Un detinut a sunat la Sectia 4 Politie din Capitala incercand sa insele prin metoda "Accidentul"

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2014, 18:32 Actualitate | Esenţial


Un tanar de 23 de ani, incarcerat intr-un penitenciar din provincie, a sunat in noaptea de vineri spre sambata la Sectia 4 a Politiei Capitalei si i-a spus ofiterului de serviciu ca fiul sau a cauzat un accident, dandu-se drept procuror si solicitand 20.000 de lei pentru a-l ajuta, informeaza Mediafax.

Ofiterul de serviciu de la Sectia 4 a primit, noaptea trecuta, in jurul orei 2:00, apelul unui barbat care s-a recomandat drept procuror si a incercat sa il insele prin metoda "Accidentul", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Emilia Mihai.

Barbatul i-a cerut ofiterului suma de 5.000 de lei, pe care sa o primeasca in aceeasi noapte, si alti 15.000 de lei, pe care sa ii primeasca sambata, pentru a-l ajuta pe fiul sau, care ar fi fost implicat intr-un accident. El i-a mai spus ca o va trimite pe secretara lui pentru a lua banii si i-a dat intalnire cu aceasta undeva in sectorul 1.

Dupa organizarea unui flagrant, ofiterul a mers la locul indicat, in jurul orei 3:00, unde a venit sa ridice banii, cu un taxi, o femeie de 44 de ani, aceasta fiind in prezent retinuta.

Politistii l-au identificat si pe barbatul care a sunat la sectie, fiind vorba de un tanar de 23 de ani, inchis intr-un penitenciar din provincie pentru furt calificat.

Metoda "Accidentul", in care oamenii primesc apeluri, in general pe telefonul fix, in care cineva se recomanda drept avocat, procuror sau politist, spune ca o ruda sau un alt apropiat al persoanei apelate a cauzat un accident, este ranit si nu poate vorbi si are nevoie de bani pentru a nu ajunge la inchisoare, este folosita de multe ori de detinuti, alaturi de ei operand alte persoane care se prezinta sa ridice banii.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, autoritatile primesc in continuare plangeri de la oameni inselati astfel si ii sfatuiesc pe toti sa sesizeze organele de politie pentru a-si recupera prejudiciul, mai ales ca este vorba de sume mari de bani.

Totodata, in cazul in care primesc astfel de apeluri, cetatenii sunt sfatuiti sa incerce sa ia legatura persoanele la care se face referire si sa nu dea bani unor necunoscuti sau sa ii puna in conturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7813 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    mi-a plăcut asta cu ”provincia” (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 18:48)

    visio [utilizator]

    am uita că Capitala are autostrăzi suspendate; mi-a plăcut cacofonia comisă, a fost de București...și mai îmi place la Capitală cum sunt omorâți cîinii și turistele japoneze; mai îmi place și că Capitala are un Primar comunist....e tari rău bucureștenii ăștia, și mai ales unii redactori cu pretenții de intelectuali...
    părerea mea, moncher...
    • 0 (14 voturi)    
      se vede ca esti neam de dac.. (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui visio

      daca erai si un pic de pui de roman nu te-ar fi deranjat atat de tare 'provincia'. sau poate tu ne scrii de la Roma? :)
      stii cum ar arata capitala fara "provinciali"? goala... ca la numaratoare ies cam 85% de "provinciali" la prima sau a doua generatie.
      • -1 (1 vot)    
        hai cu diacriticele (Duminică, 22 iunie 2014, 12:20)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        e mai bine așa...
    • +1 (7 voturi)    
      Da, un japonez a fost omorat chiar de caini (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 23:01)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui visio

      in rest, se scrie fie mon cher, fie monșer.
      • -2 (2 voturi)    
        în provincie e mai greu cu franceza (Duminică, 22 iunie 2014, 12:21)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        însă, mă voi muta în capitală curând...și promit să nu mai fiu provincial...
        • 0 (0 voturi)    
          "capitala" e plina de mahalagii (Duminică, 22 iunie 2014, 19:14)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui visio

          nu de asta e vorba. Dar aici au fost omoriti copii si oameni de caini asa ca slabeste-ma cu potaile.
      • -1 (1 vot)    
        în rest (Duminică, 22 iunie 2014, 13:36)

        the [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        esti un fin cunoscàtor în ale ortograffei, ///
  • +10 (12 voturi)    
    ce pierde umanitatea daca scaunul electric (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 18:48)

    rov [utilizator]

    suporta fundul acestor recidivisti ?
    Nimic, in schimb milioane de oameni sunt in siguranta, iar alti mii de infractori se apuca de munca...
    • +3 (3 voturi)    
      Problema e ca decizia o luau unii din parlament (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 23:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si anume decizia despre al cui fund sa se prajeasca pe scaunul electric. Pun pariu ca DRganea i-ar fi prajit bucuros pe toti care-i stau in cale.
  • +15 (15 voturi)    
    Ghinion de nesansa..:) (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 19:12)

    MenInBlack [utilizator]

    Imi aduce aminte de o alta ''gluma'' in care viata bate filmu', si te pune pe ganduri...vis sau realitate ?
    Intr-o tara din vest, am vorbit intamplator pe strada cu un foarte tanar membru al unei anumite etnii, plecat din Romania in frageda copilarie, nascut intr-un sat populat majoritar de acea etnie. Spunandu-i ca si eu provin din Romania, tara lui natala, mi-a spus sincer mirat : ''...dar esti alb..."
    Nu e gluma...eu am fost mai socat decat el...
    • +2 (2 voturi)    
      in vreo 20 de ani nu va mai fi gluma... (Duminică, 22 iunie 2014, 4:48)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      din pacate
  • +7 (9 voturi)    
    sport national (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 22:15)

    panduru [utilizator]

    aceasta activitate a devenit sport national. Multumim Camerei deputatilor, si in principal d-lui deputat PNL Daniel Iane, pentru respingerea legii privind nominalizarea cartelelor prepay. In felul acesta, putem sa participam la acest sport in continuare, din pacate in postura de victime.
  • +4 (4 voturi)    
    This is poetic justice (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 23:04)

    Maniu [utilizator]

    fabulous, demn de un film bun.
  • +2 (2 voturi)    
    ghinion (Duminică, 22 iunie 2014, 7:02)

    DanRazavan Ciprian [anonim]

    asta e mare ghinionist ar trebui sa se lase de inselatorii
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Duminică, 22 iunie 2014, 14:12)

    LuluH [anonim]

    ce sanctiuni au primit salariatii respectivului penitenciar, in frunte cu seful lor? sau poate au fost trecuti la premiu pentru favorizarea unui act infractional major - probabil ca daca si-ar face respectivii slujbasi ai statului datoria si nu ar introduce telefoanele in puscarii nu am mai auzi in fiecare zi astfel de stiri.
  • 0 (0 voturi)    
    sunat (Duminică, 22 iunie 2014, 18:26)

    Remington_Steele [utilizator]

    Cum a reusit sa sune noaptea din penitenciar? Nu are o anumita ora pentru stingere?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum a reusit interlopul Sandu Anghel (Duminică, 22 iunie 2014, 19:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Remington_Steele

      sa fie contactat de camarilla lui Che Pinochet Viorel Victor ca sa intinda capacana?