Speranța Cliseru, după ce a fost audiată peste două ore la Parchetul General: Ordinul de intervenție la protestul din Piața Victoriei „respectă în totalitate legislația în vigoare”

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2018, 15:29 Actualitate | Esenţial


Speranta Cliseru
Foto: Agerpres
Prefectul Capitalei, Speranța Cliseru, cea care a semnat ordinul de evacuare a Pieței Victoria în noaptea violențelor de la mitingul din 10 august, a declarat, după ce a fost audiată miercuri la Parchetul General, că a „acel ordin de intervenție respectă în totalitate legislația în vigoare”.

Aceasta a precizată, după ce a fost audiată în calitate de martor, că s-a „prezentat de bună credință”, „fără avocați”, pentru a da „lămuririle necesare cu privire la împrejurările” din acea noapte.

„Eu vreau să vă asigur că din punctul meu de vedere eu am respectat legea cu strictețe”, a spus aceasta, adăugând că nu înțelege „care au fost motivele pentru care au încercat să denigreze activitatea prefectului”.

„Noi (prefecții, n.r.) nu facem politică”, a susținut aceasta, înainte de a solicita „încredere că noi suntem cei care respectăm legea”.

„Am respectat legea adunărilor publice. Acel ordin de intervenție respectă în totalitate legislația în vigoare”, a mai spus aceasta.

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat, marți, după audierea din Comisia pentru apărare a Camerei Deputaților, că nu a vorbit cu prefectul Capitalei în ziua de 10 august, atunci când a avut loc mitingul violent din Piața Victoriei și când a fost semnat ordinul de evacuare a Pieței.

"Am făcut precizarea că nu am vorbit cu doamna prefect în cursul zilei de 10 august", a declarat Carmen Dan. Întrebată dacă nu a știu că prefectul semnase ordinul de evacuare a Pieței Victoria, Carmen Dan a spus" Am primit informația pe fluxul informațional pe care vi l-am precizat, conform prevederilor legale, după ce s-a semnat ordinul de restabilire".

Procurorii au înregistrat, până în prezent, 386 de plângeri depuse de protestatari împotriva jandarmilor, a informat Parchetul General, care a mai precizat că la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au fost deschise, în urma violențelor de la protestul din 10 august, 22 de dosare penale.




















4984 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    legalitate (Miercuri, 22 august 2018, 15:36)

    Florinabc [utilizator]

    E legal ca l-ati semnat dumneavoastra. Si daca nu e, va avea grija Iordache sa faca o comisie rapida sa dezincrimineze tot ce ati facut.
    Dar era JUSTIFICAT ?
    Realizati ca ati deschis calea spre genocid cu abordarea asta violenta?
  • +18 (18 voturi)    
    da, a fost perfect legal (Miercuri, 22 august 2018, 15:49)

    natbl73 [utilizator]

    cu semnatura, stampila, tot ce trebe'
  • +14 (14 voturi)    
    mamaaaa! (Miercuri, 22 august 2018, 15:50)

    mos ion roata [utilizator]

    ce fata de bonom are!
    • +6 (8 voturi)    
      Față de binom (Miercuri, 22 august 2018, 17:18)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      .
      • +2 (2 voturi)    
        fata de bidon.. (Joi, 23 august 2018, 8:41)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Cu fata asta, cocoana umfla salariu mai mult decat Johannis sau Tariceanu !
    • +8 (8 voturi)    
      e greu de ales.. (Miercuri, 22 august 2018, 17:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      pesta porcina sau boala vacii nebune?
      • +1 (1 vot)    
        i-am vazut interviul (Miercuri, 22 august 2018, 22:36)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        bovina, categoric, de categorie grea
  • +17 (17 voturi)    
    Măi da' urîtă mai e... (Miercuri, 22 august 2018, 15:54)

    Observator roman [utilizator]

    ...„Speranța” asta!!
    Lasciate ogni speranza scrie pe moaca [ați văzut ce elegant am evita cuvântul.... ăla?] ei!
  • +18 (18 voturi)    
    Rămâi cu speranța, tanti... (Miercuri, 22 august 2018, 16:05)

    unTaran [utilizator]

    Cineva chiar trebuie să plătească pentru reprimarea brutală a protestului, rămâne doar sa vă înțelegeți care.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce respecta? (Miercuri, 22 august 2018, 16:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Legislatia Ciumei Rosii si a Scuristilor care o populeaza. La fel ai respectat legislatia lor si CRIMINALII din Piata Tiananmen.
  • +14 (14 voturi)    
    Sigur e legal (Miercuri, 22 august 2018, 16:06)

    Harold [utilizator]

    la fel cum Dragnea trebuia sa fie asasinat...
  • +18 (18 voturi)    
    abuz in serviciu pt clant a -speranta, (Miercuri, 22 august 2018, 16:13)

    pepper89 [utilizator]

    crime impotriva umanitatii, samd, o sa fie dosarul stufos.
    Asta e, cand te bagi in hora comunista, tre sa joci...o sa joace la bulau la anul probabil, si-asa e cam dolofana, o sa tina regim acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    Pe bune... (Miercuri, 22 august 2018, 16:42)

    ak33 [utilizator]

