Ministrul Justiției: Mă aștept ca președintele să respecte decizia CCR și să emită decretul de revocare a șefei DNA. A doua variantă e să nu o respecte. Președintele e om și el

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 21:57 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Inquam Photos
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat miercuri că se așteaptă ca președintele Klaus Iohannis să respecte decizia Curții Constituționale și să emită decretul de revocare a șefei DNA, Laura Codruța Kovesi. Comentând că „președintele e om și el”, Toader a invocat și o a doua variantă, cea a refuzului șefului statului, echivalent în opinia sa cu nerespectarea Constituției. 

„Mă aștept să respecte decizia CCR. Avem un comunicat care astăzi nu produce efecte juridice. Va produce după ce decizia motivată se va publica în Monitorul Oficial. Nu cred că președintele nu va da curs deciziei CCR. De data aceasta, decizia generează obligația președintelui de a emite decretul de revocare. (...) Președintele a lăsat procedura în aer. Președintele nu trimite adrese la mine, el trebuia să se închidă cu procedura. Dacă n-a revocat-o a trimis o adresă, adresă pe care unii o consideră de natură administrativă. (...) Președintele României azi a luat act, a spus că așteaptă motivația, corect motivarea, acele considerente. În momentul în care se publică decizia apare o obligație. I-a trecut timpul de reflecție. Are două variante: să respecte decizia, alta să nu o respecte si să nu emită decretul de revocare. Are o a doua variantă, să nu respecte decizia și să nu respecte Constituția. Președintele e om și el.(...) nu cred că își va permite o astfel de aboradre”, a spus Tudorel Toader, la Antena 3. 

Ministrul Justiției a comentat că în varianta refuzului, există „sancțiunea electorală” și „poate exista o decizie la nivel politic”. 

În comunicatul Curții Constituționale se arată că președintele Klaus Iohannis „urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi”. Curtea a constat „existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Ministrul justiţiei şi Preşedintele României, generat de refuzul preşedintelui României de a da curs propunerii de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi”.  

Cei șase judecători care au votat pentru această soluție au apreciat că „prerogativa Preşedintelui României de a revoca procurorul din funcţia de conducere se circumscrie exclusiv unui control de regularitate şi legalitate a procedurii. Astfel, Preşedintele României nu are competenţa constituţională de a opune argumente de oportunitate în raport cu propunerea de revocare din funcţie iniţiată, în condiţiile legii, de ministrul justiţiei”.



















3858 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 30 mai 2018, 21:59)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cel care incalca legea esti tu si ccr.
    • +3 (3 voturi)    
      Oameni buni, avem o singura sansa! (Joi, 31 mai 2018, 7:25)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Sa protestam in fiecare zi in strada. Furia de aseara am mai vazut-o la oug 13 asa ca sunt sanse sa-i daramam. O greva generala si sunt ca si plecati. Doar o saptamana de proteste si vor fugi care incotro. Se bazeaza pe lamntarea noastra idioata ca toti sunt la fel. Realitatea ne-a aratat ca intotdeauna e loc de mai rau daca nu faci nimic. Nici la vot n-am mers cei mai multi dintre noi.
  • +4 (4 voturi)    
    Melanoblastomul asta (Miercuri, 30 mai 2018, 22:02)

    mitg [utilizator]

    Va fi retinut ca cea mai sinistra figura sa vina din Iasi.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e obligat (Miercuri, 30 mai 2018, 22:06)

    gigibigi [utilizator]

    CCR nu poate propune solutionarea unui conflict institutional, poate doar semnala daca exista unul. CCR nu poate sa-i impuna presedintelui sa ia o anume decizie.
  • +5 (5 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 30 mai 2018, 22:07)

    nlln [utilizator]

    Adevarat Presedintele este OM.

    Despre voi? Hiene?
  • +4 (4 voturi)    
    spre deosebire de tine, slugarele, care esti (Miercuri, 30 mai 2018, 22:07)

    qwerasdf [utilizator]

    o javra... Presedintele e om normal.
  • +4 (4 voturi)    
    eu ma astept ca pana in 20-20 (Miercuri, 30 mai 2018, 22:08)

    liviu_ [utilizator]

    romania sa fie sanctionati DUR de UE

    dar na ... si psd e si ei oameni... nu au furat decat 5-10% din pib...
  • +4 (4 voturi)    
    si eu ma astept sa o iei in basca dorele (Miercuri, 30 mai 2018, 22:09)

    mnicku [utilizator]

