VIDEO Victor Ponta, despre operatiunea de aducere in tara a lui Omar Hayssam: Probabil ca presedintele a vrut sa spuna ca nu a fost autorizata de alt stat, dar de Romania a fost autorizata / Eu nu pot sa va spun povesti cu Rambo

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2013, 11:43 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, sambata, ca operatiunea de aducere in tara a lui Omar Hayssam a fost "desfasurata in totalitate in conformitate cu legile Romaniei, autorizata si aprobata de Guvern". Premierul a apreciat ca presedintele, care a lasat sa se inteleaga vineri ca Hayssam a fost adus in Romania in urma unei operatiuni neautorizate pe teritoriul altui stat, "probabil a vrut sa spuna ca nu a fost autorizata de alt stat, dar de Romania a fost autorizata". "Militarii romani si ceilalti reprezentanti ai institutiilor nu efectueaza operatiuni neautorizate de statul roman si de Guvernul roman. Sunt toate documentele, toate aprobarile date...", a declarat Ponta, adaugand ca el nu poate spune "povesti cu Rambo care salveaza oameni".

Premierul Victor Ponta a fost intrebat, sambata dimineata, de jurnalisti cum comenteaza declaratia sefului statului referitoare la aducerea lui Omar Hayssam in tara, potrivit careia "Romania a efectuat o operatiune neautorizata pe teritoriul unui alt stat".

"Va spun inca o data pozitia mea, ca premier, si mai mult de atat probabil ca o sa-mi fie mai greu sa va spun. Operatiunea de aducere in tara a unei persoane condamnate definitiv si irevocabil, pentru ca Omar Hayssam este o persoana condamnata definitiv si irevocabil, a fost o operatiune desfasurata in totalitate in conformitate cu legile Romaniei, autorizata si aprobata de Guvern. In ceea ce priveste activitatea ministerelor implicate, evident ca alaturi de ministere au fost si cele doua servicii de informatii, SRI si SIE. A fost o operatiune de succes, din moment ce persoana condamnata se afla acum in arest si urmeaza sa-si desfasoare actiunea", a raspuns primul ministru.

El a tinut sa precizeze ca "toate operatiunile la care au participat reprezentanti ai statului roman, si aici vorbesc in special de cei din ministere, si anume Ministerul Apararii, Ministerul de Externe, Ministerul Justitiei si Ministerul de Interne, au fost operatiuni autorizate de Guvernul Romaniei si de statul roman, conform legilor romane". "Probabil ca presedintele a vrut sa spuna ca nu au fost autorizate de alt stat, dar de Romania au fost autorizate. Militarii romani si ceilalti reprezentanti ai institutiilor nu efectueaza operatiuni neautorizate de statul roman si de Guvernul roman. Sunt toate documentele, toate aprobarile date, evident intr-un regim de confidentialitate pe care trebuie sa-l intelegeti, insa aici lucrurile sunt foarte clare".

Alte declaratii ale lui Victor Ponta:

