VIDEO Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei, despre cardul de sanatate: Oamenii sunt controlati din toate punctele de vedere. Ce a fost pe vremea lui Ceausescu este nimica toata

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2015, 20:55 Actualitate | Esenţial


IPS Ciprian (centru)
Foto: arhiepiscopiabzvn.ro
Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei IPS Ciprian a declarat duminica, raspunzand intrebarii unui credincios privind cardul de sanatate, ca la ora actuala oamenii sunt controlati din toate punctele de vedere, adaugand ca "ce a fost pe vremea lui Ceausescu este nimica toata", prelatul amintind in acest context si "presiuni cu Legea Big Brother". IPS Ciprian a precizat ca Patriarhia Romana a propus Ministerului Sanatatii sa gaseasca o alternativa la cardul de sanatate pentru credinciosii care nu doresc sa il foloseasca pentru vizitele la medic, relateaza VranceaMedia.ro.

"Vremurile sunt din ce in ce mai grele. Oamenii sunt controlati din toate punctele de vedere. Ce a fost pe vremea lui Ceausescu este nimica toata. Acum ati vazut presiuni cu Legea Big Brother - asa, cu ochiul, cu fratele cel mare - Nu veti scapa nici in gaura de sarpe in ceea ce priveste controlul. Insa nu asta ar trebui sa ne preocupe pe noi cel mai mult. Sa ne preocupe viata noastra in raport cu Dumnezeu si cu Evanghelia. Implinesti Evanghelia... poate sa fie si Legea Big Brother si alte legi", a declarat IPS Ciprian dupa o predica sustinuta la Focsani.



Arhiepiscopul a precizat ca "se va vedea daca se va primi din partea Ministerului Sanatatii cu privire la aceasta propunere a Patriarhiei Romane de a se gasi o alternativa pentru credinciosii care nu doresc. Altii primesc, altii nu doresc, trebuie sa se puna totusi accentul si pe aceasta libertate", adaugand ca "noi in orice caz, biserica, nu ne substituim si nu putem sa impunem statului roman anumite legi".

Potrivit prelatului, cardul de sanatate poate fi rau prin prisma abuzurilor care se pot produce. Important este ca nu cumva medicul de familie sa faca abuzuri, si sa treaca acolo si lucruri pe care nu le vrei, pentru ca aici s-au pus si niste intrebari destul de delicate cu privore la prelevare de organe, nu, la care trebuie sa bfezi acolo daca esti de acord sau nu, daca esti de acord cu transfuzia de sange ..."

"Indiferent cum se va solutiona problema pana la urma, crestinii trebuie sa ramana fermi in ceea ce-i priveste constiinta. Aceasta este cel mai greu de controlat", a mai declarat IPS Ciprian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12709 vizualizari

  • +26 (42 voturi)    
    Cerem imperios (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:03)

    ipolitic [utilizator]

    eliminarea oricărei forme de control, cu excepția controlului total al Bisericii. De Dumnezeu si cerberii Lui bărboși "nu veți scăpa nici în gaura de șarpe"
    • +15 (21 voturi)    
      Ce (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:45)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      diferenta e intre astia si aia care taie capete...?
      Iarta-i,Doamne,si pe noi si pe ei!
      • 0 (4 voturi)    
        Pe mine rog sa nu ma ierte Dumnezeu, nu am nevoie. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:12)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Eu nu am nevoie de iertarea lui Dumnezeu.
        Nu am gresit cu nimic, am si martori.
        Aseara am gasit un portofel cu bani si acte in el, si l-am inapoiat proprietarului.
        Rog a nu se consemna aceasta fapta buna in ceruri.
        • +1 (1 vot)    
          Normaliatate... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:38)

          Iulianus [anonim] i-a raspuns lui kax

          Nu cred ca ai facut o fapta buna, ci una normala..nu-ti apartinea portofelul!
          • 0 (2 voturi)    
            Normalitatea nu este dictata de Dumnezeu. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:36)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui Iulianus

            De unde deduci ca este normala fapta mea?
            Dumnezeu a instituit normalitatea prin intermediul bisericii, sau societatea umana?
            Daca in mine ar exista samanta divina, nu as mai avea nevoie de porunca "sa nu furi", ca mai apoi sa pot fi iertat.
            • 0 (0 voturi)    
              Normalitatea nu este dictata (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:16)

              ian [anonim] i-a raspuns lui kax

              Samanta exista, trebuie insa si roade, Daca n-o cultivi, degeaba. Voi astia pentru care societatea umana s-a nascut la 1789, a luat o pauza si a continuat cu comunismul puteti crede orice dar societatea umana no să elaboreze nicodata legi morale pe care sa le si respecte. Niciodemocratie, oricat ar fi de evoluata nu a reusit sa elaboreze o morala mai inalta ca aceea a lui Iisus
              • 0 (0 voturi)    
                In afara subiectului (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:01)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui ian

                Nu prea stiu despre ce vorbesti, si despre ce inalta morala, pentru ca e clar ca nici societatea crestina nu respecta legile morale din sfanta scriptura.
                Isus la (Matei 5: 17-19), ca daca fata nu este virgina in noaptea nuntii ea trebuie omorata cu pietre.(Deuteronomul 22: 20-21)

                Multumesc frumos. Eu nu o sa imi omor fiica daca nu o sa fie virgina in noapte nuntii, pentru ca asa a zis Isus.
                Halal morala crestina.
                • 0 (0 voturi)    
                  Manipulare comunista (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 22:04)

                  Andrei [anonim] i-a raspuns lui kax

                  http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=5

                  Matei 5:9
                  Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

                  Si acum sa va reamintesc un citat care va place voua foarte mult si pe care de la 1723 l-ati trunchiat.
                  "Si veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi"
                  Inainte va placea "Via, Veritas, Vita" dar unii isi vand si sufletul pentru bani si putere.
                  • +1 (1 vot)    
                    Toata sfanta scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. (Joi, 22 ianuarie 2015, 14:31)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

                    Eu nu stiu despre ce Adevar vorbesti, sau despre ce Adevar vorbea Isus. Vorbesti prea abstract pentru mine.
                    Mie imi pare ca crestinii aleg doar ce le convine, doar ce se pliaza pe cultura actuala. Bun, rau, cum e, sfanta scriptura, este cuvantul lui Dumnezeu, si mie mi s-ar parea onest ca toate invataturile din sfintele scripturi sa fie luate in considerare de crestini.
                • 0 (0 voturi)    
                  vai de mine ce minciuni (Joi, 22 ianuarie 2015, 17:14)

                  dumitrua [anonim] i-a raspuns lui kax

                  "Iisus a spus...".. citezi din legea veche, cea folosita de evrei azi in legea mozaica. Crestinii se bazeaza pe invataturile lui Iisus, din noul testament.
                  • +1 (1 vot)    
                    Isus apara invataturile din Vechiul Testament (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:25)

                    kax [utilizator] i-a raspuns lui dumitrua

                    Asta incercam sa zic si eu, ca una din invataturile lui Isus este descrisa la Matei 5: 17-19, care zice asa:

                    17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

                    18 Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

                    Daca gresesc rog a fi corectat.
                    • 0 (0 voturi)    
                      nu e aia legea (Vineri, 23 ianuarie 2015, 12:52)

                      dumitrua [anonim] i-a raspuns lui kax

                      Legea este cuprinsa in cele 10 porunci.
                      Daca ti se par multe chestiuni antinomice in vechiul testament nu este pentru ca s-ar contrazice, ci ele se completeaza.
                      Legea general valabila e sa nu ucizi, dar, avand in vedere particularitatile vremii (oamenii erau foarte cazuti), femeile adultere erau lapidate (printr-o ordonanta de urgenta, sa-i spunem).
                      Iisus a spus ca nu a venit sa strice legea ci s-o implineasca, dar cu toate astea, cand vroiau sa lapideze o femeie adultera a spus ca cine e fara degreseala sa arunce primul piatra. Nu se contrazice cu nimic. Trebuie doar mers mai in adancime.
                      • +1 (1 vot)    
                        Azi tot mai multi oameni sunt fara de pacat. (Vineri, 23 ianuarie 2015, 15:01)

                        kax [utilizator] i-a raspuns lui dumitrua

                        Adevarat. Asa-i, aceasta invatatura este foarte buna, si a functionat foarte multe sute de ani, deoarece, ca si pe timpul lui Isus, toti erau pacatosi si cu greseli. Imi aduc aminte in filmul Isus din Nazaret, cum era cat pe ce acea femeie sa fie lapidata, toti care aveau piatra in mana o lasau jos, rand pe rand, semn ca toti erau cu greseli. Cum zici, erau oameni (de)cazuti, din timpuri vechi.
                        Situatia este putin schimbata in ziua de azi, ca tot mai multi oameni, si din ce in ce mai multi - am cunoscut si eu cativa - sunt ne-pacatosi si fara de greseli. Eu la fel sunt, fara greseala. Nu vorbesc de mici greseli ca: Am depasit cu 10km/ora limita de viteza in cateva sate saptamina trecuta, sau am pus prea multa sare in mancare, sau saptamana asta am baut un pic mai mult alcool si am vomitat pe trotuar ca mi s-a facut rau...

