Mircea Cartarescu: Unul dintre marile sloganuri, in acest moment, ar trebui sa fie Nu mai dati spaga!

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:57 Actualitate | Esenţial


Mircea Cartarescu
Foto: Facebook
"Revolutia din acest moment e una impotriva coruptiei, blestemul comunitatii noastre", scrie Mircea Cartarescu, pe pagina sa de Facebook. Scriitorul aminteste, insa, ca mica coruptie, de zi cu zi, este cea care hraneste coruptia la nivel inalt. "Sa nu uitam: mita, spaga, bacsisul, nepotismul, pilele sunt o realitate a vietii noastre cotidiene. Perpetuam noi insine, cei care ne socotim cinstiti si curati, cutumele astea care ne otravesc viata", avertizeaza Cartarescu.

Citeste textul integral publicat pe Mircea Cartarescu pe pagina sa de Facebook:

"Vrem morala si legalitate in viata publica, respect pentru fiecare persoana, toleranta la diversitatea noastra, o viata decenta, un viitor pentru generatiile tinere. Vrem dreptate, rasplatirea valorii, sprijin pentru sanatate, educatie si cultura. Revolutia din acest moment e una impotriva coruptiei, blestemul comunitatii noastre. Dar nu prea ne amintim ca marea coruptie isi are radacinile in mica coruptie de zi cu zi. E bine ca dam de pamant cu clasa politica - aceleasi figuri grotesti de 25 de ani incoace, acelasi parlament de penali si semidocti, aceiasi primari venali.

Dar nu poti cere o politica onesta atata vreme cat onestitatea e zilnic calcata-n picioare in Romania, nu doar de ei, ci si de noi. Sa nu uitam: mita, spaga, bacsisul, nepotismul, pilele sunt o realitate a vietii noastre cotidiene. Perpetuam noi insine, cei care ne socotim cinstiti si curati, cutumele astea care ne otravesc viata. Noi, cei care dam, suntem parte din sistemul coruptiei la fel ca si cei care iau.

Unul dintre marile sloganuri, in acest moment, ar trebui sa fie 'Nu mai dati spaga!' Nimanui, nici medicului, nici functionarului, nici oficialului, nimanui de la care asteptam sa-si faca treaba pentru care e platit. E semn de primitivism si subdezvoltare. La fel ca si sistemul meditatiilor din invatamantul public, efect pervers al conceptiei gresite despre educatie. Sunt bani pe care-i dam in afara sistemului legal, voind sa ne ajutam copiii. Dar astfel ii obisnuim cu ideea ca prin bani negri obtii orice, inclusiv cunoastere. Exemple sunt nenumarate.

Ne revoltam pe buna dreptate in fata unei biserici opulente si arogante, care-a uitat ce e compasiunea fata de cei slabi si suferinzi, dar cata compasiune mai exista si-n noi? Cati facem opere caritabile? Vrem sa schimbam sistemul mafiotic in politica, dar nu vom face nimic cata vreme el este in noi. Nu se poate revolutie exterioara fara revolutie interioara.
"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


14446 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Spaga la functionari si multinationale !!!! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:06)

    marius [anonim]

    Din pacate fenomenul spagii , ca o cangrena , s-a extins din zona functionarilor statului spre zona privata . Cand veti recunoaste , chiar cei din strada , ca in multinationale se incaseaza spaga de la furnizori de servicii va veti purifica . Spaga trebuie tratata de procurori cu egala masura indiferent ca se indreapta catre un angajat al statului sau un director / proiect manager de nationala .
    NU VREAU SA DAU SPAGA !
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:37)

      #SCHIMBARE [utilizator] i-a raspuns lui marius

      am doar cateva exemple apropo de privat..stiu bine ca 2 banci din top 5 care in Constanta au structura de conducere formata intr-un anumit procent din rude:D .. ca e bine ca nu...nu stiu..dar ma stiu asha si se poate generaliza la toate posturile: sa zicem CASIERA are program pe cartea de munca de la 9 la 17..deci pt asta e platita...banca se deschide la 9 si inchide la 17 ..CASIERA TREBUIE ca sa aiba casa facuta si rapoarte atat la deschidere cat si la inchidere..deci este fortata sa vina mai devreme cu cel putin 30 de min si sa pleci cam cu o ora dupa..DECI LUCREAZA o ora junate in plus IN AFARA CONTRACTULUI DE MUNCA...problema e asha : daca face scandal...o da afara si papa si nu are ce face...DAR CEI de la ITM nici nu realizeaza ca ar trebui sa isi scoale fundul de pe scaun sa faca CONTROL si sa amendeze firmele respective pana la desfintare...sa intrebe ok ai prorgam 9-17 cand se face casa...etc....si abea atunci ai sa intelegi de ce in occidentul normal..cand se duce romanul la munca si vrea sa stea peste program..se uita ceilati la el ca la prosti ca nu inteleg..ii arata ceasul si ii spune..gata tre sa plecam!..atat suntem platiti...sau au scos tot ei ca si telefonul care te suna de la munca se pune ca timp lucrat fractiune de ora..sau unii au interzis prin lege chiar sa fii sunat de la munca decat in cazuri de necesitate. La noi esti protejat de lege 0.Iar cei care ar trebui ca si parlamentarii ici nu realizeaza ca asta e jobul lor. Daca le spui se uita la tine ca la loaze.
  • +4 (6 voturi)    
    bacsis (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:06)

