Comisia Europeana, reactie la cererea de revocare a sefei DNA: Urmarim indeaproape si cu ingrjorare. Daca presiunea asupra DNA va afecta lupta anticoruptie din Romana, Comisia si-ar putea reevalua concluzia din raportul MCV

de Red. stiri     HotNews.ro
Vineri, 23 februarie 2018, 13:18 Actualitate | Esenţial


Juncker
Foto: Facebook
​Comisia Europeana a precizat, intr-o pozitie transmisa HotNews.ro, ca urmareste "indeaproape si cu ingrijorare" ultimele evolutii din Romania a procedurii de revocare a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, amintind faptul ca "in precedentele rapoarte MCV, faptul ca DNA si-a mentinut nivelul rezultatelor in fata presiunii intense a fost marcat ca un semn de sustenabilitate. Comisia a notat in raportul sau ca, in cazul in care presiunea incepe sa afecteze lupta anticoruptie, Comisia ar putea fi nevoita sa reevalueze aceasta concluzie"

Ce a declarat un purtator de cuvant al Comisiei, pentru HotNews.ro:

"Comisia Europeana urmareste ultimele evolutii indeaproape si cu ingrijorare. Independenta sistemului judiciar din Romania si capacitate sa de a lupta eficient cu coruptia sunt bazele unei Romanii puternice in cadrul Uniunii Europene, asa cum au reamintit presedintele si prim-vicepresedintele in declaratiile de luna trecuta. Comisia va urmari indeaproape evolutiile procedurii declansate impotriva sefului DNA.

In precedentele rapoarte MCV, faptul ca DNA si-a mentinut nivelul rezultatelor in fata presiunii intense a fost marcat ca un semn de sustenabilitate. Comisia a notat in raportul sau si ca, in cazul in care presiunea incepe sa afecteze lupta anticoruptie, Comisia ar putea fi nevoita sa reevalueze aceasta concluzie."

Raspunsul original, in limba engleza:

"The Commission is following the latest developments closely and with concern. The independence of Romania's judicial system and its capacity to fight corruption effectively are essential cornerstones of a strong Romania in the European Union as reminded by the President and First Vice-President in their joint statement just last month. The Commission will follow developments on the ongoing procedures engaged against the Chief DNA prosecutor closely.
 
In previous CVM reports, the fact that the National Anti-Corruption Directorate had maintained its track record in the face of intense pressure was noted as a sign of sustainability. The Commission also noted in its report that, were that pressure to start to harm the fight against corruption, the Commission may have to reassess this conclusion."

Declaratia Comisiei Europene vine la doua zile dupa plecarea echipei GRECO (grupul de state impotriva coruptiei) din Bucuresti, unde s-a aflat in vizita ad-hoc, si cu o saptamana inainte de venirea la Bucuresti a prim-vicepresedintelui CE Frans Timmermans.


Citeste mai multe despre   


















5217 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    In Acest Moment-Darkest Hour (Vineri, 23 februarie 2018, 13:20)

    un domn [utilizator]

    Strada sa Dizolve Parlamentul si sa Demita Guvernul prin Proteste 7/24
    • +2 (4 voturi)    
      Suportul nociv (Vineri, 23 februarie 2018, 14:51)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Da,suportul toxic al buboaielor purulente Dragnea-Tariceanu,Cosma,Valcov etc,etc este Parlamentul rusinii.Decat ca "strada" singura nu cred ca este capabila sa deie foc acestui hoit al ciumei spre a opri raspandirea molimei.
  • +15 (17 voturi)    
    corect (Vineri, 23 februarie 2018, 13:26)

    lp [utilizator]

    dar avem nevoie de o declaratie mai "tare"
  • +8 (14 voturi)    
    Singura masura logica (Vineri, 23 februarie 2018, 13:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Suspendarea Ro din UE. Romania e o tara de HOTI, cu o justitie corupta incalecata de gruparile infractionale numite partide - PSD=PCR, ALDE, UDMR scl. Are un parlament de hoti si complici la jaf si un guvern pus in slujba hoților. Minstrul ANTI-JUSTIEI este el insusi un procuror ceausist cu apucaturi staliniste, carierist inrăit si inhăitat cu toate găstile de hoți (Fenechiu, Vlasov, Tăricenau, Dracnea etc.)
  • +21 (23 voturi)    
    Wow ! Cine denigreaza si face rau Romaniei (Vineri, 23 februarie 2018, 13:32)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Maestrul bubos sau sefa DNA. Cred ca aveti aici raspunsul
  • +13 (19 voturi)    
    Prea blanzi (Vineri, 23 februarie 2018, 13:40)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Timpul pentru micile mustrari obisnuite a trecut. A sosit vremea pedepselor crunte si a amenintarilor. CE trebuie sa puna presiune asupra tarii pentru a elimina PSD si ALDE de la guvernare cat mai repede posibil.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa-i fie (Vineri, 23 februarie 2018, 13:46)