  • Regret faptul ca ieri dimineata cativa iresponsabili, platiti din bani publici ca sa fie consilieri prezidentiali, au incercat sa deturneze politic, pentru miscarea lor de doi bani, o chestiune importanta pentru statul roman, aducerea pentru executarea pedepsei a unui infractor periculos, au pus si presedintele intr-o situatie extrem de delicata, si Guvernul si celelalte institutii ale statului. Asta e, cand lucrezi cu iresponsabili trebuie sa-ti asumi si aceste riscuri.
  • (Ieri ati spus ca nu exista acord de extradare cu Siria) Eu am spus un lucru, dar fiecare parte a presei se pozitioneaza cum doreste. Din punct de vedere juridic, lucrurile sunt foarte clare: avem un acord de extradare cu Siria, care nu este in vigoare, deoarece a fost ratificat doar de statul roman si nu si de cealalta parte, ca sa fie in vigoare trebuie sa fie doua parti. Dar rar te mai lasa cineva sa termini ce-ai de spus... Si exista un acord vechi, cadru, care insa nu se aplica cetatenilor propriei tari.
  • Daca dvs vreti sa jucati in filme politiste proaste, puteti sa o faceti, eu nu pot sa va jignesc inteligenta si sa va spun ca Hayssam a venit din Luna cu un cal inaripat. Pot sa fiu serios si sa va spun ca sunt lucruri confidentiale, pe care doar procurorul si judecatorul le poate afla, si le are la dosar. Dar sa va spun povesti cu Rambo care salveaza oameni dar nu spune de unde, eu nu pot sa joc intr-un asemenea film, puteti sa jucati dvs.
  • (Presedintele v-a contrazis ieri...) Mie nu mi s-a parut ca m-a contrazis. (Spuneti ca presedintele minte?) Dar n-a mintit, a spus ca nu confirma. Nu trebuie sa confirme declaratiile mele, eu va spun doar ca nu pot sa va pacalesc si sa va spun ca nu stiu de unde si cum a ajuns Hayssam in tara.
  • (A venit cu un avion militar?) Sunt informatii confidentiale, la care are acces doar procurorul si judecatorul. (Dvs le stiti?) Din moment ce le-am autorizat... cred ca le stiu. Deocamdata singurele semnaturi pe documente sunt ale mele si ale dlui Dusa.
  • (De ce credeti ca presedintele a folosit termenii "operatiune neautorizata"?) Eu am incercat sa explic, eu cred ca presedintele s-a referit ca nu a fost autorizata de un stat strain, dar de statul roman va garantez faptul ca exista toate documentele Guvernului de aprobare. Sa nu credeti ca se misca vreun reprezentant al institutiilor guvernamentale fara a existe vreo aprobare, nici vorba de asa ceva. (...) Din moment ce eu si dl Dusa si alti ministri am semnat, normal ca stiu.
  • (Stiti ca a fost neautorizata de alt stat?) Nu cunosc acest lucru. Sau daca il cunosc, oricum nu are acces la aceste informatii, conform legii, decat judecatorul si procurorul de caz.
  • (Au fost implicate servicii de profil din alte state?) Eu cunosc doar faptul ca actiunea de aducere in tara pentru executarea pedepsei a fost sprijinita de cele doua servicii romane, SRI si SIE, dar actiunea a fost efectuata de catre reprezentantii legali ai statului, iar sprijinul serviciilor e normal sa existe.
  • (A fost o operatiune in forta?) Nu, dati-mi voie sa nu comentez, o sa va spuna Lazaroiu mai multe. 
  • (Ati discutat cu presedintele despre aducerea in tara a lui Omar Hayssam?) Nu, eu am discutat cu institutiile implicate, n-am stiut ca a fost implicat si presedintele si nici acum nu stiu care e rolul Administratiei Prezidentiale. Am discutat cu institutiile care au participat in mod efectiv. 
  • (De unde s-a coordonat totul?) Sunt lucruri pe care nu pot sa vi le spun. 
  • (Presedintele a explicat rolul sau, fiind presedintele CSAT...) Sigur, dansul le face pe toate...



Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, ca nu confirma ca Omar Hayssam a fost preluat din Siria, nici ca a fost repatriat cu un avion al Armatei Romane si nici ca a fost repatriat in baza unui acord de extradare.

Anterior, premierul Ponta declarase ca Romania nu are cu Siria un Tratat de extradare, aducerea in tara a lui Omar Hayssam fiind insa o operatiune legala, cu punerea in aplicare a unei decizii judecatoresti definitive si irevocabile.

Ulterior, premierul Victor Ponta a revenit asupra declaratiei anterioare prin care arata ca Romania nu are cu Siria un Tratat de extradare, precizand ca intre timp a fost informat de catre presa si a verificat, iar concluzia este ca exista un acord, aprobat in luna mai a anului trecut, scrie Mediafax.

Victor Ponta a mai declarat, vineri, ca Hayssam a fost adus cu un avion militar.

"Radu Stroe stia de unde vine, ca nu putea sa vina decat dintr-un singur loc, insa ma bucur foarte mult ca toata aceasta operatiune complexa, repet, despre care eu cel putin stiam de cateva luni, dar fiecare ministru la randul sau a fost informat la un anumit moment, s-a pastrat confidentiala. Ar fi fost extrem de periculos sa avem scurgeri de informatii si meritul institutiilor implicate si a celor care au stiut - ca nu au comunicat decat dupa ce avionul militar a aterizat la Bucuresti", a afirmat premierul.