                        Practic, eu as putea fi primul care loveste cu piatra, pentru ca eu nu am gresit cu nimic. As fi eligibil.
                        Norocul meu e ca resping religia, si nu sunt nevoit sa lapidez pe nimeni. Oricum legile societatii nu mi-ar permite aceste lucruri.
                        • 0 (0 voturi)    
                          :)) (Vineri, 23 ianuarie 2015, 15:47)

                          dumitrua [anonim] i-a raspuns lui kax

                          esti simpatic intr-un fel. Din ce in ce mai multi oameni sunt fara de pacat :)) tare.
                          • +1 (1 vot)    
                            E adevarat ca multi sunt nepacatosi (Vineri, 23 ianuarie 2015, 16:21)

                            kax [utilizator] i-a raspuns lui dumitrua

                            Eu iti zic doar ce am remarcat eu in lume, si pe langa asta am mai intrebat si alti oameni, si ei tot asa au observat. Si nu sunt singurul din lumea asta care nu a facut nici o greseala. Sunt multi. Recent, am o colega noua la lucru cu varsta de 22 de ani, si la fel, ne-pacatoasa.
                            Rasul tau il interpretez ca unul superior. Este ceva ce nu stiu, si ar trebui sa stiu?
                            • 0 (0 voturi)    
                              da (Vineri, 23 ianuarie 2015, 22:26)

                              dumitru [anonim] i-a raspuns lui kax

                              ca insasi afirmatia ta e un mare pacat.
                              Dumnezeu spune ca nu exista om fara de pacat, iar tu vii si spui ca esti mai destept.
                              A mai zis cineva pe aici, esti ca infractorii de la televizor, cand ii intrebi sunt nevinovati.. cinstiti doar mintea lor bolnava.
            • 0 (0 voturi)    
              portofel... (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:02)

              iulianus [anonim] i-a raspuns lui kax

              Tu singur ai spus ca ai gasit portofelul, deci nu-ti apartine! Daca nu-ti apartine, nu este al tau! Daca nu crezi in Dumnezeu este problema ta, legea este facuta pentru toti cetatenii! Daca nu-l returnai, potrivit legii erai un hot!
              • +1 (1 vot)    
                Hotul neprins = negustor cinstit. (Vineri, 23 ianuarie 2015, 15:28)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui iulianus

                Nici o instanta nu ar fi putut sa dovedeasca vinovatia mea, pentru simplu fapt ca nimeni nu a vazut cand l-am gasit. Hotul neprins = negustor cinstit.
                Oare de ce am inapoiat portofelul inapoi?Samanta divina nu am in mine, sau daca am, nu roadeste, pt ca nu cred in existenta lui Dumnezeul lui Avram.
                De unde vine aceasta buna purtare a mea?
                Stie careva sa raspunda?
                • 0 (0 voturi)    
                  samanta (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:32)

                  iulianus [anonim] i-a raspuns lui kax

                  Samanta o ai in tine, fie ca iti convine fie ca nu! A fost pusa acolo de Creator si este in fiecare dintre noi! Se numeste constiinta, cei drept ea poate fi intunecata de modul in care ne ducem viata...legea data lui Moise, nu face altceva decat sa daltuiasca in piatra ceea ce este daltuit in inima si mintea noastra de la inceput, de cand ne nastem..Asa ca oricat doresti sa negi, faptul ca ai innapoiat portofelul dovedeste faptul ca legea exista!
        • +2 (2 voturi)    
          discutia este despre card (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:29)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui kax

          Si despre avantajele si dezavantajele unui astfel de sistem, nu despre iertarea sau neiertarea ta. Poti sa alegi pentru astfel de discutii un forum religios.
          Trebuie discutat argumentat despre ce implicatii pot aparea, razboiul tau cu Dumnezeu e neinteresant in cazul de fata.
          • +1 (1 vot)    
            Ti-am dat plus (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:09)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui vlad

            Citind comentariile, automat m-am inclus in cei de aici. Noi vs. Preoti.
            Mi s-a parut nepotrivit ca eu sa fiu iertat de Dumnezeu, stiind ca nu am gresit cu nimic.
            Adevarat, asta este alta discutie.
            Ti-am dat plus.
            Scuze
            • 0 (0 voturi)    
              offtopic (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:01)

              vlad [anonim] i-a raspuns lui kax

              ai vazut pe vreunul din astia de-i plimba pe la TV cu dna-ul sa-si recunoasca vreo vina? Toti sunt nevinovati in mintea lor.
              • 0 (0 voturi)    
                Offtopic, de acord! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 17:17)

                kax [utilizator] i-a raspuns lui vlad

                Astia cu DNA-ul au instrumente de dovedire a vinovatiei. Sunt tot mai perfectionate, telefoane ascultate, dispozitive de urmarire...etc.
                Astia cu Dumnezeul lui Avram, n-au.
                Sau ce, doar nu o sa zici acușa că ma duc in iad eu si alti 5 miliarde de oameni ca nu vrem sa fim iertati de Dumnezeul lui Avram.
                • 0 (0 voturi)    
                  tot DNA (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:10)

                  coor [utilizator] i-a raspuns lui kax

                  va decide daca merg in iad sau rai !;)
      • +2 (2 voturi)    
        chiar nu vezi nicio diferenta? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:23)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui Jar

        Unii oameni cer o alternativa pentru ei, nu impun nimanui nimic, cu atat mai mult sa creada in Dumnezeu, fiecare e liber in credinta crestina sa aleaga intre iad si rai. E trist ca unii oameni chiar nu vad nicio diferenta.
    • -1 (1 vot)    
      gura pacatosului adevar graieste (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:27)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      De Dumnezeu nu veti scapa nici in gaura de sarpe.
    • 0 (0 voturi)    
      Fara minciuna (Joi, 22 ianuarie 2015, 13:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      Interesant cati se gasesc sa acuze BOR de ipocrizie cand ei insisi nu au nici un fel de legatura.

      BOR nu a avut niciodata capacitatea ca impotriva vointei cuiva sa obtina informatii pentru ca mai apoi sa santajeze pe cineva cu ele sau sa-i afecteze imaginea.
      Spovedania a fost conceputa sa fie privata si nepastrarea secretului se sanctioneaza.
      Spovedania este un act voluntar si constient.
      Omul spune ce doreste si numai chestiuni de natura spirituala fara prea multe detalii de tipul "ce, cu cine, etc.".

      Servicile secrete interne si externe vor puteri nelimitate, legale si neingradite, impotriva vointei personale pentru a putea stapani asemenea unei zeitati supreme. Avand informatii despre orice persoana vor putea sa le afecteze imaginea si chiar viata intr-un mod foarte brutal si direct, practic transformand populatia in sclavi.
  • -12 (32 voturi)    
    istoria se repeta... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:09)

    TeodorGligor [anonim]

    Pe vremea lui Ceausescu fiecare avea dosar si Securitatea avea mii de angajati care se ocupa de ele.
    Acum e mai usor, baze de date computerizate asigura stocarea si manipularea rapida a informatiei...Istoria se repeta la 25-30 de ani, vine o noua generatie care nu are memoria persoanla (iar de invatat istorie nu vor sa invete), cei mai batrani stiu dar nu mai au putere sa lupte....Republica securista Romania se naste din nou ca pasarea Phoenix....Ceausescu e o boala, Ceausescu e o scoala, Noi suntem viii si mortii, Ceausesti suntem cu totii.
    • +10 (14 voturi)    
      mai taceti din gura (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:58)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      mare scofala ca aduna date. Ce naiba fac cu ele? Nici de statistica nu sunt bune. Daca le-ar fi luat in considerare dezvoltau regiunile alea europene in mod echilibrat, aproape egal si le legau pana acum prin niscai autostrazi. Asa, aduna , ca prostii date pe care nu le folosesc la nimic.
      • +1 (3 voturi)    
        mare scofala (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:30)

        tiberiu2000 [anonim] i-a raspuns lui thatchme

        Chiar ca, mare scofala ca aduna date... Astia care predicati aceste aberatii o sa fiti si voi la randul vostru loviti cand va asteptati mai putin din cauza ignorantei voastre. Nu mai predicati doar avantajele, care sunt evidente, dar ganditi-va si la dezavantajele pe care le subliniaza unii oameni.

