Ambasada Germaniei: Nu am primit de la MAE traducerea legilor justitiei. Avem numerosi diplomati in masura sa traduca si sa faca analiza textelor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 14:22 Actualitate | Esenţial


Ambasada Germaniei la Bucuresti a precizat, vineri, intr-un raspuns la o solicitare a agentiei  News.ro, ca nu a primit de la Ministerul roman al Afacerilor Externe traducerea legilor justitiei, dar ca in cadrul ambasadei lucreaza "numerosi diplomati cu cunostinte de limba romana, care au fost in masura sa efectueze o traducere, respectiv o analiza a textelor".

Ambasada Germaniei precizeaza ca, in decursul ultimelor luni, "a urmarit, indeaproape si cu atentie, discutiile privind reforma justitiei".

 "Pana in prezent, ambasada nu a primit din partea Ministerului roman al Afacerilor Externe nicio traducere a legilor adoptate de Parlamentul Romaniei. In cadrul ambasadei lucreaza, insa, numerosi diplomati cu cunostinte de limba romana, care au fost in masura sa efectueze o traducere, respectiv o analiza a textelor", arata Ambasada Germaniei.
 
Si Ambasada Frantei in Romania a precizat joi ca "urmareste cu atentie ansamblul evolutiilor legate de reforma Justitiei, inclusiv discutiile din cadrul societatii romanesti si dispune de propriile servicii de traducere in acest scop".
 
Cele trei legi ale justitiei adoptate de Parlament - Legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, Legea 304/2004 privind organizarea judiciara si Legea 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii - au fost traduse in limba engleza si ar urma sa fie trimise ambasadelor, dar si Comisiei Europene. Textul acestora, dar si o prezentare a modificarilor, semnata de Florin Iordache, au fost postate pe site-ul Camerei Deputatilor. In preambul, Iordache sustine ca "forma finala a modificarilor la legile justitiei, care a rezultat in urma dezbaterilor din Parlament, reprezinta in proportie covarsitoare propuneri de modificare ale Consiliului Superior al Magistraturii si ale asociatiilor profesionale".



















1748 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    ca sa vezi (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:37)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Am inteles, deci aveti diplomati care vorbesc lb romana. Dar aici e vorba de iordacheza...un limbaj cu jargon de penali de dambovitza, oare aveti diplomati pt asta ?
    • +12 (16 voturi)    
      PSD jigneste reprezentantii acestor tari (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:29)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui baronulmunchausen

      PSD le spune de fapt ambasadelor ca sunt vai de ele, ca nu stiu nici macar sa citeasca si sa interpreteze ce voteaza PENALII din PSD.


      a ajuns Nicolicea, cu facultatea la distanta, la Spiru Haret sa le dea lectii ambasadelor.
      • -9 (9 voturi)    
        Nu, nene, nu! (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:02)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        PSD se pune pe sine (si implicit pe toti romanii) intr-o postura umilitoare inchinindu-se ca niste slugi la ambasade straine.

        Unde scrie ca Parlamentul Romaniei are de dat socoteala unor ambasade?!

        Cred ca rid aia si cu... Exact!
  • +16 (22 voturi)    
    Borfasii o tin pe-a lor! (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:38)

    Cataleya [utilizator]

    ""forma finala a modificarilor la legile justitiei, care a rezultat in urma dezbaterilor din Parlament, reprezinta in proportie covarsitoare propuneri de modificare ale Consiliului Superior al Magistraturii si ale asociatiilor profesionale".
    Adica, Cirdache considera ca slugile PSD-iste -
    Alistar si Garbovan - reprezinta opinia majoritara a magistratilor din Romania!?
    Alistar nici macar nu a fost indreptatit legal sa prezinte opiniile CSM, iar Garbovan refuza in continuare sa recunoasca faptul ca asociatia pe care o conduce nu este formata decat din 3-4 judecatori!
  • -15 (17 voturi)    
    Bine, bine, si care-i rezultatul analizei? (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:42)

    holinessdani [utilizator]

