Teodor Baconschi da in judecata Antena 3, de la care cere 250.000 euro daune morale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 18:04 Actualitate | Esenţial


Teodor Baconschi
Foto: Agerpres
Teodor Baconschi a dat in judecata postul de televiziune Antena 3, de la care solicita daune morale in valoare de 250.000 de euro, acuzand o "campania sistematica de insultare si denigrare" a sa.

Fostul ministru de Externe afirma, intr-o postare pe contul lui de Facebook, ca a depus la Tribunalul Bucuresti transcrierea a 53 de emisiuni "calomniatoare" la adresa sa, difuzate in perioada 2014 - 2016.

Iata mai jos postarea lui Teodor Baconschi:

"Astazi, 16 iunie 2016, am depus, prin avocat, la Registratura generala a Tribunalului Bucuresti, actiunea civila prin care solicit postului TV Antena 3 plata unor daune morale in valoare de 250.000 Euro.

Precizez ca in dosarul cauzei figureaza transcrierea celor 53 (cincizeci si trei) de emisiuni calomniatoare la adresa mea, difuzate si redifuzate de numitul post TV in intervalul 2014-2016, adica dupa pronuntarea Hotararii definitive a Curtii de Apel Bucuresti (decizia 1328R din 18.09.2014) care a stabilit, in procesul intentat contra lui Bogdan Diaconu, ca acesta m-a defaimat in chestiunea presupusei "fraudari a votului de la Paris, la alegerile prezidentiale din 2009".

Campania sistematica de insultare si denigrare a mea, desfasurata prin realizatorii Antena 3, a incalcat in mod repetat articolul 30.8 din Constitutia Romaniei si jurisprudenta relevanta a Curtii Europene pentru Drepturile Omului, provocandu-mi daune de imagine publica extrem de grave.

Agresiunea mediatica a postului respectiv este cu atat mai nejustificata cu cat alegatiile privind asa zise "fraude electorale la Paris" au facut obiectul unor sesizari la Curtea Constitutionala, Parchetul de pe langa ICCJ si Autoritatea Electorala Permanenta, care le-au respins categoric. Solutiile respectivelor institutii abilitate au fost date publicitatii prin comunicate de presa emise de Curtea Constitutionala si Autoritatea Electorala Permanenta, astfel incat postul Antena 3 nu poate invoca faptul ca nu avea cunostinta de acest lucru.

Am deplina incredere ca, intr-o materie unde exista deja o Hotarare definitiva si irevocabila a Justitiei, se va face si de aceasta data dreptate".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6998 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    a cerut o suma Infima (Joi, 16 iunie 2016, 18:15)

    un domn [utilizator]

    vs cat ar merita latrinele sa plateasca
  • +15 (19 voturi)    
    Foarte bine, pacat ca ... (Joi, 16 iunie 2016, 18:32)

    mitg [utilizator]

    E prea mica suma.

    Cereti cel putin 2,500,000€ - chit ca sansa sa dispuna un judecator suma asta este de 1 la infinit -, macar sa stea departamentul juridic si financiar cu morcovul in ... o perioada.
  • +15 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 iunie 2016, 18:37)

    NL [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 16 iunie 2016, 19:27)

      zet [anonim] i-a raspuns lui NL

  • +14 (22 voturi)    
    Sper ca haita de la A3 (Joi, 16 iunie 2016, 18:38)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    va primi o lectie exemplara din partea Justitiei.
    Mai sper ca CNA va initia o reglementare care sa sanctioneze cu mari amenzi manipularile prin mass-media.
  • +13 (21 voturi)    
    Bravo lui (Joi, 16 iunie 2016, 18:43)

    man_and_twin [utilizator]

    Si e un exemplu de urmat pt multi altii care se regasesc in aceeasi situatie.

    Din pacate manipularea A3 a prins si nici macar algebra elementara (5400votanti/14ore/5reprezentanti=1min si 10 secunde pt a aplica o singura stampila) nu mai are vreun efect pt ei. Doar plata de daune morale mai poate sa-i invete minte.
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Joi, 16 iunie 2016, 19:31)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      1. Faceti socoteala pentru ultimele ore de vot nu pentru toata ziua.
      2. Referitor la "invatat minte", ce spui de cazul Mircea Basescu / familia Mondialul? Tot astia au fost primii care au facut public scandalul, si, iata azi MB a ajuns la inchisoare. Sau o fi vreo eroare judiciara?
      • +1 (3 voturi)    
        )))) clisee (Vineri, 17 iunie 2016, 10:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

        marca Latrina 3, am remarcat comentariile tale in spriritul latrina 3..de multa vreme...
  • +11 (19 voturi)    
    Ajutati-l pe Gâdea (Joi, 16 iunie 2016, 18:47)

    A78 [utilizator]

    Iar trebuie sa lucreze Gâdea pe centura vinerea si sambata cand nu are emisiune , sa faca rost de bani sa plateasca daunele ....
    • -3 (5 voturi)    
      Rectificare"mahalaua inepta",rafinamentul (Joi, 16 iunie 2016, 21:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui A78

      se vede de departe !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cei mai multi (Joi, 16 iunie 2016, 18:55)

    ipolitic [utilizator]

    din categoria sus-amintita nici macar nu au inteles ce inseamna. Macar tu intelegi...
  • -5 (9 voturi)    
    misterul insa perdureaza... (Joi, 16 iunie 2016, 18:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...baconsky a inginerizat cel mai rapid proces de votare documentat in istorie: un vot la 5 secunde!
  • +1 (3 voturi)    
    asa ar fi trebuit sa procedeze toti (Joi, 16 iunie 2016, 20:39)

    __alex__ [utilizator]

    cei care au fost terfeliti de haita varanului.
    Fineturile cu 1 Leu despagubire simbolica nu tin la lingai fara coloana.
  • -2 (8 voturi)    
    Cum era perla acestui fin intelectual, (Joi, 16 iunie 2016, 21:54)

    xrogo [utilizator]

    "plebea inepta",cu referire evidenta la votantii care n-au votat convingerile acestui intelectual de paie !!!
    • +1 (3 voturi)    
      nu a gresit sunt spectatorii latrinelor (Vineri, 17 iunie 2016, 10:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      e simplu (evident e valabil pentru tine)