Dacian Ciolos a cerut ANPC sa faca un control la Ryanair dupa ce nu a putut plati in lei produse vandute in avion

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:35 Actualitate | Esenţial


Ryanair
Foto: Facebook/ Ryanair
Premierul Dacian Ciolos a cerut Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorului (ANPC) sa faca un control la compania aeriana Ryanair, dupa ce, in timpul unei curse aeriene Timisoara - Bucuresti, nu a putut plati in lei produse vandute in avion, el solicitand si ministerelor sa analizeze legislatia pentru a vedea daca operatorul aerian a respectat normele. Compania si-a cerut scuze pentru "inconvenientele cauzate", precizand ca in prezent nu accepta plata in lei pentru produsele achizitionate la bord. 

"Prim-ministrul a solicitat ANPC sa faca un control la compania aeriana dupa ce nu a putut achita in lei produse aflate in vanzare pe o cursa interna. De asemenea, a cerut si ministerelor responsabile sa faca in perioada urmatoare o analiza a legislatiei in vigoare cu scopul de a clarifica daca operatorul aerian a respectat sau nu normele legale", a declarat vineri, pentru News.ro, purtatorul de cuvant al Guvernului, Liviu Iolu.

Tot vineri, reprezentantii companiei Ryanair au transmis un comunicat in care si-au cerut scuze pentru "inconvenientele cauzate", explicand ca, in prezent, nu accepta plati in lei pentru produsele achizitionate la bord.

"Ne cerem scuze pentru incovenientele cauzate, dar, in prezent, nu acceptam plati in moneda nationala Leu (RON) pentru produsele achizitionate la bord. In continuare, urmarim imbunatatirea fiecarui aspect al business-ului nostru pentru o mai buna experienta de zbor a clientilor, parte a programului nostru <<Always Getting Better>>", se arata in comunicatul Ryanair.

Joi, premierul Dacian Ciolos a plecat de la Timisoara spre Bucuresti cu o cursa a companiei Ryanair, iar in timpul zborului a vrut sa isi cumpere produse din avion. Personalul din aeronava a refuzat insa plata, pe motiv ca premierul a oferit lei, iar la bordul avionului se accepta doar euro.

Dacian Ciolos s-a aflat joi la Timisoara, impreuna cu mai multi ministri, unde a avut o intalnire bilaterala cu omologul sau sarb Aleksandar Vucic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16933 vizualizari

  • -55 (79 voturi)    
    Bine asa (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:43)

    mitg [utilizator]

    Zboara cu Ryanair, sa nu cumva sa sustinem economia romaneasca zburand cu TAROM ...
    • +29 (43 voturi)    
      nedumerire (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:23)

      Cititor_HN [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      care... Tarom??
    • +46 (58 voturi)    
      A zburat cu cel mai ietfin (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:29)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A dat un exemplu foarte bun. A zburat cu cel mai ieftin operator.
      • -20 (26 voturi)    
        Discutabila treaba (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 2:46)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        Asa poti sa mergi in super market si sa cumperi cel mai ieftin usturoi.. din China. Este un exemplu ?
        • +7 (7 voturi)    
          Piata zborurilor (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:45)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Pt ca sunt doar cativa competitori in piata si un monopol ar fi de nedorit cateodata sustinerea competitiei este sanatosa. Exemplul cu usturoiul este irelevant.
    • +35 (49 voturi)    
      da, da (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:37)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si sa vezi ca-l mai cheama si Julien, asta spune tot, nu-i asa?
      Dar avand in vedere ca nici avionul Tarom nu este facut in Romania, mai bine sa-l punem sa mearga pe jos, cu opinci facute in fundul satului, traditional.
      Da, dom'le, sa sprijine economia ca toti predecesorii sai, cei mai saraci si curati cetateni.
  • -25 (37 voturi)    
    se rezolva (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:47)

    chiuariu [utilizator]

    la cursul de 5 roni per euroi vor vinde si pe datorie.
  • +48 (68 voturi)    
    bun Ciolos (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:55)

    AliKimiku [utilizator]

    Cred ca gestul asta face mai mult decat 10.000 de palavre nationaliste de a lui Dragnea
  • -68 (88 voturi)    
    premier gainar (Vineri, 11 noiembrie 2016, 21:12)

    demaGOCU [utilizator]

