UPDATE Cum se joacă Tudorel Toader de-a ordonanțele de urgență pe Facebook. Mesaje contradictorii ale ministrului

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:46 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Captura video Facebook
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, precizează, sâmbătă, pe Facebook, că o ordonanță de urgență nu poate fi adoptată în lipsa urgenței, notând că va șterge postarea respectivă în termen de o oră, obicei pe care l-a mai practicat și în trecut. Deși nu a făcut niciun fel de trimitere la liderul PSD, Toader publica acest mesaj în contextul în care Liviu Dragnea i-a reproșat că nu a dat ordonanțele de modificare a codurilor penale. Ulterior, ministrul a revenit cu o nouă postare în care spune că se referă, în general, la ordonanțe de urgență și că rămâne valabil ce a spus în urmă cu câteva zile referitor la OUG privind legile penale.

"O simpla precizare! În lipsa urgenței, nu poate fi adoptată o Ordonanță de Urgență !", a scris, pe Facebook, Tudorel Toader, precizând, ca post-scriptum, că va șterge postarea într-o oră.

În contextul în care unii au comentat că ministrul se contrazice și că, în 2 aprilie, spunea că se justifică modificarea codurilor penale prin OUG pentru că Parlamentul nu a adoptat nici până acum proiectele de punere în acord a legislației cu deciziile CCR și directivele europene, Toader a revenit cu o nouă postare pe Facebook:

”Afirmația din ultima postare este valabilă, după cum, valabilă a fost și afirmația din 2 aprilie. Deosebirea: Astăzi mă refeream la cerința generală pentru adoptarea unei OUG. Pe data de 2 aprilie mă refeream la urgența modificării Cp și a Cpp, în acord cu numeroasele decizii de neconstituționalitate a unora dintre prevederile în vigoare, precum și pentru transpunerea Directivelor privind confiscarea extinsă, respectiv, consolidarea prezumției de nevinovăției! PS: acest mesaj va fi șters peste 30 de minute!”, a scris Toader, pe rețeaua socială.

Liviu Dragnea l-a avertizat pe Tudorel Toader că nu mai poate continua așa, anunțând de luni bune ordonanțe, dar fără să facă nimic. "Pentru ce era acest teatru? Domnul Toader să înțeleagă că nu mai poate continua așa. Să înceteze cu atitudinea. Intenția era să intre în dezbatere din ianuarie și să discutăm 3 luni și a tot anunțat că va da ordonanțe. Și nu le-a dat și cred că nu are intenția să le dea. Să termine cu asta. Parlamentul începuse finalizarea după decizia CCR, a fost greșeala PSD că a crezut că vor da unii aceste coduri prin ordonanțe", a declarat vineri Liviu Dragnea, la Călărași, citat de Mediafax.

Liderul PSD a mai spus că decizia este la premier. "Să meargă la Bruxelles cu 7-8 articole, într-o mare umilință. În ceea ce privește codurile, Parlamentul să își urmeze cursul. Aceste legi trebuie să fe finalizate. Guvernul trebuie să se ocupe de programul de guvernare.Nu putem să lăsăm să se discute despre teme parazit luni de zile". Întrebat dacă vrea ca Toader să plece, Dragnea a răspuns: "Nu mă interesează (...) Nimeni nu poate să stea prizonierul acestor teme parazite (...) . Aici doamna premier trebuie să ia o decizie. Vrea să îl mențină, vrea să nu îl mențină, e apanajul ei".

Liderul PSD a mai spus că sunt zeci de acte normative întârzitate de ministrul Justiției.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















26288 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    S-a desfiintat Circul de Stat,.... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:55)

    gigiN [utilizator]

    ...dar s-a infiintat circul de partid si de stat !!
    • 0 (2 voturi)    
      Imoralitatea impostorului (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:47)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Un pervers nenorocit în cautare de recunoastere în care nici el nu crede.
      Un pervenit corupt si imoral, ceva între ciocoii vechi si noi.
    • -1 (1 vot)    
      cine nu se cearta ... (Duminică, 7 aprilie 2019, 6:05)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      acesti doi oameni sunt cei ce vor binele romaniei , nu orban :ciiiiiiiine este generalul ..... mai mare rasul sau iohanis care viseaza o vacanta eterna in insula kukubau .iubeste-ti tara si oamenii ei ,nu esti mai destept decat nimeni ,ai IQ-ul unui roman obisnuit ,nu esti vreun einstein !
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i joacă,nu-i circ.Este un joc parșiv. (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Tudorel vrea să-i demoralizeze pe protestatari.Să-i facă să renunțe și atunci va da OUG.Cred-că va face asta cât de curând.Este presat de timp și de aceea a intensificat jocul pe Facebook.Tudorel este atât de ticălos încât și actualii stăpâni vor vrea să scape de el după ce-și rezolvă problemele.Știe și Tudorel asta și de aceea întinde jocul până la limita maximă.Asta-i soarta ticăloșilor,la sfârșit rămân singuri.
  • +13 (19 voturi)    
    GATA! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:57)

