VIDEO Florin Iordache, despre ordonantele de urgenta privind gratierea si amnistia: Luni anuntam punctul de vedere. Deocamdata sunt doua proiecte aflate in dezbatere

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 13:11 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: Agerpres
Florin Iordache, ministrul Justitiei, a declarat joi pentru Realitatea TV ca ministerul isi va anunta luni pozitia privind proiectele de ordonante de urgenta de gratiere si de modificare a Codului Penal, aspru criticate de societatea civila si partenerii Romaniei. Iordache a folosit formula "deocamdata sunt doua proiecte aflate in dezbatere" atunci cand s-a referit la cele doua proiecte de OUG, fara sa explice de ce a spus "deocamdata".

Iordache a mai spus ca avizul consultativ CSM s-a referit doar la caracterul de urgenta al ordonantelor, afirmand ca "in rest oportunitatea este clară".

Iata declaratia integrala a lui Florin Iordache:

"Se vor termina consultările luni şi, în urma acestor consultări, vă anunţăm punctul de vedere al ministerului. Mai aşteptăm şi alte puncte de vedere nu doar al CSM-ului. Acesta este un aviz consultativ, înţeleg că s-au pronuntat pe urgenţă, aici este singura discuţie. În rest oportunitatea este clară şi modul în care considerăm să modificăm cele două proiecte, deocamdata sunt doua proiecte aflate in dezbatere. Luni cand vom termina dezbaterile anunţăm un punct de vedere", a declarat Florin Iordache la Realitatea TV.

Video: Bianca Oanea









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13393 vizualizari

  • +53 (57 voturi)    
    Program (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:17)

    Soljenitin [utilizator]

    De ce nu au anuntat pesedistii amnistia si gratierea in programul de guvernare?
    De ce trebuie facute prin OUG? Care este urgenta si de ce nu se face in mod transparent?
    • +36 (42 voturi)    
      pe 31 Ian. (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:29)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      are Dracnea termen de judecata in dosarul in care a "palmat decat" 100.000 lei, deci e nevinovat :)
    • -32 (40 voturi)    
      daca ar fi fost anuntati in program.. (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:35)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...PSD ar fi ajuns la peste 50% singur!
      • +16 (20 voturi)    
        lool (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:45)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        iar ai uitat sa iti iei medicamentele...

        ce e si cu postacii astia... doar din gura dau ... creier lipsa ...
      • +15 (17 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:06)

        zet [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      • +10 (10 voturi)    
        :)) (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:50)

        AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Nu ai cum sa scrii asa ceva fara sa iti dea lacrimile de ras
      • +6 (6 voturi)    
        gogule (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:16)

        rares.d [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        poti sa-mi zici si mie pt cine muncesti?
        poate aplic si eu :))
        esti penibil!
    • -17 (21 voturi)    
      In programul de guvernare se aduce (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:44)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      vorbire de imbunatatirea conditiilor din penitenciare,chiar si idolul vostru Johann a spus ca gratierea e o solutie pentru asta!
      • +7 (9 voturi)    
        e o solutie si asta (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:19)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        dintre foarte multe, e si asta o solutie - mai précis, cea mai proasta solutie
    • +12 (14 voturi)    
      intrebare ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:44)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Iordache vrea sa faca puscarie ca sa scape pe altii ?
    • +20 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

    • +18 (20 voturi)    
      Ca sa ne intrebam noi acum ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:50)