    Pentru ca in afara de stat la zebra in mod populist si luat gainile la puricat nu face nimik. Se lauda cu crestere economica dar sustine austeritate pt poporul de rand. Incet-incet vom deveni un popor de asistati social, dar bine ca va putea plati in lei pe Ryanair.
    • +33 (45 voturi)    
      Gândiși înainte de a scrie? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:42)

      jijibau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Pentru că nu pare. A cheltui câți bani ai în buzunar fără a împrumuta doar ca să câștigi câteva voturi este semn de înțelepciune. Proștii ăia din toate țările și instituțiile internaționale ne explică într-una că vom depăși țintele asumate dacă dăm bani mai mulți decât avem în buzunar, dar iresponsabilii Dragnea & co. și-ar vinde și pe mama ca să câștige alegerile. Apoi mai văd ei de unde taie, probabil de la autostrăzi, spitale și alte investiții, că și-așa avem prea multe. Eventual lasă iar pe alții să taie salariile când nu se mai poate trăi pe datorie. Să ajungem ca Grecia, să se sature alții să ne plătească salariile mărite din pix, nu din muncă.
      • 0 (4 voturi)    
        Despre ce autostrazi vorbiti? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 20:15)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

        poate studii de fezabilitate pentru autostrazii, alea care expira tot la 2 ani si se platesc cu sute de mii de euro catre firmele abonate.
        Era mai credibil sa spuna ca nu mai are bani de carpeli la drumuri, spitale... daca mareste salariile in sanatate si educatie.
        In general cand faci investitii mari incerci sa accesezi fonduri europene, pentru asta iti trebuie oameni calificati iar noi nu-i prea avem. Deci cand se pune tara asta la punct si nu o sa se mai angajeze ingineri pe post de juristi, economisti pe post de psihologi... adica pile si relatii fara sa conteze ce sti sa faci atunci se vor schimba lucrurile.
        Il vedeti pe Ciolos parca ar fi salvatorul Romaniei, ganditi ca niste gaini bete.

        In rest Ciolos pare a fi civilizat si nimic mai mult.
  • +37 (51 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:14)

    andipetre [anonim]

    • -3 (37 voturi)    
      aeronava irlandeza in zbor nu e teritoriu RO (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:48)

      Tomy19 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      legea zice ca la bordul aeronavei in zbor nu esti pe teritoriul Romaniei, ci pe teritoriul statului in care este inregistrata aeronava - in cazul de fata Irlanda. asa ca pentru vanzarile efectuate in timpul zborului, nu prea vad o problema legala sa incasezi numai in Euro.
      am observat personal pe un zbor intern imposibilitatea platii in Lei, dar nu m-a deranjat, atat timp cat poti plati cu card in RON. chestiunea de curs valutar e o alta problema....
      Sigur, airline-ul ar fi de dorit sa se adapteze ca sa satisfaca si consumatorul roman, dar pana la urma e vorba de low fare-low cost.
      in plus, cred ca se poate rezista pe un zbor de 1 ora fara sa cumperi nimic daca nu vrei sa platesti cu card si nu ai euro la tine....
      • +7 (25 voturi)    
        pff... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:28)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        bre, ai inteles fix pix in articolul asta.
      • +11 (35 voturi)    
        Vorbesti prostii (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:29)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        Spatiul aerian roman e teritoriu national. Nu conteaza unde e inregistrata aeronava. Ia intra tu ilegal cu o aeronava inregistrata unde vrei tu pe teritoriul suveran al altui stat sa vezi ce rachete iti iei in "teritoriul statului aeronavei".
        • -3 (27 voturi)    
          Siriuoooos? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:01)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui JohnR

          De exemplu, tu ai idee că un automobil al corpului diplomatic ESTE teritoriul statului sub al cărui steag se află?

          Nu mai zic de teritoriul propriu-zis al ambasadei.

          Ai idee de ce nu prea e voie să deschizi o valiza diplomatica?

          Dar pe puntea vaselor aflate în port în Constanța, aflate în ape teritoriale românești, oare ce lege se aplică? Știi?

          De fapt ce te tot întreb eu ... e clar că ești Spiru.
          • +13 (21 voturi)    
            Hai sa te intreb si eu, Spiru... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:58)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

            Apropo la scandalul recent cu romanul de ce a fost arestat oficial in Italia (pe teritoriul tarii careia se afla aeronva) pe o cursa Ryanair si nu in Irlanda (teritoriul aeronavei)?
            Lasa agenturili si ambasadili. Asta e alt film.
            • +1 (3 voturi)    
              Spirule, Spirule! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:16)

              LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui JohnR

              A fost arestat pe teritoriu italian, in momentul cind s-a dat jos din avion.

              Capisci?
          • +13 (15 voturi)    
            Comment sters de user (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:24)

            andipetre [anonim] i-a raspuns lui LianBerthold1

            • 0 (2 voturi)    
              Auzi, Spirule, tu gindesti inainte sa postezi? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:16)

              LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui andipetre

              Eu ti-am dat niste exemple, care sustin ideea ca exista o GRAMADA de situatii in care un vehicul este considerat teritoriu al statului sub al carui pavilion este inmatriculat.

