Liderul comunitatii romanilor greco-catolici din SUA: Faptul ca Tarom deschide 2 curse cu China, dar ignora deschiderea unei curse cu SUA, este un semn al directiei spre care priveste actualul Guvern

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 16:09 Actualitate | Esenţial


Presedintele Asociatiei Romanilor Greco-Catolici din SUA, Pr. Chris Terhes, considera ca decizia Tarom de a deschide doua curse cu China, in conditiile in care nu are in vedere deschiderea unei cursa pentru romanii din Statele Unite, "este un semn al directiei spre care priveste actualul Guvern al Romaniei si cu cine doreste sa isi intareasca viitoarele relatii". Pr. Terhes a declarat pentru HotNews.ro ca, in conditiile numarului mare de romani din SUA si al oamenilor de afaceri americani care vor sa faca afaceri in Romania, o astfel de cursa s-ar dovedi profitabila.

Intrebat cum comenteaza intentia Tarom de a deschide doua curse saptamanale directe spre China,  in timp ce ruta spre SUA ramane fara cursa directa, pr. Terhes a raspuns: "Este de neinteles pentru romanii din Statele Unite de ce Tarom nu poate deschide cel putin o cursa aviatica cu Statele Unite, dar prefera sa deschida doua curse cu China, chiar daca iese in pierdere".

Liderul comunitatii romanilor greco-catolici din SUA a explicat ca lipsa unei legaturi directe intre Statele Unite si Romania ingreuneaza foarte mult calatoriile intre cele doua tari. Astfel, cei care vor sa mearga dintr-o tara in alta sunt nevoiti sa schimbe avioane cel putin intr-un loc. "Mai mult, toti cei care calatoresc intre Statele Unite si Romania trebuie sa foloseasca companii aeriene straine pentru a ajunge dintr-o parte in alta", arata pr. Terhes.

"Stiu din experienta ca multi romani care sunt din partea vestica a Romaniei prefera sa mearga cu avionul la Budapesta si de acolo sa plece cu microbuzul spre Romania deoarece conectia este mai usoara. In trecut erau curse Tarom care plecau din Statele Unite atat la Bucuresti cat si la Satu Mare, curse care erau pline", a mai declarat pentru HotNews.ro presedintele Asociatiei Romanilor Greco-Catolici din SUA.

Reprezentantul comunitatii romanilor din SUA crede ca "la cati romani sunt in Statele Unite si cati oameni de afaceri americani vor sa faca business in Romania, mi-e greu sa cred ca o cursa directa Romania - Statele Unite nu ar fi rentabila pentru Tarom".

"Faptul ca Tarom deschide doua curse cu China, dar ignora deschiderea unei curse pentru romanii din Statele Unite, cred ca este un semn al directiei spre care priveste actualul Guvern al Romaniei si cu cine doreste sa isi intareasca viitoarele relatii", a incheiat pr. Terhes.

















2900 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Ce sa spun... (Joi, 15 mai 2014, 16:36)

    sfarleaza [utilizator]

    TAROM este o companie comerciala ca toate celelalte companii aeriene si deschide rute aeriene care sa ii aduca beneficii, nu care sa o faca sa piarda bani.
    Daca cererea ar fi atat de mare precum spune acest domn, de ce nu se inghesuie American Airlines, sau United Airlines, sau Delta sa profite de ocazie ?
    Dar deh... probabil ca acest "lider" greco-catolic nu are destula vizibilitate in comunitatea lui si spera sa isi faca publicitate mai mare pe HotNews :)
    • -1 (11 voturi)    
      desteptule (Joi, 15 mai 2014, 18:11)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Pai companiile alea de care vorbesti deja circula pe ruta aia dar nu direct, ci schimband avioane proprii ca sa-sa-si maximizeze profiturile. Iar noi platim ca prostii si mai mult! Prostia psd e in floare!
      • -2 (6 voturi)    
        ...desteapto :) (Joi, 15 mai 2014, 19:42)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        In articol se "discuta" problema legaturii directe Ro-USA, sau mai clar, de ce nu ar sesiza Tarom fantastica oportunitate de a face profit pe aceasta ruta. Iar eu am mentionat ca nici in sens invers (USA-Ro) nu se inghesuie companiile americane sa deschida rute directe... pentru ca nu li se pare rentabil, in ciuda asa zisei mari cereri cu care se lauda domnul greco-catolic romano-american :)
        Pacat insa ca si tu, stimabila amanda13, ca multi altii, esti incapabila sa respecti o opinie diferita de a ta si sa incerci sa discuti politicos, asa cum fac oamenii in alte tari civilizate :)
  • +1 (7 voturi)    
    Pana si catolicii vad ca P$D-ul e prost (Joi, 15 mai 2014, 16:36)

    Matrafirefox [utilizator]

    Dac-au ajuns si catolicii sa critice deciziile P$D-ului, apai numai cei mai manipulati si cei mai lasi vor mai vota cu P$D-ul.
  • +4 (8 voturi)    
    China,pamint romanesc... (Joi, 15 mai 2014, 16:51)

    antonioro [utilizator]

    Evident ca e mai important pt comunistii de la Bucuresti sa dea o limba Chinei infiintind o linie aeriana neviabila intre doua tari care nu au nimic in comun,decit sa reinfiinteze zboririle directe cu USA,o tara cu mai multi imigranti romani decit Spania si Italia la un loc.Dar aia nu voteaza cu PSD-ul,e motivul pt care,la alegeri,ditamai tara,cit un continent,are mai putine sectii de votare decit R Moldova.Am prins zilele cind se zbura direct de la NYC la Bucale,si avionul era plin ochi,desi era pe vremea cind romanii aveau nevoie de viza peste tot.In timp,au mai venit alte sute de mii de romani aici,dar nici gind sa se bage o cursa directa.Cred ca numai de la Chicago s-ar putea opera cel putin 4 curse pe saptamina si ar fi pline.Dar de ce sa faci asta pt niste "nerecunoscatori" care voteaza constant contra mafiei securisto-comuniste de la Bucale?
  • +2 (6 voturi)    
    Din cate stiu (Joi, 15 mai 2014, 17:38)