      rockerul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sobolanii astia doar asa stiu sa procedeze : mita , apoi v-o tragem , ca sa stam linistiti ! P.S. Pt nea Florica Iordache : ia mai du-te ba in plm cu ordonantele tale !
    • +21 (23 voturi)    
      PSD nu va renunta, Dragnea e prea penal (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:01)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Penalii din PSD nu vor renunta, ministrul PENAL Iordache ne spune ca de fapt singura probelam e 'GRABA' - auzi la el, te intrebi daca omul asta e normal
    • +15 (17 voturi)    
      Grecoteiul Jordachi (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:03)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      este prins la inghesuiala.Ar vrea sa scape el si cu sufletul in rai.Dragnea jurat in eterie cu Jordachi simte ca acesta se teme.Ca sa reuseasca eteria il taie de iordachi si il pune ministru pe albanezul ponta care face imediat sedinta de guvern peste Grindeanu care este la cina cu Trump.Romania pitoreasca,Jurnalul unui luptator pentru libertatea hotilor. vol I .Dragnea. Editura Politica. Autor Ion Aliosa Vladimirovici Iliescovici
    • -20 (22 voturi)    
      De ce? (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:22)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu au fost puse in programul de guvernare ca sa nu iesiti voi in strada in timpul campaniei electorale si sa nu-i influentati pe Facebook pe cei mai slabi de inger precum la alegerile prezidentiale din 2014. D'aia! Toata lumea stia de situatiile din penitenciare si nu a fost nici o surpriza aparitia acestor ordonante.

      Urgenta este ca oamenii sunt torturati si uneori mor in penitenciare iar transparenta exista pentru ca se dezbate, isi da toata lumea cu parerea, desi de la CSM si ICCJ m-as fi asteptat la o opinie ma substantiala pe marginea caror infractiuni ar trebui excluse sau incluse din sfera de aplicabilitate a ordonantei pentru gratiere.

      "Plenul Consiliului Superior al Magistraturii nu a mai examinat proiectul de act normativ sub aspectul conţinutului" e raspuns la nivelul de inteligenta al lui Tudor Chirila, nu un raspuns la nivel de CSM.
      • +13 (15 voturi)    
        Gretosi mai sunteti (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:54)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        puah!
        • -9 (9 voturi)    
          No worries (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:48)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Sentimentul este reciproc...
          • +3 (3 voturi)    
            Ce-aveti cu limba engleza tocmai voi (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:19)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            astia care sunteti cei mai retarzi, credeti ca sunteti mai destepti? Noua ne fac greata jegurile voua curatenia, "twisted" ce sunteti.
        • +3 (3 voturi)    
          e putin zis... (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:41)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          pe de alta parte, e normal ca micii "gainari" sa le ia apararea marilor escroci de la putere...lin-ul undeva e cea mai buna metoda ( la rom ) de a promova...
    • -9 (9 voturi)    
      de ce Boc nu a anuntat taieri de pensii si salarii (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:51)

      nistorvladus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De ce in programul de guvernare Boc si a lui, nu au anuntat atunci taieri de pensii si salarii??? Tot atata, de ce , de ce??
      • +2 (2 voturi)    
        Cand a ajuns la guvernare a vazut ce i-a (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nistorvladus

        lasat Tariceanu. Noroc cu Boc ca a avut curaj altfel si azi eram in criza.
    • +1 (1 vot)    
      Dezbaterea cui? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 13:07)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Că mai toți, în afară de penalii din Parlament și guvern, dau avize negative....
  • -33 (45 voturi)    
    deci (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:19)

    xanti [utilizator]

    E corect pana la urma ,le va da .
    • +22 (26 voturi)    
      cand ai fost mic... (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:31)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      te-a scapat maica-ta in cap? Sau spui doar asa, sa fi bagat si tu in seama??
      • +2 (2 voturi)    
        cind ai "capul".. (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:35)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui predator

        gol , nu poti sa "cazi" in el, plutesti...
    • +22 (26 voturi)    
      ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:33)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Si o vreau sa le dea .. ca sa scapam de PSD o data pt totdeauna ..abia astept vanatoarea de sobolani
    • +15 (21 voturi)    
      ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:36)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Corect pentru cine? Pt sefii tai din PSD cumva?
    • +15 (19 voturi)    
      daca le va da (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:53)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Romania e pierduta
      • -12 (12 voturi)    
        asta si vrem (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:47)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Sa o scoatem din UE
        • +2 (2 voturi)    
          auzi la el.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:28)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          tu vorbesti in numele cui?
      • +13 (13 voturi)    
        La fel va si PSD ca roata istoriei va trece peste (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        ei cand nici cu gandul nu gandesc!
    • +4 (4 voturi)    
      Da! (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:26)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Te oftici?
  • +40 (48 voturi)    
    Demisia (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:23)

    dum_i [utilizator]

