DNA: Se dezincrimineaza infractiunea de marturie mincinoasa, cu efect inclusiv asupra tuturor cauzelor aflate pe rol/ Cine s-ar numara printre marii beneficiari

de DT     HotNews.ro
Joi, 14 decembrie 2017, 13:05 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
DNA sustine, intr-un comunicat, ca unul din amendamentele la Codul Penal dezincriminează practic infracțiunea de mărturie mincinoasă si atrage atentia acest lucru are efect “inclusiv asupra tuturor cauzelor aflate pe rol”. Unul dintre marii beneficiari ai acestui amendament depus de PSD-ALDE este, in caz ca va fi votat, Calin Popescu Tariceanu. Seful Senatului a fost trimis in judecata de procurorii DNA in iulie 2016 pentru marturie minicinoasa in dosarul retrocedarii fermei Baneasa.

“Modificarea art. 273 Cod procedură penală dezincriminează practic infracțiunea de mărturie mincinoasă, cu efect inclusiv asupra tuturor cauzelor aflate pe rol având ca obiect această infracțiune, prin aplicarea principiului legii penale mai favorabile. Va fi extrem de dificilă, chiar imposibilă aflarea adevărului, în condițiile în care martorii vor ști că pot minți fără să aibă nicio consecință, având impunitate”, se arata in comunicatul DNA, in care sunt analizate amendamentele propuse la Codul Penal si Codul de Procedura Penala.

Cum suna amendamentul PSD-ALDE?
  • La articolul 273, după alin. (3) se introduce un nou alineat, alin. (4), cu următorul cuprins: “(4) Nu constituie infracțiune refuzul de a face declarații prin care persoana se auto-incriminează, refuzul de declara în sensul solicitat de organele judiciare, modificarea declarației care a fost dată prin exercitarea unor presiuni de orice fel asupra martorului și nici simpla divergență de mărturii în cadrul unui proces, dacă nu există probe directe din care să rezulte caracterul mincinos și de rea-credință, al acestora.”
Procurorii DNA Braşov l-au trimis în judecată in iulie 2016 pe preşedintele Senatului Călin Popescu Tăriceanu pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului, alături de acesta urmând să fie judecat pentru mărturie mincinoasă şi Dorin Marian, fost şef al Cancelariei premierului, dosarul având legătură cu declaraţiile pe care cei doi le-au dat în cauza privind retrocedarea presupus nelegală a unei suprafeţe din Pădurea Snagov şi a Fermei Băneasa, potrivit Mediafax.

În cazul lui Călin Popescu Tăriceanu este vorba despre declaraţia pe care a dat-o la DNA Braşov la data de 15 aprilie 2016, în care "a menţionat în mod nereal că nu a avut cunoştinţă despre: - retrocedarea către Paul Philippe Al României a unor suprafeţe de teren în Băneasa (fosta fermă regală) şi Snagov (trunchiul de pădure Fundul Sacului), - implicarea inculpaţilor Tal Silberstein, Beny Steinmetz, Moshe Agavi şi a altor persoane în procedurile de retrocedare, - actele de vânzare–cumpărare vizând aceste bunuri", anunţă DNA printr-un comunicat de presă.



Citeste mai multe despre   


















9637 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Joi, 14 decembrie 2017, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    pot minti la tribunal cat vreau.... daca se dovedeste ca am mintit nu au ce sa-mi faca....
    ba misto tara... petnru infractori...
    • -16 (18 voturi)    
      cu alte cuvinte amendamentul 5 din constitutia SUA (Joi, 14 decembrie 2017, 14:53)

      primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vor sa introduca si la noi amendamentul 5 din constitutia SUA, sa ai voie sa nu dai declaratii care te-ar putea incrimina
      vreti o "tara ca afara"? ca afara unde? SUA sau Rusia?
      • +8 (12 voturi)    
        Dezincriminati și omuciderea (Joi, 14 decembrie 2017, 15:13)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

        Și rezolvăm problemele justiției în săptămâna următoare, nu mai așteptăm pana la alegeri.
      • +11 (15 voturi)    
        Come again? (Joi, 14 decembrie 2017, 15:17)

        SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

        Dreptul de a nu da declaratii e acelasi lucru cu "dreptul" de a da declaratii mincinoase?

        De unde le scoateti ca sunt curios?

