Dragnea anunta ca PSD va sprijini Guvernul Ciolos, insa apoi va sanctiona sever orice derapaj

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:19 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD Liviu Dragnea a anuntat duminica seara, dupa sedinta Comitetului National Executiv al partidului ca forul va recomanda parlamentarilor social-democrati sa voteze guvernul propus, daca membrii sai vor trece de audieri, insa PSD va monitoriza evolutia viitoare a executivului condus de Dacian Ciolos.  

Astfel se va recomanda grupurilor parlamentare PSD sa voteze pentru investirea guvernului "daca ministrii desemnati vor demonstra ca sunt oamenii potriviti la locurile potrivite", a spus Dragnea.  

Liderul PSD a anuntat insa si ca "PSD isi rezerva dreptul de a monitoriza guvernul", pentru a vedea ca isi respecta angajamentele.  

"Orice derapaj va fi sanctionat foarte sever", a avertizat Dragnea, precizand ca practiv va fi vorba de un sprijin punctula pentru fiecare proiect si propunere cu care va veni executivul condus de Dacian Ciolos.

Coalitia merge mai departe si fara Ponta

De asemenea, potrivit Agerpres, presedintele PSD, si-a exprimat speranta ca partidele care au sustinut pana acum guvernul condus de Victor Ponta vor continua sa actioneze in continuare ca o "coalitie indreptata spre binele romanilor". 

"Cred ca putem discuta si sper ca in continuare coalitia care a sustinut un guvern foarte bun, cu un premier foarte bun, poate functiona in continuare in Parlament si, din moment ce toate proiectele si programele care au adus atatea lucruri bune romanilor au fost sustinute si agreate de noi, in continuare putem functiona in Parlament ca o coalitie indreptata spre binele romanilor", a declarat Dragnea.

Presedintele PSD a explicat si ca fostul premier Victor Ponta nu a participat la sedinta Comitetului Executiv National al formatiunii, desfasurata duminica, pentru ca nu este membru al CExN.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3563 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    D-le Dragnea, vă rog eu... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:22)

    comentatordiletant [utilizator]

    ... definiți „derapaj” :-)
    • +1 (1 vot)    
      Ciuma roșie pesedistă (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:02)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      pune condiții. Era mai bine să trimitem acasă acest parlament penal care nu va face decât să saboteze pe oricine ar încerca să schimbe România,,,
      • 0 (2 voturi)    
        Derapajul (Luni, 16 noiembrie 2015, 9:55)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Este tot ce nu se conformeaza la politica lor de devalizare a tarii si de umplere a propriilor buzunare. Dupa 25 de ani mai are cineva nevoie de o definitie?
  • +9 (9 voturi)    
    Mielușel (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dacă mai apucă și nu face pîrnaie, cum merită. Un condamnat cu tupeu !
  • +22 (22 voturi)    
    sperante (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:40)

    CRMS [utilizator]

    Noi speram ca derapajul tau, draga Dragnea, sa fie sanctionat foarte sever luna aceasta..adica cu executare.
  • +11 (11 voturi)    
    "orice derapaj"... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:52)

    lili [anonim]

    Daca ar fi sanctionat Dragnea si PSDul lui nu toate, macar un derapaj al Guvernului Ponta probabil ca NU ar fi stat Ponta la guvern prea multe zile!
    Dar, Dragnea e pe cai mari, PSDul e cel mai mare partid din Parlament si-si permite sa puna conditii, comportandu-se ca si cand tot PSD e la guvernare!
    Cu peste 5 milioane de romani saraci si analfabeti si regretandu-l majoritatea pe Ponta, sa nu ne asteptam ca vom scapa curand de PSD ca cel mai mare partid!
    Partidul penalior fara scrupule, din pacate...asa cum arata Dragnea, parca si mai apasat, dupa plecarea lui Ponta.
    Ma-ntreb, cum a suportat D Ciolos fost Comisar European foarte apreciat la Brussels sa-i puna conditii un penal politruc de teapa lui Dragnea... cum o fi suportat.....trebuie sa ai stomacul tare sa rezisti alaturi de fauna ce populeaza politica romaneasca...
  • +11 (11 voturi)    
    Derapaj (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:06)