    Demisia, tradatorule!!
    • -13 (15 voturi)    
      Ce-a tradat,PSD-ul cumva ca tara nu stiu (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      s-o fi tradat sau e oarece spion descoperit de Coldea?
      • +10 (10 voturi)    
        Vezi unde bagi virgula (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:56)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        .
  • +26 (30 voturi)    
    Auzi si la asta interpretare (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:25)

    Armadilo [utilizator]

    Vezi nea Iordache ce zice CSM-ul:

    http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/25_01_2017__86049_ro.htm

    "Pe de altă parte, deşi s-a motivat în sensul că se urmăreşte scopul armonizării dispoziţiilor Codului penal şi Codului de procedură penală cu decizii ale Curţii Constituţionale, multe dintre modificările propuse prin proiectul de act normativ analizat depăşesc sfera modificărilor impuse de Deciziile Curţii Constituţionale.

    Având în vedere neîndeplinirea condiţiilor de adoptare a Ordonanţelor de urgenţă a Guvernului, Plenul Consiliului Superior al Magistraturii nu a mai examinat proiectul de act normativ sub aspectul conţinutului."


    In PSD se face concurs care sa umple mai repede de ridicol?
  • +19 (23 voturi)    
    Arama pe fata (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum de ce a spus deocamdata? Nu e clar? ZZGUVERNUL HOTIEI NATIONAL de aia a ajuns la ciolan - ca sa poata fura nepedepsitit dupa ce pune Justitia pe chituci. ACESTI GOLANI TREBUIE LAPIDATI!
  • +24 (28 voturi)    
    Asteapta sa vada (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:27)

    Bradisor [utilizator]

    amploarea demonstratiilor anuntate pt. duminica.Nu trebuie slabita presiunea numai strada ii mai poate bloca De strada le este frica.
  • +19 (23 voturi)    
    iar punctul de vedere (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:31)

    natbl73 [utilizator]

    va fi direct influentat de numarul demonstrantilor de Duminica
    • +18 (20 voturi)    
      indiferent de demonstratia de duminica (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:56)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      daca le va da, vor fi demonstratii masive in fiecare zi. acele doua ordonante sunt TOTAL inutile. PSD stia de situatia din penitenciare si se foloseste exact de asta ca sa-si faca jocurile
  • +22 (26 voturi)    
    Iordache se compromite. (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:33)

    asavreau [utilizator]

    Ca să-l rezolve pe Dragnea,Iordache se compromite prostește.În fapt mai rău a făcut prin scandalul provocat.Dragnea ar trebui să-i facă vânt lui Iordache demonstrând că nu-i implicat în ordonanțe.Sevil Shaideh trebuie și ea scoasă din guvern,a dovedit că nu-i de încredere.A lăsat-o Dragnea premier și a făcut un buget contra programului lui Dragnea.A venit în guvern să-și promoveze"familia"contra intereselor României.În totalitatea lui Guvernul lui Dragnea a batjocorit Unirea,tratând cu indiferență ziua de 24 ianuarie.Știu ce reprezintă pentru români,sau știu numai să-i huiduie pe cei care au vrut să cinstească prin prezență și vorbă?
    • +15 (17 voturi)    
      iordache se compromite? (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:04)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      da' ce reputatie are de aparat?
    • +12 (14 voturi)    
      Guvern de ne-romani (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      De aia au batjocorit festivitatile de Ziua Unirii .
      • +11 (11 voturi)    
        ne-romani nu prin ADN, ci prin totala (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:58)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        aservire a intereselor superioare ale tarii unui grup infractional organizat. A spus-o insusi ala de-a jignit diaspora, Rus.
  • +20 (24 voturi)    
    Nu le da (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:37)

    valahiandusk [utilizator]

    Ca noi nu dormim.
  • +26 (30 voturi)    
    pe baricade, (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:39)