    Ca au tradus si analizat e f. bine da care-i rezultatul analizei?
    Sau stirea e ca in ambasade lucreaza oameni care stiu romaneste?
    Asa, si?
    • +7 (11 voturi)    
      cum adica... (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:28)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      care-i rezultatul analizei? Probabil realizezi ca nemtii stiu ca e un subiect cam sensibil sa sari pe tapet direct cu analize si rezultate la legile justitiei? Iti dai seama ca o sa urle Niciolae, Ciordache si restul vatafilor ca Romania e stat suveran, independent pana la Luna si inapoi, etc. Replica ambasadei Germaniei a fost ca un raspuns la solicitarea Hotnews.
    • -5 (9 voturi)    
      Nu pot face asta oficial (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:51)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      http://www.monitoruljuridic.ro/act/conventia-de-la-viena-din-18-aprilie-1961-cu-privire-la-relatiile-diplomatice-emitent-consiliul-de-stat-publicat-n-21262.html
      ART. 41
      1. Fãrã prejudiciul privilegiilor şi imunitãţilor lor, toate persoanele care beneficiazã de aceste privilegii şi imunitãţi au datoria de a respecta legile şi regulamentele statului acreditar. Ele au, de asemenea, datoria de a nu se amesteca în treburile interne ale acestui stat.
      2. Toate problemele oficiale tratate cu statul acreditar, încredinţate misiunii de cãtre statul acreditant, trebuie sa fie tratate cu Ministerul Afacerilor Externe al statului acreditar sau prin intermediul sau, sau cu oricare alt minister asupra cãruia se va fi convenit.
      3. Localurile misiunii nu vor fi utilizate într-un mod incompatibil cu funcţiile misiunii asa cum sunt ele enunţate în prezenta convenţie, sau în alte reguli ale dreptului internaţional general, sau în acordurile speciale în vigoare între statul acreditant şi statul acreditar.
  • +1 (13 voturi)    
    traducere (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:51)

    vasilica_costica [utilizator]

    sunt foarte curios daca intre traducerile ambasadelor si traducerea rominilor este vreo diferenta. si in consecinta ar avea loc si o posibila dezbatere asupra traducerilor respective. Mai departe sunt foarte curios daca ambasadele sunt in stare sa spuna la ce articole se incalca ceva si eventual nu este in concordanta cu vreo directiva ue sau de la comitet sau ce o fi de la venetia, adica mai pe obiect , ca sa stiu si eu, ca de lucruri generale m-am cam saturat, si de circul asta.
    • -10 (14 voturi)    
      N-ai sa vezi (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:31)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      Pentru ca nu doar ca nu au ce sa incrimineze, dar cand vom vedea un studiu comparativ cu legile justitiei din tarile lor, sper ca Parlamentul sa faca un astfel de studiu, pentru informarea poporului roman, ne vom ingrozi de fariseismul si aroganta acestor trimisi. Sigur, cunoastem puterea sovietica, am trait sub ea, nu ne mai mira multe, dar aceste legi ale justitiei asigura cea mai mare independenta a justitiei din TOATE TARILE UE. Crezi ca au demnitatea sa recunoasca?!
      • +5 (5 voturi)    
        esti complet gol (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:03)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        prietene, in toate tarile europene (TOATE) nu exista imunitate parlamentara alta decat pt declaratii politice.in UK politia poate aresta un parlamentar chiar din Parlament, fara aprobarea cuiva. In Franta nici macar nu poti candida daca ai vreo condamnare penala. Lista e lunga, nu inteleg cum de poti sustine un guvern care nu vrea decat sa-si dea legi sa poata ei fura in voie. Te fura pe tine, fraiere, daca nu ai spitale, scoli, autostrazi, este din cauza coruptiei pe care guvernul asta vrea s-o faca intangibila
      • +7 (7 voturi)    
        aoleoooooo !!! (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:36)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Nicolicea tu iesti ma !!??? Ia arata amaratilor astia de prin europa diploma ta de jurist care iti asigura in mintea ta tupeul si aroganta golaneasca de dambovita !!!
  • +2 (2 voturi)    
    traducerea ca traducerea, (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:56)

    revo [utilizator]

    dar la analiza e musai sa primiti ajutor, ma tem ca nu aveti competentele necesare, veti avea nevoie de Tudorel, sa va explice el ce si cum!
  • +2 (2 voturi)    
    sceneta (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:09)

    anion [utilizator]

