Antena 3 si Mihai Gadea, condamnare pentru ca l-au numit “acoperit” pe un diplomat. Sentinta nu e definitiva

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 18 februarie 2018, 19:47 Actualitate | Esenţial


Mihai Gadea
Foto: Captura Antena 3
Tribunalul Bucuresti a decis, vineri, ca directorul Antena 3 Mihai Gadea si postul de stiri pe care il conduce au mintit cand au spus ca diplomatul MAE Vlad Ionescu ar fi fraudat alegerile de la Paris si ar fi "acoperit" si i-a obligat sa ii acorde fostului presedinte de sectie din capitala Frantei despagubiri de 5000 de lei si cheltuieli de judecata de 3100 de lei, relateaza Romania Curata. Decizia nu e definitiva.

Decizia poate fi atacata cu recurs la Curtea de apel Bucuresti.

Vlad Ionescu a fost director de cabinet al fostului ministru PDL de Externe Theodor Baconschi și, la turul I al alegerilor prezidențiale din 2009, a fost președintele unei secții de votare din Paris.

Diplomatul i-a dat in judecata pe Mihai Gadea, Radu Tudor si Antena 3 si a solicitat instantei sa constate minciunile, sa ii apere onoarea si demnitatea si sa ii acorde despagubiri, dupa la Antena 3 s-a spus ca ar fi fraudat alegerile de la Paris si ar fi "acoperit". Ionescu a solicitat cate 10.000 de euro de la fiecare. In plus, a cerut instantei sa ii oblige pe parati sa publice sentinta pe site-ul antena3.ro si in alte ziare, scrie Romania Curata.

Nicoleta Popescu, avocata diplomatului Vlad Ionescu, este nemultumita de sentinta si asteapta motivarea ca sa faca recurs. Ea a explicat ca a avut doua capete de cerere:

1. Instanta sa constate mincinoasa afirmatia ca diplomatul Vlad Ionescu a "fraudat" alegerile de la Paris din 2009.
2. Judecatorii sa constate mincinoasa si acuzatia potrivit careia Ionescu ar fi "acoperit".
Potrivit avocatei, instanta de fond, judecatoria sectorului 1, i-a dat castig de cauza diplomatului doar pe al doilea capat de cerere, insa cu toate acestea nu i-a acordat despagubiri, ci doar cheltuieli de judecata de 3100 de lei. Atat reclamantul, cat si paratii au facut apel la Tribunal. Vineri, Tribunalul a respins apelul Antenei 3 si l-a admis pe cel al reclamantului Vald Ionescu asa incat avocata considera ca a castigat acum si pe primul capat de cerere.
"ᅡSchimba in parteᅡ in sensul ca ramane sentinta din fond si se mai adauga dispozitiile din apel. Eu consider ca am castigat pe ambele capete fiindca scrie ᅡadmite apelulᅡ. Nu este mentionat ᅡadmite in parte apelulᅡ. Ori apelul meu era pe ambele capete. Daca ar fi castigat doar pe un capat era ᅡadmite in parte apelulᅡ", a declarat avocata lui Vlad Ionescu, Nicoleta Popescu. Ea este nemultumita si de valoarea despagubirilor.

"Tribunalul Bucuresti, prin decizia sa, a stabilit in mod corect ca afimatiile "Vlad Ionescu a fraudat alegerile de la ambasada Romaniei din Paris in anul 2009 si ca este ofiter acoperit" facute de Mihai Gadea in cadrul emisiunilor postului Antena 3 sunt mincinoase in intregime si au avut ca scop principal discreditarea dlui Vlad Ionescu, lezandu-i grav imaginea, demnitatea si afectandu-i cariera de diplomat. Apreciez insa ca suma acordata de instanta, cu titlu de despagubiri pentru prejudiciu moral cauzat dlui Vlad Ionescu, nu va descuraja astfel de campanii denigratoare care linseaza oameni si afecteaza cariere. Imi doresc ca judecatorii sa sanctioneze aspru astfel de afirmatii, prin acordarea de despagubiri morale mari, astfel incat sa stopeze, in mod legal derapajele media", a mai declarat avocata Nicoleta Popescu.

Lucrurile vor fi lămurite însă abia în momentul în care Tribunalul își va motiva decizia de vineri. 

Intregul articol pe Romania Curata.


