Dăncilă îi contrazice pe analiști: Inflația a scăzut la 3,43% . România are a doua cea mai mare creștere economică din UE

de DG     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2018, 14:05 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dăncilă a susținut, joi, înaintea ședinței de guvern, că analiștii care au atras atenția asupra inflației ar fi în eroare și că datele INS arată clar că prețurile au fost mai mici în luna noiembrie, inflația fiind de 3,43% față de 4,25% cât era luna trecută.

Dăncilă a declarat că datele INS pentru trimestrul trei confirmă că economia românească continuă să aibă performanțe. Astfel, în semestrul trei, creșterea economică s-ar fi accelerat cu de 1,9% față de al doilea trimestru, fiind cea mai ridicată creștere economică trimestrială din acest an și a doua cea mai mare creștere economică din UE pe trimestrul trei, a susținut ea.

În primele 9 luni ale acestui an, s-a înregistrat un PIB suplimentar de 64 miliarde lei față de 62,8 miliarde lei în aceeași perioadă a anului trecut și doar 36,1 de miliarde în primele luni din 2016, a mai susținut Dăncilă.

Mai mult de jumătate din creșterea economiei provine din industrie și agricultură, ceea ce denotă faptul că este sustenabilă.

”Și pentru că unii analiști și oameni politici susțin că inflația crește și că acest lucru afectează populația, tot INS le-a arătat că în noiembrie prețurile au fost mai mici decât în octombrie. Inflația anuală a ajuns la 3,43 % față de 4,25% octombrie și 5,03 în luna septembrie”, a mai comentat premierul, înaintea ședinței de guvern.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










2194 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    But of course (Joi, 13 decembrie 2018, 14:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Bineinteles ca doamna mare maestru international doctor docent honoris causa MBA Dancila stie ea mai bine decat niste prapaditi de analisti.
  • +10 (12 voturi)    
    DA, la artimetica docila (Joi, 13 decembrie 2018, 14:10)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Daca faci socoteala in lei si scrii dupa cifre euro.
    Si pentru ca "stie domnu dragnea mai bine"
  • +17 (19 voturi)    
    URA, URA, URA !!! (Joi, 13 decembrie 2018, 14:17)

    Amad [utilizator]

    Traiască tovarășa !
    Prețurile scad,
    Salariile cresc,
    Zilele libere cresc,

    Tocmai am aflat că un polițist iese la pensie. Una ... mică de doar 4500 lei net. Are doar 45 de ani si BMW X6.
    Oare cu ce o să-l întrețină?

    PS.
    Patronul, tocmai ne-a spus să nu fim invidioși pe el, pe polițist.

    Chiar o să devin invidios. Cam care-i șpaga pt. a deveni bugetar?
  • +12 (14 voturi)    
    haha (Joi, 13 decembrie 2018, 14:20)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    INS ne poate arata orice vrea ... PARTIDUL :))
    • +4 (4 voturi)    
      In 2012 cand ponta a ajuns prim ministru unul (Joi, 13 decembrie 2018, 16:29)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      dintre primi sefi schimbati a fost cel de la INS.
  • +10 (12 voturi)    
    sunt fericit (Joi, 13 decembrie 2018, 14:22)

    iondelaafumati [utilizator]

    vestea buna este ca a învățat sa citească numerele cu o cifra !
  • +6 (6 voturi)    
    INS (Joi, 13 decembrie 2018, 14:30)

    titirica [utilizator]

    PSD a reușit sa distrugă și instituția asta. Păcat

    Revin. 2016 PIB 760 mld RON, propunere buget 2019 PIB 1000 mld RON anunțat cu surle si trâmbițe. Exercițiu: oare cât a fost creșterea economică anuală statistic vorbind?

    Sa aduci mereu INS ca argument după ce ai distrus instituția e clar pervers.
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Joi, 13 decembrie 2018, 14:40)

    mos ion roata [utilizator]

    Mai mult de jumătate din creșterea economiei provine din industrie și agricultură, ceea ce denotă faptul că este sustenabilă. Dar cealalta jumatate de unde provine? Mai e cresterea sustenabila ?
  • +6 (6 voturi)    
    cand am vazut (Joi, 13 decembrie 2018, 14:45)

    mos ion roata [utilizator]

    premiatii, am crezut ca sunt premiile Pedigree Junior
  • +4 (4 voturi)    
    dady (Joi, 13 decembrie 2018, 15:43)

    Ilidia [utilizator]

    Dca asa i-a spus Dady...
  • +3 (3 voturi)    
    Pe siteul INS (Joi, 13 decembrie 2018, 20:53)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    sunt niste documente in Excel de toata jena. Informatia din aceste documente bate spre zero ca utiliitate, mai ales ca nu contine date relative la alte luni sau perioade. Iti trebuie ceva timp sa studiezi putin evolutia, de exemplu, ale castigurilor si cheltuielilor per persoana in ultimele doua trimestre. Am cautat eu si am gasit urmatorul lucru: castigurile au crescut, cum zic pesedeii, dar cheltuielile au crescut cu mai mult decat castigurile. Adica, au marit salariile bugetarilor dar au explodat preturile, si deci a scazut puterea de cumparare. Intelegeti de ce INS ascunde date si masluieste rata inflatiei?