    Parca-l vad pe Melescanu in dreapta soferului, intr-o duba cu o incarcatura de dosare. In duba se afla trei stive de legi in 7 exemplare pe partea dreapta. In partea stanga pe canapea stau Iordache, Nicolicea si intre ei Cataniciu. Prima oprire a dubei are loc la ambasada Frantei. Melescanu se da jos pe dreapata, trece in spate deschide usa dubei , cei trei corifei ii pun in brate cate un exemplar fiecare din cele 3 legi. Melescanu pleaca, usa o inchide Cataniciu ca nu are lombagie si acum asteptam sa iasa Melescanu de la portar. Portarul refuza primirea pe motiv de traducere gresita, Melescanu vine la duba si duba se pune in miscare la urmatoarea adresa, ambasada Germaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    Stiu ei ce stiu, ambasadorii (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:34)

    tarantella [utilizator]

    Marea problema a pesedeilor e ca traducerile pe care le pun ei la dispozitie sunt pline de "erori materiale". Pe care le vor recunoaste, ca de obicei, abia dupa ce vor fi prinsi cu mata-n sac. Adica, prea tarziu!
  • -3 (3 voturi)    
    Din surse demne de incredere aflam ca... (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:59)

    Attila the Hun [utilizator]

    ... si ambasada Paraguayului "urmareste cu atentie ansamblul evolutiilor legate de reforma Justitiei, inclusiv discutiile din cadrul societatii romanesti" si e foarte ingrijorata fiindca nu a primit inca traducerea legilor.

    Ambasada Ciadului e la fel de nemultumita si, intr-un comunicat comun cu ambasadele statelor Fiji, Nauru, Sao Tome si Principe, lasa sa se inteleaga ca sint posibile sanctiuni impotriva Romaniei. (Vor sa interzica accesul in spatiul lor aerian al temutelor avioane romanesti F-16.)

    Ambasada Rusiei continua politica agresiva impotriva Romaniei si nu a facut absolut nici un comentariu pe tema asta.
    • -3 (3 voturi)    
      Daca ziceai ceva de Maldive (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:09)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      O belineai...
  • -4 (4 voturi)    
    Retorica inversa (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:54)

    CatalinGhe [utilizator]

    1. Tampitii astia comunisto-mafioți de la PSD/ALDE incearca sub umbrela CC si a recomandărilor UE sa “furiseze” niste articole dedicate penalilor dovediți de la ei din “curte”;
    2. Pe de alta parte, nu inteleg tupeul ambasadelor statelor din UE ?! Pe acelasi principiu, extins si la alt tip de legislație decat cel al luptei anti-corupție, ar trebui sa primeasca si ambasadele tarii noastre in acele tari, textele proiectelor de legi (traduse bineinteles in limba romana pentru Politrucii nostri ambasadori pafaristi de alte limbi straine);
    3. Cand sunt alegeri locale si generale, ar fi ideal sa mearga cat mai Multi sa voteze, nu de alta, dar păduchii pesediști sunt soldați adevarati si disciplinați, nu ca “protestarii feibucisti” (nu cred ca ma poate contrazice cineva ca foarte Multi dintre cei din Piata nu au fost la vot; cum tot foarte Multi dintre corporatiștii pafaristo-protestari nu au fost indignati de anularea taxei de mediu care a permis multora dintre aceeasi protestatari sa isi aduca rable “misto” din Germania Federala.