Citeste mai multe despre   


















22712 vizualizari

  • +63 (65 voturi)    
    A mintit raspopitul ? (Duminică, 18 februarie 2018, 20:11)

    ganz [utilizator]

    Vai ce surpriza !
    • +39 (39 voturi)    
      CNA evident Nu are Treaba (Duminică, 18 februarie 2018, 21:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      Latrina 3 este Tot Mai Productiva in Etica!
      • +23 (23 voturi)    
        Divizia latrinarda de la CNA se amuza copios ! (Luni, 19 februarie 2018, 1:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pe seama faptului ca in anumite cazuri, extrem de rare e adevarat, (unul, doua sa fie?) pana si ea a amendat pe Gadea si Latrina cu mai mult de 5000 de lei !

        PS. Dupa ce se satura de ras pesedistii din CNA vor trece la lucruri serioase si vor hotari sa devina mai blanzi cu Pastorul, cu Latrina si cu Ghuitza TV, in acord cu mercurialul stabilit de Tribunalul Bucuresti !
    • -25 (37 voturi)    
      Pentru neofiti (Duminică, 18 februarie 2018, 22:44)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      Fraudarea in diaspora s-a facut cu mos SIE si Corlatean. :D
    • -2 (2 voturi)    
      La Turcescu au avut dreptate... (Luni, 19 februarie 2018, 13:08)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      Nu vreau sa le iau apararea, departe de mine ideea asta, dar la Turcescu au zis ca este acoperit, Turcesc i-a dat in judecata, a castigat dar apoi a recunoscut ca este acoperit...
      • +1 (1 vot)    
        Ok... (Luni, 19 februarie 2018, 15:10)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ... si ?
  • +21 (37 voturi)    
    E Romania, la ce va asteptati? (Duminică, 18 februarie 2018, 20:11)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Judecatorii nu sunt aici sa faca dreptate, ei doar solutioneaza un caz. Bine, rau, nu mai conteaza.

    Daca vreti dreptate chiar acum, o gasiti peste hotare.
  • +43 (45 voturi)    
    5000 de lei? (Duminică, 18 februarie 2018, 20:26)

    ac [utilizator]

    Pai la ce catralioane baga Voiculescul in curu alora pentru minciunile si propaganda vomate de atitia ani, ar putea sa faca pe oricine acoperit si le ramin si bani de sprituri.
  • +15 (17 voturi)    
    Obisnuiestete cu cuvantul "Sentinta", (Duminică, 18 februarie 2018, 20:42)

    scaraotchi [utilizator]

    face bine la...dioptrii, in sensul ca eventualele sentinte, poate si cu condamnare, te vor putea aduce in situatia ingrata ca sa-ti cumperi ochelari echipati cu celebrele lentile..."fund de borcan"...! Cine dracu' se va mai uita la tine atunci, ...poate fatuca din reclama de la ....Digi ?!
    • +7 (7 voturi)    
      xxxxl (Luni, 19 februarie 2018, 3:09)

      vorbeste lumea [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      versiunea functionala a lentilelor pentru asemenea orbeti e ' fund de sifon '
    • +2 (2 voturi)    
      Corectare: obisnuieste-te, uff, bine ca nu (Luni, 19 februarie 2018, 17:15)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      a vazut nimeni...!
      • +1 (1 vot)    
        Ba a văzut. (Luni, 19 februarie 2018, 20:57)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Apreciez faptul că ați văzut și dumneavoastră.
        S-auzim de bine.
    • +1 (1 vot)    
      „Obisnuiestete (Luni, 19 februarie 2018, 20:55)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      cu cuvantul "

      Am pus în ghilimele pentru că nu vreau să-mi cereți drepturi de autor.
  • +30 (30 voturi)    
    Bani de seminte , insa conteaza (Duminică, 18 februarie 2018, 20:47)

    kokos [utilizator]

    mai mult sentinta care spune ca gadea a mintit
  • -43 (49 voturi)    
    au fost proteste la dna (Duminică, 18 februarie 2018, 20:49)

    meditatorul [utilizator]

    ati auzit ceva despre asta ( eventual de la prietenul vostru bot...)
    • +23 (27 voturi)    
      Republica primatelor (Duminică, 18 februarie 2018, 22:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Te scarpini sub brat cand intrebi asta, mai mananci o banana... ?
    • +31 (31 voturi)    
      30 de oameni insemana proteste? (Duminică, 18 februarie 2018, 22:18)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Ca atunci imi adun familia, ma duc in fata casei lui Tariceanu si ii cer demisia. Iar daca nu apar la tv, vin si comentez aici.
      • +2 (2 voturi)    
        Protestele au fost prezentate pe Digi24 (Luni, 19 februarie 2018, 9:06)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui _cutare