    Presedintele nu are un termen in care sa o revoce de sefa DNA

    Sper doar ca judecatorii de acum sa va da condamnari cu EXECUTARE PE 10 SAU 15 ANI
  • +5 (5 voturi)    
    PS: (Miercuri, 30 mai 2018, 22:09)

    liviu_ [utilizator]

    si sinistrul justitiei putea respecta decizia presedintelui tarii... zic si eu
  • +4 (4 voturi)    
    RO obligata sa respecte tratatul de aderare la UE (Miercuri, 30 mai 2018, 22:11)

    mnicku [utilizator]

    prin decizia ccr se incalca tratatul UE ......... iar ccr a emis o decize ILEGALA
  • +2 (2 voturi)    
    Amoralitatea "demnitarului" (Miercuri, 30 mai 2018, 22:12)

    contributor.bis [utilizator]

    Acest om mic şi mediocru, îmbibat de euforia victoriei (?) apropiate, crede că este suficient să ocupi (paraşutat) o funcţie de preş pesedist pentru a da lecţii.
    "Motivarea" poate trăda "motivaţia" unui organism politizat şi transformat în pion decisiv a' lu' Daddy.
    Când va cădea de pe pedestal va înţelege şi el semnificaţia lu' "Tudorel, go home!" Sper ca acolo sa fie primit cum merita ...
  • +2 (2 voturi)    
    bah, Slugarel, (Miercuri, 30 mai 2018, 22:13)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    n-ai vrea tu sa dizolvi Parlamentul pentru ca refuza de ani buni punerea in aplicare a rezultatelor unui referendum validat de catre CCR? Cel cu Parlament unicameral si 300 de parlamentari?

    bah, Slugarel, ministrul Justitiei, o persoana numita POLITIC, NU poate controla procurorii decat ADMINISTRATIV.

    Singurul slugoi pesede de prin CCR care a sesizat pericolul a fost Morar. Care intelege exact ce s-ar intampla daca ar ajunge Kovesi ministru al Justitiei si ar avea asemenea atributii de control asupra procurorilor.

    De cand face, bah, Slugarel, CCR legi? Ce spune, bah, Slugarel, LEGEA in privinta revocarii procurorilor sefi?
  • +2 (2 voturi)    
    Bolșevic odios (Miercuri, 30 mai 2018, 22:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mult mai odios decât orice Komisar stalinist al poporului. Un ticălos ca asta nu s-a mai văzut in anii 50. Alături de el sunt cei din CCR - organ de depresiuine și stâlp al statului mafioto-securist, in frunte cu cel mai ticalos dintre ei - ceausistul Dorneanu, colaborator apropiat al CRIMINALULUI ILIESCU si al tuturor hotilor din gruparea infractionala PSD+ALDE;
  • +2 (2 voturi)    
    Nu trebuie sa dam in CCR, nici in Presedinte. (Miercuri, 30 mai 2018, 22:22)

    MihneaR [utilizator]

    Orice persoana actioneaza cum crede de cuvinta, cum crede ca e mai bine. Nu trebuie blamat pentru asta. Dar trebuie sa isi asume consecintele faptelor sale.
    Si eu, daca legea spune ca de platit o amenda, as putea sa nu o platesc. Am acest drept, doar ca ma voi supune consecintelor.
    Dl Presedinte ar putea sa nu o demita pe dna Kovesi.
    Iar PSDul trebuie sa urmeze o procedura legala impotriva presedintelui. Care e asta, ramane de vazut...
  • 0 (2 voturi)    
    nea Ion, că și el e om (Miercuri, 30 mai 2018, 22:26)

    Mazeta [utilizator]

    Cine își închipuie că Iohannis nu-i va cere lui Kovesi să demisioneze nu știe pe ce lume trăiește. Operațiunea începută prin numirea lui Hellvig se apropie de sfârșit. În 2019 Klaus se va prezenta ca ultima redută împotriva PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    Retrag parerea (Miercuri, 30 mai 2018, 22:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Orice impresie aveam ca este santajat sau conditionat si ca de fapt nu vrea sa faca toate acestea... dupa 3 mandate de MJ, acum imi este mai mult decat confirmat: nu este doar o sluga, este un pesedist in adevaratul sens al cuvantului. Sper ca fi-su este mandru de el. A facut ceea ce nu a mai facut nimeni, nici macar pe vremea lui Nastase.