    NWalker [utilizator]

    ca astia merg pana in panzele albe!
    privirea sincera de vitel ne spune ca doar "urgenta" are un semn de intrebare in rest, tot ce i-a spus stapanul sa faca, este perfect in regula. lickers gonna lick, kissers gonna kiss.
    • +18 (20 voturi)    
      Zicala (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Stăpânul hoț, sluga și mai hoață. Iordache acesta este UN BORFAS, care a demonstrat ca e DUSMANUL statului de drept la lovitura de stat pe care a pus-o la cale. De O HAIMANA ca asta nu scapam decât daca e lapidat.
  • +18 (20 voturi)    
    Duminica trecuta au fost in strada 30.000 (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:41)

    Susufler0 [utilizator]

    de oameni ! Duminica asta poate-or sa fie 60.000 !

    Tocmai bine pt ca a doua zi sa va prezentati voi punctul de vedere referitor la OUG-uri !

    PS. Indrazniti numai !
  • +17 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:42)

    [anonim]

  • -13 (15 voturi)    
    ALDE nu le-ar fi retras niciodata... (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...indiferent de numarul manifestantilor de duminica.

    PSD insa va trada.
    • +9 (9 voturi)    
      Da, Alde are interese mai mari, in slujba Rassiei (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      stim.
    • +8 (8 voturi)    
      Pai dupa Tampiceanu Romania isi retragea (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in mod unilateral soldatii din Afganistan inca din 2006, renunta la MCV, de-acum 5 ani, o aresta pe Kovesi, declara razboi Americii si tot asa !

      PS. N-ar fi mai bine sa-l iei acasa la tine si sa ti-l pui in sufragerie pe televizor si sa-i spui lui in fiecare seara ce-ti doresti sa se intample in Romania, ca cine stie, dimineata... ;)
    • -6 (8 voturi)    
      Acum... (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:52)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca e sa o spunem pe a dreapta, Ponta a dat cu mucii in fasole in multe subiecte legate de justitie iar ALDE e singurul partid care a propus eliminarea numirilor politice din magistratura pentru a asigura o independenta reala a justitiei.

      Or sa vina oricand o droaie de propagandisti sinistrii si followers-ii lor sa-ti spuna ca de fapt Justitia e independenta cand numirile de magistrati sunt facute de catre cine trebuie (recte Basescu pana la un moment dat iar acum Iohannis).
  • +11 (13 voturi)    
    Demisia ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:00)

    MenInBlack [utilizator]

    La cum a gestionat tot deranjul, trebuie disponibilizat urgent ! (La prima abatere urmeaza Grindeanu care e de fatza la toate acrobatiile nereusite ale mimuistrilor... de la "a mima" - nu va ganditi la rele :-)

    Demisia lui Iordache e un gest onorabil fata de psd si fata de guvern.
  • +13 (15 voturi)    
    tamplaru'... (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:00)

    rochiri [utilizator]

    toti fripturistii in politica..
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:00)

    [anonim]

  • +8 (12 voturi)    
    Nu se lasa (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:02)

    benicio [utilizator]

    Nu se dau batuti oamenii astia, desi risca sa destabilizeze politic Romania, sa scoata mult mai multi oameni pe strazi. Disperarea si incapatanarea cu care se agata de acest subiect ma face sa cred ca e in joc chiar sefia lui Dragnea in interiorul PSD. Daca nu ii iese amnistia si gratierea, zboara. Practic, asta pare sa fie singurul motiv pentru care PSD s-a luptat in alegeri. Pentru ca, in viitorul apropiat nu se mai poate fura ca pe vremea lui Nastase, asa ca marea miza este apararea averilor facute in trecut.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu strada "destabilizeaza" ci hotomanii mai! (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Mesajul tau e contradictoriu. Jumatate PSD-ist, jumatate logic. Strange.
  • +14 (16 voturi)    
    SPERA... (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:02)

    USMarines [utilizator]

    ca mitingul anuntat pentru duminica sa fie un fiasco; acesta ar fi un semnal pentru ei(penalii, adica), ca , gata, a trecut, toata lumea isi vede de treaba, putem sa ne destrabalam cu justitia...
    Nu vor renunta!!! Sa nu uitam ca daca Dragnea este gasit vinovat pe 31 Ian., pedeapsa anterioara cu suspendare se transforma in pedeapsa cu executare, adica cel putin doi ani la Rahova... Adio guvernare, adio butoane, adio PSD!!
  • +11 (13 voturi)    
    jos in strada (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:06)