    modream [utilizator]

    I-a dat si asta flit...
  • +13 (17 voturi)    
    gata valiza! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:04)

    anion [utilizator]

    Musca TT va fi inlocuita din functie pentru ca a mancat maro mai mult decat trebuia.
    • -3 (3 voturi)    
      pariu (Duminică, 7 aprilie 2019, 6:08)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui anion

      fac pariu cu tine ca nu pleaca si mai da si ordonantele in necazul lui dimerman si al # nazist ! sunt cei mai buni oameni politici pe care ia avut tara vreodata ! AM ZIS !
  • +15 (19 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:22)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    ce-o sa mai zboare urgent bubosu ! Urgenta este in zboru sau ! De la inceputurile sale nici un bolshevic nu si-a permis sa vorbeasca asa cu tatuca lui !
    • -1 (1 vot)    
      mynameis@yahoo.com (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:00)

      Ciontu Nicu Dan [anonim] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Nu cred ca zboara, asta ar insemna ca Klaus Iohannis ar putea sa ii intarzie in numirea unui nou ministru si Dragnea nu isi permite acest lux
    • -1 (3 voturi)    
      ai grija ! (Duminică, 7 aprilie 2019, 6:10)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      vezi ca daca razi de altul ,sa nu te trezesti cu cine stie ce bube-n dos de o sa stai numai pe perne ,te bate soarta si o sa te intrebi de ce .D-AIA!
  • +12 (18 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:26)

    ceoteldrum [utilizator]

    ministrul penalilor raspunde unuia dintre penali...oare tu(dorel) si dancila stiu sa posteze pe facebook sau este cineva care i ajuta...?
  • +12 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:30)

    [anonim]

  • +14 (20 voturi)    
    Bai TiTi (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu putem sa-ti mai spunem decat Gargamel, TiTi si Slugarel, pentru ca "Bubosule" a fost eliminat prin reparatiile exterioare.

    Dar draga Bubosule - pe interior - ce urgente au fost pana acum, gen fiecare OUG de s-a ajuns la 114 inclusiv cea pentru nazistii SS a PSD-ului care ancheteaza magistrati?

    Sa inteleg ca unele urgentze sunt mai urgente ca altele sau cum? E in functie de moft, de cine cere? Care-s criteriile?

    Daca e sa ne luam dupa simpatizanti, acum pe bune, ce poate fi mai urgent decat latul strans de la gatul stapanului mult prea iubit?!

    Ceva nu se leaga. Pe de alta parte nu e ca si cand PSD-ALDE nu ne-a(u) obisnuit cu dublul standard si ipocrizia.
    • 0 (2 voturi)    
      Vai de studentii lui... (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de la taraba universitara Al I Cuza din Iasi - dar si de studentii care au profesori la fel de prosti si carieriști ca și lepădătura pe care au ales-o rector după chipul si asemanarea lor.
  • -20 (26 voturi)    
    deruta totala (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    #hastagistii sunt in deruta totala. Obisnuiti sa injure la pachet si fara nuante, stau si se gandesc neputinciosi ce sa faca acum
    • +1 (3 voturi)    
      Nu injuram .. (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .."doar" borfasii si sustinatorii lor. Asta e pachetul, acestea sunt nuantele.
    • +1 (3 voturi)    
      lecitina (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:39)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Postac prost, ia niste lecitina. Poate-ti va mai creste creerasul ala de cucuvea cu cativa neuroni....
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:21)

      [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

  • +12 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:55)

