Mircea Cartarescu, despre atentatul de la Paris: Ma despart de cei care au gasit oportun sa discute acum despre ce poate aparea in presa si ce nu. Asemenea concesii facute criminalilor au fost indecente

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:23 Actualitate | Esenţial


Mircea Cartarescu
Foto: Humanitas
Mircea Cartarescu scrie pe contul sau de Facebook, referitor la atentatul de la Paris, ca se desparte "de cei care au gasit oportun sa discute acum, cat inca nu s-au racit tevile armelor, despre limitarile auto-impuse ale libertatii de opinie si expresie, despre ce se poate si ce nu se poate persifla, despre ce poate aparea in presa si ce nu. Cred ca, in contextul in care ne aflam, asemenea concesii facute criminalilor au fost indecente".

"Ma adaug si eu, cu toata modestia, celor care au sustinut ca atentatorii din Paris nu au nici un fel de scuza, nici in privinta prezentei caricaturilor 'blasfematoare' in sine, nici in privinta calitatii lor ca opere artistice, nici in privinta bunului sau prostului lor gust. Ma despart de cei care au gasit oportun sa discute acum, cat inca nu s-au racit tevile armelor, despre limitarile auto-impuse ale libertatii de opinie si expresie, despre ce se poate si ce nu se poate persifla, despre ce poate aparea in presa si ce nu. Cred ca, in contextul in care ne aflam, asemenea concesii facute criminalilor au fost indecente", scrie cunoscutul scriitor Mircea Cartarescu.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










29637 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Bravo domnule Cartarescu (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:49)

    iliepintilie [utilizator]

    Consider ca in Europa avem dreptul de a critica orice religie fara sa fim omorati.
    • -5 (15 voturi)    
      foarte "escu" (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 1:22)

      LiviusAcris [anonim] i-a raspuns lui iliepintilie

      Comportament previzibil, specific spatiului bizantino-balcanic. Vag, pe ocolisuri dar "adanc".
      "Ma despart de cei care au gasit oportun" nu spui cine, persoane importante
      • +7 (9 voturi)    
        Vrem scandal, vrem scandal (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:02)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris

        Vrem un 'update' la comentariu, o lunga lista de nume, pentru a satisface dorinta de scandal a lui Liviu Acris.
        Omu' nu poate abstractiza, asa ca mai repede cu o lista.
  • +13 (15 voturi)    
    Adanc zis...calitatea se vede (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:53)

    Excelsior [utilizator]

    Un scriitor pe care Istoria il va tine minte!
  • +17 (17 voturi)    
    Cristina Anghel - parlamentar PC (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:54)

    Lucky1 [utilizator]

    O rusine pentru Parlamentul Romaniei, ca dealtfel pentru intreaga tara. Nu a pierdut ocazia sa iasa in fata cu o alta lovitura data libertatii cuvantului, libertatii de expresie, ea care a facut parte a Sistemului Educatiei.
    Asa cum se comporta in Parlament, un element toxic pentru democratie, asa cred ca s-a comportat si in postul de invatatoare pe care l-a practicat, cred nu prin talent sau dedicatie, pasiune, ci prin virtutea unei diplome de hartie.
    Aceasta individa nu a avut nici un moment de exitare si cu tupeul caracteristic celor lipsiti de orizont, celor limitati, mediocri in tot ce fac, si-a pus amprenta murdara pe un eveniment care a cutremurat civilizatia noastra din care Anghel s-a autoeliminat. Dar nu inainte de a fi amentitat cu tararea in fata Curtilor de Judecata a celor care-si permit sa o critice.

    Din pacate, Hot News s-a lasat intimidat demonstrandu-ne, daca mai trebuia sa fie demonstrat, ca MCV-ul este inca de actualitate in Romania cat si ca Hot News nu este Charlie.

