Parchetul General anunta ca Robert Turcescu nu va fi cercetat penal pentru autodenuntul ca ar fi ofiter acoperit

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2014, 9:46 Actualitate | Esenţial


Jurnalistul Robert Turcescu nu va fi cercetat penal pentru dezvaluiri potrivit carora ar fi fost agent sub acoperire al unui serviciu secret roman. Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat ca in acest caz nu este vorba despre atentat la siguranta nationala, relateaza Digi 24.

Tiberiu Nitu a explicat ca plangerea penala depusa de senatorul Ilie Nastase nu este o plangere penala, ci o petitie pentru ca procurorul general sa verifice daca afirmatiile lui Robert Turcescu au pus in pericol siguranta nationala, acesta fiind unul dintre elementele constitutive din Codul penal ale unei infractiuni referitoare la dezvaluirea unui secret de stat.

Ilie Nastase si Madalin Voicu, parlamentari din partea conservatorilor si social-democratilor, au cerut oficial Parchetului General sa precizeze daca a facut vreo verificare dupa ce jurnalistul Robert Turcescu a afirmat ca a fost ofiter sub acoperire.

Parlamentarii sunt de parere ca declaratiile lui Robert Turcescu ar fi adus atingere sigurantei nationale.



















6217 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    pai si nitu le face in ciuda antenistilor (Joi, 2 octombrie 2014, 9:49)

    snowflake [utilizator]

    parca era baiat de casa ?!?
    • +13 (15 voturi)    
      e de casa Atat Cat ii Zice dottore (Joi, 2 octombrie 2014, 9:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      or dottore are "sticla" unde sa apara cata vrea..pogoane de "sticla" ..la ce ii mai trebuie complicatii cu Varanu ?
    • +16 (18 voturi)    
      tocmai ca e baiat de casa..... (Joi, 2 octombrie 2014, 10:08)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      .....nu il cerceteteaza pe Turcescu pentru ca, odata ajuns in fata unui judecator, asa cum a declarat ca isi doreste, vor iesi foarte multe murdarii la iveala si toate indreptate catre unul dintre candidati; Nu spun cine, persoana importanta si daca va fi fost condamnat, inseamna ca si persoana importamta va trebui sa fie condamnata.
    • +1 (7 voturi)    
      Deci, sigur e la liber ? (Joi, 2 octombrie 2014, 10:12)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Adica putem sa ne desconspiram toti fara nici o repercursiune ? Cool !
      Repet, am fost pioneer sef de detasament, si pioneer acoperit al Doamnei...pardon, Tovarasei invatatoare pe linie de disciplina !
      Am facut liste cu copiii obraznici din pauze, pe care le-am predat Tovarasei, dar in direct, de fata cu inculpatii ! Cei care au dat cate un suc, o bomboana sau o bere, i-am sters inainte cu radiera de pe liste, deci am facut si fapte bune ! Uf, ce bine ma simt ca stie totzi ... P.S. - acum prefer whisky, ca Nashu din suflet, ca sunt administrator de bloc !
  • +21 (23 voturi)    
    jmekerie pesede (Joi, 2 octombrie 2014, 10:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Turcescu si-a facut autodenunt pt. ca a existat o tentativa de santaj din partea unor membri psd care au actionat penal. Prin autodenunt a vrut sa forteze institutiile statului sa cerceteze cazul si sa-i curete numele de acuzatiile murdare, dar si sa cerceteze penal pe santajisti.
    Probabil ca acest caz putea ajunge pana spre varful sforarilor PSD. Acestia au jucat la siguranta punandu-l pe Nitu sa tergiverseze pana dupa alegeri.
  • +13 (13 voturi)    
    Atentat? (Joi, 2 octombrie 2014, 10:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Atentat la siguranta nationala, ziceti? Nu, talharilor! Nu, parlamentarilor! Atentat la siguranta nationala este ce faceti voi, furturile, hotiile si talhariile pe care le faceti! Felul in care dati mana libera revizionistilor maghiari este atentat la siguranta nationala! Faptul ca nu investiti decat in propriile burdihane si in fortele armate ale statului reprezinta atentat la siguranta nationala! Japitelor, insasi existenta voastra la carma tarii este atentat la siguranta nationala!
  • +3 (5 voturi)    
    bun asa (Joi, 2 octombrie 2014, 10:16)

    heraasku [utilizator]

    pai, misiunea agentului acoperit a fost sa se deconspire el ramanand agent acoperit... deci n-au ce sa-i faca.
  • 0 (6 voturi)    
    circ (Joi, 2 octombrie 2014, 10:38)

    jackalphonse [utilizator]

    luati si mancati fasole cu ciolan
  • +12 (12 voturi)    
    mda (Joi, 2 octombrie 2014, 10:51)

    Point [utilizator]

    turcescu repeta obsesiv ''judecator si voi declara tot''.marii maestrii medelin si nastase dau cu plangeri si cereri,lumea arde, si cand colo ce sa vezi?liniste si pace...
  • +11 (11 voturi)    
    Acum Turcescu (Joi, 2 octombrie 2014, 11:35)

    adrian88000 [utilizator]

    nu mai are cum sa faca declaratii complete in fata judecatorilor. Pentruca nu va face declaratii nici macar in fata procurorului.
    Deci, ar fi cazul sa le faca in direct la T.V.
    Nu mai are ce astepta. Noi am asteptat destul !
    • +7 (7 voturi)    
      Exact (Joi, 2 octombrie 2014, 12:37)

      Budd [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Asta a creat precedentul. Inseamna ca oricine poate denunta un ofiter acoperit fara sa fie cercetat. Cale libera!
  • -7 (7 voturi)    
    Statutul spionilor (Joi, 2 octombrie 2014, 12:17)

    finutza [utilizator]

    Din cate stiu eu, faptele spionilor (nu aici intra si ofiterii acoperiti?) nu-s de nasul instantelor civile sau penale. Ele se regleaza, ca sa folosesc un termen de specialitate in domeniu, "de la sine".
    • +8 (8 voturi)    
      Nu cred (Joi, 2 octombrie 2014, 12:57)

      Budd [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nimeni nu e mai presus de lege. Daca vreun serviciu comite fapte ilegale cei responsabili sunt trasi la raspundere. Insa d-aia se cheama serviciu secret, ca faptele sa nu ajunga publice, mai ales cele ilegale
    • +1 (1 vot)    
      Frica mare pe ponta (Joi, 2 octombrie 2014, 21:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Bine ai revenit dupa atata amar de vreme.
      • 0 (0 voturi)    
        Aha (Duminică, 5 octombrie 2014, 2:08)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Sa inteleg c-am fost urmarita?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-ti cunosteam inca aceasta fateta hazlie (Duminică, 5 octombrie 2014, 10:42)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          M-ai binedispus
          • +1 (1 vot)    
            De asemenea (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:11)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Si "grija" ta (acoperita? neacoperita?) m-a binedispus. Ce sa zic? Incantata de revedere!