Iohannis, despre modificarile Codurilor Penale in Parlament: Mi se par prea ample si facute in prea mare viteza

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 decembrie 2017, 16:06 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presedintia Romaniei
Presedintele Klaus Iohannis a declarat joi, de la Bruxelles, ca modificarile Codurilor Penale care sunt discutate in aceste zile in Parlament sunt "prea ample si facute in prea mare viteza". Intrebat de un ziarist daca ia in calcul sa mearga in Parlament, Iohannis a spus: "chiar de aici de la Bruxelles nu am sa va spun ce am de gand sa fac, dar, cu siguranta, o sa avem mai multe discutii pe aceasta tema".

Acesta a explicat ca inca de la inceput si-a exprimat "scepticismul" in ceea ce priveste aceste modificari.

Seful statului, care participa la Consiliul European de iarna, a recomandat Parlamentului "sa abordeze cu maxima raspundere aceste modificari" deoarece "ele vor avea efecte pe termen lung".

Declaratia integrala a lui Klaus Iohannis:

Peste doar câteva minute începe consiliul European de iarnă, o întâlnire foarte importantă pentru România, o agendă foarte densă, cu teme care sunt extrem de importante pentru noi.
Începe, chiar prima sesiune, cu colaborarea pe Apărare, acel program care se numește prescurtat PESCO, colaborarea în securitate și apărare, și la sfârșitul primei sesiuni chiar vom face noi, liderii, o inaugurare formală a acestui program. O discuție care se anunță foarte interesantă, fiindcă vom avea și participare de nivel foarte înalt de la NATO și vom armoniza punctele de vedere.

Avem discuții, de asemenea, zic eu, foarte importante, poate nu chiar așa grele, pe Brexit, care sunt prevăzute pe mâine. Avem pe agendă, ca de obicei, migrația. Încercăm să găsim soluții, totuși, pe termen mediu și lung pentru problemele migrației. Avem, însă, și teme care, pentru noi, sunt importante. De exemplu, tematica cultură și educație, care, cel puțin, la prima vedere, este o temă mai degrabă națională, dar dorim și aici să căutăm căi pentru a veni, de exemplu, în sprijinul tinerilor care vor să studieze.

Iată, teme grele, iar pentru mâine avem o premieră. Avem un Euro Summit cu participarea și a celor care nu sunt membri în Zona Euro, deci și României. Se vor discuta teme foarte importante pentru noi. De exemplu, propunerea Comisiei de a sprijini statele care încă nu sunt membri Euro și doresc să devină prin programe specifice.

Sesiune de întrebări și răspunsuri:

Jurnalist: Ați menționat discuțiile legate de Brexit. Cât de ușor credeți că va fi în a transpune acest gentlemen’s agreement la care s-a ajuns într-un acord propriu-zis, scris?
Klaus Iohannis: Eu cred că se va ajunge la un acord. Acum, sincer, trebuie să spun că nu este doar un gentlemen’s agreement. Știu că cineva dintre negociatori a spus că este vorba de niște declarații de intenții. Nu, este un document foarte tehnic deja și e un document care pe noi ne satisface, fiindcă, de exemplu, problema cetățenilor români care se află în Marea Britanie este bine rezolvată, sigur, și pentru ceilalți, nu numai pentru români, și multe probleme. Problema extrem, extrem de spinoasă a banilor a fost practic negociată. Mai rămân, sigur, detalii de clarificat, dar suntem mult, mult mai departe decât un gentlemen’s agreement sau o înțelegere de principiu, lucru care totuși ne dă speranțe că până la sfârșitul lui 2018 vom avea o înțelegere clară.

Jurnalist: Domnule Președinte, veți participa mâine la Euro Summitul extins. România nu este stat membru Euro, dar este un deziderat pentru țara noastră. Acolo, se vor avansa multe propuneri ambițioase, precum cea a Președintelui Emmanuel Macron, de înființare a unui Minister de Finanțe, sau precum cea a Comisiei Europene, de organizare a unui Fond Monetar European. Ce perspectivă va avea România pentru a se ralia la noile actualități europene?
Klaus Iohannis: Este, sigur, o primă discuție exploratorie la nivel de lideri și aceste teme nu vor fi bătute în cuie astăzi. În ce privește aceste chestiuni, bunăoară, crearea unui Fond European, probabil va aduce, dacă se agreează o întărire a disciplinei în materie, ceea ce nu este rău deloc. Dar, cum am spus, aceasta este o decizie care în primul rând trebuie să o ia cei din Zona Euro. Discuțiile în jurul unui Ministru care este și de Finanțe și pentru Zona Euro sunt încă foarte aprinse între membrii Zonei Euro. România nu are de gând acum să aibă o poziție foarte pregnantă în zone unde deocamdată nu suntem membri. Noi ne concentrăm pe chestiuni, cum ar fi, de exemplu, un proiect foarte bun de sprijinire a statelor care doresc să devină membre în Zona Euro.