    Inchisoarea este o pedeapsa mult prea blanda pentru asa un tradator!
  • +2 (2 voturi)    
    Flausatul de Teleormanistan s-a cocotat peste tara (Miercuri, 30 mai 2018, 23:02)

    Clop [utilizator]

    Orice profiler cu scoala, daca face doar a analiza a speach-urilor lui Strungarel si Kovesi - cand au avut intalnirea din februarie 2018- va spune ca Kovesi e profesionista si ca strugarel e portarel politic, la partide.

    Omul acesta - strungarel - este la fel de ignobil ca ministrul economiei si ca sefa lui, prim-ministreasa.

    Avem un guvern cu o adunatura de lichele gerate/ghidonate/gestionate politic, si nimic profesional. Cand esti bun profesionist, ai principii, nu te dai vandut pentru o zeama acra de varza.
  • +1 (1 vot)    
    o mana spala pe alta si amandoua obrazul (Miercuri, 30 mai 2018, 23:07)

    VaseaV [utilizator]

    ceea ce au facut judecatorii constitutionali astazi e la fel de grav cu ce a facut madam K. Si a pus scut dna ul si a aparat scursurile din institutie ... legat de judecatori, nu e o intamplare ca acum o luna s au pus la adapost cu legea prin care nu pot fi arestati decat cu acceptul a 2/3 dintre ei ...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 mai 2018, 23:20)

    rocknum [utilizator]

    slugarel toader
  • +4 (4 voturi)    
    Au trecut cateva ore iar ”rotitele” s-au pus (Miercuri, 30 mai 2018, 23:26)

    scaraotchi [utilizator]

    in miscare, asa ca stiu deja ce trebuie facut…!
    Trebuie doar sa…# REZISTAM…! Da, mirati-va, asta e tot ce trebuie sa facem…! Sa explicam:
    – Ne-am ”invatat lectia ”, apropo de prezenta la vot ? Ne-am invatat-o si ne vom prezenta la urne ca la sfintele moaste si nici Dracu’ n-o sa ne stea in cale…!
    -Mai avem doar 2 ani si jumatate pana la alegerile generale…? 2 ani si jumatate mai avem…
    – Avem bine intiparit in minte apropo de cine ne e dusman si cine prieten ? E treaba clara…
    Atunci, ce ne impiedica sa rezistam in tot acest timp, iar la alegeri sa ne luam tarisoara inapoi…???
    Bineinteles ca o sa spuneti: Pai stai asa, ca pana atunci or sa faca totul praf si pulbere, si or sa-si puna oamenii peste tot si tot asa…Asa e, dar intre timp se vor petrece si anumite evenimente …importante…:
    – Bozo n-o sa mai fie ales, nici cu ajutorul mamicutei dracilor sau a lui Cambridge Analytica ori Facebook…! ( trebuie aici sa contribuie si ”muritorul”, in sensul de a ridica privirea de pe dispozitiv);
    – Lui Cracanel la acea data, probabil ca i se va organiza de ”6 saptamani”, conform datinei crestin-ortodoxe. Se stie ca cum ca e macinat pe interior, deh , cand te joci cu Noviciok-ul de la Noviciok ti se trage…
    – Bibi, poreclit si Saruman va pierde sprijinul ultraortodocşilor, care, se stie au un cuvant greu de spus in privinta politicii interne si externe…
    -Nu in ultimul rand, sultanul Erdogan isi va rade mustata, nemaifiind in acest fel un exemplu demn de urmat de catre unii ”discipoli”…
  • +2 (2 voturi)    
    PCR (Miercuri, 30 mai 2018, 23:38)

    Caligula [utilizator]

    Si uite asa, PSD devine jucator, arbitru si tribuna.

    Cu asa partid, cui ii mai trebuie democratie?
  • +10 (10 voturi)    
    Iohannis nu are niciun motiv sa respecte CCR (Miercuri, 30 mai 2018, 23:47)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    PSD a facut totul arbitrar, intreaga functionare a statului.

