Ministrul Justitiei: Am primit de la Ministerul Public protocoalele incheiate cu SRI. Vor fi desecretizate potrivit Legii 182. Este o peocedura legala

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 14:35 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri, ca a primit de la Ministerul Public protocoalele incheiate cu SRI si ca va fi parcursa procedura legala de desecretizare a documentelor, relateaza News.ro.

"Am primit protocoalele de la Parchetul General. Am apreciat faptul ca dupa ce am cerut public si alti reprezentanti au cerut ceea ce eu cerusem si ca imediat seful SRI a exprimat acordul, iar ieri dupa-amiaza le-am primit de la procurorul general. Nu va pot spune (ce contin - n.r.) pana nu parcurg procedura de desecretizare", a declarat Tudorel Toader, miercuri, dupa ce a participat la bilantul Administratiei Nationale a Penitenciarelor.

El a spus ca acestea vor fi desecretizate potrivit Legii 182. "Este o procedura legala", a spus Toader.

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, i-a cerut procurorului general Augustin Lazar, luni dimineata, inceperea procedurii legale de desecretizare a protocoalelor incheiate intre Ministerul Public, Directia Nationala Anticoruptie, Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si Serviciul Roman de Informatii.



Citeste mai multe despre   


















1610 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De unde a sustinut declaratiile? (Miercuri, 21 martie 2018, 14:40)

    mitg [utilizator]

    Din "Wolksvagen"?
  • +1 (3 voturi)    
    Daca tot va apucarati de desecretizat, (Miercuri, 21 martie 2018, 14:45)

    scaraotchi [utilizator]

    nu ar fi bine sa desecretizati si "protocoalele'' semnate de anumiti cetateni, in numele diversitatii sa-i numim "corbi'', cu asa-zisul gru, flacau din popor, dar din poporul altora...? ...?
  • +1 (3 voturi)    
    Un alt fas marca TwoDorel... (Miercuri, 21 martie 2018, 14:55)

    valy_74 [utilizator]

    Sa tina televiziunile de casa ocupate inca o saptamana si sa plateasca despagubiri hotilor care ies din puscarie. Incredibila atitudine. Parca astia nu traiesc in tara asta. Andrei, RIP, si sa se implineasca dorintele tale.
  • +2 (4 voturi)    
    Antena 3 mintit din nou (Miercuri, 21 martie 2018, 14:57)

    Gryphus [utilizator]

    se dovedeste iar ca Antena 3 si lsugile PSD Gadea & Badea au mintit din nou cand au spus ca 'statul paralel' nu doreste desecretizarea protocoalelor, ca DNA si SRI s-ar opune desecretizarii

    de fapt atat SRi cand si Parchetul general au transmis protocoalele si si-au dat acordul pt desecretizare.

    PS in orice tara europeana exista COLABORARE intre serviciile secrete si JUSTITIE
  • +1 (3 voturi)    
    ok (Miercuri, 21 martie 2018, 15:08)

    nash pandelica [utilizator]

    da'i drumul.

    sa se mai incheie odata tot taraboiul asta, sa vedem cu ce ne mai servesc guvernantii, caci harmalaia este perdea de fum.
    harmalaia si minciunile despre pensii si salarii acopera mismasurile si faradelegile comise in administrarea tzarii.

    clasamentul mincinosilor: 1 dottore, 2 dracnea si motocicleanu, la egalitate, 3 blegutza vasilache, la egalitate cu pandele firea, 4 ghitza impreuna cu postul sau, noul otv, 5 varanu (revenit) impreuna cu latrina sa puturoasa. 6 cotrutza impreuna cu elita ploiesti.
    astia ne ametesc, ne aburesc, imprastie ceatza.
    • +1 (1 vot)    
      Ma bucur ca esti bine azi, nashule...! (Miercuri, 21 martie 2018, 15:52)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ...
  • +1 (1 vot)    
    petarda rasuflata (Miercuri, 21 martie 2018, 15:44)

    trem [utilizator]

    inca inainte sa desecretizezi deja nu ne mai intereseaza...probabil singurii beneficiarii ai marei desecretizari vor fi A3 si Romania TV care vor face cateva emisiuni cu burtiera "shoc" sperand in stimularea mintilor incitate de parabola 'statului paralel'.


    Slugarele cum Dumnezeu te suporti ca om sa faci ceea ce faci???
  • 0 (2 voturi)    
    Omul a spus ca procedura este legala, se (Miercuri, 21 martie 2018, 15:57)

    xrogo [utilizator]

    vor desecretiza si gata, nu inteleg ura si jignirile aduse aici, nu va convine ceva, scrieti la UE!
  • +2 (4 voturi)    
    Iar da pe dinafara egoul din Slugarel ! (Miercuri, 21 martie 2018, 16:10)

    Susufler0 [utilizator]

    "Am apreciat faptul ca dupa ce am cerut public si alti reprezentanti au cerut ceea ce eu cerusem si ca imediat ..."

    Ce nu spune in clar Slugarel (pt ca inca nu s-a dumirit - de... e greu de citit si de inteles o lege ambigua - ) este cine desecretizeaza ?

    Initial a lasat sa se inteleaga ca Parchetul General, dar atunci de ce a mai cerut protocoalele ?

    Important este insa ca ne-a asigurat ca vor fi desecretizate "potrivit legii 182 (pe 2002- subl. n.) si in special ca aceasta "Este o procedura (sic !) legala."

    PS. Ne-ati linistit, dom Ministru cu precizarea ca procedura din "legea 182" este "legala" ! Multamim !