        Protestele au fost prezentate pe Digi24, deci nu ii discrimineaza nimeni.
        • +1 (1 vot)    
          Variabile (Luni, 19 februarie 2018, 15:12)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

          Digi24 este un canal de stiri, unele tampite, dar stiri, (inca) nu se aduc calomnii si nu se spala creiere. Depinde si de cine se uita la ce, de educatie, etc.
          Deci nu ai ce sa discriminezi cand esti jurnalist cu formare serioasa. E dreptul acelor 30 de insi sa manifesteze. daca-i asa, atunci cei 2-300 000 care au manifestat si ei sunt ind reptul lor. Acuzatiile de nazism sunt adevarate calomnii, si trebuie sesizate si pedepsite ca atare: inchiderea posturilor care le lanseaza.
    • +8 (8 voturi)    
      Daca cauti un prost printre acei "protestatari".. (Luni, 19 februarie 2018, 9:05)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      il iei la intamplare.
      M-am uitat ce fete aveau, vai de capul lor.
      • +1 (1 vot)    
        Marxism cultural (Luni, 19 februarie 2018, 15:14)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

        L-ai fi gasit acolo si pe Marcuse, ala iubea in mod special inversare avalorilor: prostia sa devina inteligenta, si vice versa.
        Curios cum de nu a fost prezent mosnegutul "batut" de la latrine. Sau comunistul ala francez care tot are ce are cu nazistii romani, Claude Karnooh parca.
  • +27 (29 voturi)    
    Atentie , exista un pericol URIAS ! (Duminică, 18 februarie 2018, 21:01)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Ca Gadea sa moara de ris vazind ce amenda a primit . Si odata mort , ne macina banuiala ca nici Felix Voiculescu nu mai e dispus sa-l plateasca .
    • +16 (16 voturi)    
      Buze Mushtarii are de returnat Varanului (Duminică, 18 februarie 2018, 21:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Milioane de lei
  • +19 (21 voturi)    
    Pai la scoala turnatorului Felix (Duminică, 18 februarie 2018, 21:36)

    zanax [utilizator]

    ce putea sa invete mercenarul Gadea altceva decat sa minta ?
    • -9 (11 voturi)    
      pai (Duminică, 18 februarie 2018, 23:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      tu esti coleg cu el, te dai mare pe aici, crezi ca toti sint prosti.
  • -19 (29 voturi)    
    Lume, lume, un mare corupt ce a fugit (Duminică, 18 februarie 2018, 21:42)

    xrogo [utilizator]

    de DNA peste hotare, dupa stirile Hot News, Realitatea TV si Digi 24 se ascunde tocmai in studioul infractorului proaspat codamnat, periculosul Gadea de la Antena 3
    • +6 (10 voturi)    
      Ti am dat Plus (Duminică, 18 februarie 2018, 23:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Atat pentru Franchete cat si pentru Indrazneala democratica de a acuza pe colegul tau, Mircica
    • +12 (16 voturi)    
      Roguta tata, asta fuse un biet proces civil (Luni, 19 februarie 2018, 1:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cu reclamant si parati ! Procesele alea penale cu parti vatamate si inculpati, printre care se numara si Gâdele dusmanilor stapanului sau vin si ele.

      PS. Niţica rabdare !
    • +5 (7 voturi)    
      Bine ca nu a fugit cu banii pentru (Luni, 19 februarie 2018, 9:13)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pensii speciale, atunci era jale...! Dar nu e panica, man..., umbla Varanul la pusculita mostenita de la Crescent si achita pensioara..., nu statea el dator...!
  • +19 (23 voturi)    
    Meditatorule, (Duminică, 18 februarie 2018, 22:00)

    europeanul2 [utilizator]