De asemenea, Victor Ponta a spus ca in ultimele luni a fost tot timpul informat de catre institutiile competente asupra posibilitatii ca Omar Hayssam sa fie adus in tara si a aprobat sprijinul logistic pentru institutiile implicate.

"Am avizat si am aprobat sprijinul logistic pe care Ministerul Apararii, Ministerul de Externe, Ministerul Justitiei si Ministerul de Interne l-au dat pentru ca aceasta operatiune legala sa se desfasoare. Am fost, evident, tot timpul informat si cand s-a plecat spre Siria si cand s-a intors", a afirmat premierul.

Totodata, raspunzand criticilor consilierului prezidential Sebastian Lazaroiu, Victor Ponta a spus: "Eu n-am facut nicio declaratie. Am raspuns... Chiar nu dau doi bani pe Lazaroiu. Eu vorbesc despre institutiile care au fost implicate in baza deciziilor luate de guvern si i-am felicitat pe cei care merita felicitati. Daca vreti, ii reiau: SRI, SIE, Ministerul Apararii - ca nu cred ca l-a adus Lazaroiu cu patul pe Hayssam, l-a adus Ministerul Apararii -, Ministerul Justitiei si Ministerul de Interne. Acestia sunt cei care au muncit".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6965 vizualizari

  • +38 (46 voturi)    
    Premiul pentru mincinos (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:19)

    LoveRomania [utilizator]

    Cum se numeste premiul pentru cel mai mare mincinos
    Cred ca Romania se poate inscrie in cartea recordurilor cu cel mai mincinos prim ministru din toate timpurile
    • +30 (38 voturi)    
      Guvernul USL nu e implicat in operatiunea SIE (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:57)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      Ponta n-a autorizat nimic, poate doar zborul avionului armatei romane (spartan) din Siria in Romania.

      Operatiunea a fost a SIE, coordonata de Presedintele Basescu de la Cotroceni
      • +4 (8 voturi)    
        Spatiul aerian Syrian e pazit de Rusia (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 15:40)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Penetrarea spatiului aerian al Syriei este deosebit de dificila chiar si pentru avioanele de lupta deoarece Rusia in colaborare cu guvernul sirian a instalat radare si baterii de rachete S-300 si S-400 care au doborit pina acum 2 avioane turcesti si unul israelian.

        Ma indoiesc ca o aeronava de transport romaneasca se putea apropia la mai putin de 200 km de Siria.
        • +2 (2 voturi)    
          Se vede ca ai pregatire serioasa. (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 22:40)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          "Spatiul aerian Syrian e pazit de Rusia"
          "mai putin de 200 km de Siria"
          "Hayssam a fost adus in Romania acum o luna"
          "in conditiile cind Hayssam va fi lichidat de USL"
      • +20 (22 voturi)    
        clar (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 15:42)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        de-aia erau pe nicaieri toti cand a fost facut primul anunt de catre admninistratia prezidentiala... a tot iesit Ponta dupa aia sa para ca are si el vreo treaba , ca a autorizat, ca a dres, dar de fapt si-a tot dat cu stangul in dreptul cu afirmatii contradictorii ... se vede clar ca e iritat de aducerea in tara al unuia din cei mai mari ticalosi PSD-isti... oricum sper sa traga cat mai multi PSD-isi dupa el in groapa...tara asta merita putina dreptate dupa anii de jaf de dupa revolutie cand Iliescu & compania a devalizat tara....
      • -2 (2 voturi)    
        HAI LAS-O JOS CA MACANE! (Duminică, 21 iulie 2013, 12:36)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Sa mori tu?! Ti-a spus tie Basescu ceea ce a negat in mod public si oficial! Da'cine esti tu, vrajitorul Merlin, cardinalul Richelieu, Fouché ministrul Politiei lui Napoleon I, "eminenta cenusie" de la Cotroceni?! Sau poate esti "adevarata mama Omida", care le sti pe toate chiar inainte sa se intample?! Hai ca esti comic si meriti un premiu la categoria "i-a facut pe romani sa se rada"! Vorba ceia: sa ne pastram simtul "humorului"...!
    • -6 (18 voturi)    
      Hayssam a fost adus in Romania acum o luna (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 16:04)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      1) Omar Hayssam a fost adus in Romania mai demult si interogat, intr-un loc secret, de serviciile noastre de informatii. Operatiunea s-a desfasurat la ordinele lui Traian Basescu si de ea nu au stiut decit citiva oameni din anturajul restrins al presedintelui. Nici Ponta nici Dusa nici altcineva de la USL nu a avut habar, pina ieri 19 Iulie 2013, de vreo aducere a lui Hayssam in Romania.

