Judecătoarea Lia Savonea va fi noul președinte al Consiliului Superior al Magistraturii

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:15 Actualitate | Esenţial


Lia Savonea
Foto: Agerpres
Judecătoarea Lia Savonea, percepută drept apropiată a PSD, a fost validată, miercuri, de către plenul Consiliului Superior al Magistraturii pentru funcția de președinte al CSM. Savonea a fost singurul candidat pentru această poziție. De asemenea, procurorul Nicolae-Andrei Solomon a fost validat pentru postul de vicepreședinte al CSM pentru anul 2019.

Consiliul Superior al Magistraturii și-a ales miercuri noua conducere pentru anul 2019, iar la ședință a participat și președintele Klaus Iohannis.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, la CSM, că sistemul judiciar din România s-a confruntat cu multe cumpene, având în vedere modificarea legilor justiției și a legislației penale, el asigurându-i pe magistrați de sprijinul său pentru consolidarea independenței justiției, un rol important revenind chiar consiliului. Iohannis a remarcat absența de la ședință a unuia dintre promotorii acestor controversate legi, ministrul Justiției, Tudorel Toader.


Lia Savonea a spus, miercuri, în ședința Secției pentru judecători a CSM, că are cinci obiective importante: protecția și independența justiției, modul în care funcționează justiția, rezolvarea problemelor din justiție, leadership și comunicare.

Ea a afirmat că cei aflați la conducerea Justiției trebuie să fie repere și că justiția nu se poate înfăptui pe modele teoretice.

"Îmi doresc un Consiliu pe care procurorii și judecătorii să îl vadă ca partener, dar care să și asume felul în care funcționează justiția. Cred că justiția are nevoie de figuri care să își impună respectul. Justiția nu are nevoie de jubilație, ostentație. Uneori am văzut în sala de judecată, dar și în mesajul public al liderilor de vârf din justiție. Vârfurile din justiție trebuie să ne fie repere. Sunt ele azi?", s-a întrebat Lia Savonea.

Judecătoarea a mai susținut că există încălcări ale legii care sunt intenționate, lucru care este extrem de grav, și că justiția se confruntă cu o criză de încredere din cauza abuzurilor și a erorilor.

Cine este Lia Savonea

Judecătoarea Lia Savonea este membru CSM și a candidat la postul de președinte și în 2016.

În luna noiembrie, Savonea a cerut declanșarea procedurii de revocare a președintei instanței supreme, Cristina Tarcea, în urma deciziei Curții Constituționale privind completurile de 5 judecători de la Înalta Curte.
Lia Savonea este soția avocatului Mihai Savonea, fost coleg de cabinet cu Cezar Bivolaru, avocatul lui Marian Vanghelie și cu Cătălin Voicu, senatorul PSD condamnat pentru corupție în două dosare.
Lia Savonea a fost preşedinte al Curţii de Apel Bucureşti. Ea şi-a început activitatea la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti, în 1996. A condus această instanță 2001 până în anul 2003, când a trecut la Tribunalului Bucureşti, la Secţia I penală. Din 2003, ea este magistrat la Curtea de Apel București, unde a fost vicepreședinte, apoi președinte.

Cine este Nicolae Solomon

Procurorul Nicolae Solomon, noul vicepreședinte aal CSM, este membru al Consiliului și a candidat pentru acest post și anul trecut, când a pierdut alegerile, fiind ales Codruț Olaru.

Nicolae Solomon are 34 de ani și și-a început cariera de procuror în 2008, la Parchetul Judecătoriei Medgidia, unde a lucrat până februarie 2010. Ulterior, el a fost procuror și purtător de cuvânt la Parchetul Judecătoriei Sectorului 6, până în iulie 2011, când s-a mutat la Parchetului Tribunalului București, unde a lucrat până în aprilie 2013. Până în luna septembrie a aceluiași an, Solomon a lucrat la Parchetul Curții de Apel Bucureşti și la DIICOT. Din octombrie 2013, s-a întors la Parchetul Tribunalului București, unde lucrează și în prezent, fiind prim-procuror adjunct.

În mod obișnuit, conducerea Consiliului Superior al Magistraturii este desemnată în luna ianuarie. În acest an, plenul CSM a decis ca alegerile pentru noua conducere să aibă loc în 12 decembrie, fiind invocate motive administrative.

Componența CSM

La acest moment, CSM este condus de judecătoarea Simona Marcu, iar vicepreședinte este procurorul Codruț Olaru. Mandatul conducerii CSM este de un an și nu poate fi reînnoit.

Conducerea CSM este aleasă prin votul membrilor plenului, iar dacă preşedintele este judecător, vicepreşedintele trebuie să fie procuror şi invers.

