Dragnea, despre modificarea codurilor penale: Parlamentul trebuie să-și urmeze cursul pe care îl începuse / Tudorel Toader a mers cu vreo 7-8 articole la Bruxelles într-o mare umilință

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 15:37 Actualitate | Politic


Dragnea
Foto: Facebook
Liviu Dragnea pare să fi renunțat la ideea modificării Codurilor penale prin ordonanțe de urgență și spune că a fost o greșeală a PSD să creadă că acest lucru se va întâmpla. Despre Tudorel Toader, Dragnea spune că acesta s-a dus „într-o mare umilință” cu „vreo 7-8 articole pe la Bruxelles” și că nu îl mai interesează dacă acesta va fi remaniat sau nu de premierul Viorica Dăncilă.

Dragnea a afirmat vineri, într-o vizită în Călărași, că Tudorel Toader trebuie „să înțeleagă că nu mai poate continua așa” și „să înceteze cu această atitudine”. În opinia sa, modificările la codurile Penal și de Procedură penală vor trebui adoptate de Parlament.

„Mulți colegi îmi spun că de fapt toată intenția lui (Tudorel Toader, n.r.) a fost din ianuarie să ridice aceste subiecte în dezbatere ca să discutăm trei luni de zile nu de ce avem de făcut în România reală, nu imaginară și a tot anunțat că va da niște OUG care nu s-au dat și pe care de fapt nici nu avea intenția să le dea vreodată”, a spus Dragnea.

„A fost greșeală a PSD că a crezut în unii care au spus că vor da aceste coduri prin OUG ca să ajungă la final să meargă din câte am înțeles cu vreo 7-8 articole pe la Bruxelles într-o mare umilință”, a continuat acesta.

În aceste condiții, Parlamentul, care „începuse procedura de finalizare a votului pentru codurile penale, după verificarea de la CCR” „trebuie să-și urmeze cursul pe care îl începuse”.

Când se vor adopta, în această sesiune, în sesiunea următoare, aceste legi trebuie finalizate, a spus Dragnea, înainte de adăuga: „Deci eu cer Guvernului în mod ferm să înceteze cu această discuție nesfârșită” a ordonanțelor de urgență.

Chestionat ce se întâmplă dacă premierul Viorica Dăncilă nu-l va remania pe Tudorel Toader, Liviu Dragnea a replicat: „Răspunsul este simplu și sec, nu mă interesează”.

„Aici doamna premier trebuie să ia o decizie, este apanajul dumneaei, vrea să-l mențină, nu vrea să-l mențină, pe mine mă interesează ca Petre Daea să fie în picioare și valid”, a precizat Dragnea, care a fost însoțit în vizita în Călărași de ministrul Agriculturii.

„Dl Toader credeți că e tatăl nostru? PSD nu poate rămâne captiv nici la domnul Toader nici la nimeni”, a mai comentat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12060 vizualizari

  • +52 (52 voturi)    
    Ciudat (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:48)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Acum 2 luni parca vroiai sa transezi problema pe termen scurt , ori dati, ori nu dati OUG. Nu s-a dat, e un mod de a spune ca problema e transata. Ce-i drept, nu cum vrei tu, dar e alta poveste.

    Acum te dai la toti, de la guvern pana la liderii UE, cum adica isi permit sa nu asculte de tine, sa nu fie de acord cu ordonanta care sa te albeasca pe tine. Nu conteaza ca tara se duce la fund, important e sa fii tu liber si ferice.

    Asa se intampla cand infractorii penali se cocoata in fruntea mesei sa imparta bucatele, in loc sa astepte gamela prin puscarii.
    • +5 (5 voturi)    
      îi suflă (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      crivățul OLAF pe la feselei bronzate prin Fortaleze sau Maldive și normal că nu-i mai convine de niciun fel proeuropeanismul.
      Dacă obedientul, pupincuristul, licheaua, procurorul ceaușist gargamel, aka tudorel toader, refuză să-și pună semnătura pe un OUG care să-i salveze curul lui dragnea, înseamnă că e groasă rău pt. hamster. Vine 15.04 și poate îl vedem pe cariat cum își face valiza să se prezinte la poarta ”beciului domnesc”.
  • +42 (42 voturi)    
    este clar... (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:52)

    midumi [utilizator]

    Dragnea este absolut disperat!
    • +10 (10 voturi)    
      Ba nu. (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:59)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      Absolut disperat va fi cand va ajunge la Poarta Iadului.
      Acum Dragnea sta inca bine:
      mancarica- mancarica,
      bautirica -bauturica
      tinerica- tinerica, ca doar nu e BOMBOnica !. (intradevar, probleme cu salele fata de Bombonica) .
  • +30 (30 voturi)    
    Deocamdata neLegiuitul DLN vrea sa indoaie RO (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:55)

    Plagarus [utilizator]

    Ultima zbatere dupa 26 mai 2019.
  • +34 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:01)

    [anonim]

  • +37 (37 voturi)    
    bai hahalero (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:02)

    Enofereus [utilizator]

    parlamentul/guvernu nu sunt mosia lu tac-tu
  • +36 (36 voturi)    
    da da da (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:07)

    liviu_ [utilizator]

    si noi o sa te credem
    sa fim seriosi.... tu pregatesti ceva!
  • +18 (18 voturi)    
    Mai acesta... (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:52)

    morometu [utilizator]

    Cetatenii isi doresc sa mearga spre Bruxelles. Umilinta cetatenilor vine dinspre tine care vrei sa ii tarasti catre mama rusia. Poti pleca sanatos dar fara noi si fara tara asta! A inteles o lume intreaga ca tu faci totul ca sa scapi de puscarie si sa ramai cu furaciunile. Asa ceva nu se poate! De ce ar semna tudorel pentru tine ca doar nu esti vesnic?
  • +12 (12 voturi)    
    in madagascar (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:33)

    metri [utilizator]

    te astepta raducu cu bratele deschise !
  • +12 (12 voturi)    
    dragnea (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:07)

    ------ [utilizator]

    Dragnea dute tu unde iti este locul si sigur Romania va intra in Schengen iar noi ne vom ocupa de problemele reale ale noastre.
  • +12 (12 voturi)    
    Care Parlament?! (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Sa își urmeze ce curs?
    OUG nu sunt date de nici un Parlament.
  • +13 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:25)

    DiDiRo [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Dragnea a aruncat prosopul! (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:31)

    John M. [utilizator]

    Tineti ochii pe el ca fuge in Brazilia.
  • +7 (7 voturi)    
    unul care accepta ca judecator sa fie (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:21)

    __alex__ [utilizator]

    sluga unui penal nu are demnitate. De unda sa simta umilinta unul care nu cunoaste demnitatea?
  • +9 (9 voturi)    
    Atentie .nu plecati dupa fentele (Vineri, 5 aprilie 2019, 21:08)

    kokos [utilizator]

    mafiotului.Daca in public zice ca cere guvernului sa nu mai dea oug , dimpotriva , in privat le cere sa dea ordonantele.
    • +3 (3 voturi)    
      categoric da! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 8:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      mai are la dispozitie o saptamana, dupa care, cu dosarele golite si albite, se va putea retrage, linistit si fericit, la loc de verdeata, nisip, soare si zari albastre, fara de nori.