      2) Operatiunea Hayssam 19 Iulie 2013 are ca scop compromiterea guvernului Victor Ponta si a primului ministru personal fiind conceputa de asa natura incit chiar si in conditiile cind Hayssam va fi lichidat de USL, dovezi puternice de implicare a unor membri importanti ai USL in diverse escrocherii alaturi de sirian, sa nu mai poata fi musamalizate.
      • +11 (15 voturi)    
        AU STIUT... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 17:59)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cativa oameni si cu tine! Esti in anturajul lui Base?
        • -5 (9 voturi)    
          Am aflat ieri (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:07)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          Pina ieri nu am stiut nimic insa dupa asta s-a aflat ca de fapt Hayssam este de ceva timp in Romania si nu a fost adus pe 19 Iulie 2013 asa cum s-a anuntat.
          • +8 (10 voturi)    
            cum s-a aflat? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:29)

            Orizont [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Patetic! Aia au tinut secret pina ieri, si de ieri nu s-au mai putut abtine si ti-au spus tie, ahh sau poate le-au spus numai alora de la antene.
            Sau te pomenesti ca Hayssam nici nu a parasit tara, a fost ascuns intr-un beci la Cotroceni si interogat de CIA (prietenii lui Basescu)
  • +37 (43 voturi)    
    E ciuruit Ponta! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:22)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Habarnistul de Ponta e fiert de cand s-a trezit cu Omar Hayssam in tara, fara stirea lui.
    • +13 (13 voturi)    
      Ponta cine te mai crede??? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 17:45)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Esti un mitoman cum nu cred ca mai exista altul in tara nu numai in politica...
      Vei ajunge sa dai declaratii cu capul taiat si toti te vor intreba cum iti sta freza :)))
      Doamne cu ce am gresit de au ajuns asemenea nulitati ministri????
    • -2 (2 voturi)    
      i-auzi ia! (Duminică, 21 iulie 2013, 11:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      te pomenesti ca Ponta o fi inscenat rapiorea jurnalistilor ca sa fure rascumpararea si sa para salvatorul neamului, nu basexul :))) ai si tu niste postari, nefericitule, eu in locul alora de la treicoceni te-as da afara :)))
  • +33 (37 voturi)    
    doare nu-i asa domnule Ponta (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:30)

    valabill [utilizator]

    Recunoaste-ti ca v-a luat gura pe dinainte ieri de dimineata. Dupa fiasco-ul de ieri geaba mai carpiti sandramaua.
    • +34 (38 voturi)    
      problema este ca... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:56)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui valabill

      nici azi nu se controleaza. spune ca el si dusa au pus semnatura, dusa spune ca n-a semnat nimic.
      da impresia ca spune cva apoi spune ca sunt confidentiale datele...
      este ciuruit dar iresponsabilul nu tace. s-a grabit sa se duca latv sa indruge iar minciuni.
      habar n-a avut de aducerea lui Hayssam, si abar nu are cum s-a facut. si asta-l doare rau.
      mizeaza si pe faptul ca fiind operatiune secreta base nu poate sa-i dea cu dovezile-n cap.
      dar este habarnist,nici sa minta nu stie. vorbeste gura fara el si toata lume-l contrazice dupa. inclusiv ai lui din gubern.
      un iresponsabil...
  • +29 (33 voturi)    
    Patetic omuletul asta (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:34)

    codo [utilizator]