        E cel putin dubioasa incrancenarea cu care incercati sa la impuneti ceva oamenilor care nu vor cardul. Eu personal o sa-l iau, dar cred ca fiecare ar trebui sa aiba posibilitatea de a alege.
        Faptul ca exista persoane care nu-l vor nu ma afecteaza pe mine posesorul de card in niciun fel, cum ar putea influenta serviciile medicale pt mine?

        Sa stiti ca un simplu card de sanatate nu rezolva problemele de fond: ca medicii sunt putini si de multe ori slab pregatiti sau indolenti.
        La fel cum introducerea cardului bancar nu a eliminat in niciun fel fraudele bancare, ba chiar le-a facut sa creasca.
    • +13 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:34)

      [anonim] i-a raspuns lui TeodorGligor

      • +1 (7 voturi)    
        intoleranta si extremismul ating cote maxime (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:16)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui

        Oamenii isi spun si ei parerea si unii comentatori le doresc moartea pentru asta. Astia sunt extremistii zilelor noastre. Astia ca tine sunt la fel ca islamistii poate chiar mai rau.
      • +1 (7 voturi)    
        Intoleranta tine de educatie (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:33)

        beee [utilizator] i-a raspuns lui

        In aceeasi cheie as putea sa ii rog pe ateii admiratori ai laicismului francez sa se mute pe strada lui Charlie...
        Baieti, invatati sa coabitati si sa respectati identitatea acestui neam. Nimeni nu va impune cu forta o credinta.
        Respecta si veti fi respectat!
        In ceea ce priveste cardul de sanatate, la fel ca si in cazul identitatii electronice, sunt riscuri ce tin de libertatea de miscare si de un supracontrol ce calca prezumtia de nevinovatie. Acestea sunt in contradictie cu principiile democratiei.
    • +5 (11 voturi)    
      parerea mea (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:56)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Voua nu va trebuie card de sanatate, doar o sita la psiholog, ce sa faca, ma baiete, cineva cu informatii despre babe bisericoase ? Pur si simplu sunt zero.

      Hai ca iti dau eu milioane de inregistrari cu ce balmajesc babele in casa, sa scoti tu beneficii din asta. Mai mult costa sa le asculti. Cumva au facut babele vro revolutie ? sunt agenti straini ? inteleg ele de politica, istorie, relatii internationale, fac transefruri de bani, droguri, arme, investes in bicoin ?

      Doar biserica si psd-ul mai le gasesc utilitate.
    • +8 (10 voturi)    
      iti spun eu (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:57)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Pe vremea lui ceausescu 80% din preoti si pastori turnau la securitate.
      • 0 (2 voturi)    
        Pe vremea lui Ceausescu... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:56)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        ...pe ipocritii astia habotnici ii durea in fund de libertatile oamenilor. Ei sa traiasca cu burta mare!
    • +1 (3 voturi)    
      S-a terminat cu batranii. Tinerii stiu mai multe.. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:18)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Traiasca Ada Milea.

      Cei mai batrani nu mai stiu, si nici nu au putere de lupta, asa cum nu au avut nici cand au fost tineri, altfel nu imi explic de ce Romania celor batrani a ajuns unde a ajuns.
      Acum, altcineva detine informatia. Din fericire daca vrem sa aflam ceva, nu mai intrebam batranii. Gata cu sfatul batranilor.
      • +1 (3 voturi)    
        cata modestie (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:45)

        george [anonim] i-a raspuns lui kax

        Asa a spus fiecare generatie de nebuni la vremea ei. Stim noi mai bine, nu avem nevoie de experienta altora.

        Avem google, intrebam pe google, el e mai destept ca batranii. Avem informatie garla, dar ce te faci ca 99% e balast? Daca ai nevoie de ceva cu adevarat util, un sfat, e greu sa primesti de la o masina.
        • +1 (3 voturi)    
          Batranii intelepti nu cer marirea pensiilor. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:51)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui george

          Informatia asta am primit-o de la tine. Tu esti masina?
          Daca ar fi asa de intelepti batranii romani, de ce aproape toti doresc sa li se creasca pensiile, nepasandu-le ca in spitalele romanesti 70.000 de copii mor in fiecare an, din lipsa banilor.
          Daca ar fi asa de intelepti, s-ar gandi la viitorul tarii, si ar cotiza la scoli, si nu la biserici.
          • +1 (1 vot)    
            i-auzi (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:16)

            george [anonim] i-a raspuns lui kax

            daca ar fi intelepti s-ar gandi la ce vrei tu, nu la ce considera ei, pentru ca tu te consideri mai intelept. E normal ca ei sa se gandeasca mai mult la biserici, pentru ca sunt batrani si se apropie momentul trecerii dincolo. Si oricum nu toti fac asta, cum nu toti sunt nepasatori la copiii care mor in spitale.

            Cum pot sa pun pariu ca tie nu-ti pasa de fapt de copiii ce mor in spitale, si ca ai un salariu de cateva ori mai mare decat o pensie, si cu toate astea nu donezi o buna parte din ei la spital. Tu doar vrei sa nu mai ajunga deloc bani la biserici, ca asa vrei tu.
            Sa stii ca prin biserici se fac multe binefaceri in tara asta, dar e adevarat, pe internet nu prea auzi de asta.
            • 0 (2 voturi)    
              Adevaratii batrani intelepti din Romania (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:03)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui george

              100 de milioane de euro in fiecare an sunt cheltuiti de Romania pentru alinarea fricii de moarte a majoritatii batranilor romani. Banii copiilor romani, banii viitorului Romaniei, cu cinism si indiferenta sunt cheltuiti de batrani pentru sustinerea bisericilor.
              Adevaratii batrani intelepti din Romania, se gandesc la ce lasa in urma lor, si nu cum sa cheltuie banii copiilor romani, pentru ca ei sa o duca mai bine pe lumea cealalta.
              Adevaratii batrani intelepti romani, au vazut ce inseamna saracia, au vazut ce inseamna lipsa de cunoastere, au vazut ce inseamna boala si moartea din lipsa banilor. Acei batrani intelepti contribuie din plin cu sfaturi si bani la bunastarea Romaniei. Daca se roaga la Dumnezeu, se roaga in tihna si intimitate, si ei sunt cei mai multumiti de ce lasa in urma lor.
              • 0 (0 voturi)    
                iti doresc sa ajungi batran (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:48)

                vasile [anonim] i-a raspuns lui kax

                si sa-ti amintesti de ura asta de clasa pe care o propovaduiesti acum, cand probabil (nu-ti doresc, dar asa ajung batranii la noi, din cauza acestei gandiri a tinerilor) vei trai de pe o zi pe alta
                • +1 (1 vot)    
                  Daca era facebook pe vremea lu Ceausecu... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:39)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui vasile

                  Ce imi doresti si ce nu imi doresti tu mie este complet irelevant. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic undele tale cerebrale. Nu voi fi binecuvantat si nu voi fi blestemat de gandurile tale, in nici un fel.

                  Batranii au experienta vietii, nu contesta nimeni. Batranii de azi, din pacate pentru ei, si pentru Romania de azi, nu au avut acces la informatia la care avem noi azi acces. Daca exista internet/facebook/hotnews/wikipedia pe vremea lui Ceausescu, nu ar mai fi domnit 25 de ani.
                  Daca ma intereseaza sa aflu adevarul despre un lucru, ma duc pe internet, ca daca ma duc la tata, habar n-are.
                  Cand ma intereseaza daca am dreptate sau nu, pun un coment pe hotnews si cineva probabil imi raspunde. Chiar citind raspunsurile tale, ma gandesc daca am sau nu dreptate in ceea ce zic.

