreme?

    Persoanele atacate si violate oare nu sufera?

    Cand esti mort nu stii ca esti mort ..e greu doar pentru ceilalti ..la fel si cand esti prost… !!
  • +8 (8 voturi)    
    . (Luni, 8 aprilie 2019, 18:50)

    theo667 [utilizator]

    Corect. Oamenii au furat stiind ca Veorica da OUG si acum stau in puscarie si sufera pentru ca li se mucegaiesc banii
  • +8 (8 voturi)    
    Abuzuri (Luni, 8 aprilie 2019, 18:58)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ia-o usurel cu afirmatiile: inainte de a vorbi despre abuzuri abominabile ar trebui ca acestea sa fie dovedite. Faptul ca nu iti convine faptul ca unuele persoane au fost condamnate penal (inclusiv tu insuti si al tau sef) nu inseamna ca acele condamnari au fost pronuntate abuziv, ca sa nu mai zic despre abominabil. Hai sa nu generalizam si sa ne ocupam despre cazurile specifice daca exista vreo banuiala.

    Abominabile sunt incercarile voastre repetate de a transforma actul justitiei intr-o formalitate care sa respecte dorinta majoritatii parlamentare (pot spune si penale?) de acum. Modificarea codurilor si a legilor astfel incat sa iesiti voi bine intra lejer in categoria abuzului de putere.

    Poate ca prim-ministrul are inca demnitatea sa ia in seama si oamenii care stau departe de fapte care sa ii duca in puscarii, dar sufera din cauza celor care ar trebui sa stea in puscarii in loc sa faca legi. Majoritatea celor care au ajuns in puscarii sufera consecintele faptelor proprii. Ca voi cva straduiti din rasputeri sa ii scoateti de acolo nu ii face nevinovati.

    Mai grav mi se pare ca esti in stare sa pui sub semnul intrebarii calitatea Romaniei de membru al UE doar pentru a-ti albi cazierul, ori a salva diversi penali. Crezi ca pentru Romania varianta ideala este sa fie membra intr-o uniunea a statelor condusa de penali si dictatori? Cam acolo ne indrepti
  • +5 (5 voturi)    
    Abuzuri (Luni, 8 aprilie 2019, 18:58)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ia-o usurel cu afirmatiile: inainte de a vorbi despre abuzuri abominabile ar trebui ca acestea sa fie dovedite. Faptul ca nu iti convine faptul ca unuele persoane au fost condamnate penal (inclusiv tu insuti si al tau sef) nu inseamna ca acele condamnari au fost pronuntate abuziv, ca sa nu mai zic despre abominabil. Hai sa nu generalizam si sa ne ocupam despre cazurile specifice daca exista vreo banuiala.

    Abominabile sunt incercarile voastre repetate de a transforma actul justitiei intr-o formalitate care sa respecte dorinta majoritatii parlamentare (pot spune si penale?) de acum. Modificarea codurilor si a legilor astfel incat sa iesiti voi bine intra lejer in categoria abuzului de putere.

    Poate ca prim-ministrul are inca demnitatea sa ia in seama si oamenii care stau departe de fapte care sa ii duca in puscarii, dar sufera din cauza celor care ar trebui sa stea in puscarii in loc sa faca legi. Majoritatea celor care au ajuns in puscarii sufera consecintele faptelor proprii. Ca voi cva straduiti din rasputeri sa ii scoateti de acolo nu ii face nevinovati.

    Mai grav mi se pare ca esti in stare sa pui sub semnul intrebarii calitatea Romaniei de membru al UE doar pentru a-ti albi cazierul, ori a salva diversi penali. Crezi ca pentru Romania varianta ideala este sa fie membra intr-o uniunea a statelor condusa de penali si dictatori? Cam acolo ne indrepti
  • +3 (3 voturi)    
    Măi trulă (Luni, 8 aprilie 2019, 21:41)

    Bazil [utilizator]

    eu nu am stiut ca in puscarie oamenii trebuie sa se simta ca in concediu. Sa sufere si sa indure pentru prostiile lor. De asta sunt in puscarie.
  • +1 (1 vot)    
    abominabil (Luni, 8 aprilie 2019, 22:28)

    ras-putin [utilizator]

    e mitraliera asta. indubitabil.
  • +1 (1 vot)    
    Adio, PSD (Luni, 8 aprilie 2019, 23:28)

    tddrg [utilizator]

    Este evident ca indivizii astia care cer cu atâta îndârjire OUG pentru grațiere, au furat de-au rupt si acum se simt cu musca pe căciula... Ar trebui sa fie verificați cum si-au facut averile...
    Un sfat pentru ei: nu deschideți cutia Pandorei. Tăceți si rugați-va. Daca indrazniti sa dati OUG sa va scăpați pielea, va veni o vreme cand alti vor da OUG pentru a va rejudeca...
    Hotnews, o rugăminte: nu mai dati stiri cu mitralieraă asta. Pur si simplu ne jignește inteligenta...
    Si inca doua chestiuni: hotărârile CCR produc efecte doar pentru viitor...
    Daca deciziile completelor de trei vor fi considerate neconstituționale, ele ramân valabile... Altminteri de ce au ramas primarii aia care au migrat la PSD, pe funcții in urma ordonanței lui Dragnea de acum câțiva ani? Ca doar era si acolo o hotarâre CCR!
    Gândiți-va la asta si aflați de ce Dragnea injura pe toata lumea... Pai daca se apropie funia de par...