    Din pacate, nici proaspatul nostru Presedinte nu a parut impresionat in vreun fel de actiunea acestei descendente a pungasului national si international Dan Voiculescu.
    • +7 (7 voturi)    
      Spune PC si trage apa... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 8:59)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ...
  • +19 (21 voturi)    
    Subscriu (Marţi, 13 ianuarie 2015, 20:32)

    MPopa [utilizator]

    Domnule Cartarescu, nu ma numar printre admiratorii operei dvs. literare dar de fiecare data cand va citesc declaratiile nu ma pot opri sa nu va admir pentru bun simt, pentru justetea ideilor si pentru modestia autentica care razbate din cuvintele dvs.
    Si eu am fost dezamagit de diversi intelepti ocazionali care au pierdut din vedere esenta acestui tragic incident si au tinut sa evidentieze amanunte absolut irelevante.
    Nu cred ca as fi cheltuit vreodata 3 euro ca sa-mi cumpar un numar din Charlie Hebdo, nu am nici un apetit pentru umorul stangist francez. Dar libertatea de expresie a acelor oameni - care e aceeasi cu libertatea de expresie a noastra a tuturor - nu poate fi nici contestata, nici minimalizata prin prisma continutului revistei sau prin inoportunitatea politica a publicatiei.
  • +4 (12 voturi)    
    Un comentariu (Marţi, 13 ianuarie 2015, 21:40)

    adrian88000 [utilizator]

    foarte corect. Are perfecta dreptate M. Cartarescu.
    Dar as fi vrut opinia lui si in privinta islamismului.
  • -10 (10 voturi)    
    Nu e chiar asa (Marţi, 13 ianuarie 2015, 22:09)

    Zsidai [utilizator]

    Vorbim, analizan, conchidem. Repetir.
    Dar nimeni nu sesizeaza ca "Charlie Hebdo" a ironizat toate cele 3 religii monoteiste: crestina, mozaica, musulmana.
    Numai ca primele doua nu au fabricat teroristi. A treia, se scuza mereu ca nu are nicio vina. Dar raspundere, nu are?
    In cel il priveste pe dl Cartarescu, nu il vad sa aplice "Ma despart de cei care au gasit oportun sa discute acum despre ce poate aparea in presa si ce nu", pentru ca exista niste legi care nu ii permit sa scrie, orice. Chiar daca prin acestea, libertatea de exprimare e ingradita.
  • -13 (15 voturi)    
    Guru (Marţi, 13 ianuarie 2015, 22:36)

    Un cititor [utilizator]

    E foarte interesant că toți telectualii sar sa-și dea cu părerea despre un eveniment despre care nu au nicio informație și fără să-i fi întrebat cineva. Dle. Cărtărescu știm că existați, vă apreciem foarte mult și ne-ați face un mare serviciu dacă ați fi mai discret și mai puțin prezent în spațiul public. Vă invităm noi să vă dați cu părerea când va fi cazul. Până atunci cautați-vă o ocupație onorabilă. Sunteți prea mulți telectuali și noi cititorii suntem dezorientați.
    • +4 (4 voturi)    
      in 13-15 iunie 90 strigai moarte intelectualilor (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:42)

      lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Acum ne trebuie o mie de Cartarescu, o mie de Plesu, o mie de Liiceanu, multe alte mii de injtelectuali, care prin discursul lor sa ofere adevarata alternativa zgomotului gen antena3.
      • -3 (3 voturi)    
        Plesu s-a discreditat (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:48)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui lute_ipse

        Cartarescu la el s-a referit. N-avem nevoie de 1000 de Plesi!
  • -10 (18 voturi)    
    Interesant... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 23:16)

    Tescovin [utilizator]

    În numele apărării libertăţii de expresie, care e mai presus de orice altceva, dl. Cărtărescu le sugerează unora care au făcut imprudenţa să spună ce gândesc că ar fi mai bine să tacă o vreme. Interesantă viziune asupra libertăţii de expresie, n-am ce zice !
    • -6 (10 voturi)    
      Excelenta observatie! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 3:55)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      In acest fel (adica prin aceasta iesire publica), M.C. se posteaza pe sine in tabara celor pe care ii critica.
    • +2 (4 voturi)    
      Intr-adevar (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      E intr-adevar foarte interesant ce ai citit tu in acea declaratie! Mai ales in conditiile in care Cartarescu nu afirma asa ceva.
      Roaga pe cineva mai rabdator sa iti faca un rezumat.
    • +3 (3 voturi)    
      mai treci pe la scoala (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:19)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      poate inveti sa si citesti.
      Mircea Cartarescu a afirmat exact contrariul.
    • +2 (2 voturi)    
      Te aberezi (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:49)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Unde a zis asa ceva? Da citatul!
      • -1 (1 vot)    
        Citatul ! Unde e citatul !... (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:29)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        „Ma despart de cei care au gasit oportun sa discute acum, cat inca nu s-au racit tevile armelor, despre limitarile auto-impuse ale libertatii de opinie si expresie...”
  • -7 (9 voturi)    
    Mircea Cartarescu: (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 4:01)

