Ionel Valentin Vlad, favoritul PSD si un adversar al proiectului de la Rosia Montana, este noul presedinte al Academiei Romane

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2014, 15:52 Actualitate | Esenţial


Ionel Valentin Vlad
Foto: Acad.ro
 documente
(08 Apr 2014) PDF, 140KB
Ionel Valentin Vlad (n. 1943) a fost ales marti, prin vot secret, in functia de presedinte al Academiei Romane pentru un mandat de patru ani. Inginer electronist, cercetator la Institul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Laserilor, Ionel Valentin Vlad este membru titular al Academiei din 2009 si a fost sustinut de PSD in competitia cu alti doi academicieni pentru a-i succede in functie lui Ionel Haiduc, actualul presedinte al Academiei.

Competitorii sai au fost Viorel Barbu (matematician) si Victor Voicu (farmacolog).

Ionel Valentin Vlad are indice Hirsch 11, obtinut pe baza a 116 lucrari ISI, majoritatea cu mai multi autori. De asemenea, Vlad apare pe Web of Science cu 570 de citari, 403 fara autocitari, iar dintre citari circa 100 corespund unui volum omagial publicat la implinirea varstei de 60 de ani, anul trecut.

S-a implicat mai mult decat ceilalti vicepresedinti in managementul institutiei si a devenit purtator de cuvant neoficial al Academiei in problema exploatarii de la Rosia Montana. In octombrie 2011 a participat la dezbaterea ”Adevaruri despre Rosia Montana", organizata de delegatia europarlamentarilor PSD, calificand proiectul ca fiind unul ”periculos pentru Romania": "Academia Romana incearca sa previna un dezastru ecologic si cultural cu multiple consecinte inacceptabile", afirma Vlad.

Valentin Vlad a fost cultivat intens in ultimul an de Ecaterina Andronescu, influent parlamentar PSD.

Vlad a avut si un episod legat de Securitate in trecutul sau, dar CNSAS l-a absolvit oficial de acuzatia de politie politica. Vlad a semnat un angajament de informator al Securitatii in 1970 cu scopul de a supraveghea informativ participantii la un targ international, dar, dupa cum arata documentele de arhiva, nu a scris decat o nota informativa.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














8717 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    "V"-ul malefic ))) (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:06)

    Cataleya [utilizator]

    V-ati uitat la cei 3 candidati si la numele lor?
    Victor, Voicu, Viorel, Valentin, Vlad?
    E tot un "V" pe toata linia!
    )))))
    • +3 (5 voturi)    
      asta cu "V"-ul (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:49)

      semnul fiarei [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      este banc de ieri...
  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:27)

    polonyca [anonim]

  • -1 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:27)

    polonyca [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    volum omagial... (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:28)

    bodoganel [anonim]

    ...aparut in 2023, la implinirea a 70 de ani?
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 8 aprilie 2014, 16:29)

    Sani [utilizator]

    Deci, sa recapitulam:
    PSD = adunatura de interlopi
    Interlopul = prin definitie vrea bani!
    Rosia Montana = o sursa de bani pentru interlopii din guvern
    Rezulta:
    PSD = vrea Rosia Montana

    Ca urmare, nu mi-e clar:
    Varianta_1: a fost favoritul PSD dar acum, fiind adversar al proiectului Rosia Montana s-ar putea sa nu mai fie favoritul acestora.....

    Varianta_2: A ramas favoritul PSD, deci nu mai este adversar al proiectului Rosia Montana

    Care varianta este ca corecta?
    • +3 (3 voturi)    
      Simplu (Marţi, 8 aprilie 2014, 17:33)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Sani

      Varianta corecta e ca "cineva" bate campii.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru raspunsul corect priveste la seful PSD (Marţi, 8 aprilie 2014, 21:20)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      De ochii lumii e, sa fie foarte clar, impotriva. In fond e pentru.
    • +1 (1 vot)    
      Va reevalua... (Marţi, 8 aprilie 2014, 22:27)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      pe baza unor descoperiri recente si a unor teste suplimentare. Cianura e chiar buna! de aia nu e lasata pe mina oricui!
  • +2 (6 voturi)    
    Fost adversar,acum ..simpatizant ! (Marţi, 8 aprilie 2014, 17:16)

    gica43 [utilizator]

    Chiar credea cineva ca va fi ales un Ne-"simpatizant' al psd ? Sau altcineva -oricat de integru ar fi-dar care a votat "plagiat"la ponta ? Poate doar "celebrele"...milioane pesediste.
  • 0 (8 voturi)    
    Speranță... (Marţi, 8 aprilie 2014, 17:52)

    Radu I [utilizator]

    Felicitări, domnule Ionel Valentin Vlad! Sperăm că veți rămâne același om cinstit, integru, de până acum. Și că vocea dumneavoastră se va face auzită, de câte ori va fi nevoie. Și va fi mare nevoie, o știm cu toții...
  • 0 (2 voturi)    
    cat de josnic (Marţi, 8 aprilie 2014, 19:01)

    Montesquieu [utilizator]

    asa basistilor, hai cu murdaria.

    ce daca omu' a fost ales prin vot secret de toti ceilalti academicieni, ce daca are o cariera imbecabila, ce daca...?

    important e de facut conexiunea cu psd si de inceput sezonul de aruncat mizerii basiste.

    cat de jos aveti de gand sa coborati, totusi?!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce daca e sprijinit de PSD? (Marţi, 8 aprilie 2014, 20:22)

    ipolitic [utilizator]

    Acest subiect nu ar trebui comentat politic.
    Ion Valentin Vlad este un savant roman cu un
    CV impresionant, care reflecta o activitate
    didactica și științifică de prim rang. Optoelectronica
    si technica laserilor este una din putinele domenii
    in care avem o pozitie recunoscuta. Domnul academician Vlad are multe merite in aceasta.
    Eu ma bucur ca in fruntea Academiei Romana nu ajung politruci.
  • -1 (1 vot)    
    alegere "neacademica" (Marţi, 8 aprilie 2014, 21:25)

    Marin Gheorghe [anonim]

    A castigat "politichia" si a pierdut Academia si , implicit, Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    recomand vizita la Rosia Montana (Miercuri, 9 aprilie 2014, 9:41)

    AlinaElena1 [anonim]

    daca domnul Vlad ar fi mers pana la Rosia Montana, n-ar mai fi avut sigur aceeasi parere despre proiect. Deja s-a instalat o statie de epurare si s-au restaurat case istorice si galeria Catalina Monulesti, deci cum ar fi un dezastru ecologic si de patrimoniu, daca deja proiectul s-a preocupat de aceste aspecte?
  • -1 (1 vot)    
    despre Rosia Montana (Miercuri, 9 aprilie 2014, 10:44)

    nicupanait [utilizator]

    Ionel Haiduc, fostul presedinte, vorbea de cianuri, desi nu era chimist. Sa vedem daca nu isi va schimba parerea Ionel Valentin Vlad, daca se va informa corect despre proiect. Eu nu vad in proiectul de la Rosia Montana un pericol, pentru ca deja a avut impact pozitiv in Romania, prin sumele deja introduse in tara, oamenii angajati si asigurarile de la Comisia Europeana sau Institutul Norvegian de Geotehnica
  • -1 (1 vot)