        Adevarul e ca e deja legal sa oferi promisiuni electorale mincinoase (vezi guvernara actuala), deci pana la delaratii mincinoase in fata procurorilor era doar un pas.
        • -8 (8 voturi)    
          dna sustine asta, nu eu :)) (Joi, 14 decembrie 2017, 17:40)

          primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

          citeste amendamentele si vezi cine are dreptate :))
          am o veste proasta: daca s-ar lua codul penal din SUA sau Franta ati plange 2 ani in strada
          • +10 (10 voturi)    
            Dreptul romanesc (Joi, 14 decembrie 2017, 18:50)

            blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

            e facut dupa cel francez. Intreg sistemul din US e foarte diferit si nu cred ca ai vrea sa stii cata puscarie se face acolo si cum primesti pedepse cumulative pentru fiecare capat de acuzare. Nu mai dezinforma.
      • +1 (1 vot)    
        Parca s-a legiferat si TORTURA in SUA (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:01)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

        Nu am urmarit serios subiectul, dar la un moment dat, se discuta oficial despre asta.

        Crezi ca la Guantanamo Bay detinutilor li se citeste intiii despre dreptul de a nu spune nimic, iar apoi li se simuleaza inecul (asta intr-un caz fericit, probabil au si alte metode)?
    • -3 (7 voturi)    
      Ca informatie si pentru reflectie (Joi, 14 decembrie 2017, 15:07)

      no-or-yes [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      https://www.curierulnational.ro/Eveniment/2010-07-22/"Ai+dreptul+sa+nu+spui+nimic"+-+varianta+europeana
      • -3 (5 voturi)    
        asta in europa (Joi, 14 decembrie 2017, 15:13)

        primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui no-or-yes

        la noi la periferie nu e nevoie :)
    • 0 (0 voturi)    
      sa minti (Vineri, 15 decembrie 2017, 15:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      asa, modic, cat sa te ia membru de partid la alde tov. munchausen tradiceanu? :))
      ca daca miniti mai sanatos, se va simti amenintat ca vrei sa-i locul pe tronul maretului partid.
  • +10 (12 voturi)    
    Chiar suntem un popor de mamaligari??? (Joi, 14 decembrie 2017, 13:22)

    Blackball [utilizator]

    http://www.contributors.ro/reactie-rapida/va-vedem-psd-si-n-aveti-nici-o-sansa-sau-despre-traditia-rezistentei-eficiente/?cfcc
  • +15 (17 voturi)    
    "Noapta mintii" sau "abisul intunericului" (Joi, 14 decembrie 2017, 13:24)

    Cristica987 [utilizator]

    traim pe pielea noastra.
    Parerea mea e ca nu mai putem sa stam si doar sa comentam, trebuie facut ceva. In primul rand ma gandesc ca baietii astia trebuie "boicotati" oriunde s-ar afla- la schi, la carciuma, la mall, oriunde.

    Nu trebuie lasati sa "puna capul" linistiti pe o perna.

    Astept propuneri, eventual sa organizam si un concurs cu tema ""Cea mai eficienta metoda de a stresa bizonul PSD-ist".

    Apoi sa ne gandim si la alte actiuni...Important e sa nu stam cu mainile in san...
    • -3 (5 voturi)    
      Pentru divertisment daca nu aveti somn! (Joi, 14 decembrie 2017, 15:08)

      no-or-yes [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

      http://www.raspunsurijuridice.ro/arestarea-in-sua/
  • +10 (12 voturi)    
    Pai, si acum e la fel. (Joi, 14 decembrie 2017, 13:37)

    Cataleya [utilizator]

    Poti sa minti, sub juramant, pana ingheata toate apele planetei.. (dar o faci pe propriul risc)

    Procurorii nu au cum sa te acuze de marturie mincinoasa decat dupa ce au dovezi ca ai mintit. Daca organele de ancheta gasesc acele probe si ele sunt acceptate la proces, inseamna - asa mai pe romaneste spus - ca ai cam cacat steagu`
    Cat despre reaua sau buna credinta, sa fim seriosi.
    Cand un om matur si sanatos psihic este dovedit ca a mintit sub juramant, este cat se poate de clar ca a facut-o cu buna stiinta si , implicit, cu rea credinta fata de actul de justitie.