Jurnalist: Domnule Președinte, Parlamentul după ce a modificat Legile Justiției, mai precis au trecut de Camera Deputaților, acum parlamentarii intenționează să modifice Codurile Penale și deja DNA a avut o reacție pe aceste modificări, spunând că vor avea efecte dezastruoase. Cum vedeți dumneavoastră situația?
Klaus Iohannis: Poate vă amintiți că din capul locului mi-am exprimat scepticismul în privința acestor modificări, care mie mi se par prea ample și făcute la prea mare viteză. Eu nu pot decât să recomand Parlamentului să abordeze cu maximă răspundere aceste modificări legislative, fiindcă ele vor avea efecte pe termen lung.

Jurnalist: Intenționați să mergeți și în Parlament să le transmiteți parlamentarilor un mesaj?
Klaus Iohannis: Acum, chiar de aici de la Bruxelles nu am să vă spun ce am de gând să fac, dar, cu siguranță, o să avem mai multe discuții pe această temă.

Jurnalist: Ce poziție va avea România în ceea ce privește unele discuții legate de posibilele sancțiuni pentru nerespectarea statului de drept în Polonia? Considerați că se va ajunge, având în vedere că nu suntem nici noi foarte disciplinați la acest capitol?
Klaus Iohannis: Deocamdată sunt discuții, unele în tonalități destul de grave, însă nu văd momentan o discuție iminentă pe această temă în Consiliul European.

Jurnalist: Spuneați că vă așteptați ca bugetul pe anul 2018 să fie unul echilibrat și sustenabil, acum acesta se află în dezbaterea Parlamentului și va ajunge la promulgare. Corespunde acest buget așteptărilor dumneavoastră și ce intenționați în ceea ce privește promulgarea acestuia?
Klaus Iohannis: Bugetul, în forma de proiect, că altceva nu avem, se află la noi în analiză și în acest moment nu m-aș exprima asupra acestei chestiuni, dar în momentul în care vom avea un buget aprobat în Parlament, mă voi referi la această chestiune. Vă mulțumesc!



















8296 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Da... (Joi, 14 decembrie 2017, 16:10)

    Martinezu [utilizator]

    Mi se pare ca favorizeaza un pic de tot infractorii...
    Si prea se grabesc. Sa nu greseasca vreo litera....S-o ia mai usor pana la Craciun mai e vreme!
    • +10 (16 voturi)    
      cred ca i se pare (Joi, 14 decembrie 2017, 18:39)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Probabil ca i se pare...

      Oare pentru ce platiti armata deconsilierii daca el vina la noi cu
      "mi se pare"

      Mi se pare ca nu o sa ma intorc in tara asta ...
      • -5 (13 voturi)    
        Sa-i spuna cineva mai rar, sa inteleaga (Joi, 14 decembrie 2017, 23:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Sa-i spuna cineva mai rar, sa inteleaga cum e cu codurile alea!
        • +3 (5 voturi)    
          Ai febră mare??? (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:27)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Poate că tu personal apreciezi un om care bate câmpii din dorința de a da primul un comentariu (cu riscul de a fi idiot) dar foarte mulți români (vreo 6 milioane) apreciază un om care gândește înainte de a vorbi.
  • +58 (68 voturi)    
    hai frateeee (Joi, 14 decembrie 2017, 16:18)

    gogu_milogu [utilizator]

    atat ai putut tu sa scoti din tine?..... noi ne dam de ceasul mortii cu nebunii din parlament si tu atat ai fost in stare?!......
    Chiar avem nevoie de un semn .....clipeste de 2 ori daca ai probleme dar fa ceva mai mult.....
    • -17 (37 voturi)    
      Iohannis e un blatist PNL-ist, nu ne prosteste (Joi, 14 decembrie 2017, 16:43)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      De la "eroul" care chipurile cerea referendum pentru justitie, a ajuns un blatist ca Gorghiu, Turcan etc.