    [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      ALDE via USL (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      Păi nu a făcut TT din politruca usl Gorghiu ditamai doctor in Drept? Gorghiu e cea care făcea lobby in Parlament pentru gasca de penali Vlasov & Fenechiu. Cine i-a scris lucrarea, doar TT stie. Drept răsplată, pentru servicii a fost trimis in CCR. Toata cariera lui TT insemna slugarnicie si impostura, el fiind cunoscut doar la Univ. din Bălți. Oricum, cei care l-au votat rector stiau aceste lucruri, asa ca au facut-o dupa chipul si asemanarea lor. O rusine pentru cea mai veche Univ din tara cu un asemenea corp didactic care au scos-o din primele 1000 universitati din Europa.
  • +13 (17 voturi)    
    Serpii (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    Nu se mai înțeleg. E urgență, că intră șefu la racoare
  • -7 (11 voturi)    
    "...e apanajul ei..." (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:02)

    Lucky1 [utilizator]

    sa o numesti asa cand te referi la ea ca "doamna premier" mi se pare nu numai neprotocolar ci prea familiar si lipsit de orice maniere, vorbind publicului.. Cum o numi-o el, in particular, nici nu ma intereseaza.
    Dar dovedeste cat respect are pentru slugile lui.
  • +14 (18 voturi)    
    Daddy este in zugzwang in lupta cu Dorel (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:21)

    CezarN [utilizator]

    Orice s-ar spune, chiar si la ticalosi se cunoaste cel cu mai multa carte(in cazul asta, sluga Tudorel este mai citita decat stapanul Dragnea).

    Acuma deslusesc eu de ce s-a grabit Tudorel cu selectia candidatilor pentru postul de procuror general si de ce i-a acceptat candidatura lui Augustin Lazar. El spunea, la momentul respectiv, ca o face pentru a nu-i da posibilitatea lui Iohannis sa-i prelungeasca mandatul lui Lazar, insa acuma acest lucru pare a fi un as in maneca lui Tudorel in micul sau razboi cu Dragnea.
    Astfel, daca Dragnea ii forteaza demiterea, Tudorel mai are timp sa trimita propunerea de procuror general care poate fi Augustin Lazar sau alt candidat pro-justitie, corect- mat PSDragnea. Daca nu vrea asta, Dragnea ar trebui sa-l tina in continuare pe Tudorel la justitie, si de aici alte amanari pe teme dragi pesedistilor si o scadere a respectului mafiot pe care ceilalti ciraci i-l arata nasului Dragnea proaspat pacalit de propria-i sluga. Mat Dragnea din nou.
  • +8 (12 voturi)    
    Pachet suspect (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:25)

    Tuperman [utilizator]

    O fi găsit omul un pachețel la Constanța și nu l-o fi predat. Lăsați omul sa se bucure de el.
  • -1 (3 voturi)    
    Popcorn and have fun :)) (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:49)

    John_english [utilizator]

    :)))))
  • 0 (2 voturi)    
    mereu am spus... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:11)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ca astia care ajuns in functii publice trebuie supusi unui control psihologic, psihiatric, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    ăsta.... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 23:34)

    Whatsupdoc [utilizator]

    .... trebuie examinat psihiatric. E mult mai logic decat sa găsim strategii ascunse sau acțiuni conștiente.
  • 0 (2 voturi)    
    lol, romanii nu s-au saturat de comunisti (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    iar popa daniel nu va lasa sa visati si sa fiti liberi. cit vreti sa mai fiti asistati?
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca e vb de altceva (Duminică, 7 aprilie 2019, 1:19)

    calinsab [utilizator]

    Cred ca e vorba defapt de niste negocieri la cutite desfasurate in intermediul facebook... stiu ei fiecare ce are de facut, un lucru e clar nu se mai inteleg ca inainte si acum negociaza se ameninta reciproc... etc... eu zic ca trebuie o punga de popcorn, rahatul iasa la iveala...
  • +1 (3 voturi)    
    tuDorel se nevoieste,rusinat de pacatele trecute (Duminică, 7 aprilie 2019, 9:29)

    Plagarus [utilizator]

    Muezinul DLN,nu-l converteste la pacatoasele lui rugaciuni pe dervisul l'u Sterling Poescu T.
  • +1 (3 voturi)    
    Ramane in schimb mesajul prof. Eugen Munteanu. (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:21)

    nlln [utilizator]

    ceea ce reprezinta un castig pentru noi.

    Toader nu se dezminte, face exact ce stie.Joaca la doua capete.
    Poate , cumva, cumva,cade in picioare.
    Dovedeste in continuare cat este de incompetent.
    Incompetenta dublata de lipsa caracterului.
    Mortala combinatie.