    Cei care protesteaza la DNA au IQ ul egal cu al tau!
  • +22 (26 voturi)    
    Buzele alea groase sunt bune la 2 lucruri (Duminică, 18 februarie 2018, 22:27)

    chirul [utilizator]

    la mintit si la pupat dosul lu' dom profesor.
  • -8 (14 voturi)    
    oricum (Duminică, 18 februarie 2018, 23:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sumele sint infime pentru sorosul romanesc care este varanul.
  • +13 (13 voturi)    
    De fapt, Gadea si Latrina 3 nu au pierdut (Luni, 19 februarie 2018, 0:46)

    Susufler0 [utilizator]

    ci au castigat ! (Dar asta si datorita reclamantului Ionescu si a avocatei sale care cerand niste daune morale de rahat, au aratat instantelor la cat de putin isi pretuieste diplomatul ultragiat, demnitatea, constiinta !

    Pastorul jegos si buda in care acesta pastoreste au primit inca o data confirmarea ca pot continua, ca deocamdata nu are cine sa-i opreasca.

    In Romania ultragiatii primesc ceea ce "merita" in conditiile in care ei insisi se pretaluiesc extrem de ieftin !

    PS. Pai cat voiai sa-ti dea instanta d-le Vlad Ionescu, cata vreme gandesti dupa schema "Nu ma cheama Kovesi si nu am vizibilitatea ei si nu au mintit despre mine ca as fi ucis un om pt a putea cere mai mult de 10-15000 de euro !"

    Unul daca ii e ultragiata mama , poate sa rada si sa treaca mai departe, altul poate muri de gat cu blasfemiatorul. Vlad Ionescu, face parte dintre cei ce se situeaza la mijloc si chibzuiesc. (Prost insa)

    Pe de alta parte instantele noastre par a avea nevoie de exercitiu in materie si, in primul rand, de curaj !

    PS. Pana cand or sa le obtina, d-alde Gadea si Latrina 3 si altii ca ei or sa tot castige !
    • +1 (3 voturi)    
      total de acord (Luni, 19 februarie 2018, 4:55)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      totul e o mascarada. daca erau tari cereau 10MIL euroi si apoi ii donau la orfelinate, moderinizau sectia unui spital, gaseau ei ceva...dar aici se arata cum toti mascaricii se dau in pene...
  • +2 (2 voturi)    
    ...săracul Gîdea... (Luni, 19 februarie 2018, 7:26)

    baligosul [utilizator]

    Sigur, sentința nu e definitivă...Dar din ce bani să plătească Gîdea despăgubiri, cînd el datorează oficial, zeci, poate sute de mii de euro. Cine i-a dat împrumuturi așa mari? Varanul Voiculescu, desigur, cu niște ani în urmă l-a împrumutat pe Gîdea cu 300.000 euro.
    • +1 (1 vot)    
      Tehnici vechi (Luni, 19 februarie 2018, 15:17)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Nu datoreaza, e spalare de bani si fals in acte, vezi casa dragnei "in constructie" din care jumate apartine juniorului.
      In tari sarace sare in ochi ca o insula furata si trecuta pe firma.
  • +2 (2 voturi)    
    Este totusi clar (Luni, 19 februarie 2018, 9:31)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Instantele din Romania nu sint nici pe departe la nivelul DNA.
    Ginditi-va totusi ca seful celui mai mare "partid" din Romania -- a se citi grup infractional organizat -- a primit o sentinta cu suspendare pentru furtul de voturi, fiindca era la prima abatere. Mai precis, mafiotului i s-a mai dat o sansa: nu i-a reusit din prima sa ia cu japca o tara intreaga, poate-i reuseste la a doua incercare. Iar de data asta va face el regulile dupa care functioneaza justitia.
    • +1 (1 vot)    
      Idee (Luni, 19 februarie 2018, 15:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Poate ca amicii i-au dat asta ca sa-l scape de altele.

      Au experienta, batranii bolsevici. D-aia-i si invata pe tineri cum si ce sa faca la ananghie.
  • -1 (3 voturi)    
    evidenta (Luni, 19 februarie 2018, 10:42)

    jjiacobuta [utilizator]