                  Pe mine ma doare mult mai tare argumentele si initiativa complet irationala cu care vine biserica in apararea enoriasilor ei. Intr-un stat modern, european, in anul 2015, sa sustii ca un card iti afecteaza constiinta, este ceva iesit din real. Acest gen de argumente, si admiratorii lor, franeaza progresul in Romania.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Vai de noi (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:44)

                    eli [anonim] i-a raspuns lui kax

                    Internet/facebook/hotnews/wikipedia astia da,de intrebat, nu tata sau Dumnezeu,niste demodati dom'le :)) Vai de noi si de tara asta de "parelologi"
                    • +1 (1 vot)    
                      Sa te vaiti ca lumea evolueaza? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 21:51)

                      kax [utilizator] i-a raspuns lui eli

                      Dumnezeu scrie doar carti, nu face nicio inregistrare audio, niciun software pentru copii, nici un film. Doar carti. Uneori scrie chiar cu mana lui, si in piatra. Cel putin din punctul asta de vedere este demodat.
                      Taica-meu la fel, demodat, l-am intrebat deunazi cum de a fost posibil cutremurul din Haiti din 2010, de au murit peste 300 de mii de oameni. Raspunsul lui taica-miu a fost ca i-a zis lui popa la biserica ca din cauza ca acei oameni au fost rai si a trebuit ca ei sa plateasca. Mie mi s-a parut ciudat ca 300.000 de oameni, copii, femei gravide, batrani, toti raii sa se adune in Haiti, si am verificat sa vad daca este adevarat, si ce sa vezi, am aflat ca bietii oameni au fost victima activitatii tectonice.
                      Intralta zi il intreb de ce mor in fiecare an 9 milioane de copii cu varsta sub 5 ani in lume. Auzi ce-mi zice, ca cica asa a fost voia Domnului, si plus de asta parinti lor au pacatuit. Mi s-a parut deadreptul nedrept ca un copil cu varsta sub 5 ani sa moara, fara sa ii fie oferita posibilitatea sa cunoasca lumea, sa se bucure de ea, sa il cunoasca pe Dumnezeu... si m-am dus pe internet si am aflat ca defapt 9 milioane de copii mor in fiecare an in lume din cauza bolilor, saraciei si accidentelor.
                      Eu il consider pe taica-miu demodat.
                      Biblia e demodata.
                      Coranul, la fel, demodat.
                      Nu mai detaliez, ca mi se gata bateria la dispozitivul mobil de comunicare cu oamenii.
                      Ce sa faci, sa te vaicaresti ca lumea evolueaza?
  • -16 (30 voturi)    
    păi (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:10)

    Mazeta [utilizator]

    Curtea Constituțională s-a pronunțat deja: „Angajatii din sectorul bugetar nu pot fi obligati sa isi primeasca salariile pe carduri”.

    În mod similar, dreptul la sănătate nu poate fi restrâns de posesia unui card. Statul este obligat să ofere alternativă.
    • +9 (13 voturi)    
      Sper ca analogia ta (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:14)

      Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      intre cardul bancar si cel de sanatate sa fie doar o gluma fara umor...
      • -1 (1 vot)    
        cu cardul s-au luat si creditele in CHF (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:28)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Rares101

        Uite ca nu ne-au facut cardurile viata mai buna. As zice chiar dimpotriva
    • +3 (5 voturi)    
      .... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:31)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sau nu.
    • +12 (18 voturi)    
      Teama de un sistem computerizat (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:04)

      Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e de rasul curcilor. E similara cu teama de fulgere a oamenilor din comuna primitiva. Locuiesc intr-o tara foarte dezvoltata, am card de sanatate si mi se pare logic sa pot merge la orice doctor din tara asta, iar el sa-mi scaneze rapid cardul si sa-mi vada problemele de sanatate, indiferent daca am fost la un cabinet medical public sau privat, de aici sau de la 3000 de km distanta. Trei secunde dureaza ca receptionera sa ma inregistreze cand ma asez la rand.
      Daca popii se joaca cu mintea voastra, nu-s ei de vina, ci IQ-ul enoriasilor. Inteligenta, sanatatea si credinta in Dumnezeu (nu in biserica) pot convietui in aceeasi persoana.
      • -5 (9 voturi)    
        bravo ție (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:04)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Redactia HotNews

        Ai spus niște avantaje ale cardului de sănătate, dar ai uitat să ne zici de ce oamenii trebuie OBLIGAȚI să îl aibă.
        • +1 (5 voturi)    
          Imagineaza-ti doua sisteme paralele (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 7:03)

          Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Unul vechi, greoi, incet, cu hartii multe pentru cei ce se tem de fulgere si unul rapid care eficientizeaza functionarea unei societati moderne.
          Sa-ti dau un exemplu: acum cativa ani intr-o tara europeana soferii opreau pe autostrada in locuri corespunzatoare sa plateasca taxa. In alta tara soferii au pe parbriz un mic dispozitiv electronic scanat automat la orice viteza, care trage banii din cont pentru taxa. Cum ar fi sa pastrezi ambele sisteme doar pentru ca unii soferi nu vor sa aiba dispozitiv pe parbriz, ci sa stea la coada? Ti-ar conveni sa vezi mereu bugetari cu dosare?
          • +2 (2 voturi)    
            eh (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:06)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Redactia HotNews

            Uită-te în jurul tău. Este plin de sisteme paralele. Ele asigură stabilitatea și siguranța întregului. Dacă nu vreau dispozitive electronice în parbriz, pot lua avionul, vaporul sau să merg cu picioarele din punctul A în punctul B. Nimeni nu trebuie să îmi limiteze dreptul la circulație, condiționându-l de un dispozitiv oarecare.

            Să-ți dau și eu un exemplu. Blocurile - fie și cele mai înalte și mai moderne - au nu numai ascensor, ci și scări. De ce sunt făcute scări ca acum 2.000 de ani? pentru cei care se tem de lifturi? sunt nebuni arhitecții?
            • -1 (1 vot)    
              Totusi (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:19)

              Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

              cele mai inalte si mai moderne cladiri au scari pentru situatii de urgenta, nu pentru cei ce se tem de lift si urca 70 de etaje pe scari. Daca sistemul informatic ar avea o eroare, nu cred ca va avea de suferit vreun pacient (doar pe motive de incompetenta umana). Iar dreptul de circulatie nu este nicidecum limitat sau limitat de un dispozitiv. Este chiar facilitat.
              • +1 (1 vot)    
                așa (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:53)

                Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Redactia HotNews

                Eu, înapoiatul, vreau să-mi iau salariul cash, să merg cu picioarele, să urc pe scări 70 de etaje, să fiu consultat fără card de un medic.

                Tu, evoluatul, vrei salariul pe card, mașina cu card, lift cu card, medic cu card.

                Eu nu vreau să te oblig pe tine. Tu de ce vrei să mă obligi pe mine?
                • 0 (0 voturi)    
                  Ok, e optiunea ta. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 23:43)

                  Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                  Separat de "obligatii", povestea asta imi aduce aminte de pieile rosii care nu se lasau fotografiate, ca aparatul foto le fura sufletul. Si de mama lui Ion Creanga, careia ii era frica sa vorbeasca "pe sarma", adica la telefon. Subiectul devine penibil in acest secol.
              • 0 (0 voturi)    
                Domnule Austin... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:57)

                Marius [anonim] i-a raspuns lui Redactia HotNews

                Domnule Austin, este credinta mea, daca nu-ti convine da-te cu capul de pereti! Eu nu pot accepta ca persoana mea sa fie figurata intr-un cip, atata timp cat omul este chip al lui Dumnezeu, creat cu libertate. A accepta cipul este ca si cum ai renunta la inrudirea cu Dumnezeu. Daca tie iti convine sa-ti apara numele "pe toate gardurile"/cipurile e treaba ta, dar mie nu-mi convine, ma priveaza de Viata. Iar Viata este un drept fundamental!!!!
                • 0 (0 voturi)    
                  Chiar ca nu am argumente. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 23:34)