    Daca tot e operatiune secreta acum poate spune orice ca nu sunt multi care sa il contrazica. Din pacate pentru el s-a contrazis de atatea ori, incat e clar ca a aflat de la teve despre toata tarasenia.
  • +20 (30 voturi)    
    penibili (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:53)

    dan-titus [utilizator]

    natia romana va merita din plin.
    SUNTETI PENIBILI .
    • +25 (27 voturi)    
      Ponta nu stia nici ca avem tratat cu SIria (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:21)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui dan-titus

      Guvernul NU poate sa autorizeze nimic in AFARA Romaniei...poate doar trimiterea avionului cu care a fost adus Hayssam.

      Actiunea propriu zisa de prindere si aducere a fost coordonata de SIE la ordinul presedintelui Basescu !
  • +36 (42 voturi)    
    off off (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    iar vorbeste ca proasta in targ preasfantul premier...
  • +30 (36 voturi)    
    Tonta (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 12:59)

    ursucu [utilizator]

    Cat de Tonta poti sa fi ...
    • -2 (2 voturi)    
      fi (Duminică, 21 iulie 2013, 5:48)

      RobertM. [utilizator] i-a raspuns lui ursucu

      ai un raspuns pertinent pt plusuri, pacat ca scrii "fi" si asa mai iei cateva minusuri...
  • +22 (26 voturi)    
    penibil si obraznic (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:05)

    the [utilizator]

    ca de obicei ...
    mincinos, nu mai e cazul sa spunem, la el e o boala.
    Ponta seamana leit cu Decebal Necsulescu, personajul lui Tudor Musatescu,
    diferenta capitala fiind aceea ca personajul e simpatic si amuzant, calitati care la priministru lipsesc cu desavarsire, pana si asa zisul lui umor e sinistru ...
  • -11 (15 voturi)    
    Cu certitundine, (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:08)

    cornel19 [utilizator]

    ca acest omar hayssam, a fost predat de catre autoritatile siriene, in cadrul unui pachet de actiuni initiate de guvernul sirian, prin care se urmareste schimbarea imagini puteri de la Damasc. Aceasta pe fondul diferitelor atrocitati comise si de unele factiuni care lupta armat impotriva puteri. Contextul este mult mai larg si cu implicati de mare complexitate. Sa facut dovada, nu numai in Egipt si Libia, ca prin eliminarea unei dictaturi, NU in mod implicit se ajunge la democratie. Din pdv al intereselor SUA, Rusia, China, UE, pe termen mediu si lung, segmente semnificative din ,,primavara araba,, sunt contaproductive. Privind tipul de reactie al lui basescu, ponta, min. int., acestea partial sunt generate si de modul rapid de actiune in care sa realizat ,,transferul pachetului,, foarte probabil coordonat la modul real secret, de compartimentele speciale ale SUA. Se poate observa cu usurinta modul tembel de pozitionare, al celor care se afla in fruntea statului, cand sau dezmeticit ca hayssam este pe teritoriul ro.
  • +17 (21 voturi)    
    Ponta si doaga (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:11)

    belurt [utilizator]

    Ponta asta e batut in cap, operatiune necoordinata impreuna statul in care are loc actiunea = motiv de razboi cu acel stat in care se incalca legile cu privire la invadarea spatiului terestru sau aerian, asa cum au facut si americanii cu Bin Laden in Packistan, totusi Packistanul si-a tinut gura deoarece ei primesc numeroase fonduri de la americani, acum nu stiu cu exactitate ce poate oferi Romania acelui stat ? mai ramane de vazut si partea cu incalcarea dreptului omului....sper sa nu ne trezim cu un razboi sau declaratii de razboi datorita unui dobitoc de prim ministru....
  • +30 (34 voturi)    
    Basescu i-a mai ciuruit inca odata !!! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:18)

    Tase Rotta [utilizator]

    Competentul prim ministru Ponta face tot felul de declaratii, doar, doar il mai crede careva ca de fapt el este .....primul, cand de fapt el e un pacalici jalnic. El "le rezolva" pe toate: Investitii, locuri de munca, Hayssam si bineinteles minerii ramasi in subteran !!!