    sincer era greu sa demonstrezi fraudarea pt ca asta se face cu documente nu cu calcule si deductii logice . Se poate constata insa ca un vot a durat sub un minut si asta nu e minciuna antena 3 . Constatarea are la baza calcul matematic . La numarul de ore de functionare a sectiei de votare cu atatia lucratori si atatea birouiri de vot nu se poate vota sub un minut . Ca omul s-a simtit jignit e una . Eu nu sunt sustinator antena ci doar al adevarului si bunul simt primeaza ideilor preconcepute despre unii sau altii . Ca unii judecatori sunt prosti stiu din experienta proprie insa in cazul asta au acoperire ca in fotbat de procedura . Nu ai dovezi directe nu poti demionstra nimic . Pe de alta parte nu pot fi luat de prost . Eu sunt inginer si calculez asa ca. In societatea noastra bunul simt lipseste de mult nu numai la politicieni ci si la cei care vad ca un lucru e alb si totusi sutin ca e negru . Eu de obicei spun oamenilor verde in fata , asa ca cei care a-ti luat 5 la bac la mate stati deoparte desi va trebuie doar aritmetica sau sunteti nesimtiti pt ca aveti ceva cu cineva . Eu nu am cu nimeni parti-pris . Cred ca daca ne-am face treaba acolo unde suntem cum trebuie si nu am nega evidentele am putea merge inainte ca societate . Asa am ramas la Caragiale la fel ca 150 de ani .
    • +3 (5 voturi)    
      Stiu ca fiecare votant intra in sectie cu (Luni, 19 februarie 2018, 11:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jjiacobuta

      formularul gata completat, ca s-a facut tot ce s-a putut pt a mari sansele ca un numar cat mai mare de votanti sa apuce sa voteze !

      PS. Banuiesc insa ca voturile anulate aiurea lui Basescu aici in tara (pe care CCR a incetat sa le mai numere in momentul in care cifrele cresteau, protejand astfel PSD-ul si pe Prostanacul lui) echilibreaza situatia !


      PS Asta asa, ca de la "cifre", "documente" la "calcule" si "deductii logice" !
    • +3 (3 voturi)    
      si de ce nu se poate vota sub un minut? (Luni, 19 februarie 2018, 13:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jjiacobuta

      Dati-ne si noua cifrele brute, cati au votat, cate stampile erau, cati functionari, cate ore etc. Le aveti?
  • +1 (1 vot)    
    Cum am votat eu la Paris in 2009 (Marţi, 20 februarie 2018, 10:55)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cum a decurs votul la alegerile prezidentiale din 2009 la Paris (ma aflam acolo temporar):
    1. Se intra in curtea Ambasadei in grupuri mari de cate 30-40 alegatori, care primeau formularele cu declaratia pe propria raspundere pe care o completau tot in curte.
    2. Se intra pe rand in sectia de votare, unde la mese se aflau membrii biroului electoral. Fiecare alegator se prezenta la unul dintre ei (cred ca erau cam 20 la mese), preda declaratia, indeplinea celelalte formalitati, primea buletinele de vot (unul pentru Presedinte, altul pentru Referendum), dupa care se aseza la rand in asteptarea intrarii intr-una dintre cele 6 cabine de vot.
    3. La cabinele de vot era o doamna care pe masura ce unul dintre votanti iesea din cabina ii lua stampila si o inmana imediat urmatorului care astepta la rand sa intre in cabina ramasa libera. Acesta intra in cabina, aplica stampila pe cele doua buletine de vot, dupa care iesea si preda stampila doamnei respective, apoi mergea la cel in fata caruia se legitimase, recupera actul de identitate si pleca. Fluxul in cabine era continuu, fara pauze in care sa nu fie ocupate toate cabinele.
    4. Eu, de ex., am avut nevoie de cca 30 secunde ca sa aplic stampila pe cele doua buletine de vot. Dar sa admitem ca in medie un alegator statea in cabina de vot 1 minut, nu 30 de secunde, ca mine. Asta inseamna ca la fiecare minut in cele 6 cabine votau 6 alegatori, de unde rezulta ca ritmul calculat in care decurgea exprimarea voturilor era de 10 secunde pentru un vot. Precizez : asta nu inseamna ca un alegator petrecea doar 10 de secunde de cand intra in sectia de votare si pana o parasea, cum interpreteaza rauvoitorii, ci e vorba doar de RITMUL in care se aplica stampila « Votat » in cele 6 cabine din Sectia respectiva.
    5. In Biroul electoral erau reprezentanti ai tuturor partidelor, inclusiv de la PSD. Dece nu sunt intrebati reprezentantii PSD cum a decurs votul la Paris ? Ar putea vreunul sa nege cele de mai sus ?