              Sti ce inseamna extrapolare?
        • +2 (10 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:43)

          [anonim] i-a raspuns lui JohnR

          • +4 (4 voturi)    
            Blueair (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:21)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

            Are avioane înmatriculate in Iordania?

            O cafea e 2 euro sau 10 lei.
            Deci se poate și chiar e convenabil pt ei să plătești în lei ( 1€ =5 lei)
            • +4 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:44)

              [anonim] i-a raspuns lui nick24

      • +16 (18 voturi)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:26)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui Tomy19

        • -1 (3 voturi)    
          Iti recomand sp citesti cit mai mult ... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:18)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui andipetre

          ... despre conceptul de "extrateritorialitate" si dupa aia te vei lamuri singur ce si cum.
        • 0 (0 voturi)    
          :)))) (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:14)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Hahaha! mi-a placut comentariul tau! Ti-as da vreo zece plusuri!
      • +5 (5 voturi)    
        Are legatura numai cu inregistrarea fiscala a comp (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:20)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Tomy19

        Atunci cand faci afaceri pe teritoriul Romaniei (in cazul de fata cursa Timisoara - Bucuresti) trebuie sa fi inregistrst fiscal in Romania daca ai venituri mai mari de 35000 de euro.
        Ca atare esti obligat sa primesti plata (serviciilor vandute in avion)in Ron si sa platesti taxele aferente in Romania.
        Daca cursa era Bucuresti - Dublin sau invers se considera ca firma ofera servicii internationale si atunci nu era obligata sa primeasca plata serviciilor in lei.
        Nu are nimic de a face cu legislatia diplomatica!
        Nu mai faceti varza ...doar asa ca aveti o idee nu este necesar sa o si expuneti!
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:35)

          [anonim] i-a raspuns lui paonipao

          • 0 (0 voturi)    
            esti rauvoitor? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:17)

            Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui

            cum ai spus chiar tu, cursa este internationala, in Timisoara e doar o escala
    • -3 (5 voturi)    
      LOL! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Probabil se refera la teritoriul terestru, astia sunt in aer.
    • -2 (16 voturi)    
      Gresit ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:37)

      Costello [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      La bordul unei nave ce apartine altei tari, nu mai esti pe teritoriul tarii chiar daca aceasta se afla in apele sau spatiul aerian al teritoriului nostru. Acelasi lucru se aplica si ambasadelor. Ce poate sa faca statul nostru, este sa nu mai permita activitatea unor astfel de companii pe teritoriul nostru decat in conditiile puse de noi.
      • +15 (19 voturi)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:12)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui Costello

      • +5 (5 voturi)    
        No (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:56)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Costello

        Nu imi pot imagina cum ar reactiona britanicii daca la o cursa interna nu ar putea tranzactiona in lire.
        Pe curse UK -Tara Euro se tranzactioneaza in lire dar si euro.
    • +1 (3 voturi)    
      Depinde (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:34)

      ValentinC [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Infractiunile sau contraventiile care se intampla la bordul unei nave sau aeronave care nu e inmatriculata in RO, teoretic nu s-au intamplat pe teritoriul RO si nu li se aplica legea RO. Pun pariu ca nu sunt inmatriculati in RO, chiar daca fac curse interne
  • -16 (34 voturi)    
    Deja vu (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:54)

    justin puscasu [utilizator]

    Povestea asta imi aminteste de vajnicul Gavril Dejeu, ministrul de interne incruntat al Conventiei Democratice, omul in care toata lumea isi pusese sperante ca se va lua la tranta cu marea coruptie.
    Ei bine, domnul Dejeu s-a remarcat printr-o singura actiune antifrauda: s-a luata la tranta cu babele din Piata Obor, verificand personal daca ouale vandute pe tarabe sunt stampilate regulamentar!
    Se pare ca Domnul Ciolos invata repede de la inaintasi - chiar acum se lucreaza la niste modificari legislative care urmeaza sa fie adoptate pe blat in ultima zi de mandat, in buna traditie al lui Adrian Nastase.
    In rest, luatul la tranta cu stewardesele low cost, e acelasi praf in ochi care imi da impresia ca suntem considerati mai prosti decat suntem in realitate.
  • -13 (23 voturi)    
    neam de eroi (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:12)

    Irina25 [utilizator]

    Nici nu vreau sa ma gandesc cat a patimit acest erou, care nu trece niciodata pe rosu, cand n-a putut sa-si ia si el o Coca-Cola...Un adevarat martir, fara discutie!
  • -7 (17 voturi)    
    Descoperire! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 0:25)

    vi_escu [utilizator]