    Tariceanu stie exact cum sta treaba )))
    • 0 (0 voturi)    
      pacat (Vineri, 15 decembrie 2017, 15:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ca inca nu s-a concretizat "rasplata" pentru incalcarea juramantului depus cu mana pe biblie, cu acel "asa sa-mi ajute Dumnezeu!"
  • -6 (10 voturi)    
    Ar trebui introdusa insa aia de dezinformare (Joi, 14 decembrie 2017, 13:56)

    DanCris [utilizator]

    "(4) Nu constituie infracțiune refuzul de a face declarații prin care persoana se auto-incriminează, refuzul de declara în sensul solicitat de organele judiciare, modificarea declarației care a fost dată prin exercitarea unor presiuni de orice fel asupra martorului și nici simpla divergență de mărturii în cadrul unui proces, dacă nu există probe directe din care să rezulte caracterul mincinos și de rea-credință, al acestora.”
    De este in neregula aici ?!!! Daca s-au facut presiuni sa declari ceva e in regula ? Cele mai mari erori judiciare din Romania s-au facut ca urmare a presiunii procurorilor ca sa se faca marturii. Nu trebuie judecat totul doar prin prisma coruptie, vorbim de codul penal unde 90% din situatii nu au legatura cu coruptia.Mie mi s-ar parea total anormal ca sa traiesc intr-o tara unde sa nu fie sanctionate presiunile. Iar auto-incriminarea este exclusa in orice tara.
    • +4 (6 voturi)    
      Si ce dovezi ai? (Joi, 14 decembrie 2017, 15:54)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Ca un inculpat se razgandeste si isi modifica declaratia spunand ca a fost fortat de procurori?
      Niste dovezi, ceva?
      Adica toti borfasii trebuie crezuti pe cuvant?
      N-au decat sa nu declare nimic, pt ca nici actuala lege nu interzice refuzul de a da declaratii.
      Apar toti infractorii care declara vrute si nevrute in fata procurorilor si dupa doua luni sau doi ani isi aduc aminte subit ca ar fi fost fortati fizic sau presati psihic.
      Hai sa fim seriosi.
      Astea-s numai scuzele borfasilor prinsi la talharit.
      • -4 (6 voturi)    
        Ba da , interzice ! (Joi, 14 decembrie 2017, 16:22)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Vorbesti acolo de "inculpat" dar articolul nu se refera doar la asta.
        Ca si inculpat ai anumite drepturi insa daca esti chemat sa dai declaratii nu ai niciunul. Procurori pot sa faca presiune pe tine cum vor.
        Din motivul asta se foloseste un tertiplu si o sa vezi ca toti inculpatii sunt intai chemati ca si "martori" ...ca sa nu aibe drepturi.
        Plus ca ai fractura logica , spui " toti borfasii trebuie crezuti pe cuvant?" dar asta inseamna ca nu trebuie crezute nici declaratiile date de ei...
        In orice sistem juridic sanatos anchetele si condamnarile se bazeaza de probe si mai putin pe declaratii...
        • +5 (5 voturi)    
          Interzice pe naiba. (Joi, 14 decembrie 2017, 17:38)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Citeste articolul 83 din actualul cod penal.

          In orice caz, niciun om de buna credinta nu are a se teme in fata unui procuror, in Romania de astazi. Nu stiu cum va fi in Romania de maine.. Un om corect (martor sau acuzat pe nedrept) nu-si schimba declaratiile de la o zi la alta si nici nu poate fi presat sa declare ceea ce vor procurorii sa auda.
          De aceea am spus, cat se poate de clar, ca este vorba numai de borfasi pt ca numai aia se plang de presiuni si alte practici.
          Si tu chiar crezi ca dosarele procurorilor se bazeaza doar pe simpla declaratie a unei persoane, fara alte dovezi?
          Asta le place borfasilor sa declare, dar cand ajung la proces incep sa schiaune in fata probelor.
        • +6 (6 voturi)    
          Doar asa, de plictiseala (Joi, 14 decembrie 2017, 17:47)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          Catva titluri de articole gasite la repezeala:

          Mihail Boldea a refuzat sa dea declaratii in fata procurorilor.
          Sebastian Ghiţă a refuzat să dea declaraţii procurorilor
          Sorin Pantis refuza sa mai faca declaratii anchetatorilor

          Poate ai aflat tu ca acesti indivizi ar fi fost pedepsiti cumva de lege pt refuzul de a face declaratii?

          PS. Este valabil si pt martori. Daca nu vrei, indiferent ca esti martor, acuzat sau inculpat, legea actuala nu te obliga sa dai declaratii si nici nu te pedepseste in caz de refuz.