      Nu uitati ca PNL voteaza distrugerea justitiei cot la cot cu PSD.

      Renuntati la iluzii, axa raului este PSD-ALDE-UDMR-PNL.
      • +9 (13 voturi)    
        poate n-ai observat (Joi, 14 decembrie 2017, 18:35)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        departarea presedintelui de pnl.
        Eu da.
        • -4 (6 voturi)    
          De ce nu cere Iohannis referendum? (Joi, 14 decembrie 2017, 21:32)

          Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Explica-mi tu asta!

          Acum PSD, ALDE, UDMR si PNL fac praf justitia, transformand Romania in Columbia de acum 30 de ani.

          In conditiile astea, de ce nu cere Iohannis referendumul pe justitie?

          Trezirea! Nu se poate conta pe presedinte!
          • +7 (7 voturi)    
            Ba cred ca da ! (Joi, 14 decembrie 2017, 22:56)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

            O sa faca , o sa blocheze legile alea cat o putea , o sa trimita sesizare la Comisia de la Venetia, la CCR , dar referendumul nu stiu cat de productiv e , oricum nu va sta cu mainile in san, inca nu au ajuns legile la el .
          • +9 (9 voturi)    
            Va grabiti "ca fata mare" si (Vineri, 15 decembrie 2017, 8:41)

            Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

            in stil mioritic. Sunt sigur ca se pregateste ceva, numai ca trebuie sa aiba mare grija la reactia "corbilor"- acestora trebuie sa le arunce o momeala ceva si sa si muste.

            Trebuie sa incecam sa rezistam pana la inceput de Ianuarie cand UE va propune probabil sanctiuni.

            Culmea e ca si dovezile ca PSD -ul taraste Romania spre taiga trebuie sa devina evidente, adica Corbii trebuie lasati sa-si faca numarul pana la un punct - sa nu poata invoca lipsa discernamantului.
            Oricum, un lucru pentru mine e foarte clar - de data asta PSD-ul trebuie declarat in afara legii.
            • +3 (3 voturi)    
              bine ai zis cu taigaua (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:05)

              revo [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

              Aseara ma gandeam ca acum vreo doi ani, in campania electorala pentru presedentie, se lansau directiile de actiune ale Mafiei PSD-ALDE-UDMR prin sloganul "Romania, tara de procurori", si prin dezinformarile de genul: nu se mai fac investitii pt. ca nu mai semneaza nimeni niciun proiect de frica sa nu fie arestat de DNA!

              Le-a luat doi ani ca sa rezolve definitiv problema, putin, daca stai sa te gandesti ca doar de un an au acaparat puterea legislativa.

              De cateva saptamani, s-a lansat o alta directie, foarte clara: Biserica a fost trimisa la Moscova, ca deschizator de drumuri si de tratative (sa nu uitam ca acolo a fost trimis ca emisar un general securist, nu un grup de maicute habotnice), iar Televiziunea de Stat a primit ordin sa inceapa cosmetizarea raului, prin actiuni fatise de propaganda pro-ruse.

              Oare cat timp ii va lua UE-ului sa constate ce se petrece, (ca puterea a fost preluata in intregime de Mafie, ca in tara e clar ca nu mai exista nicio forta dornica sa se opuna, nici securitate, nici armata, nici presedentie), si cat timp va dura pana cand vom fi invitati oficial sa parasim Uniunea?

              Ma gandasc cu groaza ce tratative se duc intre rusi si americani si pe unde va trece viitoarea Cortina de Fier. Eu cred ca va fi la Vest de Ungaria, deci nu vom avea nicio sansa, daca vom fi parasitit cu totul sau impartiti din nou pe procente, 90%-10%.
              Iar UE nu are de ce sa lupte pentru acest teritoriu, nu are ce face cu o enclava vai de mama ei, pe care nu se poate conta, care nu vrea sa faca parte din lumea civilizata, care nu poate fi civilizata nici cu forta, nici cu bani, nici cu know how, cu nimic!
          • +7 (7 voturi)    
            referendumul trebuie calculat (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:11)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