                  Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Marius

                  Inca mai sper ca... "Desteapta-te, roame!".
        • +1 (3 voturi)    
          Ba trebuie (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:21)

          adrian09 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          sa fie obligati si oamenii! Ca sa progresezi trebuie sa mai si impui niste reguli! Nu iti convine cardul de sanatate? Nu-l utiliza, dar plateste consultatia si reteta, ce zici de asta?
          De cand conteaza ce zice BOR? Din cauza bisericii suntem la stadiul actual de trai? Au cumva vreun aport la cercetare, dezvoltare, productie, la mediul de viata?
          Daca nu iti convin regulile impuse pe teritoriul acestui stat te poti muta, sa vedem daca mai faci atata scandal pe teritoriul altui stat.
          Toata lumea isi da cu parerea despre orice in tara asta, chiar daca habar nu au de capul lor.
          • -1 (3 voturi)    
            asa zic si musulmanii (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:46)

            nicu [anonim] i-a raspuns lui adrian09

            ca sa progresam, ca sa aducem toti oamenii pe calea cea dreapta, trebuie sa-i obligam sa treaca la islam. Si prin moarte daca trebuie.
      • +2 (2 voturi)    
        tu ai auzit de Anonymous? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:40)

        remus [anonim] i-a raspuns lui Redactia HotNews

        Teama de hackeri rau intentionati este la fel de legitima ca si frica de fulger, de aia exista paratrasnete si-n ziua de azi, in timpul comunei neprimitive.
        Muti discutia intr-o zona de intoleranta religioasa care nu are legatura cu problemele ce trebuiesc dezbatute in legatura cu acest sistem centralizat de date si implicatiile lui.
        • -1 (1 vot)    
          Acum daca nu evoluam de teama... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:23)

          Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui remus

          hackerilor, chiar ca ne meritam soarta. Si totusi nu ti-e teama sa folosesti iPhone, care poate fi atacat de hackeri, ca ai paratrasnet corespunzator. Occidentul profita de un confort fantastic facand plati pe internet, fara sa vada fizic bancnote cu saptamanile, cu hackeri cu tot.
          • +2 (2 voturi)    
            si cine te opreste sa o faci? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:09)

            remus [anonim] i-a raspuns lui Redactia HotNews

            popii? Esti liber sa-l folosesti, popii nici macar nu sunt impotriva, ei nu cer decat o alternativa pentru cei care nu doresc. Asa cum ei nu te obliga pe tine, asa nici tu nu ar trebui sa-i obligi pe ei.
            E decizia ta sa folosesti carduri de orice fel daca tu consideri ca iti usureaza viata.

            Se vede ca cei mai intoleranti oameni sunt tocmai cei care se dau aparatorii tolerantei.

            Problema securitatii cibernetice este o problema mai spinoasa decat oricand la nivel global, iar ignoranta ta nu face problema sa dispara.
            • 0 (0 voturi)    
              M-ai atins profund (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 23:37)

              Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui remus

              cu expresia "ingoranta ta". Eu nu te cunosc, deci nu te critic. Sper doar ca esti un om bun.
  • +24 (30 voturi)    
    Mare-i gradina lui Dumnezeu.... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:12)

    gica43 [utilizator]

    ...si multi imbecili sunt in ea !!!!!!!
  • +25 (33 voturi)    
    asa popi-asa popor! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:17)

    george [anonim]

    Cum poate fi un om asa de incuiat la cap arhiepiscop?
    Ce treaba are biserica cu cardul de sanatate?
    De ce nu l-a intrebat cineva daca are card la banca?
    Acela e bun!
    Cu acela nu poti fi controlat!
    Vai de capul nostru de popor roman!
    • -9 (13 voturi)    
      Nu judecati numai la prima vedere. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:14)

      Popovici R.C. [anonim] i-a raspuns lui george

      Cardul la Banca sau de telefon mobil nu este la fel de periculos inca, cum poate fii acesta de sanatate. In timp ce voi stati aici sa denigrati, poate si voi o sa fiti incet, incet manipulati, si controlati in viitor. Cu Banca s-a inceput. si nu ar fii nimic daca ar ramane asa, dar uite ca se progreseaza in doar 10 ani. Ce va urma? Cipul implantat?
      • +1 (3 voturi)    
        Rog mai multe informatii (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:29)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Popovici R.C.

        Domnule Popovici.
        As judeca si eu la a doua privire, ma poti ajuta te rog? Lumineaza-ma, si spune-mi de ce este rau sa ai card de sanatate?
    • +1 (1 vot)    
      sa stii ca (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:19)

      remus [anonim] i-a raspuns lui george

      Cei care au luat credite in franci si sunt acum in pericol de a ramane in strada tot cu card au luat. Inainte erau bine, acum nu prea mai sunt. Cum i-a ajutat cardul? In curand va veni timpul celor imprumutati in euro. Cum ii va salva cardul?
      Vor fi niste oameni foarte avansati tehnologic pentru ca detin card, dar vor locui in strada. Adevarat avans dat de tehnologie.
      Tehnica nu tine loc de creier, ar trebui sa se specifice pe orice device comercializat.
    • +1 (1 vot)    
      Daca nu urmariti clipul, nu mai comentati! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:26)

      ion [anonim] i-a raspuns lui george

      Cativa comentatori de aici sunt de tot rasul. O tot dati cu popii si Biserica dar habar-n-aveti ce a zis omul ala acolo. A zis ceea ce orice ong-ist specializat pe apararea drepturilor omului ar fi zis: despre pericolul vehicularii publice al datelor de pe card. El a raspuns unei intrebari. N-a fost intitiativa lui. Dupa slujba l-a intrebat cineva. I-a linistit spunandu-le ca deja au carduri la salarii si ca nu-i mare diferenta. Va gasiti cativa atei, redusi la minte, cu argumente de 2,03 bani sa va dati mari inaintea lui Dumnezeu. Aveti noroc ca Dumnezeu nu se pune la mintea voastra: ”Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui”! El va asteapta!
  • +26 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:22)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      Laicism = Marxism (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:40)

      beee [utilizator] i-a raspuns lui

      1. Romania nu este stat laic, citeste mai bine Constitutia. Cultele religioase conlucreaza cu statul din punct de vedere constitutional.
      2. Laicismul este o ideologie marxista. Eu sunt cetatean si totodata crestin si am pretentia sa fiu reprezentat in cadrul statului român ca intreg.
      In numele unor principii atee in Franta omul este privit schizoid, nu ca intreg. Statul francez este tributar marxismului si avantajeaza in mod clar ateismul, cetateanul care nu are optiune religioasa.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:58)

        [anonim] i-a raspuns lui beee

        • 0 (0 voturi)    
          articolul 29/5 (Vineri, 23 ianuarie 2015, 12:56)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui

          "Cultele religioase sunt autonome fata de stat si se bucura de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistentei religioase în armata, în spitale, în penitenciare, în azile si în orfelinate."

          Unde vezi tu secular/laic aici? Esti cumva jurist sa interpretezi textul legii?
  • +23 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:27)

    [anonim]

  • +22 (28 voturi)    
    Ba, hahalerelor! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:27)

    Clop [utilizator]

    Duceti-va in padure sa calariti niste magari, ba, preapungasiile voastre.

    Aveti card in banca au ba?! Dar simcard pe telefon? Sau folositi telefonul fara fir?!
    • +1 (1 vot)    
      asta este nivelul (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:36)

      mihai2 [anonim] i-a raspuns lui Clop

      celor care lupta impotriva Bisericii. Ca voi nu luptati pentru card, sunteti atat de incrancenati doar pentru ca e vorba de unii crestini care au afirmat asta.

      Nu vad de ce ar trebui jigniti unii oameni doar pentru ca si-au spus o parere civilizata, care nu influenteaza pe nimeni decat pe cei care cred in argumentele lor. Fratele meu, esti liber sa-ti iei cardul vindecator si sa beneficiezi de serviciile medicale care cu ocazia asta s-au imbunatatit de 10 ori. De ce vrei sa obligi pe toata lumea sa se vindece prin card? Si, mai ales, de ce insulti?

      Tipul asta de oameni sunt fostii prigonitori ai crestinilor, si viitorii prigonitori, cand va veni vremea. Deocamdata isi descarca ura doar pe forumuri...
  • +18 (22 voturi)    
    Stie preafericitu' ce stie... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:39)

    BPM [utilizator]

    ... cu supravegherea mai rau ca pe vremea lu' Ceausescu...
    S-o fi scapat vreunu' de la Supraveghere la spovedanie...
    • +6 (8 voturi)    
      Pai da (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui BPM

      Pai pe vremea impuscatului popii erau principalii informatori, acum nu o sa mai fie nevoie de ei, asa ca... canci bani de la buget, tot mai subtirel...
      • 0 (2 voturi)    
        nu stiam (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:50)

        manuela [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        multumim ca ne luminezi. Cele cateva mii de popi au fost principalii asasini din inchisorile comuniste, iar ceilalti oameni au fost niste ingeri.

