Tribunalul București cere PSD să spună cât a costat mitingul din 9 iunie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 15:48 Actualitate | Esenţial


Miting PSD 17
Foto: Hotnews
Tribunalul București a hotărât joi, ca PSD să dezvăluie cât a costat organizarea mitingului împotriva ”abuzurilor” din justiție de pe 9 iunie, decizia venind după o solicitare a jurnalistului Ovidiu Vanghele, fondatorul Centrului de Investigații Media.

Vanghele a povestit pe Facebook, săptămâna trecută, cum a solicitat PSD, în baza legii privind liberul acces la informațiile publice, să spună "cât a costat mitingul (transport, pachetele, apă și distracție pentru participanți)".

Social democrații nu i-au oferit informațiile cerute și, când le-a spus că se va adresa instanței "au răspuns la mișto. Că să mă uit în Monitorul Oficial la anu’, ceva de genu’", spune jurnalistul.

Ulterior, cu ajutorul avocatei Elenina Nicuț, a dat în judecată PSD, iar astăzi a anunțat că a câștigat în primă instanță, la Tribunalul București. "Mulțumesc instanței de la Tribunalul București, am avut încredere în acest judecator și în modul în care ascultat părțile și a înțeles speța", scrie Vanghele joi pe Facebook.

















5602 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    hmm (Joi, 6 decembrie 2018, 15:51)

    dum_i [utilizator]

    si asta ce inseamna?

    nimic.

    psd este o organizatie terorista. nu fac decat ce vor ei.
  • -30 (36 voturi)    
    asta e ala de nu reuseste justitia sa-l citeze? (Joi, 6 decembrie 2018, 16:00)

    premierul grivco [utilizator]

    legea cu accesul la informatii e pentru institutiile publice, nu pentru partide.
    nu conteaza, ar trebui sa i se raspunda: 5000 de lei de fiecare participant :))))
    ca nu spune nimeni ca trebuie justificat cu documente :))))
    • +1 (1 vot)    
      :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) (Joi, 6 decembrie 2018, 17:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      "Tribunalul Bucuresti a decis ca Partidul Social Democrat (PSD) trebuie sa faca publice sursele de finantare si prestatorii de servicii de la mitingul "impotriva abuzurilor" din Piata Victoriei, organizat de formatiunea politica pe 9 iunie 2018. "

      :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    • +3 (3 voturi)    
      păi (Joi, 6 decembrie 2018, 18:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      dacă susții că psd este o organizație privată, înseamnă că recunoști că iubitul tău conducător dragnea, a furat când și-a angajat pupezele la bugetari și le-a pus la muncă la privat.
      Pe de altă parte, mai interesează-te în privința legii partidelor. Or fi ele organizate privat dar sunt de interes public și se supun legii informației publice. Printre altele sunt și subvenționate de la bugetul de stat, sau ai uitat câți bani și-a tras psd la ultima rectificare bugetară?
  • +9 (9 voturi)    
    Poate scapă că intra și asta (Joi, 6 decembrie 2018, 16:07)

    nick24 [utilizator]

    La amnistie...
  • +7 (9 voturi)    
    De ce? (Joi, 6 decembrie 2018, 16:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricum sunt bani de furat, metoda DracNea - PSD
  • -23 (25 voturi)    
    Se pare ca in aceeasi cerere, (Joi, 6 decembrie 2018, 16:24)

    asistat [utilizator]

    Tribunalul a cerut si derbedeilor satanisti diaspore, sa dezvaluie care sunt sursele lor de droguri, cum am auzit si la televizor!
    • +3 (3 voturi)    
      se pare (Joi, 6 decembrie 2018, 17:29)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ca si tu ai gasit niste urme de droguri si inca esti in sevraj
    • 0 (2 voturi)    
      Da, da .. satanisti ... (Joi, 6 decembrie 2018, 17:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ... nu ca borfasii vostri bisericosi.
    • +4 (4 voturi)    
      Hmm (Joi, 6 decembrie 2018, 17:56)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Urat la suflet esti ma.
    • +2 (2 voturi)    
      iote bre, (Joi, 6 decembrie 2018, 18:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ai televizor în Siberia?!?!?! Și ce faci, îl pui deasupra godinului cu lemne să se încălzească știriștii ăia de la care îți iei informațiile? De la Russia Today.
  • +10 (10 voturi)    
    mai citim, ne mai documentem ref. (Joi, 6 decembrie 2018, 16:43)

    ..13 [utilizator]

    Legea finantarii partidelor coane grivco...

    dar interesant cum sar unii la gatul altora - de altfel toti dintr-un aluat...

    baieti buni cu totii dar...
    • 0 (0 voturi)    
      Da, si? (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:35)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "Legea finantarii partidelor " - se refera la partidele NORMALE, fie ele PNL sau PMP, USR sau ecologisti.
      Dar pedesereul, urmasul PCR-ului, este Partidul-Stat, ce nu se supune niciunor reglementari sau restrictii!

      "Partidul e-n toate„
      E-n cele ce sunt
      Și-n cele ce mâine vor râde la soare
      E-n pruncul din leagăn
      Și-n omul cărunt,
      E-n viața ce veșnic nu moare.”