Eugen Teodorovici: Până la sfârşitul anului, vămile vor fi modernizate şi tot ce intră în ţară va fi scanat

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2018, 22:41 Actualitate | Esenţial


Vama Sculeni
Foto: Agerpres
Toate punctele vamale vor fi reabilitate şi modernizate până la sfârşitul acestui an, astfel încât să nu mai intre în ţară niciun produs fără a fi scanat, a declarat vineri, la Suceava, ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, relatează Agerpres.

"E un obiectiv foarte ambiţios, dar care se va realiza. Toate punctele vamale din această ţară vor fi modernizate (...) Până la final de an, cel târziu în 2019, vreau să le vedem reabilitate (...) Dacă se va schimba legislaţia la nivel naţional, astfel încât zona aceasta de vamă va fi zonă de interes naţional, exact cum e zona de apărare, această zonă a fiscului, a vămii, să aibă acelaşi tratament. Cu alte cuvinte, să pot să cumpăr din piaţă imediat ce servicii sau lucrare am nevoie. Să nu stai luni de zile să cumperi un echipament, să asfaltezi o infrastructură rutieră, să dotezi vameşii cu elementele necesare. Această modificare va trebui să aibă şi avizul CSAT-ului şi deja s-a vorbit. Este o abordare corectă, de toţi acceptată", a spus Teodorovici.

El a subliniat că tot ce va intra în ţară va fi scanat şi că, în aceste condiţii, numai în cazul contrabandei cu ţigări se vor înregistra scăderi semnificative.

"'Scannerele vor fi funcţionale (...) Vama va fi reabilitată, modernizată cu tot ceea ce înseamnă echipamente fixe, mobile şi portabile. Nu va exista ideea de nefuncţional (...) Nu se va face pe eşantion (...) Tot ce înseamnă acces în ţară va fi cu scanner fix, adică nu ai pe unde să treci, decât prin scannere şi va făcută sută la sută scanarea, nu pe eşantion (...) Numai din ţigări se pot aduce la bugetul de stat cam un miliard de euro", a a afirmat Teodorovici.


Citeste mai multe despre   
















1092 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Foarte buna abordarea PSD. (Vineri, 4 mai 2018, 22:51)

    adrianhn [utilizator]

    Ma bucur ca fac ceva impotriva evaziunii. Partidele din opozitie doar stau si fac galagie in loc sa propuna proiecte care sa ajute la modernizarea Romaniei.
    • -1 (3 voturi)    
      te deranjeaza ca partide din opozitie fac opozitie (Sâmbătă, 5 mai 2018, 0:02)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ce-ai vrea sa faca partidele care NU sunt la guvernare, care NU au majoritate parlamentara?

      nu pot guverna si nu pot emite legi dar tu pretinzi ca ei sa faca ceva...e clar esti de la PSD


      si atentie la exprimarea acestui Teodorovici: "Până la final de an, cel târziu în 2019" deci adica peste vreun an
  • +2 (4 voturi)    
    Traditionalul "sa mori tu" (Vineri, 4 mai 2018, 22:52)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Probabil UE ii trage de guler sa treaca odata la treaba si sa inlature aceasta vulnerabilitate imensa.

    Si inca ceva, clubberul vrea sa-mi spuna ca vamile, pana acum, nu erau considerate de interes national?

    Ce tara, ce popor... ce tara... ce popor...
  • 0 (2 voturi)    
    zi zău! (Vineri, 4 mai 2018, 23:27)

    Fapte [utilizator]

    Și se vor scana și portofelele ălora care intră în țară cu autocarul, ca să nu mai fie ușurate de cîte 5 euro fiecare? Sau ăsta e bacșișul vameșilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ca sunteti (Sâmbătă, 5 mai 2018, 10:37)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      prea de tot , adica vreti sa dispara CIORDEALA vamalailor .
  • +3 (3 voturi)    
    prosteala de adormit copii (Sâmbătă, 5 mai 2018, 0:28)

    themihai [utilizator]

    ...in Dragonul Rosu nu mai e nevoie scanere sa vada evaziunea si totusi nu fac nimic...doar inainte de alegeri sau cand nu se inteleg la spagi mai fac cate o "razie" televizata.
    • 0 (0 voturi)    
      Pana la Dragonul Rosu (Sâmbătă, 5 mai 2018, 10:39)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui themihai

      sau alte locuri de acest fel , este foarte bine daca se securizeaza vamile , ca nu vor mai intra atatea bunuri de contrabanda , dar ramane problema operatorilor de scannere .