CSM are 19 membri - nouă judecători şi cinci procurori aleşi de magistraţi în adunările generale ale instanţelor şi parchetelor şi validaţi de Senat, doi reprezentanţi ai societăţii civile aleşi de Senat şi trei membri de drept - ministrul Justiţiei, preşedintele instanței supreme şi procurorul general. Au dreptul să candideze doar cei nouă judecători şi cinci procurori aleşi în adunările generale ale instanţelor şi parchetelor. Nu pot candida la funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte membrii de drept ai CSM şi reprezentanţii societăţii civile.

Consiliul Superior al Magistraturii este format în prezent din judecătorii Simona Camelia Marcu şi Mariana Ghena - Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea - Curtea de Apel Bucureşti, Nicoleta Margareta Ţînţ - Curtea de Apel Braşov, Andrea Annamaria Chiş - Curtea de Apel Cluj, Gabriela Baltag - Tribunalul Neamţ, Evelina Mirela Oprina - Tribunalul Ilfov, Mihai Andrei Bălan - Judecătoria Timişoara şi Mihai Bogdan Mateescu - Judecătoria Râmnicu Vâlcea.

De asemenea, din CSM fac parte procurorii Codruţ Olaru - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Cristian Mihai Ban - Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, Florin Deac - Parchetul de pe lângă Tribunalul Maramureş, Nicolae Andrei Solomon - Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti şi Tatiana Toader - Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti. Victor Alistar şi Romeu Chelariu au fost aleşi de Senat ca membri CSM din partea societăţii civile.

2019, an cu miză pentru CSM

Anul 2019 va fi unul important pentru conducerea CSM, care va trebui să gestioneze mai multe dosare importante.

Astfel, CSM va trebui să desemneze președintele Înaltei Curte de Casație și Justiție, în condițiile în care, potrivit noilor modificări aduse Legii 317 privind organizarea Consiliului, instituția a primit atribuţiile de numire şi revocare a conducerii instanței supreme. Mandatul Cristinei Tarcea la șefia ICCJ va expira în septembrie. Tarcea mai poate deține un al doilea mandat, de trei ani, însă aceasta va fi decizia CSM.

De asemenea, CSM va trebui să desemneze noua conducere a Inspecției Judiciare, dar și a nou înființatei Secții pentru anchetarea infracțiunilor comise de magistrați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4731 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Faceti-va bagajele (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:19)

    emil bobu [utilizator]

    Nu mai e de stat in tara. Justitia e din nou a PSD-ului.
    • +15 (19 voturi)    
      Nu-i nimic (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:35)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Trecem si peste asta.Asteptam sa ne aranjam si noi treburile dupa #alegeri2020.Atunci toate abuzurile Ciumei Rosii PSD vor fi decontate. #rezist.
  • +27 (29 voturi)    
    societatea incapabila sa adopte modelul democratic (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:24)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Romanii sunt prea neglijenti si nepasatori ca sa impiedice ascensiunea oportunistilor si smecherilor..
    In parlament, administratie, invatamant, si, iata, si in magistratura.
    In Romania e nevoie de paznic la paznic la paznic la paznic....
  • -24 (30 voturi)    
    ehe (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    barca #rezistentilor ia apa serios
    • +16 (16 voturi)    
      De ce ? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:49)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      O intrebare simpla ! De ce mai cucuvea mov ,ce esti ?Te bucuri degeaba (se vede ca esti anti -#rezist , de parca aia ar fi o ciuma, si nu unii care se zbat pentru ca alti navlegi sa inteleaga ce e democratia, si nu aia "de partid si de stat "). Afla mai minte ingusta ca chiar daca sefa asta Savonea e cu afinitati psd-iste , va trebui sa lucreze corect si eficient , daca vrea sa-si onoreze mandatul de sef la CSM , si nu vad de ce ar trebui ca oamenii corecti sa-si faca probleme. Probleme sa-si faca banditii, ciuma rosie, infractorii, nu #rezist .
    • +2 (2 voturi)    
      Am auzit lucruri bune despre acesta doamna (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      se zice ca ar fi profesionista. Cred ca asta este o problema pentru PSD care-i obisnuit cu slugile . . .
  • +23 (27 voturi)    
    ...am dat-o dracului... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:27)

    mitocanu [utilizator]

    ....madame savonea este mana dreapta (vicioasa) a infractorului dan voiculescu in csm...deci au pus mana si pe justitia romana...
  • +17 (19 voturi)    
    cum naiba?! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:47)

    topwriter [utilizator]

    adica ies zeci, sute de mii de oameni in strada sa sustina justitia, magistrati ies pe treptele institutiilor.. iar cel mai inalt forum al magistraturii isi pune in frunte un personaj precum Savonea?!
    Cum este posibil asa ceva?!
  • +3 (5 voturi)    
    SFIRSIT (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:18)

    CetateanulRoman [utilizator]

    The End - Fin - Konet Filma...
  • +2 (8 voturi)    
    "Soc si groaza" :)) (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:27)

    ww [utilizator]