    PS: HN, aveti o greseala in text, ati scris "Alte declaratii ale lui Ponta"; corect era "Alte aberatii ale lui Ponta" !
  • +21 (25 voturi)    
    hahaha ! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:31)

    nash pandelica [utilizator]

    mare jurist, mari gogomani !
    e clar cum si'a luat dottoratu' in lege.
    parca ere si legat de legea internationala/

    cum poti afirma, senin, ca statul roman a autorizat, cu acte in regula, intruziunea pe teritoriul altui stat.
    este recunoasterea incalcarii suvernitatii, cu aprobari, a unui stat strain.
    o agresiune, aprobata, cu acte in regula !

    cat vei mai abuza de pacientza noastra, dottore ?!

    cred ca e randul lui blaga sa spuna ceva.:))

    asta, pubertul politic, imberbul dottore

    demisiaaaaa !

    base sa'l puna in discutia csat, pentru tradare. :))
  • +25 (31 voturi)    
    ir... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 13:42)

    ylav [utilizator]

    iresponsabilul vesel:)))
  • +26 (28 voturi)    
    ponta esti un geniu (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:15)

    fl0rin [utilizator]

    "probabil a vrut sa spuna ca nu a fost autorizata de alt stat". No shit, Sherlock.
  • +16 (20 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:34)

    hublot [utilizator]

    habar nu avea ca Omar Hayssam o sa fie adus in tara ....cel mai probabil a aflat din presa si acum sa nu para prost incepe sa-si dea cu parerea .Poate ca in urmatoarele zile o sa aflam cat de informat a fost Ponta despre aceasta operatiune . Deocamdata este lasat sa vorbeasca sa spuna ca el defapt stia ca el a condus aceasta operatiune ca a facut si a dres si cand aproape toti prostii o sa-l creada atunci o sa-i taie cineva cineva creaca de sub picioare si iar o sa pice de prost .
  • +31 (37 voturi)    
    Am totusi o nedumerire! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 14:35)

    Constantin3 [utilizator]

    Am o nedumerire legata de comportarea lui Ponta, mai ales de cand a ajuns prim ministru.
    Omul este doar mitoman sau are o parere extrem de buna despre el incat se apropie de prostie?
    Betia puterii sa-l fi coplesit atat de mult incat sa-si fi pierdut mintile sau pe omul Ponta chiar
    nu-lduce ,,capul,,?
    • +18 (20 voturi)    
      Răspuns (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 17:02)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui Constantin3

      Aș răspunde cu un citat "așa suntem noi plagiatorii, mai votați". Acest exemplar are cota numărul 1 de încredere in sondaje, deci vina nu e la el.
      • +15 (15 voturi)    
        Este totusi o mare problema! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:32)

        Constantin3 [utilizator] i-a raspuns lui max#

        Si eu inteleg destul de bine de ce ajung sa conduca acesta tara niste nulitati intelectuale, nu acesta este problema, eu ma intreb daca nu cumva Ponta este totusi, clinic, ,,bolnav,,.
        Atunci este o mare problema, una sa conduca o nulitate, alceva ar fi ca omul sa fie bolnav psihic.
        Si va amintesc ce a insemnat un Nero pentru imperiul roman.
        Aceasta este de fapt dilema mea.
  • +13 (13 voturi)    
    va veni o zi (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 15:44)

    ggna [utilizator]

    si cand n-ai sa mai trancanesti atata, Ponta?
  • 0 (8 voturi)    
    CADRILUL HAYSSAM (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 16:24)

    trancanici [utilizator]

    CADRILUL HAYSSAM
    Dilema dilemelor pentru armatele de maestri ai vorbelor lungi este "despre cine va ciripi prada Hayssam (Ponta sau Basescu)?".
    Raspuns: Nu va mai ciripi...deloc!!!
  • +15 (15 voturi)    
    PONTA (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 16:32)

    mihail nica [utilizator]

    destept flacaul asta, ponta. a autorizat o operatiune neautorizata.te-ai trezit cu el in curte.n-a fost adus ieri. ieri a fost predat oficial autoritatlor civile romanesti .
  • +13 (13 voturi)    
    hmm... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 17:27)