        Nu mai conteaza cartile scrise de oameni care au scapat de acolo, marturii despre preotii torturati sau ucisi in aceste inchisori.. despre cum preotii erau pusi sa 'sfinteasca' fecalele si sa le administreze drept impartasanie celorlalti, si asa mai departe. Dar sunt unii oameni care stiu mai bine, si sunt dispusi sa ne lumineze pe toti.
        • 0 (2 voturi)    
          Da, unii "stie" (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:42)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui manuela

          http://adevarul.ro/cultura/spiritualitate/povestile-preotilor-ne-au-tradat-facut-pactul-securitate-lista-celor-mai-cunoscuti-duhovnici-romani-l-au-vandut-dumnezeu-1_53451f860d133766a8a10002/index.html

          http://www.ziare.com/articole/biserica+colaboratori+securitate

          PS: toate conteaza.
  • +20 (28 voturi)    
    Galceava cu sutana (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:40)

    Clop [utilizator]

    Mai bine ii invata pe credinciosi sa se spele, sa citeasca, sa gandeasca si sa se spele pe dinti si la popo, sa manance mai mult patrunjel si mai putin porc, sa nu mai puta ca padocul.

    Din moaste sa faca prastii pentru capra vecinului sau pentru vrabii. :D

    Ba, nenea, ridicati biserici care nu au capele pentru defuncti, cultivati mortul pe nasalie in sufragerie. Propun o lege care sa interzica ciupercaria fara capela. Nerusinatilor.

    *In România sunt 18.300 de biserici şi doar 4.700 de şcoli generale şi 425 de spitale si niste manuale de religie imbecile, vi s-a dat nas politic, grohalailor.
    • +6 (10 voturi)    
      Excelent spus. (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:35)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Corbii ăştia sunt exact invers: înţelepţi ca porumbeii şi blânzi ca şerpii.
    • -6 (10 voturi)    
      Nu judecati la gramada! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:07)

      Popovici R.C. [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Poate ca sunt atatea Biserici, dar marea majoritate ante 89 (unele de sute ade ani), si din scoli si spitale la fel. Daca sunt atatea biserici socotim 1 per/localitate, desi este vorba de Bisericile tuturor cultelor. Scoli generale si spitale nu se puteau construe in fiecare localitate. Niciunde in lume nu exista asa ceva. Si nu cred ca datorita Bisericilor. Apropo primele scoli si spitale au aparut pe langa Biserici si Manastiri, incultilor, sau prefacutilor rauvoitori. Nu avem nimic cu statul, cand isi face datoria si nu arunca gunoiul in gradina vecinului, dar de-a lungul secoleleor, cine l-a oprit sa faca aceste institutii Biserica? Eu nu zic ca nu sunt uscaturi in toate domeniile, cid oar sa nu generalizam, doar pentru ca unii se simt mai bine răzbunându-se pe Biserica, ori preoti, pentru nefericirea lor, sau o fi fericire? Problema este prost pusa, caci asa cum omul este trup si suflet cu ratiune, asa are nevoie de toate acestea trei instituitii - spital, biserica si scoala - pentru a fi complet format si educat.
      • 0 (2 voturi)    
        Sanatatea are nevoie de medici bine pregatiti. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:39)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Popovici R.C.

        Pentru educatie nu ai nevoie de biserica.
        Biserica te invata sa fi supus, umil, sa iti fie frica.
        Romania de azi nu are nevoie de copii umili si fricosi.
        Pentru sanatate nu ai nevoie de popi, ai nevoie de cadre medicale bine pregatite, si bine platite. Ai nevoie de aparatura si tehnica noua. Aceste elemente dau rezultate.

        Eu ca si cetatean al Romaniei, vreau pentru viitorul ei curaj si sanatate. Nu vreau sa isi consume energia construind cladiri faraonice dedicate fricii de moarte.
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:13)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Clop

      bisericile deservesc 20 de milioane de oameni, pe cand scolile doar 3-4 milioane. E oarecum normal.
    • +2 (2 voturi)    
      Antidiscriminare (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:44)

      beee [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Esti un nesimtit domnule Clop, pentru afirmatii de genul asta ar trebui sa faci un drum la Consiliul pentru Discriminare.
  • +8 (10 voturi)    
    referendum pentru salariile popilor (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:54)

    alin [anonim]

    Pe noi ,cei care muncim de ne sar capacele si dam dari la stat, nu ne intreaba nimeni daca suntem de acord ca din banii nostri sa fie platiti trantorii astia (80%). Pe banii mei nu accept sa fiu prostit,mintit, cu gargara ieftina de evul mediu, rusine!
  • +2 (6 voturi)    
    trist (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:55)

    gigi1 [utilizator]

    Este trist ca biserica e singura care face declaratii legate de legea big brother nu inteleg de ce societatea civila tace.
    • +1 (1 vot)    
      societatea civila? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:40)

      manuel [anonim] i-a raspuns lui gigi1

      cine e societatea civila? Tot oamenii lor deghizati in aparatorii poporului. Care vin in spatiul public cu ideile celor care vor sa le implementeze, si le pun in gura poporului, prin diverse sondaje manipulatoare, emisiuni tv, etc.
      Gen: s-a facut un sondaj si 75% din populatia tarii e de acord cu legea big brother. Si vin cei din 'societatea civila' si zic, domne se pare ca sunt multi cei care vor, atunci haideti sa implementam, nu mai pierdeti timpul, pentru ca poporul asta vrea
    • 0 (2 voturi)    
      Societate civila asteapta si contributia ta. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:42)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      gig1, tu faci parte din societatea civila, ca te vad comentand aici. Hai sa nu mai tacem.
      Societatea civila inseamna, tu, eu, el, ea...fiecare cite un pic.
  • -2 (4 voturi)    
    control (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:03)

    strungarul [anonim]

    Vremea controlului total din perioada viitoare anticristica din Apocalipsa a inceput.
    Ademenirea este diabolica si servita in asa fel precum noi am avea nevoie de acest ....control.
    ....va controlam si va supraveghem ca sa va putem proteja si ajuta.... asa arata duhul amagitorului despre care ne avertizeaza Sfanta Scriptura.
    Nu va grabiti sa replicati, ganditi-va!
    • 0 (2 voturi)    
      5 miliarde de oameni nu il cunosc pe Isus. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:48)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      Nu ca ma grabesc sa raspund, dar trebuie sa iti zic si tie stirea asta: (am aflat-o de pe internet)
      5 miliarde de oameni din lumea astea zic ca Isus nu va veni pe Pamant, si nu va salva pe nimeni.
      Oare toti sunt anticriști?
  • +5 (7 voturi)    
    IPS Freelancer? (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:06)

    marius [anonim]

    Stie cineva nr de telefon al lui IPS Ciprian? La cat rahat poate sa scoata din el incontinuu, timp de opt minute, fara pauza, l-as angaja sa-mi scrie lucrarea de dizertatie.
  • +6 (8 voturi)    
    :)) (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:24)

    I [utilizator]

    "Ce a fost pe vremea lui Ceausescu este nimica toata"

    Asa este! atunci popii turnau la Securitate fara nici un card! era mult mai bine :))
  • +8 (10 voturi)    
    Lupta BOR cu civilizaţia. (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:26)

    Kentt [utilizator]

    Civilizaţia şi - în general - cunoaşterea e SATANA.