    CititorulComentator [utilizator]

    Insemnand necomplicitatea la mafia PSD...
  • +13 (13 voturi)    
    Maaaa (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:10)

    galautas [utilizator]

    Io zic sa iti rezervi dreptul sa faci nu un pas in spate, ci vreo doi kilometri, tu, sleatha ta, si looserii din celelalte partide! Me nesimtiti ordinari, va rezervati dreptul? Pacalici blindati, sa nu ne rezervam noi dreptul sa va linsam in parlamentul ala ! Dati-va la p parte si lasati niste oameni acolo, nu voi, lepre!
  • +6 (6 voturi)    
    Hm (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa renunte pesedeaua la banul public? Nu se poa'...
  • +5 (7 voturi)    
    Vrăjeală (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:39)

    Shaolin [anonim]

    Ori a a făcut un mic calcul politic (trădându-și astfel electoratul). La urma urmei înainte de alegeri este mult mai confortabil să fii în opoziție.

    Ori a fost amenințat cu dosarul... Pe sistemul „tu ne ajuți pe noi, și noi te ajutăm pe tine. Vezi cum votezi...”.

    Offtopic. Eu nu prea am mai urmărit politica din ultimă vreme. Mă poate lămuri și pe mine un tânăr frumos și liber cu o chestiune?
    a) Care este rezultatul anchetei justiției independente în cazul pretinselor milioane de voturi furate de Dragnea?
    b) De ce justiția independentă nu investighează modul în care „DOMNUL PREȘEDINTE” a reușit să devină posesorul a 6/7 case?
    • +6 (8 voturi)    
      Stai linistit (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:03)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Eu sunt un tanar frumos si liber din '52, si te asigur ca justitia lucreaza. Chiar ieri a prins un ultra-corupt cu trei pesti si un whisky. Urmeaza cel cu zece oua si un bags de bere. Mai e pana ajunge la Dragnea. Dar, rabdare...
    • 0 (2 voturi)    
      Vrajeala, nu esti informat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:18)

      AlisInTaraBlocurilor [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      S-a scris chiar zilele trecute despre una dintre case, care i-a fost luata Presedintelui de catre Justitie, in urma unui proces.

      Cat despre restul caselor, s-au scris foarte multe, anul trecut, pe vremea cand era candidat. Din cate imi amintesc, majoritatea erau dobandite prin cunoscuti si rude, oameni cu situatie, cu multi ani in urma, cand valoarea lor in bani era una modesta.
  • +1 (1 vot)    
    jegurile (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:29)

    Popoviciu [utilizator]

    scursuri PSD-iste....jeguri....si tot asa
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:11)

    PaulAtreides [utilizator]

    Ce sanctionati voi care faceati drifturi din toate punctele de vedere. Lupul moralist...
  • 0 (0 voturi)    
    Dragnea, tu pregateste-te de inchisoare, lasa (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:48)

    emil bobu [utilizator]

    vrajeala politica.

    Esti un sarpe, nu pacalesti pe nimeni. Care reforma in P$D? P$D se poate reforma? Partid izvorat direct din PCR?

    La tine "derapaj" inseamna orice actiune care nu e benefica mafiei P$D-PNL-UNPR-ALDE-PMP.

    O sa-l lucrati pe Ciolos cum l-ati lucrat pe MRU? Nu mai e 2012, infractorule!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-l aud .... (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:38)

    TRABI [utilizator]

    Dragnrea vorbeste prostii cand zice ca va sanctiona noul guvern . Nu au nas si nu prea cred ca o sa aiba timp pentru ca sanctiunile vor fi din partea DNA catre ei .