    Laurentiu78 [utilizator]

    "Eu nu pot sa va spun povesti cu Rambo"

    Esti sigur ca nu o sa incerci?!
    Nu m-as mira!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta habar nu a avut (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:10)

    minulescu [utilizator]

    El este cel mai reușit produs al maidanului și boscheților românești.
  • +14 (14 voturi)    
    D-l Rus, Dancu, SOS (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:23)

    emigrant [utilizator]

    Trageti-l pe mincinosul asta de mineca. Nu mai are nimeni influenta asupra lui?? Serviciile, asta e mai periculos decit Ceausescu ptr ca e nu numai incompetent si mincinos dar si iresponsabil..
    Bravo romani ati votat un derbedeu arogant, o loaza parvenita...
  • -9 (17 voturi)    
    hayssam o afacere basesciana obscura (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:45)

    jackalphonse [utilizator]

    va iesi la iveala cu siguranta dupa ce justitia va fi ""independenta"" si in sens invers
    • +8 (10 voturi)    
      Nu acesta este problema! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:35)

      Constantin3 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Problema este ca avem un prim ministru mitoman, poate chiar mai mult.
      Pe d-voastra acest lucru nu va sperie?
      Orice alte discutii colaterale sunt extrem de toxice si au darul de-a abate atentia de la aspectul aratat mai sus.
      • -6 (10 voturi)    
        ba exact asta este problema (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:33)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Constantin3

        pe mine ma sperie ca un terorist international a fost lasat cu buna stiinta sa iasa din tara de catre toate structurile de securitate (prin 2006 cred). mai mult, ma sperie ca presedintele tarii mele este bagat in afacerea asta pana in gat.
        pana sa ajunga sa va sperie ministrul, va recomand sa fiti atent la perioada in care acest hayssan a a""evadat"" si la declaratiile date de presedinte in acele vremuri.
        (va recomand sa cititi si gandul.info pe scurt, ctp rezuma ce anume ar putea sa va aduca temeri)
        • +2 (2 voturi)    
          linistestete jackalule (Duminică, 21 iulie 2013, 8:21)

          kostyca [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Teroristul este la loc sigur si nu mai poate face rau poporului .Poate la unii usl-inosi,sa le mai fie frica.Daca a plecat din vina lui base,sa reparat greseala.Dar daca va explica Haisan, de beneficiile tratamentului anti cancer aplicat de unii psd-isti?
        • +3 (3 voturi)    
          Pai atunci.. (Duminică, 21 iulie 2013, 11:28)

          Constantin3 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Atunci daca sunteti atat de speriat de acest terorist, terorist lasat liber, poate ar trebui sa va intrebati cum acest terorist a ajuns membru PSD si finantator al acestui partid.Si nu in ultimul rand cum a ajuns acest terorist sa fie acceptat in avionul prezidential cu Iliescu la bord.Eu as spune ca el a ,,evadat,, sprijinit de cei cu care avea relatii de afaceri, poate mai mult, iar acei indivizi evident erau din cercul PSD!Si eu va recomand sa consultati arhivele publicatiilor din anii 2000-2004 si va veti lamuri, poate....!
        • +2 (2 voturi)    
          ,,ba,,...! (Duminică, 21 iulie 2013, 12:29)

          Constantin3 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ,,Ba,,! Vad ca iarasi apar pe aici indivizi prost crescuti si care in spiritul unei apartenente la un partid cred ca daca sunt prost crescutiau un IQ mare si dau dovada de o mare intelegere a politicii autohtone.
          Am mai scris candva ca obraznicia unui copil nu este o dovada a unui IQ mare ci din contra!
          De fapt proasta crestere este o dovada a unei insuficente maturizari.
  • +13 (13 voturi)    
    Cat de nesimtit poate fi (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 18:56)

    Savitar [utilizator]