    Românul trebuie ţinut în bezna ignoranţei şi în patru labe. Să înconjoare biserici în care propovăduiesc popi cu har electoral şi antreprenorial.
  • +5 (9 voturi)    
    propunere (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:39)

    doru001 [utilizator]

    Sa-l trimitem in Coreea de Nord, sa-l vada pe Nimica Toata.
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:42)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      Acel cineva poti fi chiar tu. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:51)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui

      Acel cineva care sa taie macaroana bisericii, poate fi un oarecare. Poti fi chiar tu. Iti trebuie un pic de curaj si determinare.
      • 0 (2 voturi)    
        vai cat spirit de initiativa (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:33)

        monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

        poti fi chiar tu unul din cei care...... hai ca puteti, au mai facut-o si altii inainte.. Crestinii astia inapoiati trebuiesc starpiti cu orice pret.. Ei stau in calea progresului. Cum care progres? Ala de a avea o bucata de plastic cu banda magnetica si care te vindeca de orice boala cand mergi la doctor. Pentru ca doctorul se va prosterna automat in fata avansului tau intelectual cand ii vei flutura in nas minunea tehnologica.
        • 0 (2 voturi)    
          Crestinii folosesc spitalul pentru a se vindeca... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:34)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

          Asa pretinsii bolnavi romani, care defapt sunt posedati de diavol, ar face bine sa mai astepte putin pana se finalizeaza constructia catedralei mantuirii neamului.
          O sa curga vindecatorii. Vindecatii o sa fie multumiti, zecile de mii de copii romani nu vor mai muri in spitalele romanesti, an de an, batranii o sa aiba parte de cele mai noi descoperiri in domeniul vindecarii de orice fel de boli. Exorcismul si datul in bobi o sa cunoasca un progres fara precedent.
          Abia astept.
          • +1 (1 vot)    
            pai si tu esti cam la fel (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:13)

            monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

            crezi ca vei fi vindecat automat daca ai un card in plus.. si sustii asta cu o inversunare demna de o cauza mai buna. Esti de fapt la fel de religios ca si crestinii. Doar ca ei cred in Dumnezeu, tu intr-un card.
            • 0 (2 voturi)    
              Cardul de sanatate ajuta la sanatate (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:41)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

              Eu cred ca treaba asta cu cardul de sanatate, este o sistematizare a conditiei bolnavilor din Romania. Nu vad cum te va vindeca de boli, dar vad cum te va ajuta sa gasesti cele mai rapide alternative de tratament. Timpul este o componenta esentiala in tratarea bolilor.
              Unii romani considera cardul "pe motive de constiinta si religie" o problema. Foarte bine, biserica poate sa isi dea cu parerea, este foarte bine ca isi apara enoriasii. Totusi ar putea sa le explice enoriasilor ca nu e nici o problema, ca constiinta lor nu va fi afectata, iar Dumnezeu nu se va supara pe ei.
              Tu vezi cardul asta ca un element disturbator al constiintei tale?
              • 0 (2 voturi)    
                adica (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:14)

                monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

                sa ne lamurim: sa le explice enoriasilor ce vrei tu. De ce nu-ti folosesti cardul spre propria vindecare, si cauti prozeliti? Accepta crezul lor cum si ei ti-l accepta pe al tau.
                • 0 (2 voturi)    
                  Nu se mai moare de duhuri rele in Romania. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 17:01)

                  kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

                  Daca biserica ar avea alternativa (alta decat exorcismul si dezlegarea la carne) la tratamentul celor 70.000 de copii romani care mor in fiecare an in Romania, majoritatea din lipsa banilor si a informatiei, as accepta argumentele si pretentiile lor.
                  Daca biserica ar veni cu un plan bine pus la punct care sa opreasca declinul demografic in Romania, as saluta intiativa.
                  Daca biserica si-ar indrepta toate eforturile si resursele inspre construirea de centre de cercetare in domeniul medicinii, si in gasirea unui leac impotriva cancerului, as contribui si eu la initiativa.

                  Monflis, sanatatea nu mai este ceva ce tine de crez sau religie. Este ceva dovedit ca se moare din cauza virusilor, bacteriilor, mutatiilor genetice... Diavolii nu mai imbolnavesc copii in Romania(am citit asta pe internet).
                  Biserica ar trebui sa ingroape aceste lucruri.
                  • 0 (0 voturi)    
                    sa-ti spun ceva (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 17:42)

                    monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

                    Biserica repeta la infinit placa cu casatoria, copiii, contraceptivele.. ce vrei sa faca mai mult in materie de spor demografic?
                    N-ai inteles scopul Bisericii, nu e organ de opresiune. Dumnezeu iti lasa libertatea sa alegi, ai liber arbitru. Alegi binele, ai o rasplata, alegi raul, te alegi cu consecintele anterior expuse.

                    Sa-si indrepte Biserica atentia catre centrele de cercetare? Iar n-ai inteles: Biserica incearca sa previna cancerul, adica sa taie raul de la radacina. Spre exemplu femeile aleg in masa contraceptivele a caror corelatie cu cancerul de san este enorma. Vrei ca Biserica sa spuna: folositi in continuare contraceptive si curviti, ca noi ne ocupam de consecinte? Sau, imbuibati-va cu saorme pline de chimicale, nu tineti posturile, ca ne ocupam noi de cercetare?

                    Plus, cine e Biserica? Este comuniunea celor ce URMEAZA invatatura lui Cristos. Nu e partid politic, nu e ONG. Iar patriarhul nu e dalai lama sau vreun vraci. E doar un apostol.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Liberul arbitru e o iluzie. (Joi, 22 ianuarie 2015, 9:34)

                      kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

                      Biserica habar n-are de implicatile medicale ale consumului de contraceptive. Biserica crestina interzice consumul de contraceptive din obsesia morbida a ei legata de sexualitate.

                      Eu nu am liber arbitru. Sunt suma tuturor evenimentelor ce s-au petrecut in viata mea. Iluzia asta a liberului arbitru, o exploateaza biserica ca sa bage frica in enoriasi, si sa castige putere.
                      • 0 (0 voturi)    
                        biserica nu are obsesie (Joi, 22 ianuarie 2015, 11:07)

                        monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

                        decat in a face faptele lui Cristos. Nu are obsesie fata de sexualitate in afara celei nelegalizate prin casatorie, sau in exces.
                        Ma bucur ca ai tu, atotstiutorul habar de implicatiile contraceptivelor... se pare ca nici in studiile stiintifice care certifica asta nu mai ai incredere...
                        Dar se pare ca esti incorigibil in credinta ta, asa ca nu are sens sa-mi pierd timpul.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Crestinismul are o obsesie legata de sexualitate (Joi, 22 ianuarie 2015, 14:11)

                          kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

                          Oamenii, indiferent de conditia lor sociala, caută să facă sex. Este ceva in ei care ii mână. O fi samanta divina, o fi altceva, nu stim, cert este ca este o activitate foarte apreciata de oameni.
                          Religia a intrat pe acest teritoriu important pentru oameni, si a restrictionat activitatea sexuala, pentru a-i face sa se simta vinovati in fata lui Dumnezeu, bineinteles pentru a-i controla mai usor.
                          Nu are absolut nici o relavanta ca un om face sex in exces. Mie mi se pare o prostie sa te intereseze cat si in ce fel cineva face sex.
                          • 0 (0 voturi)    
                            domnule (Joi, 22 ianuarie 2015, 18:52)

                            monfils [anonim] i-a raspuns lui kax

                            nu intereseaza pe nimeni cat sex faci dumneata, faci ce vrei, e viata dumitale. N-a venit popa sa-ti interzica sa faci sex si n-o sa vina decat daca e nebun. Daca nu crezi in Dumnezeu, de ce ti-e frica de ce zic popii?
                            • 0 (0 voturi)    
                              Religi crestina reglementeaza sexul (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:56)

                              kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

                              Pai religia crestina e preocupata de sexualitatea la oameni. Sunt invataturi in Sfanta Scriptura care reglementeaza viata sexuala a oamenilor. Aceasta preocupare a religiei crestine mi se pare gretoasa.
            • +1 (1 vot)    
              Nu te pripi, cerceteaza. Elibereaza-te (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:54)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui monfils

              De unde ai tras tu concluzia ca eu cred ca voi fi vindecat automat de un card?
              Nu te pripi, cerceteaza si nu crede.
    • 0 (2 voturi)    
      Sigur, ortodoxia e de vina... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:52)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui

      ...nici n-au fost in comunism (cumva cu religia interzisa!?) pana de curand. :)
      Cata bogatie e in Bolivia catolica sau Yemenul musulman sau Myanmarul budist sau Coreea de Nord atee.La atatea cunostinte de istorie si geografie, asa concluzie.
      Hai, du-te in Piata Rosie si da-i cu agheasma lu' Lenin, poate se ridica si merge.
  • +8 (12 voturi)    
    Noi suntem controlati non stop (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:46)

    rov [utilizator]

    impozite , taxe, alte dari la stat, TVA, ANPC, ANAF...
    Voi aveti afacerea scutita de impozite...si va plac baniiii, Doamne, Doamne!!
    Lipitori impertinete.
  • +8 (10 voturi)    
    Dar ce are cardu preafericite? (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:33)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    E un lucru bun, poate se mai stopeaza furtul in sistemul de sanatate, cate situatii de frauda nu au fost cu medici de familie sau farmacii...
  • +9 (11 voturi)    
    Uimitor. (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:49)

    Azra [utilizator]

    Asta este o dovada de obscurantism. Similara cu secta celor care nu accepta transfuzii de sange si prefera sa moara ei si copiii lor.Ar trebui sa se organizeze la Patriarhie niste cursuri de reciclare pentru personalul de conducere din teritoriu.
  • +10 (14 voturi)    
    voi va dati seama (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:57)

    vagabond [utilizator]

    CARD citin invers e DRAC ? :)
    • +5 (7 voturi)    
      incredibil (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 2:22)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Incredibil. Wow, ce chestie asta.
      Mai poate fi citit si RACD, RADC, CRAD, DARC, DCAR si inca in cateva feluri.