    ofCAER [utilizator]

    "Ma despart de cei care au gasit oportun sa discute acum, cat inca nu s-au racit tevile armelor, despre...".
    Felicitari, d-le Cartarescu, ca nu divortati si de cei "care au gasit oportun sa PUBLICE acum, cat inca nu s-au racit tevile armelor", noi caricaturi ofensatoare pt cca un miliard juma'!?
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:39)

    Audit [utilizator]

    si nu este pentru prima data cand am acest sentiment, cand am o senzatie de bine, de liniste cand citesc parerea dumneavoastra.

    Ma bucur ca sunt contemporan cu dumneavoastra, cu dl. Plesu si, iata, dl Banciu (amalgam realizat initial de Tapalaga).
  • +2 (2 voturi)    
    Bine punctat. (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 18:58)

    redmc [utilizator]

    Libertatea de expersie inseamna si dreptul de a critica liniile ingrosate, caricaturile dure sau vulgare din saptamanalul fracez. Dar a face asta la in contextul acestei crime abominabile e absolut oribil, e un fel ocolit de a sugera ca si-au meritat soarta, ceea ce abject.

    Sunt uimit ca multi nu percep aceasta nuanta. Pozitia publica a d-lui Cartarescu e asadar foarte oportununa.
  • -1 (1 vot)    
    rizoaica.dumitru@yahoo.com (Joi, 15 ianuarie 2015, 0:57)

    DumitruRizoaica [anonim]

    Romanii luati de valul “imitatiei”, si care au adoptat zicerea “Je suis Charlie”, identificandu-se cu caricaturistii care au stat la originea crimelor si haosului de la Paris, se pot vindeca de ipocrizia afisata, daca, pe cinstite si in mod onorant pentru ei, vor spune: “Si eu sunt Rizoaica”, pentru ca doresc, ca si el, sa fie eliminate Lacomia, Minciuna, Hotia, Tradarea, Iresponsabiltatea, Nesimtirea, etc., din societatea romaneasca, si aleg “lumea” care este mai buna pentru Romania si romani, dintre cele doua de mai jos!

    Cei ce vor spune: “Si eu sunt Rizoaica”, vor fi insa de buna credinta, NUMAI daca ei insisi vor face respectiva alegere, si vor si distribui acest text!


    ( “Apelul” de mai jos, de a alege “lumea” mai buna pentru Romania si romani, se adreseaza tuturor oamenilor inteligenti si de buna credinta!
    Acest “Apel” a fost transmis si primilor patru decidenti din Romania, pe care, de asemenea ii consider, pana la proba contrarie, intelgenti si de buna credinta, astfel: Iohannis, cu Nr.20.304/23-12-2014; Ponta, cu Nr.2.135/29-12-2014; Alina Gorghiu, cu Nr.531/05-01-2015, si V. Blaga, cu Nr.1/05-01-2014 )


    O ALEGERE IMPERATIVA, si VITAL-NECESARA, pentru LUMEA Mileniului III

    Tu omule, si frate, in care dintre cele “doua lumi” doresti sa traiesti, tu si urmasii tai?

    Cele “doua lumi”, dintre care vom alege, se deosebesc intre ele DOAR prin Juramantul care sta la “temelia” fiecareia! …………………
    ………………………………………………………
    ( Cei ce doresc sa traiasca in cea mai buna “lume”posibila, pot citi acest text integral pe pagina mea de Facebook, si au datoria sa faca propria alegere, sa o sustina si sa o impuna democratic! )