          Gata ca m-am plictisit.
          • 0 (2 voturi)    
            Vorbesti aiurea (Vineri, 15 decembrie 2017, 10:13)

            DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

            Ca si martor nu ai voie sa nu dai declaratii. Si e firesc sa fie asa intrucat atunci nu ar mai putea exista infractiunea de tainuire. Daca ai detalii despre o crima trebuie sa le dai.
            Art. 114 si urmatoarele din Codul de Procedura Penala detaliaza (pot refuza doar membrii familiei ). Intrucat cele mai multe cauze incep "in rem" adica pentru fapte si nu persoane , martorii dau declaratii.
  • -2 (12 voturi)    
    Spre stiinta si reflectie: Arestarea in USA (Joi, 14 decembrie 2017, 15:06)

    no-or-yes [utilizator]

    In cazul Miranda vs. Arizona din 1966, Curtea Suprema a Statelor Unite a decis ca o persoana impotriva careia exista suspiciuni cu privire la savarsirea unei infractiuni, trebuie sa isi cunoasca in mod obligatoriu drepturile inainte de a fi intrebata ceva. Aceste drepturi ii sunt explicate foarte pe scurt si procedura nu este indeplinita daca persoana nu le-a inteles. Drepturile ii sunt citite in timpul plasarii sub masura privativa de libertate (deci inainte de a fi interogat in vreun fel).

    http://www.raspunsurijuridice.ro/arestarea-in-sua/
    • +3 (7 voturi)    
      asa, si? (Joi, 14 decembrie 2017, 15:56)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui no-or-yes

      cu ce se leaga asta aici?
  • +7 (7 voturi)    
    Si uite asa (Joi, 14 decembrie 2017, 15:44)

    ACP [utilizator]

    vom avea locuri goale in inchisori... S-a rezolvat problema in mod tipic P$D.
  • +7 (7 voturi)    
    propunere (Joi, 14 decembrie 2017, 15:45)

    CVL [utilizator]

    propun ca in legea asta sa scrie negru pe alb ca urmatorii din lista de mai jos - si se trec cu nume, prenume si CNP toti parlamentarii, toti copiii lor, sotiile/sotii, amantele, matusile lor, precum si toti judecatorii CCR, si primarii si presedintii de Consilii Judetene, sa nu poata fi cercetati vreodata, orice fapta anti-sociala, sau act de tradare de tara vor fi savarsit, si cu orice talhari se vor fi asociat. Poate asa lasa neschimbate legile existente iar daca ei comit hotii si fac evaziuni nu mai patesc nimic...
  • -5 (9 voturi)    
    Pai e clar ca postacii nu cunosc (Joi, 14 decembrie 2017, 15:56)

    xrogo [utilizator]

    drepturile celui cercetat, adica daca refuzi sa spui ceva ce te incrimineaza voi considerati ca e infractiune?
    In SUA primul lucru ce ti se spune este ca poti sa spui sau poti sa nu spui nimic, pentru ca daca spui ceva spusele tale te-ar putea incrimina!
    • +7 (9 voturi)    
      Mai informeaza-te, postacule! (Joi, 14 decembrie 2017, 17:07)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Conform articolului 83 din Codul penal aflat in vigoare:

      Art. 83
      Drepturile inculpatului
      În cursul procesului penal, inculpatul are următoarele drepturi:
      a) dreptul de a nu da nicio declaraţie pe parcursul procesului penal, atrăgându-i-se atenţia că dacă refuză să dea declaraţii nu va suferi nicio consecinţă defavorabilă, iar dacă va da declaraţii acestea vor putea fi folosite ca mijloace de probă împotriva sa;

      Codul Penal valabil din 2013


      Vezi cum te-ai facut de rahat, ca de obicei?
      • -3 (7 voturi)    
        e vorba de martori (Joi, 14 decembrie 2017, 19:30)

        primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        procurorii te cheama prima data ca martor, tocmai pentru a nu putea refuza sa dai declaratii
        apoi emit ordonanta ca esti inculpat si abia atunci poti sa nu mai dai declaratii
        • +3 (3 voturi)    
          Si te inculpeaza pentru ce ? (Vineri, 15 decembrie 2017, 9:58)

          zanax [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

          Nu cumva pentru ca ai mintit ? Sa minti in ancheta penala e ceva grav si se pedepseste in toate tarile. Lasati manipularile trollior, se vede de pe Luna ca legea e pentru Tariceanu.
        • +2 (2 voturi)    
          Si bine fac! Scopul e aflarea adevarului (Vineri, 15 decembrie 2017, 11:50)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

          Si apoi efectuarea actului de justitie.

          Justitia nu e un joc de societate, cu reguli, dar fara miza.

          Se pare ca chiar ratiunea existentei justitiei a cazut pe ultimul loc!