    DanTeo [utilizator]

    frica de haules?
  • +18 (24 voturi)    
    Nu le pasa de UE (Vineri, 23 februarie 2018, 13:49)

    Frank777 [utilizator]

    Li s-a promis ca vor fi generali KGB si ca vor fi scapati daca executa misiunea de a distruge RO.
    Dragnev si Toriceanev vor merge pana la capat cu distrugerea.Tatal si mama lor este Uniunea Sovietica.
  • -10 (14 voturi)    
    ,, (Vineri, 23 februarie 2018, 13:52)

    /./ [utilizator]

    mai pe romaneste...sunteti pe cont propriu
    • +1 (3 voturi)    
      mai pe romaneste... (Vineri, 23 februarie 2018, 15:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui /./

      "o demite-ti pe Kovesi. o sa luati euro cu 6 lei"

      dar ma rog pesedeii inteleg ce vor ei...

      tu ai impresia ca politicienii ue sunt badaranii nostrii?!
      ceea ce spune UE sunt niste declaratii extrem de dure...
      dar na... pesedeu nu intelege asta decat dca-l aude spunand de sex anal, de "spalati pe creier" sau mai stiu eu ce!
      politicienii nu vb asa !
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 23 februarie 2018, 15:34)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        am vazut cat s-a rugat UE de polonia si ungaria in privinta statului de drept si ce ??Mai nimic nu s-a intamplat.Cand o sa aibe UE OUA sa conditioneze alocarea de fonduri in functie de statul de drept atunci mai discutam.Deocamdata aud doar discutitii discutii discutii ca poate din 2020 ....asa greu se misca parca sunt niste babe lesinate...UE trebuia sa zica cu subiect si predicat , mai vreti fonduri UE, ok, Kovesi ramane daca nu se suspenda instant.Asa trebuie discutat cu borfasii pe limba lor ca altfel nu inteleg.Daca nu va convin conditiile sunteti liberi sa iesiti din UE punct.
  • -4 (10 voturi)    
    O noua declaratie care confirma.... (Vineri, 23 februarie 2018, 13:58)

    gigiN [utilizator]

    ...impotenat UE-desigur ca jigodiile vor promite ca "lupta anticoruptie nu va fi slabita,ci dimpotreva "!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Avand in vedere ca... (Vineri, 23 februarie 2018, 14:06)

    Cataleya [utilizator]

    ..in toate rapoarte MCV, redactate de UE in ultimii 5 ani, activitatea DNA a fost constant apreciata , iar prestatia Parlamentului aspru criticata, mesajul venit de la Buxelles este cat se poate de clar.
    Bineinteles ca borfasii Dragnea-Tariceanu&Co vor intelege totul pe dos.
    Ghinionul borfasilor e ca UE s-a lamurit de mult cu cine are de-a face!
  • +6 (8 voturi)    
    ar putea, dar nu vor (Vineri, 23 februarie 2018, 14:29)

    nicomar [utilizator]

    cei din EU, junkerul si merkalita, ar putea sa forteze o decizie prin care toate rudele pana la gradul 4 ale penalilor din parlament si ale celor din psd, indiferent ca sunt descoperiti penali sau inca nu, sa aiba nevoie de vize pt EU, in care sa spuna scopul, mijloacele de calatorie, conturi, sume, etc, dar nu vor, pt ca castiga la greu cu actualii si viitorii .. si apoi cu cine ii schimbi, ca n-ai cu cine ..
  • -4 (8 voturi)    
    Nea occidentalu', degeaba tot agiti (Vineri, 23 februarie 2018, 14:39)

    xrogo [utilizator]

    chestiunea cu MCV-ul, deja suntem imuni la el, ai uitat de Schengen!
  • -2 (2 voturi)    
    daaa, urmariti, urmariti (Vineri, 23 februarie 2018, 18:34)

    revo [utilizator]

    Ca si Iohannis, urmariti cu atentie. Dar nu e cazul sa va si ingrijorati, face rau la ficat. Mai bine luati exemplu de la Ioha, care stie sa-si traiasca viata: e week end, a nins, e frumos, va fi minunat pe partie!
  • +3 (3 voturi)    
    Pe Jean-Claude Juncker (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:03)

    Rahan5 [utilizator]

    (Junker e nume de prusac) la facut ma-sa idiot,
    a fost toata viata un idiot, si paraste postul de sef la UE, tot la nivel de idiot.
    Daca ati observat, acum vreo 5 zile la Bruxeless, a apucat-o pe Dancila cu mana pe umarul de dupa de gat (ca iubiti ! ) in timp ce mergeau pe un hol, in fata camerelor TV.
    De amintit, ca Dancila la Bucuresti, este femeie maritata !
    Dancila, ca o ,,femei usoara" nu s-a opus in nici un fel, mai mult, daca tot este atat de apreciata de Juncker , i-a dat drumul ,,din zgarda" lui Tudorel Toader, sa inceapa destituirea lui Laura Codruta Kovesi, imediat ce a ajuns inapoi la Bucuresti.

    Junker si inteligenta - ,,baba si mitraliera" !