    CrosmanStefan [anonim]

    acest om ar trebui expulzat din romania pentru totdeauna
  • +15 (17 voturi)    
    ce oameni (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:06)

    ovidiuIoan [utilizator]

    trebuie acum sa iasa CSM dinou sa ii explice la idiot
  • +9 (9 voturi)    
    F.Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:26)

    Rescator [utilizator]

    Uitati-va atent la fata lui.Pare un secretar de partid de CAP,venit prin santuri de la birt.Individul mai este si din Caracal(stiti povestea cu caruta).
  • +9 (9 voturi)    
    Tupeu de borfas- de Coduri, jupan Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:02)

    Maniu [utilizator]

    nu zici nimic? Despre Coduri si dezincriminarea abuzului in serviciu din care va infruptati mai tovarasi, nimic? Lasa ca se intoarce roata si schimbarea legii poate fi facuta exceptional ca sa va arda la lingurica sobo.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu înțeleg (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:02)

    Celbland [utilizator]

    Până la urmă, ce legătură au condițiile din pușcării cu prevederile din OUG că orice funcționar public poate fura după pofta inimii, iar justiția nu-l poate urmări, decât dacă se autodenunță.

    Și nici legătura cu faptul că numai furtul peste 200.000 lei ar putea fi infracțiune, nu o văd.

    Tot nu înțeleg nici cum se decongestionează închisorile dacă sunt grațiați infractorii aflați în libertate, așteptând judecata, cei deja condamnați cu suspendare și cei cu amenzi penale.
  • +4 (4 voturi)    
    Incredibil (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:58)

    revolution2017 [utilizator]

    "Desfășurarea dezbaterii:
    - înscrierea participanților se face prin transmiterea unui mesaj în acest sens la adresa: dean@just.ro până la data de 27 ianuarie 2017, ora 12.00. În cazul asociațiilor legal constituite, numărul participanților este de două persoane/asociație. Având în vedere capacitatea sălii, înscrierile urmează a fi confirmate;

    - observațiile și propunerile cu privire la proiectele care fac obiectul dezbaterii pot fi transmise pe adresa: dean@just.ro;

    - timpul alocat fiecărei intervenții este de 3 minute pentru fiecare asociație, respectiv participant individual;

    - dezbaterea va avea loc la sediul Ministerului Justiției, Sala de consiliu, etajul I, capacitatea sălii fiind de maxim 50 de persoane." scrir pe site-ul RL

    Probabil toate locurile la dezbatere sunt deja ocupate.
    Eu zic sa-l invitam pe Iordache duminica la dezbatere! Daca nu vine mergem luni toti !
    • +4 (4 voturi)    
      Ora (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:11)

      revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui revolution2017

      Ministerul Justiției a anunțat, joi, că luni va fi organizată o dezbatere publică cu privire la OUG privind modificarea codului penal și OUG privind grațierea. Dezbaterea va avea loc între orele 10.00 și 12.00 și vor participa maximum 50 de persoane.
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:50)

    rezis [utilizator]

    ...manifestatie cu vuvuzele in fata la Min Justitiei intre 10 si 12....doar o plimbare rotitoare ca si la Cotroceni altadata via A3 altadata...
  • +1 (3 voturi)    
    Oug neconstitutionale.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:16)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...neoportune, fara caracter de urgenta si cel mai important, actionand impotriva interesului Romaniei, cetatenilor romani, impotriva tratatelor si conventiilor semnate de Romania cu privire la lupta anticoruptie...E clar ca sunt cu dedicatie pt. politicienii penali si ca motivele invocate de guver nu stau in picioare, fiind demontate unul cate unul...Daca dau aceste oug impotriva interesului national ministrul justitiei si primul ministru sunt pasibili de dosare penale pt. favorizarea infractorului...Nimeni nu e mai presus de lege...Si sa se astepte la o noua Revolutie!!!