CSM a sesizat Inspectia Judiciara si CNA pentru campania de presa declansata de Antena 3 si "afirmatii de natura a aduce atingere independentei justitiei"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2013, 18:23 Actualitate | Esenţial


Sectia pentru procurori a CSM a hotarat luni sesizarea Inspectiei Judiciare cu privire la promovarea de catre postul Antena 3 a unor afirmatii de natura a aduce atingere independentei justitiei si a procurorilor DNA, in contextul in care postul a fost pus sub acuzare pentru complicitate la infractiunea de santaj. De asemenea, CSM a sesizat Consiliului National al Audiovizualului cu privire la posibila incalcare de catre postul de televiziune Antena 3 a prevederilor art. 30, art. 40 alin. 1-3 si art. 43 alin. 1-2 din Decizia nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a audiovizualului, anunta Agerpres.

"Incepand cu data de 25 iunie 2013, prin intermediul postului de televiziune Antena 3, precum si a publicatiilor on-line 'DC News' si 'lumeajustitiei.ro', au fost promovate unele mesaje cu caracter denigrator la adresa procurorilor Directiei Nationale Anticoruptie, a institutiei Directiei Nationale Anticoruptie si a sistemului judiciar in ansamblul sau, in contextul extinderii cercetarilor efectuate de catre aceasta structura de parchet si inceperii urmaririi penale fata de persoana juridica SC Antena 3 SA, in sarcina careia s-a retinut complicitate la infractiunea de santaj", se arata in hotararea adoptata luni de CSM.

"Sectia pentru procurori apreciaza ca elemente din mesajul public al reprezentantilor postului de televiziune Antena 3, audiati ca martori in cadrul acestei proceduri penale, a moderatorilor, precum si a celorlalti invitati aflati in raporturi contractuale cu institutiile trustului Intact sau colaboratori constanti ai emisiunilor postului de televiziune Antena 3, au fost concertate in sensul evident de a decredibiliza profesional si institutional procurorii din cadrul DNA, de a acredita ideea unei comenzi politice in legatura cu o ancheta penala aflata in derulare, in care institutia Antena 3 are calitatea de inculpat si de submina si sfida - atat prin limbaj, cat si prin atitudine - autoritatea judecatoreasca ca putere a statului consacrata constitutional", sustine CSM.

CSM mai arata ca demersul initiat de moderatorii si invitatii din cadrul emisiunilor de la Antena 3, precum si de publicatiile "DC News" si "lumeajustitiei.ro" este de natura "a altera increderea societatii in actul de justitie si de a genera presiuni nepermise asupra procurorilor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1936 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    numai cineva foarte prost putea decide asta (Luni, 29 iulie 2013, 18:49)

    U_swamp [utilizator]

    Cu hainoseli dintr-astea imbecile, se amplifica importanta unui post de televiziune... si vom ajunge sa punem la indoiala nu numai independenta justitiei, ci si inteligenta sa....
  • -8 (14 voturi)    
    sectia de procurori (Luni, 29 iulie 2013, 18:52)

    evoque [utilizator]

    a lui peste prajit. Vreau sa vad antenele sau grupul intact condamnate si atunci mai vorbim.
    Cand procurori nu vor mai da informatii pe surse si cand vor face niste dosare clare atunci mai vorbim.
    Nu cred ca opiniile sau injuriile unuia sau altuia te impiedica sa fii corect profesional.
    Vai da ce sunteti acolo la dna? fete mari?! Sunteti procurori, daca sunteti procurori atunci lasati grupul intact sa faca circ si voi munciti cu sarg.
    • +4 (6 voturi)    
      o să cred (Luni, 29 iulie 2013, 19:48)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      în imparțialitatea antenelor când îl voi vedea la oră de maximă audiență pe ponta ieșind de la duș, nud!
      • -1 (1 vot)    
        eu zic (Luni, 29 iulie 2013, 22:41)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        sa le propui, desi eu nu cred ca vreau sa il vad pe ponta nud. Nu, hrrr, nu.Dar gusturile nu se discuta. Nu de mult am avut ocazia sa il vedem pe boc intr-o situatie asemanatoare si ....nimic.
        • +1 (1 vot)    
          dar (Duminică, 11 august 2013, 12:29)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Boc ţi-a plăcut!
  • +13 (15 voturi)    
    Foarte bine ! (Luni, 29 iulie 2013, 19:18)

    adrian88000 [utilizator]

    Dar ma intreb,ce pate face Inspectia Judiciara ca sa potoleasca Antena 3 ?
    CNA-ul , intradevar, ar putea si ar trebui sa le ridice licenta.
  • +4 (6 voturi)    
    Pt procurori (Luni, 29 iulie 2013, 20:04)

    fane_grija [utilizator]

    Multa putere de munca, minte agera, si curaj!

    Romania poate progresa doar daca legea e una pentru toti indiferent de pozitia sociala, avere sau functie.

    Furtul si coruptia trebuiesc indepartate din mentalitatea colectiva, si singurul mod eficient este puterea exemplului conferit de cei condamnati.

    Asa ca la cat mai multe dosare cu finalizare in ani cu executare pentru cei cercetati si mai ales pentru pestii mari, rechinii care bantuie prin politica romaneasca indiferent de partid sau functie.

    Curaj si ne bazam pe voi! Spor la treaba!
  • +6 (8 voturi)    
    Bravo!! (Luni, 29 iulie 2013, 20:09)

    Atcika [utilizator]

    Bravo, a facut un lucru bun!
  • 0 (4 voturi)    
    mi-am facut hainuta sclava....ma bate mamica (Luni, 29 iulie 2013, 22:02)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    O hainuta ponosita, lipita de trupul prezidential!
  • -1 (1 vot)    
    La (Marţi, 30 iulie 2013, 10:03)

    Gabi M [utilizator]

    DC News sef este Chireac,ala care vorbea despre noi toti cu cuvinte ca "pu......a" si care este abonatul permanent al A3.Este ala caruia CRP i-a interzis lui si lui SRS sa mai foloseasca cuvantul "ziarist" din cauza santajarii ceor de la ANI.Acum s-a transformat in "mare" analist politic,economic,el fiind,de fapt,unul care s-a specializat in mari afaceri cu statul,astfel imbogatindu-se! Succes procurorilor!