    Daca totul e arbitrar, atunci nici Iohannis nu are nicio obligatie.
  • +7 (7 voturi)    
    Betivu satului (Miercuri, 30 mai 2018, 23:49)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ajuns ministru.
  • +2 (4 voturi)    
    Desigur (Miercuri, 30 mai 2018, 23:53)

    Casargoz [utilizator]

    Dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine.
    Președintele cu rol solemn si ministrul cu limba de lemn.
    Cățelușul lui Dragnea a făcut pipi pe ficus.
    Am ales greu ficusul erau numai cactuși de la chavez ca alternativa.
    Deci îmi pare rău, daca e de schimbat constituția ... hai la treaba ... m-am saturat de prostia asta. Fie Republică parlamentara fie președentială.
    Dar vai, s-a mai votat la un referendum asta si Tariceanu a făcut pipi pe un referendum. Pipi cald.
  • +5 (5 voturi)    
    Guvernul si lectiile de limba romana (Joi, 31 mai 2018, 0:26)

    voinicu [utilizator]

    Tudorele , Iohanis a zis ca vrea sa afle care a fost motivatia pentru care papagalii aia au considerat ca exista un conflict. Daca a fost o motivatie financiara sau una politica? E foarte posibil sa nu fi fost nicio motivatie si sa fi facut lucrul asta doar pentru ca atit le permite sufletul lor de slugoi.
    Daca tu crezi ca Iohanis e si el om , despre tine foarte multa lume nu mai crede cam de mult lucrul asta. Nu esti decit o biata jucarie santajabila. Era mult mai inelept daca taceai, dar intelepciune nu ai avut niciodata.
    In privinta exprimarii in limba romana e bine sa o analizezi pe sefa ta de la guvern.
    Ce o sa faceti daca Iohanis refuza sa o demita pe Kovesi? O sa il suspendati? O sa scoateti iar sute de mii de oameni in strada? O sa mai goniti inca un milion de tineri educati peste granita? Vreti sa ramineti numai voi in tara?
    Asa sa va ajute bunul Dumnezeu dupa cum va e sufletul !
  • +3 (3 voturi)    
    ticalosul tudorel toader (Joi, 31 mai 2018, 0:52)

    bal71 [utilizator]

    Grupul dragnea a ajuns de la ordonanta 13 la dna Codruta Kovesi.
    Am analizat cu atentie personajele hidoase care au aparut la tv Latrina3(inclusiv ziaristii voiculescieni) , siteul luju, toti sustinatori sau componenti ai grupului dragnea.
    La inceput nu mi-a venit sa cred, apoi am analizat din nou, concluzia la care am ajuns : urmaresc ei imbogatirea lor rapida prin afaceri de jefuire a Romaniei, fara opreliste deoarece au subjugat Justitia in proportie de aproape 95%.
    Pentru asta am luptat la revolutia 1989, ca dupa 29 de ani o grupa de smecherani hoti, obraznici sa-si bata joc cinic de noi poporul roman?
    Fiica mea tanara a murit trecand prin spitale(spitale in care a fost infectata de bacterii), spitale jalnice datorita guvernarilor hotesti PSD.
    Asa ca :tudorel toader , gasca dragnea, latrina3, luju, pt mine sunteti niste criminali.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum mai manipuleaza Maistrul IC (Joi, 31 mai 2018, 0:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Maistrul IC recurge asta seara la o manipulare de mare finete pe blogul sau.
    - Sustine mai intai ca decizia CCR nu e corecta, in sensul ca nu era cazul sa-l oblige pe Presedinte sa o demita pe sefa DNA.
    - Afirma apoi ca totusi, DNA va functiona si fara Codruta, deci nu e cazul sa facem o mare problema din decizia CCR.
    MANUPULAREA?
    - Eludeaza esenta problemei, aducand-o in derizoriu prin raportare la persoana Codruta.
  • +1 (1 vot)    
    Canalia ii apara pe hoti! (Joi, 31 mai 2018, 9:16)

    MirceaIo [utilizator]

    Rusineeeeeee!! Tudorel esti cel mai mare hot pe care la avut Romania! Esti o persona care ar trebui sa ajunga in puscarie. Tot ceea ce ai facut a fost impotriva oamenilor cinstiti. Dragi romani, furati ca va apara Tudorel!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Aroganta (Joi, 31 mai 2018, 13:14)

    tarabost [utilizator]

    pe care o afiseaza e sfidatoare cu atat mai mult cu cat numitul faptuieste doar in apararea stapanilor sai cu probitate cel putin indoielnica, in dispretul poporului roman si in asociere cu majoritatea aservita din CC al PSD. Nu avem a ne astepta la evolutii pozitive, este evident ca se vor erija in stapani absolutisti ai societatii. In mentalitatea alesului PSD ALDE UNPR UDMR exista doar drepturi, tot mai multe drepturi. Obligatiile revin exclusiv celorlalti membrii ai societatii, care trebuie sa alimenteze sursa de indestulare a drepturilor alesilor.