    Afla si ministrul tehnocrat ca tara nu mai e de mult a noastra?
    • +5 (13 voturi)    
      cel mai bine e sa... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 1:28)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      mereti dracu in america, acum ca este un conducator demn de voi, cei mai verzi romani. aveti grija cand sariti zidul, though, s-ar putea sa fie niste "2nd ammendment people" pe acolo. presupun ca va veti intelege ca doar ganditi la fel...
    • -1 (3 voturi)    
      pai da....... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:22)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      Ca au avut grija cei de la Iliescu & Co sa vinda tot, si culmea aproape pe nimic pentru statul roman, mai mult pentru interesele personale!
  • -4 (4 voturi)    
    S-au gasit senvisuri in euro la peneleu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 4:30)

    st.d. [utilizator]

    >_<
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 8:01)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Mai ai frati pe acasa? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:45)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui

      Sefu', cand intentionezi sa faci afaceri intr-o tara straina e "by default" inteles ca accepti moneda tarii respective.
      E treaba companiei si a departamentului contabil daca la sfarsitul lunii a incasat doar 150 lei din comert cu produse in aeronavele sale plus alte maruntisuri din leva, forinti sau ce mai vrei tu.
  • +3 (7 voturi)    
    Corecta reactia a premierului (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:05)

    valll [utilizator]

    Aici se vede calitatea omului de stat. Cei mai multi demnitari ar fi dat banul si ar fi trecut cu nepesare peste incident. Nu se poate spune ca el nu ar avea euro, dar practica acelei firme se inscrie in nesimtirea cu care, de ani si ani, smecherii isi permit sa-i trateze pe romani. Nesimtire pe care autoritatile au tolerat-o, ca pe atatea si atatea atitudini asemanatoare.
    Cat despre ANPC, poate si din cauza legilor proaste dupa care functioneaza, dar mai ales din cauza persoanelor numite politic acolo, este de o indolentza scandaloasa.
    In Romania oamenii se impart in profitori nerusinati si in victime abandonate de institutiile care ar trebui sa le apere si care, in unele cazuri, fac blat cu profitorii. La nivelul dr dezordine la care s-a ajuns, ar trebui ca protectia romanilor sa devina prioritatea prioritatilor.
  • -3 (5 voturi)    
    Paraciosu' (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 9:55)

    moka [utilizator]

    precum se sta la semafor, asa trebuie inregistrata si o plangere la ANPC, nu cu indicatii prin telefon ce sa faca institutiile. Poate, din contra, ar trebui relaxata legislatia incet incet astfel incat sa se accepte SI plati in euro pe ici pe colo. Toata lumea mai are niste euro prin buzunare ramsi de prin concedii si calatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ref wizzair (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:36)

    Klaus1000 [utilizator]

    La Wizz se plateste si in ron la bord, ar putea sesiza si la ei cum la cumpararea unui bilet de 1000 de ron te taxeaza cu 50 ron din cauza ca nu au cont de ron ci de forinti, practica intalnita si la unele magazine maghiare ce activeaza in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:37)

      [anonim] i-a raspuns lui Klaus1000

  • 0 (4 voturi)    
    Wizz Air factureaza mascat in euro. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:09)

    Comentatorul-x [utilizator]

    E o practica a acestor companii care profita de vidul legislativ. In alte tari asa ceva ar fi imposibil.
    Exemplu: cumpar bilete de la Wizz Air pentru o cursa externa, mi se emite o proforma in lei, o platesc prin internet banking si banca imi ia din cont cu cca 50 de lei mai multi bani.
    Intreb la ING de ce au facut asta si imi spun ca cei de la Wizz Air au sediul intr-o tara UE si au emis factura in euro, iar ei au facut conversie lei-euro. Normal, diferenta am platit-o eu
    Scurt pe doi: Wizz Air emite biletele in lei dar trimite bancilor spre decontare euro. Diferenta o plateste clientul.
    Legile in Romania ar trebui sa spuna clar: tot ce facturezi in Romania ar trebui sa fie in lei. Atat.
    Moneda nationala este leul.
    Ne jupoaie toti, sa vedeti ce fac dealerii de masini cand se ajunge la leasing. Fac speculatie valutara lei-euro si castiga de rup.
    Ciolos are dreptate.
  • -2 (2 voturi)    
    Serviciu in Romania, plata in LEI (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:49)

    KTerinca [utilizator]

    si in EURO, ca optiune.
    Atat de simplu.
    Sa achite amenda care li se va da ..... in LEI .....sau sa zboare doar in zona Euro ..... unde se plateste doar in Euro.
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 13 noiembrie 2016, 0:54)

      [anonim] i-a raspuns lui KTerinca

  • 0 (2 voturi)