            Referendumul va fi initiat dupa ce ajung legile la promulgare. Nu inainte, si nu inainte de anul nou, ca altfel organizeaza ciordache referendumul pe 31 decembrie, ca doar e zi de munca, nu?
      • -5 (11 voturi)    
        mi se pare ca ai dreptate (Joi, 14 decembrie 2017, 18:40)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Sper sa fie doar o parere .. dar nu cred
      • +2 (2 voturi)    
        lasa vrajeala (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Au bagat si ei 2-3 amendamente, nitel duscutabile. In rest, la toate gogomaniile comisiei ciordache au votat impotriva. Asha ca e greu sa ne prostesti. Sunt si ei parte a politicii vechi, dar la PNL n-am vazut atac la procurori, urlete cum ca e politie politica, etc. Si Orban si Blaga, in momentul in care s-a inceput urmarirea lor penala, s-au retras din toate functiile detinute si s-au pus la dispozitia anchetatorilor.
        • +3 (3 voturi)    
          Am mai vazut chestii din astea (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:18)

          Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Gorghiu si cu Blaga cheama oamenii la miting dar ei nu apar, mai tarziu declara ca "au ramas blocati in sedinta".

          Romanii sunt usor de pacalit.

          Raspunderea este a noastra, noi trebuie sa iesim in strada din ce in ce mai multi si sa oprim legile hotiei.

          Cum pot sa contez pe Iohannis cand el nici macar nu are taria sa spuna pe sleau "grupul infractional organizat alcatuit din PSD, ALDE si UDMR transforma Romania in raiul hotilor"?

          Si nu e ca si cum pana acum aveam justitie complet functionala, sunt destui judecatori dubiosi care ajuta interlopii.
          • 0 (0 voturi)    
            total de acord, dar nu vad legatura... (Luni, 18 decembrie 2017, 9:50)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

            Eu spuneam doar ca PNL nu e fix aceeasi mizerie cu PSD. Au si ei bubele lor, dar daca azi am avea un parlament majoritar PNL nu am avea legile astea gata de promulgare.
    • -10 (26 voturi)    
      Parca-i PSD-ist (Joi, 14 decembrie 2017, 16:45)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      Realmante nu mai stiu ce sa cred...
      Ne vor executa, nu mai avem nici o sansa.
      • +5 (5 voturi)    
        nu te grabi (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

        Partida de sah incepe abia dupa ce ajung legile la promulgare.
        • -3 (3 voturi)    
          partida este pierduta (Vineri, 15 decembrie 2017, 10:39)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          or sa ajunga de 2 ori la promulgare si va trebui sa le semneze asa cum ii vor fi trimise. CCR este vandut in intregime, deja s-a pronuntat in privinta asa-zisei comisii parlamentare, si va declara valabila suspendarea care i s epregateste daca refuza si a doua oara.
          Si, ghici, cine ajunge la Cotroceni? caqte secun de ii va lua sa promulge dezastrul? Cred ca va semna inca de pe hol, pe tejgheaua ofiterului de serviciu. dupa ce se va legitima, daca presedintele trebuie sa se legitimeze cumva cand ajunge la birou.
          • +3 (3 voturi)    
            da, dar pina atunci.... (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:26)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

            Johannis are 20 de zile timp sa studieze, dupa care poate contesta legea la CCR, dupa care vine raspunsul, dupa care o poate trimite inapoi la parlament, dupa care o reprimeste.
            In timpul asta poate cere referendum care trebuie sa aiba loc in cel mult o luna. In acelasi timp strada ar trebui sa puna presiune din ce in ce mai mare. Ue si SUA ar trebui si ele sa dea cu toporul in ei. Si speranta e ca toata presiunea asta ii va face sa dea inapoi. Daca nu vor, asta e, n-ai ce le face. Pin la urma puteau da ordonanta de urgenta si terminau circul in 2 zile.
    • +1 (9 voturi)    
      Asta ma pregateam si eu sa spun (Joi, 14 decembrie 2017, 18:26)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      Dar mi-ai luat-o inainte.