      Din ce vad cuvantul 'card' vine din engleza medievala (carde), unde a intrat din franceza (carte), care il are din latinescul charta unde a intrat din grecescul chártēs (=sul de papirus).

      Daca ar fi stiut grecii aia antici ca peste 2.000 si ceva de ani de ei niste imbecili needucati o sa refuze 'sulurile lor de papirus' pt ca citit invers cuvantul care le desemneaza inseamna 'drac' cred ca s-ar fi prapadid de ras dar s-ar fi si intristat cat de idioata e omenirea dupa atatea mii de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        drace (Luni, 26 ianuarie 2015, 21:06)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        bravo frate, ai scris 5 minute ca sa demontezi un comentariu ironic :)
    • +1 (1 vot)    
      Da' numai în română! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 8:04)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Numai pentru români.
      Exclusiv.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:26)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Am citit comentariile si mi-a cazut falca (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:52)

    Fu Leng [utilizator]

    Sunt cativa care au impresia ca traiesc in Pigmeea.
    PS: Nu au impresia ... ei chiar traoesc in Pigmeea.
  • +3 (9 voturi)    
    MOTIV (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:58)

    NEMESIS [anonim]

    Primitivii ăştia refuză cardul de sănătate, pentru că, scris invers, din CARD iese un DRAC. Mare-i prostia omenească...
    • +1 (1 vot)    
      asta e o metoda tipic kgb-ista (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:23)

      remus [anonim] i-a raspuns lui NEMESIS

      Arunci in derizoriu o discutie pe o tema propusa prin asocierea ei cu niste indivizi care au dat o explicatie puerila, generalizand.
  • +6 (6 voturi)    
    Preaspagarii (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 2:00)

    CititorulComentator [utilizator]

    La ei Faca-se voia TA e Faca-se voia NOASTRA!
  • 0 (4 voturi)    
    Medicii de familie spun... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 8:23)

    idsoc [utilizator]

    ...ca sint o prostie cardurile astea. 1 mil de romani nici nu s-au obosit sa le ridice. S-au dat o tona de bani pe ele si nu exista dispozitivele cu care sa fie folosite. Toata societatea civila e preocupata de legea Big Brother si de cum vrea statul sa ne controleze...DAR NU CONTEAZA.
    Pt niste nostalgici ceausisti si neomarxisti fara D-zeu frustrati ca dupa 45 de ani de comunism romanul tot mai crede in religie important e ca a zis Biserica ceva si putem sa ne producem. Hai sa o bagam p-aia cu drac, desi nimeni n-a zis in articol asa ceva, hai s-o bagam p-aia cu 80% sint turnatori (ca ei fiind securisti au statistica exacta), hai s-o bagam p-aia cu ura de clasa ca au bani popii, p-aia cu inapoierea (nu conteaza ca primele scoli, carti si tiparnite au aparut pe langa biserici si manastiri)...IMPORTANT E SA DAM IN BISERICA.
    Lumea trebuie sa creada in D-zeul consumului, Banul, in malluri, in stirile de la ora 5, in vedetele lu' Captos, in stat, care a facut si face totul excelent, in Facebook si telefoane mobile (ca asta inseamna progres)...asta vreti sa oferiti... omul nou?
    MERSI RAMAN CU CREDINTA. Hai cu minusurile! :)
  • +2 (6 voturi)    
    este incredibil (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:19)

    marcel [anonim]

    cat de intoleranti sunt unii oameni pe acest forum. Oamenii pur si simplu si-au spus parerea, au cerut o alternativa pentru credinta lor, nu au impus nimic nimanui, fiecare e liber sa-si aleaga.

    Din contra, majoritatea celor de pe aici au o atitudine extremista, folosesc un limbaj insultator, denigrator, caruia din punctul meu de vedere nu-i gasesc nicio justificare rationala. Sau.. ar fi una: lupta unora impotriva lui Dumnezeu nu cunoaste margini.
    • -2 (4 voturi)    
      Ce treabă are Dumnezeu cu cardu? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:30)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui marcel

      A, cardu e dracu... :)))
      • +2 (2 voturi)    
        cardul nu e dracu (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:31)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui Kentt

        cardul e doar un instrument, care poate fi folosit spre bine sau spre rau. Un lucru nu poate fi drac sau dumnezeu. Un cutit poate fi folosit pentru a taia paine sau a omori un om.

        Cardul nu are in mod direct legatura cu Dumnezeu, spune-le celor care au ales sa mute discutia desprecard inspre injurii adresate crestinilor pe acest forum. Eu la asta ma refer.

        Argumentele oamenilor care isi pun intrebari legate de card sunt valabile din punctul meu de vedere, si merita atentie. Dar sunt unii oameni care in loc de argumentatie logica prefera injuriile directe, arma clasica.

        Cel mai important lucru nu e cardul in sine, ci bazele de date din spate, puterea informatiei concetrata intr-un singur loc. E legitim sa ma intreb, in contextul in care apar tot timpul 'hackeri' care sparg tot felul de servere, chiar ale agentiilor supersecurizate americane, daca nu cumva aceste date concentrate intr-un singur loc nu devin vulnerabile unor astfel de atacuri. Daca nu cumva unii oameni pot profita de anumite informatii confidentiale despre anumiti pacienti. Multe rele se pot face, trebuie doar sa gandesti. Pana acum ni se prezinta doar partea roz.
  • +2 (2 voturi)    
    Societatea civila crestina (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:47)

    beee [utilizator]

    Societatea civila crestina se pare ca este singura care reuseste sa scurtcircuiteze sistemul.
  • +1 (1 vot)    
    ce te faci daca (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:24)

    remus [anonim]

    maine poimaine o sa patrunda hackerii 'Anonymous' in serverele CNAS si te trezesti ca-ti actualizeaza istoricul cu o intrare in care se spune ca ai HIV. Si pe baza asta doctorul decide sa-ti administreze un astfel de tratament. Mi se pare nu un scenariu plauzibil, ci 100% se vor intampla astfel de cazuri in viitor. Chiar nu se gandeste nimeni la chestiunile astea, si toti ne prezinta numai avantaje inchipuite? Ca si cum doctorii ar fi mai buni, nu ai mai sta la coada, sau nu ai mai fi nevoit sa dai spaga doar fiindca suntem mai 'avansati' si venim cu un card. Eu zic ca nu toti oamenii pot fi prostiti atat de usor, chiar daca sunt din ce in ce mai putini. As vrea sa se analizeze toate aceste probleme inainte de a fi obligat sa folosesti acest sistem.
  • 0 (0 voturi)    
    Card (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 20:37)

    Mihail [anonim]

    Acest card te autentifica in baza de date si te conecteaza la propriul dosar electronic. Vi se pare normal ca informatiile voastre de sanatate si optiunea de donator sa fie intr-o baza de date si in plus sa fie accesibile via internet? Studiati mai bine si n-o sa mai vorbiti asa usor, superficial. A fost dezbatere publica pe 16 ianuarie, cautati. Daca nu vedeti pericolul mai cercetati si o sa-l gasiti
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ne merge rau? De ce nu-i bine? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 16:41)

    un român [anonim]

    Cu siguranta, o tara ca a noastra, mergea bine, daca in locul crimelor din laboratoarele de ginecologie ( avorturile) , se aduceau pe lume copii. Atunci exista un politician bun, un medic bun, un preot bun, un om...intre oameni. POPORUL NOSTRU SI-A UCIS VIITORUL...SI ACUM NE PLANGEM CA E GREU?? " Noi muncim, noi nu gandim..." ceea ce caracterizeaza pe roman si capra vecinului sa moara, dupa ce i-am pus eticheta ;)