    Ieri era pierdut in timp si spatiu, total depasit de evenimente, baiguia nonsensuri, azi e tata mafiotilor, s-a ocupat el de toate.
    Un dottor incompetent, mitoman si impertinent.
  • 0 (12 voturi)    
    a fost evident (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:12)

    sentenced [utilizator]

    A fost evident faptul ca Basescu a zis ca actiunea nu a fost autorizata de tara din care a fost extras Hayssam. La fel de evident a fost cand Ponta a zis ca Romania a autorizat actiunea.
    Numa' presa noastra de doi lei bate intruna apa-n piua ca se contrazic pe cei doi pe tema asta.
  • -8 (12 voturi)    
    asa baieti! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:08)

    laurentiucat [utilizator]

    a reinviat base...sau nu!
    nasol acum e ca si-a amanat concediul si cica nu prea mai doarme noaptea...
    cel putina asa arata in ultimele zile...
    • +9 (9 voturi)    
      Da sefu',asa este! Mai ales daca ti-a spus Poanta. (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Iti spun eu ca Poanta inca de pe vremea cand juca baschet (atunci cu accidentul din Muntenegru) stia de aducerea lui OH si era foarte preocupat de problema.

      Si inca un lucru bun, i-a crescut cota doctorului de casa al PSD-ului, care l-a diagnosticat pe Hayssam cu cancer, diagnostic in urma caruia OH a si fost eliberat.
      • -6 (6 voturi)    
        scuze! (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:44)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        asta e...eu sunt prost facut gramada...nu stiu! in plus am fost bolnav cand eram mic...
        • +7 (9 voturi)    
          Nu-ti face probleme.. (Duminică, 21 iulie 2013, 0:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          ..nu-i vina ta: atata poti. Important e ca Basescu acum nu mai doarme bine, in schimb Poanta si ai lui dorm pe rupte fericiti ca l-au adus pe OH dupa lupte seculare in care Basescu s-a opus constant acestui "demers".

          De fapt OH a fost omul lui Basescu si la sfatul acestuia din urma, OH s-a inscris in PSD, doar ca sa-l compromita pe Iliescu, acest nou om cinstit si sarac al Romaniei Postrevolutionare. Vin zile grele pentru Basescu..
          • -1 (1 vot)    
            te grabesti? (Duminică, 21 iulie 2013, 8:59)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            o sa se faca lumina... daca ponta are bube...sa se duca sa joace table cu becali. totusi vad ca tu prea pui suflet ptr basescu...
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta nu ne spune povesti cu Rambo (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:31)

    Orizont [utilizator]

    El ne spune povesti de adormit copii.
  • +3 (3 voturi)    
    excelent!! (Duminică, 21 iulie 2013, 5:25)

    Anaconda_ [utilizator]

    Felicitari serviciilor secrete !! Delicios!!!
  • +1 (1 vot)    
    delir ...nu argumentatie ! (Duminică, 21 iulie 2013, 8:18)

    minerva [utilizator]

    a fost surprins cu pantalonii in vine si apoi a incercat sa ne convinga ca ...asa e moda ! l-a luat martor pe ala cu sensul unic...argumentatia, de tot c...tul ! astuia nu are curajul nimeni sa-i spuna ca...e penibil ? daca ar fi studiat si nu ar fi copiat...isi obisnuia creierul cu judecata , putea sa improvizeze nu sa delireze ...
  • +2 (2 voturi)    
    Tonta, cred ca v-a prins cu chilotii in vine...IAR (Duminică, 21 iulie 2013, 9:53)

    Je__ [utilizator]

    Voi stiati de avion si ajutoare umanitare. Asta ati autorizat voi.

    Hayssam a fost probabil surpriza la intoarcerea avionului.
  • +1 (1 vot)    
    INca o data (Duminică, 21 iulie 2013, 13:29)

    Gg65 [utilizator]

    Ponta se dovedeste neinformat, neinspirat si penibil.
    Da repede din guar sa prafuiasca fraierii, si , unde habar nu are o face pe secretosul.
    Ia sa fi stiut el ceva, cum mai venea pe la antene cu o zi inainte sa se laude ca se va intampla ceva, ca o sa cadem pe spate, etc.
    Habarnist si mincinos patentat!