    Nu face politica?
  • +4 (4 voturi)    
    Un ticălos cu numele Speranța :(( (Miercuri, 22 august 2018, 16:54)

    CezarN [utilizator]

    Prima pedeapsa pe care ar trebui sa o primeasca ar fi sa-si schimbe numele.
  • +7 (7 voturi)    
    ...uite-te la mutra ei... (Miercuri, 22 august 2018, 16:59)

    mitocanu [utilizator]

    ...alta secretara de scoala promovata intr-o functie de demnitar...dragnea chiar n-ai pic de rusine?...ai umplut aparatul de stat de analfabeti, incompetenti si ignoranti....
  • +7 (7 voturi)    
    cand o vad, (Miercuri, 22 august 2018, 17:01)

    zigot [utilizator]

    cand citesc cum se exprima, vad tot mai clar ca turma
    toantelor care au functii determinante in stat- platite
    gras din bani publici- este tot mai mare, adica: dna
    dancila, dna carmen dan, aceasta speranta, dna pres.
    a tvr( nu regret ca i-am uitat numele), mai este dna
    ministru de la sport(bran, stan?) , etc.;
    nu inseamna ca sexul masculin "sufera" din acest punct
    de vedere: dl andrusca- un monument de incompetenta
    , dl popa la educatie, permanenta plumb la fonduri(ea
    stie de care), tipul care inca cauta in dex cum se zice la
    tricouri, dl iordache, alta intrebare, aflat in mare treaba,
    dl toader sau tudorel, care si-a gasit rostul in viata, etc.
    vai de mama noastra cu acesti incompetenti aserviti.
  • +7 (7 voturi)    
    respecta pe dracu legislatia (Miercuri, 22 august 2018, 17:08)

    parush [utilizator]

    respecta ordinele infractorului Dragnea.atat.
  • +7 (7 voturi)    
    Deci, dumneata spui ca ... (Miercuri, 22 august 2018, 17:26)

    Olyx [utilizator]

    prefectii nu fac politica. Pe de alta parte prefectul este reprezentantul guvernului in teritoriu. Guvern care e politic ! Si atunci, cum vine asta ? Nu faci politica da' esti PARTE a politicii Guvernului ...Esti PIONUL ce poate fi "mutat" cand e nevoie, unde e nevoie si sacrificat cand e cazul...!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Si gazul a fost de calitate si neexpirat (Miercuri, 22 august 2018, 17:32)

    Dalinar [utilizator]

    Pulanele au trecut testele de anduranta, au fost deasemeni de calitate superioara.
  • +7 (7 voturi)    
    Dumneata ești de formație economist (Miercuri, 22 august 2018, 18:04)

    hic sunt leones [utilizator]

    și ai ocupat funcții preponderent politice, deci s-ar putea să-ți fi scăpat aspectele de ordin juridic care fac obiectul dosarului penal pe care cel mai probabil ți-l va deschide parchetul.
    Dacă legea îți oferă o posibilitate, nu înseamnă că poți să te folosești de ea neîngrădit; 100.000 este un număr prea mare de oameni ca să dai ordinul să fie dispersat, folosindu-se gazele, mai ales că în istoricul acestor manifestații se întâlnesc multe cazuri de familii care au participat împreună cu minorii. Poate că nu ai avut intenția directă ca manifestanții să fie violentați, însă cunoșteai (sau trebuia să cunoști) caracterul antisocial al dispersării manifestanților pașnici (adică este ilegal să deranjezi o manifestație pașnică), aveai (sau trebuia să ai) cunoștință de efectele gazelor asupra psihicului unei astfel de mase de oameni și ai acceptat ca persoane nevinovate să fie vătămate într-unul sau mai multe drepturi ale lor (la viață, la sănătate și la expresie), deci fapta ta a fost făcută cu intenție indirectă.
    Dacă ai făcut tu de capul tău, meriți să stai câtva timp la bulău; dacă ai primit o „recomandare”, ar fi bine să povestești procurorilor de la cine.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i ordinul .... (Miercuri, 22 august 2018, 19:25)

    Costello [utilizator]

    ...primit de la sefu', pentru declaratii. Macar a fost sincera ca nu a fost la piata....
  • 0 (0 voturi)    
    Speranța clișeru (Miercuri, 22 august 2018, 20:20)

    Gabu [utilizator]

    Ăsta-i nume sau afirmație?
  • +1 (1 vot)    
    dosar penal ptr crima (Joi, 23 august 2018, 5:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    a murit un om si alte sute au fost batuti, gazati, timorati, cine plateste? cineva a dat un ordin, arestati-o pe ea si pe complici, pe executanti...daca nu mai asteptam 30 ani si ptr ce?
  • +1 (1 vot)    
    10 august (Joi, 23 august 2018, 16:16)

    Bunn [utilizator]

    sper ca justitia sa-si faca datoria,altfel suntem un popor si un stat esuat.Daca asta se intimpla, putem spune ca AVEM DEMOCRATIE.