      Sper ca totusi Iohannis sa faca mai mult. Mult mai mult, ca are 6 milioane de voturi in spate. Oameni care s-au dat de ceasul mortii sa il voteze ca nu era Ponta.
    • +2 (6 voturi)    
      pana clipeste, ii trece mandatu'... (Joi, 14 decembrie 2017, 20:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      ar putea sa iasa zilnic cu comunicate in direct la televiziuni, cum proceda Basescu in ultima parte a mandatului sau.
  • +34 (44 voturi)    
    ar fi indicat un discurs ceva mai dur (Joi, 14 decembrie 2017, 16:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Modificarile alea nu-s doar prea ample si prea in viteza, ci sunt fix intoarcerea in era aditsa nastase. Anuleaza practic tot ce inseamna independenta justitiei fata de politic.
    • +13 (17 voturi)    
      mie nu mi se pare ingrijorat... (Joi, 14 decembrie 2017, 18:43)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ...sper sa aiba un as in maneca...
      • +3 (3 voturi)    
        asul din mineca ar trebui sa fie strada (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Fara presiunea strazii, fara sute de mii de oameni protestind, nu va reusi nimic. Poate sa amine o luna, doua promulgarea. Dar cam atit.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai are 2 asi... (Vineri, 15 decembrie 2017, 18:13)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Dreptul de veto dat de constitutie si pe noi, cei din strada. Daca iesim toti cati l-am votat pe presedinte, derbedeii din palatul nebunului dispar. De fapt, o mare cotitura in istoria Romaniei este asteptata de toata lumea, iar cei din parlament ne creeaza toate conditiile.
  • +25 (37 voturi)    
    Asta ce film a vazut ??? (Joi, 14 decembrie 2017, 16:27)

    /./ [utilizator]

    Ne mai demonstreaza inca o data daca mai era nevoie ca singura opozitie in tara asta e USR-ul.
  • -8 (26 voturi)    
    Ești penibil. (Joi, 14 decembrie 2017, 16:27)

    ouyang [utilizator]

    Gata. Putem pleca liniștiți. Ăsta nu e președinte
    • +7 (11 voturi)    
      poate tu (Joi, 14 decembrie 2017, 18:36)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      vrei un Vadim...
      perfect nu e..dar penibil in nici un caz nu e.
    • -5 (5 voturi)    
      Cu toata sinceritatea , (Joi, 14 decembrie 2017, 22:32)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      acesta este presedintele care a fost votat de 6 milioane de catateni romani .
  • +36 (44 voturi)    
    Pana nu este votata in Parlament si nu ajunge (Joi, 14 decembrie 2017, 16:31)

    artistu_gogu [utilizator]

    La el , nu are ce sa faca.

    Nu are cum sa isi spuna parerea pentru ca este anti-constitutional.

    Abia cand ajung la promulgare poate face o miscare.

    Incercati sa intelegeti. Trebuie sa joace foarte atent daca vrem sa castigam. Este singurul care a mai ramas de partea noastra.

    Vreti suspendare si cu Tariceanu sa le promulge ? Apoi anulare de referendum ?

    Desprece vorbim. Dobitocii astia vor sa mearga pana la capat.
    • +23 (29 voturi)    
      sper ca asha sa fie (Joi, 14 decembrie 2017, 16:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

      Si limbajul ala de bunic impaciuitor sa fie doar o adormire a vigilentei adversarului. Pentru ca daca nu va juca foarte inteligent trimiterea la ccr, referendumul, etc, e totul sfirsit. Si pentru noi astia din piata, si pentru el in 2019.
      • +21 (25 voturi)    
        Daca legile astea trec e Romania PA (Joi, 14 decembrie 2017, 16:53)

        artistu_gogu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Devine periculos sa traiesti intr-o tara unde nu se pedepseste penal fapta.

        Vin te bat, iar tu vi cu mine la "interviu" sa fim acolo impreuna. Nu cred ca realizezi unde ne ducem, nimeni azi nu realizeaza.

        E ceva de genul: NENE, eu fac ce vreau cu tine, iar tu stai linistit, ca daca misti in front ti-o mai iei inca o data.
        • +4 (6 voturi)    
          eu in mod sigur plec (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:18)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

          Nu stiu inca daca in europa sau in SUA, dar in tara sigur nu mai stau. Cu legile alea romania va deveni un teleorman nitel mai mare, in care e de ajuns sa te uiti nitel urit la un politruc si te trezesti cu dosar penal.
      • +3 (3 voturi)    
        CCR?! (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:25)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Of, Doamne! Pai CCR a zis deja ca comisia aia speciala e constitutionala! Pe urma o sa zica ca e perfect legal si constitutional ca parlamentul sa schimbe regulamentul de functionare cand si cum vrea muschii lui! Si bineinteles, ca parlament, legal constituit, poate da si vota orice lege doreste!