    Patton [utilizator]

    Din cate stiu exista enspe variante de a zbura din State la Romanica, ba chiar mult mai avantajoase decat vreun preconizat zbor TAROM (si mai confortabile). In schimb, chiar nu stiu cat de usor este sa ajungi in China la ora actuala...
    • -2 (6 voturi)    
      nu-i nimic (Joi, 15 mai 2014, 18:14)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Te trimitem pe tine in China numai dus, de incercare. Ca eu una nu ma simt confortabil schimband avioane si dormind prin aeroporturi cand vin in tara din State.
      • 0 (6 voturi)    
        Daca ai impresia (Joi, 15 mai 2014, 19:47)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        Daca ai impresia ca TAROM e capabila sa te zboare pe tine de la Bucale pana in State intr-o singura tura, fara escala, inseamna ca ai pierdut legatura cu realitatea din flota TAROM...
  • +5 (7 voturi)    
    Vize Vize Vize (Joi, 15 mai 2014, 18:16)

    Cristian FlorinLupu1316094964292 [anonim]

    Dar faptul ca: USA are baze in Romania, soldatii nostri mor langa ai lor de 15 ani, firmele lor sunt in Romania samd si pe noi ne trateaza ca pe niste sclavi trimitandu ne la ambasada pentru a cersi vize in conditii numai de ei stiute si contra unei sume importante de $ aia cum mai e?
    Sa ne dea viza la intrarea in US si atunci o sa fie si cursa directa.
    • +1 (7 voturi)    
      sclavi zici? (Joi, 15 mai 2014, 18:37)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu1316094964292

      Ne trateaza asa cum trateaza toate tarile sarace cu potential migrational. Daca ai vreo problema cu asta uita-te la clasa politica ce tine tara in saracie si nu la Sua care aplica niste standarde corecte si nu ne lasa sa ne fofilam pe langa legi asa cum ii place romanului corupt. Daca demonstrezi ca ai de ce sa vii si bani cu care sa vii, viza e o formalitate. Daca vii sa cersesti stai acasa ca nu avem nevoie si aici de imagine negativa. Repet, romanii sunt de vina pentru vize si nu americanii. Eu am parcurs legal si fara probleme procesul pana la cetatenie si nu vreau ca sa se faca nicio exceptie pentru Romania in materie de vize. Sa see scoata cand Romania va merita!
      • 0 (4 voturi)    
        De neinteles (Joi, 15 mai 2014, 19:50)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        Este inca de neinteles cum UE nu pune piciorul in prag si nu cere egalitate in drepturi pentru toti membrii!

        Este inca incredibil ca UE are cetateni de rangul I si cetateni de rangul II. Va las pe voi sa dibuiti in care categorie ne aflam...
        • +2 (2 voturi)    
          dupa cum am spus (Joi, 15 mai 2014, 23:57)

          amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          rangul este numai rezultatul politicilor noastre. Daca eram mai rasariti si cu politicieni mai buni, nu am fi fost unde suntem
  • +2 (8 voturi)    
    Interesul poarta fesul (Joi, 15 mai 2014, 18:47)

    Parol [utilizator]

    Cand or invata si romanii acest simplu adevar?!
    Acu 60 de ani romanii visau ca-i salveaza americanii, nestiind, saracii ca taman americanii ii dadusera la schimb pe-un colt se servetel. Veneau ce-i drept 30 de ani mai tarziu. Sa-l felicite pe Ceausescu. Ii durea undeva de noi si i-a durut in continuare pana am inceput sa livram carne de tun la kill. Altfel, la intratu-n NATO am mai stat odata si asa mai departe (vezi imunitatea totala a soldatului american pe teritoriul Romaniei, netrimiterea unui amabasador, Bechtel, etc). De vize nici nu mai aduc aminte.
    Insa sclavii maraie pe forumuri ca ia te uita nu face Romania cursa directa cu tatutul de peste ocean.
    Treziti-va! Daca vine rusul peste noi, or sa ne dea astia de peste ocean un "suport" de nu o sa-l vedem la propriu... Mai ales ca-s falimentari si lucreaza toti sa plateasca datoria la China...
  • 0 (8 voturi)    
    Inteleg ca-ti place dublul standard (Joi, 15 mai 2014, 18:53)

    Parol [utilizator]

    Ca prea ii aperi cu foc pe smenarii de peste ocean! Mai auzisem eu una la Londra ingrijorata ca vin imigranti romani si bulgari, dar ea era sarboaica si traia intr-un cartier de turci si pachistanezi. Chiar nu aveti limita in ipocrizie?
    America n-are nevoie de saraci zici? Slovacii si Ungurii or fi mari bogati de n-au nevoie de vize, si-apropo, e vb de viza turistica nu de aia de resedinta.
    Lasa-ma sa te intreb ceva, daca America n-are nevoie de saraci, de ce trebuie io saracul sa platesc trupe romanesti sa stea in irak si afghanistan din buget cand Bechtelu tot cere bani in plus sa se apuce odata de amarata aia de autostrada?
    • +1 (3 voturi)    
      stai linistit (Joi, 15 mai 2014, 23:56)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Parol

      ca daca nu am fi in NATO am fi luati cu totul de maica Rusia. Poate, poate in felul asta va vor linisti si pe voi astia care va credeti atat de importanti. Smenari peste ocean zici? Mai bine uite-te la romani, ca doar ei au inventat termenul