    ion [anonim]

    nici bacsis la restaurant, sa-si plateasca toti corect impozitele, sa-si faca asigurari medicale
  • -7 (11 voturi)    
    abstractul pe meandrele concretului (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:07)

    vasile [anonim]

    poetu tot poet
    • +1 (1 vot)    
      Hotul tot hot (Vineri, 6 noiembrie 2015, 20:06)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      .
  • +11 (11 voturi)    
    Corect!! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:09)

    scepticu [utilizator]

    E o observatie de bun simt. Daca ii ceri cuiva o anume atitudine, asigura-te ca o ai si tu.
    Mai am o observatie - vad la generatia tanara o ostilitate crescanda la mica spaga. Adica ceea ce doreste domnul Cartarescu a inceput sa devina realitate si sper ca se va generaliza (desi cam incet dupa gustul meu).
  • +8 (8 voturi)    
    De acord (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:16)

    eugen6215 [utilizator]

    Sunt total de acord.
  • +4 (4 voturi)    
    corect (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:28)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    SUBSCRIU 100%..cu mentiunea sublinierii ca ar trebui sa fie unul din MAI MULTE sloganuri nu singurul.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce nu reprezentati piata? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:31)

    mami [anonim]

    Domnule Cartarescu,
    Va admir mult atat ca scriitor cat si ca prezenta in viata publica. La un moment dat ati renuntat sa mai scrieti pentru noi. ati revenit. Aveti ganduri bune, sunteti obiectiv, nu aveti partizanate politice...aveti copil ce putea fi victima alaturi de alti tineri...Va intreb: oare nu ar merita sa va implicati mai mult in toata aceasta actiune a tinerilor din piata? Au nevoie de lideri. Macar acum, la inceput, sa-i ajutati, pana isi croiesc drumul, daca nu o sa vreti mai mult. O faceti si pentru copilul dvs....de ce sa nu luptam noi, parintii, alaturi de ei, sa-i tinem in tara noastra care merita mult dar nimeni nu vrea sa faca sacrificii pentru asta...din cauza asta avem numai victime ale unui sistem pe care l-am tolerat cu totii. Au dreptate tinerii. Totul trebuie schimbat dar in etape iar ei inca nu stiu de unde s-o apuce...au nevoie de noi, cei cu mai multa experienta si neimplicati politic.
    • +3 (3 voturi)    
      VREMURILE NU-S FACUTE CA SA TACETI ! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mami

      Subscriu, Iohannis vorbea de reprezentativitate. Iat-o aici in persoana lui Mircea Cartarescu. Iesiti la bataie, domnule Cartarescu !
    • +4 (4 voturi)    
      la cate ati tras pana acum (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:24)

      User2 [anonim] i-a raspuns lui mami

      cred ca ati devenit imun la magarii, asa ca va rugam frumos sa coborati din turnul de fildes, si ne ajutati!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fara spaga. De astazi. (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:02)

    hasdoio [anonim]

    Daca vrei sa vindeci infectia trebuie sa iei antibiotice. Daca nu renuntam la spaga - aceasta este masura antibiotic - atunci aceasta miscare a strazii devine inutila; toate celelate masuri nu sunt decat niste calmante care ne fac sa ne simtim bine pe moment, insa nu rezolva cu nimic problemele acestei tari.
  • +2 (2 voturi)    
    spaga (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:11)

    adana [anonim]

    Ma intreb cati dintre cei din strada au copiat la bac?!
    Cati isi dau seama acum ca totul incepe cu ei insisi!?
    Sper sa fie mai mult decat o moda trecatoare. Cum a fost si cu bonul fiscal care s-a moflait si a revenit la vechea meteahna.
  • +1 (1 vot)    
    confiscare (Vineri, 6 noiembrie 2015, 21:27)

    Gabriela [anonim]

    Mai oameni buni....Cereti confiscarea averilor tuturor politicienilor si veti vedea ca vom aduce tara noastra , la o tara fara datorii....asa cum au preluat-o ei de la regimul Ceausescu,daca nu poate chiar mai bine! Vom putea astfel sa realizam toate proiectele de bun simt, puse doar pe hartie de catre ei. Bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    piramida spagii la romani.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 8:58)

    rusu [anonim]

    Piramida spagii. La o zece mii de spagi date de romani la doctor, politist , invatatoare exista o spaga mare de milioane data intr-un caz de coruptie mare la politicieni. Ca la accidentele de munca, la o mie de accidente de munca minore exista un caz mortal. Numai prin restrangerea bazei acestei perfide piramide s epot rezolva lucrurile. MC are dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Intreb si eu, nu dau cu parul (Duminică, 8 noiembrie 2015, 13:23)

    dbdb [utilizator]

    sa ti se traduca toate cartile in diverse limbi, pe banii statului, nu e spaga?