        Eu cred ca CCR-istii au deja raspunsurile standard facute, nici nu-si mai bat capul sa redacteze altele.
        • +1 (1 vot)    
          n-am zis ca ccr va trinti legea... (Vineri, 15 decembrie 2017, 16:37)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          am zis ca procedura dureaza suficient incit sa fie timp de presiune. Doar ca trebuie sa fie demonstratii de aceeasi amploare ca asta iarna. Altfel, nici Johannis, nici UE-ul nu pot face mare lucru.
    • -7 (11 voturi)    
      "este anti-constitutional" ca presedintele (Joi, 14 decembrie 2017, 17:15)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

      Romaniei sa-si spuna parerea oricand? Asta de unde ai scos-o?
      • +1 (1 vot)    
        e in noua lege (Vineri, 15 decembrie 2017, 16:37)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Nimeni nu are voie sa critice parlamentul
        • 0 (0 voturi)    
          orice noua lege trebuie promulgata de presedinte (Vineri, 15 decembrie 2017, 17:40)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          A promulgat Iohannis o astfel de lege? Ma indoiesc.
          Daca nu a ajuns inca la presedinte la promulgare inseammna ca inca nu este lege. Se mai pot intampla inca lucruri . . .
          • 0 (0 voturi)    
            sa speram... (Luni, 18 decembrie 2017, 13:32)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Dar ce va putea face cind ii revine de la parlament? Si eu, la cit de calm il vad, sper sa aiba un as in mineca, desi ma intreb care?
  • +26 (38 voturi)    
    Nu stiu ce e cu Iohannis (Joi, 14 decembrie 2017, 16:32)

    Valenii [utilizator]

    Ori are un plan B si de asta e asa de calm, ori nu isi da seama de cat de grava este situatia: practic Romania nu va mai avea un sistem judiciar functional si nici DNA-ul nu va mai putea ancheta.
    • +29 (35 voturi)    
      Are, te asigur. (Joi, 14 decembrie 2017, 16:44)

      artistu_gogu [utilizator] i-a raspuns lui Valenii

      A si zis-o la un moment dat. A zis-o el, a zis-o prin procurorul general ...

      Trebuie sa avem rabdare sa iasa forma finala de la vot.
      Pana cand nu iese din parlament nu are nimeni ce sa faca.
      • +8 (18 voturi)    
        adica (Joi, 14 decembrie 2017, 16:56)

        lula [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

        pesedeii transpira maxim zilele astea, in loc sa se ocupe de pomana porcului si vine za sef si le strica toata jucaria? cred ca o sa se asigure jegurile sa ii blocheze dreptul de a le rejecta modificarile. nu stiu daca vor putea, dar macar vor incerca.
      • +11 (15 voturi)    
        stiu ca ai drepate (Joi, 14 decembrie 2017, 17:13)

        gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

        dar parca "timpul nu mai are rabdare cu oamenii".....
      • +15 (19 voturi)    
        Te votez. (Joi, 14 decembrie 2017, 17:27)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

        Te votez doar pentru ca as vrea sa te cred.
        Pentru ca imi pierd speranta.
      • +9 (13 voturi)    
        Da, si eu tind sa cred la fel (Joi, 14 decembrie 2017, 17:34)

        Valenii [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

        Totusi dupa ce a reactionat puternic in Februarie e putin probabil sa nu isi dea seama de gravitatea situatiei. Acum, ca orice plan, e posibil sa esueze daca PSD, ALDE si UDMR il vor devansa. Deci cea mai sigura solutie este mobilizarea masiva. Daca ies 1 milion de oameni pe strada nu mai au ce face, sunt anticipate. Nu poti guverna o tara care nu te vrea.
    • +5 (5 voturi)    
      nu are cum sa nu isi de aseama (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Valenii

      Orice om care judeca cit de cit vede cit de aberante sunt modificarile alea.

      Cit despre planul B, poate sa amine o luna-doua promulgarea, si cam atit. Nu cred ca va refuza sa promulge a doua oara si sa provoace un referendum de suspendare.