    Dragii mei, realitatea e urmatoarea: justitia romana s-a reformat doar in mintea naivilor care inghit cu nesat diversiunile si a celor care nu au calcat niciodata intr-o sala de judecata. "Cunoscatorii" stiu ca spiritul Sinistrei Stanoiu se afla in fiecare magistrat roman.
    Va mirati de cine a ajuns la CSM? Pai cine voteaza membrii CSM? Bancherii, notarii, inginerii? Ia verificati.
    CSM si IJ sunt sindicate ale crimei organizate, protectorii si partenerii de incredere ai infractorilor din politica. Rolul lor este acela de a sanctiona magistratii nealiniati (vezi linsarea Cameliei Bogdan si a procurorilor DNA). Sa nu fim naivi, jecmanirea Romaniei nu se putea face fara sprijinul deplin al justitiei.
    Asadar, Justitia si mai ales forurile sale superioare (CC, CSM, IJ), raman cancerul Romaniei si principalul obstacol in evolutia noastra ca popor.
    Nu uitati, fara schimbarea Constitutiei si fara reformarea Justitiei nu vom face nici macar un pas inainte. Restul sunt povesti.

    PS, poate pe viitor vom fi ceva mai critici cu diversionistii (cu barba sau fara, slujbasi la oficine americano-evreiesti sau nu) care fac tot ce pot ca sa prezinte CSM, IJ, CC exclusiv intr-o lumina favorabila ("CSM va face urmatorii pasi pt a-l salva pe Lazar", ""CC cu siguranta va declara neconstitutionala ...", "Reactia CSM impotriva ordonantei" si alte bla-bla-uri in acest gen.
  • -11 (13 voturi)    
    iar Iohannis este multumit, dupa cum se pare! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:37)

    revo [utilizator]

    Dumnezeule mare! Ce zi nenorocita, aia in care l-am votat!
    Oamenii GRIVCO au preluat puterea, nu mai exista nicio scapare!
    SA MORI! SA MORI! SA MORI IN CHINURI, IOHANNIS! Tu si toata familia ta, sa nu mai ramana nimeni pe acest pamant si numele sa vi se stinga!!

    Nu Dragnea& PSD-ALDE=-UDMR sunt dinamita, Iohannis este cel care destructureaza tara. Din cauza lui, dupa anul de groaza in care n-a facut nimic, a pus frana la tot, a dezamagit si demobilizat pe toate caile (inclusiv prin sustinerea pe fata a Antenelor varanului), lumea nu a mai iesit la vot. Apoi, si-a pus in aplicare planul, pas cu pas. Avea victoria in mana dupa OUG 13 dar nu asta era misiunea lui: misiunea era sa munceasca din greu ca sa rastoarne tot ce se facuse pana la el, pt. ca Mafia de toate culorile mana pe Justitie.

    MORI!
  • +9 (11 voturi)    
    E grea situatia si se impute si mai rau (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:45)

    iCalin [utilizator]

    Cum a ajuns individa asta in CSM? Se vede din avion ca e obraznica siimpostoare. S-a legat de sefa ICCJ invocand decizia evident ticaloasa a CCR in loc sa comenteze cinstit despre CCR care slujeste mafia politica din Romania.
    Totusi judecatorii care au ales-o sa ii reprezinte in CSM ce au in cap?
    Am vizionat acu doua-trei zile o sedinta a CSM in care se perindau judecatorii ca si sclavii in fata regelui la CSM sa ceara aprobarea unor transferuri. O procedura umilitoare, niste scene parca de dinainte de revolutie, la care se complaceau, unii dintre ei chiar plangand. Te apuca groaza cand vezi pe ce maini poti cadea daca doamne fereste ai un proces in tara asta.
  • +8 (10 voturi)    
    ehhh (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:54)

    transpenibilus [utilizator]

    PSD a anexat si Justitia.

    Adio #justitie , #AdioRomania .
  • -10 (12 voturi)    
    He he... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    In principiu daca nu esti pro stat securist esti "apropiat PSD".

    Si esti perceput asa doar de catre #rezistenti. Deci mai e si o generalizare aiurea.
    • +6 (8 voturi)    
      hehe (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mai ales daca esti rus, ivan betivan, esti "apropiat PSD", panimaisi.
  • +7 (7 voturi)    
    deci decapiteaza rapid (Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:59)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    conducerea ICCJ
  • +9 (11 voturi)    
    Savonea=Ana Pauker. (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:02)

    aurel.manea [utilizator]

    Auzi la ea "justiția se confruntă cu o criză de încredere din cauza abuzurilor și a erorilor."

    Deci nu din cauza infractorilor sufera justitia, nu din cauza interlopilor care o ataca zilnic si dau legi pentru hoti. Nu domnule, ea e vinovata, trebuie sa incaseze si mai mult.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu mai fiti asa de pesimisti ca nici cu (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:38)

    kokos [utilizator]

    d-na marcu nu mi-a fost rusine , cu sotul care a incasat 500.000 lei de la teldrum pt. "consultanta juridica".Presedintele CSM nu are cine stie ce puteri sa faca singura niste chestii , deciziile importante se iau in plenul CSM.