UPDATE O aeronava Tarom s-a defectat la Amsterdam, 120 de pasageri si-au petrecut noaptea pe aeroport / Un alt avion a plecat duminica dimineata spre Bucuresti, dar 6 pasageri ar fi fost uitati in Olanda

de RH     HotNews.ro
Duminică, 3 decembrie 2017, 9:08 Actualitate | Esenţial


Circa 120 de pasageri ai unei curse Tarom ce trebuia sa efectueze cursa Amsterdam-Bucuresti si-au petrecut noaptea de sambata spre duminica pe aeroportul olandez Schipol din cauza defectarii aeronavei, informeaza Digi 24. Potrivit sursei citate, pasagerilor nu li s-a oferit cazare peste noapte. 

UPDATE 13.52 Directorul general al Tarom, Werner Wilhelm Wolff, a discutat cu cei sase pasageri  care au ramas la Amsterdam, asigurandu-i ca transportatorul aerian de stat cauta rute alternative pentru a-i transporta cat mai repede posibil catre Bucuresti. (news.ro)

UPDATE 12.01 Unii pasageri ai avionului Tarom blocat pe aeroportul din Amsterdam nu au fost informati ca va veni o aeronava duminica dimineata pentru a-i transporta la Bucuresti si au fost uitati la hotelul de langa aeroport.

Un pasager a declarat ca in timpul noptii au venit pe aeroport reprezentanti ai ambasadei si ai companiei Tarom si ca, duminica dimineata, a venit un avion de rezerva pentru a-i aduce in Romania.

"La ora sapte a venit o aeronava si se pare ca in curand vom pleca spre Bucuresti, asteptam imbarcarea", a spus acesta.





















2481 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Ministrul Stroe N are treaba, se da cu zmeul (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:16)

    un domn [utilizator]

    La Constanta, deh, e vremea prielnica!
  • +2 (18 voturi)    
    A cui este vina? (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Iti trebuie mut curaj ca sa iei bilet la o companie de sicrie zburatoare ca TAROM, companie FALIMENTARA care traieste din banii sifonati de la buget. O vaca de mult pentru toate gruparile CRIMINALA numite la noi „partide”.
    • +3 (9 voturi)    
      Sicrie zburatoare (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:50)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai idee ca nu ar fi lasate sa zboare din UE inapoi daca nu ar indeplini toate formalitatile de verificare? A, stai. Tocmai nu a decolat din Hamsterdam. Oare de ce?
  • +8 (8 voturi)    
    Recomand pasagerilor (Duminică, 3 decembrie 2017, 10:59)

    BartSimpson [utilizator]

    Sa ceara compensatii. Exista site-uri, firme, care se ocupa fix cu asa ceva. Evident, au comisionul lor dar pot recupera minim biletul de avion (suma maxima mergand si chiar pana la 600eur).
  • +1 (5 voturi)    
    Cred că ştirea aici... (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:02)

    Soarele [utilizator]

    ... este că al doilea avion nu s-a defectat şi el, şi se poate întoarce la Bucureşti. :)
    (glumesc, glumesc... şi orice se zice despre Tarom, în afară de căpuşele care-i sug vlaga, este o line aeriană decentă, face parte din SkyTeam etc.)
  • -1 (3 voturi)    
    Si iată-l ... (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:07)

    Soarele [utilizator]

    https://www.flightradar24.com/ROT1364/fb7d38b

    Zburând la 35000ft, altitudinea maximă la care să zboare un 737 Classic, vechi de 24 de ani...
  • +1 (1 vot)    
    vindeti compania (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:42)

    chiareleste [utilizator]

    Sper sa dispara aceasta mizerie de companie cat mai curand. Am scris o plangere in urma cu un an si nu am primit raspuns nici pana azi. Am venit cu un zbor de la SFO si in Amsterdam trebuia sa ma imbarc intr-un Tarom. Culmea e ca m-au pus sa platesc pentru aparatul foto, in conditiile in care pe site-ul lor scrie clar ca ai voie cu un bagaj de mana (il aveam mult sub limita, nu ca cele de lowcost) si un aparat foto.
  • +1 (1 vot)    
    Ceva nu se leaga: (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:12)

    octavian.piciu [utilizator]

    Spuneti initial ca "pasagerilor nu li s-a oferit cazare peste noapte. " dupa care continuati cu: "Unii pasageri ai avionului Tarom blocat pe aeroportul din Amsterdam nu au fost informati ca va veni o aeronava duminica dimineata pentru a-i transporta la Bucuresti si au fost uitati la hotelul de langa aeroport.".

    Voi cititi stirile astea ? Deci au avut cazare, nu? :-)
    • 0 (0 voturi)    
      . (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:04)

      AngryDan [utilizator] i-a raspuns lui octavian.piciu

      "Deci au avut cazare, nu?"
      Nu.

      Cine a avut bani sa isi plateasca singur o noapte de cazare in hotelul de langa aeroport da, a avut cazare; restul au avut cazare pe scaunele din sala de asteptare.

      Cei care au plecat la hotel cu siguranta au anuntat ca pleaca si si-au lasat datele de contact, dar pentru ca restul nu a beneficiat de cazare, s-a uitat de ei.