      Iar daca trec legile, nu numai ca nu va mai fi DNA, dar parchetul va fi o prelungire a PSD. Oricine e din opozitie va fi hartsuit, eventual chiar bagat la puscarie. Va fi similar cu ce e in Rusia, cu diferenta ca opozantii nu vor fi impuscati, ci gasiti cu dorguri si valuta, ca sediul PNT pe vremea mineriadelor.
  • +16 (22 voturi)    
    asteptam de la Iohannis (Joi, 14 decembrie 2017, 16:59)

    pepper89 [utilizator]

    sa le-o traga la final cand va fi la promulgare, contestare la ccr, comisia de la venetia, toate optiunile cnf constitutiei sa le aplice.
    In rest Strada, DNA, si restul oamenilor care vor o justitie independenta, sa continue presiunea pe penali!
  • +18 (24 voturi)    
    Mergeti in Parlament dle presedinte, (Joi, 14 decembrie 2017, 17:08)

    A_n_c_a [utilizator]

    e mai important decat orice vizita externa.
    Deveniti jucator, altfel nu se poate!
    Implicati-va si lasati frazele cosmetizate pt alta ocazie.
    Multumim!
  • -7 (17 voturi)    
    acum e clar (Joi, 14 decembrie 2017, 17:18)

    Itsoc [utilizator]

    daca asta e tot ce poate spune leguma asta cand astia instaureaza dictatura e clar ca e blat intre presedinte si dragnea.

    hal de presedinte. regret amarnic votul pe care I l-am dat in 2014.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu cred, pregateste ceva (Joi, 14 decembrie 2017, 17:37)

      Valenii [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Dar de noi, cei din strada depinde totul. Ganditi-va ca ar fi suficient sa ne strangem 1 milion de oameni la Parlament si intr-o singura zi sunt jos, si se organizeaz anticipate. E cea mai eficienta solutie. De altfel se organizeaza mars catre paralament duminica asta. Vedeti pe Coruptia Ucide.
      • -5 (5 voturi)    
        din pacate, (Joi, 14 decembrie 2017, 19:15)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Valenii

        nu 1 million, 60 milioane in strada si tot nu s-ar putea organiza anticipate pt asta...
    • -5 (7 voturi)    
      exact. (Joi, 14 decembrie 2017, 18:09)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      .
    • +1 (3 voturi)    
      ''leguma'' asta (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:45)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      a reprezentat Ro mai bine ca oricare presedinte de pana acum
      . Daca iti plac ''ciumegii'',batausii,sau oamenii care vorbesc mult si prost ,tebuia sa votezi pe altcineva
  • +4 (18 voturi)    
    de obicei (Joi, 14 decembrie 2017, 17:20)

    tahomir [utilizator]

    EL urmareste cu atentie dar acum e viteza prea mare si-i cam scapa niste lucruri. Cum ar fi esenta. Si cum ar fi ce pisici face el acolo, pe postul de presedinte?
  • +16 (24 voturi)    
    "Eu nu pot decât să recomand ..." (Joi, 14 decembrie 2017, 17:21)

    catalinms [utilizator]

    Bai sa dea dracii. Nenea presedinte, credeti ca la astia merge cu recomandari?!?!
    Haideti, scoateti sabia si la bataie. Ca d-aia v-am votat .. nu sa "recomandati".
    Noi stam in strada si inghetam ... si va asteptam, si va asteptam, si va asteptam ..
    Deci, va mai asteptam mult???
  • -6 (10 voturi)    
    ! (Joi, 14 decembrie 2017, 17:35)

    Kpriciu [utilizator]

    E clara treaba.
    Fratilor, scapa cine poate!
    Bafta multa!:)
  • -6 (6 voturi)    
    Aloooooo (Joi, 14 decembrie 2017, 19:19)

    kingfisher [utilizator]

    Sa-l trezeasca cineva pe presedinte ca-i fura astia tara cu totul si ramane doar presedintele Cotroceniului...
  • +4 (6 voturi)    
    Vigilenta strazii (Joi, 14 decembrie 2017, 19:59)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Dar noi avem un plan B ? Armata e cu noi ?
  • -7 (7 voturi)    
    Domn Presedinte , (Joi, 14 decembrie 2017, 22:21)

    A310 [utilizator]

    in ce faza de implementare este programul dvs. " Romania , lucrului bine facut ! " , ca au trecut 3 ani din mandat , si nu am auzit numic .
    Peste 2 ani , ce vor mai inventa cei care v-au pus in functia de presedinte , nu cred ca vrajeala "ca nu putem sa votam " va mai avea succes .
    Imi imaginez ca deja in laboratoarele de inteligence , se lucreaza su sarg .
    • +2 (4 voturi)    
      stii ce? (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:49)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui A310

      daca n-ai auzit..regele a murit..presedintele nu poate face tot,face cat ii e permis.
      ''Romania lucrului bine facut'' nu poate fi implementat cu un guvern si parlament ostil. A tot repetat in campanie ,da' na..tu nu intelegi decat oamenii care tzipa ca descreieratii si se dau zmei aiurea
      • 0 (0 voturi)    
        FOARTE CORECT , (Vineri, 15 decembrie 2017, 22:13)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        ceea ce afirmati la inceputul expozeului dvs. , dar nimeni nu l-a oprit sa coaguleze toate partidele si elitele academice , pentru a strabili un proiect de tara .
    • +2 (2 voturi)    
      Vai de tine (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:33)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Atât de bine cunoști tu atribuțiunile președintelui, incredibil. Sau așa v-au zis la tv? Banii sunt la guvern, legilșe la palavrament... Ce îi mai rămâne Presedintelui?
      Numai în creierul vostru plin de paranoia și de state paralele, parelee, perpendiculare, poate face presedintele cu adevărat ceva decisiv în țara asta!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu nu imi permit , (Vineri, 15 decembrie 2017, 22:09)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        datorita nivelului meu educational sa va caracterizez, dar daca nu esti capabil sa transpui in practica ceva , e bine sa nu marsezi . Dar domnul Johannis a ajuns in functia respectiva datorita unui scenariu creat in anumite laboratoare de inteligence , si pus in opera de mass media .
        V-as recomanda sa cititi cate ceva despra manipulare , dar in acelasi timp ar fi bine daca ati face si un efort de a si intelege ceea ce cititi .
  • +5 (5 voturi)    
    cind statul de drept e atacat... (Vineri, 15 decembrie 2017, 3:29)

    Coco Whistle [utilizator]

    eu as mobiliza armata, aresta prevenitiv liderii partidelor tradatoare de neam si as inchide portile parlamentului...ca tot sintem stat bananier. as organiza alegeri ptr 300 parlamentari (in conformitate cu un strict cod de conduita/etica - adica poti fi mare si tare la partid dar nu ai voie sa candidezi daca nu intrunesti conditiile de etica:) si as face referendum pe tema monarhiei ca sa ne lamurim. populatia in intregime trebuie sa voteze iar cine nu voteaza e decazut din drepturi(nu serviciu la stat, nu ajutor de somaj, platesti niste taxe sau dublu anumite servicii ale statului: scoala, documente....va asigur de prezenta 100%).
    • -5 (5 voturi)    
      xxxl (Vineri, 15 decembrie 2017, 6:06)

      vorbeste lumea [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      sa le zici sa te puna portar la primarie, ca-i dai tare cu gura, pe langa ca nu stii sa rezolvi nimic ...
  • +4 (4 voturi)    
    Impresionati-ne, Domnule Presedinte! (Vineri, 15 decembrie 2017, 6:45)

    Thetis [utilizator]

    Domnule presedinte, ce mai aveti de pierdut? De ce nu ne surprindeti cu o intrare in scena plina de curaj, agilitate, tinerete, sportivitate? Vreti sa ramaneti in istorie cu aceasta plata performanta? Nimic nu conteaza mai mult pentru dumneavoastra decat sa demonstrati ca inca sunteti conectat la realitatea pamantului, ca raspundeti adecvat si repede evenimentelor, inainte de a fi prea tarziu, si pentru Istoria Dvs. Unii, incepand cu Bismark, spun ca politica este arta posibilului, nu puteti sa largiti definitia si la arta imposibilului si sa-i opriti din drum pe acesti ... mda cate epitete imi trec prin cap, mai bine tac ... si insirui "DragneaTari&Co"?
  • +2 (4 voturi)    
    Fasss (Vineri, 15 decembrie 2017, 7:48)

    leonix [utilizator]

    Cum adica "mi se par..." ???
  • +4 (4 voturi)    
    Eu sper (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:36)

    Encounter [utilizator]

    Eu sper ca Dl Președinte să aibă un as în mânecă, as pe care nu-l poate divulga pentru că hoții din fruntea statului și-ar lua măsuri. Ați văzut deja cu toții că nici logica, nici bunul simț, nici adevăratul interes național, nici legea nu i-au împiedicat să facă ce vor. Eu cred că pentru a reuși ce are dl Președinte de gând e nevoie ca hoții noștri să fie surpărinși nepregătiți.
    Noi trebuie să fim pregătiți să-l susținem pe Dl Președinte. Până la capăt!