Gigi Becali, prima reactie dupa condamnarea la inchisoare: Asta e tara lui Hristos? Asta e tara lui Satana!

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2013, 18:54 Actualitate | Esenţial


Gigi Becali a declarat luni ca nu se astepta sa fie condamnat la trei ani de inchisoare si sa fie distrusa "o familie in halul asta pentru ca ai facut un schimb de terenuri acum 16 ani", concluzionand: Asta e tara lui Hristos? Asta e tara lui Satana!

Acesta a sustinut ca este o "anomalie" faptul ca a fost condamnat de trei judecatori si achitat de alti cinci si a precizat ca va ataca sentinta la CEDO.

"Nu credeam ca se poate intampla asa ceva. Cum sa distrugi o familie in halul asta pentru ca ai facut un schimb de terenuri acum 16 ani? Asta e tara lui Hristos? asta e tara lui Satana", a comentat el, la Palatul Parlamentului.

Parlamentarul PNL a cerut organelor de ordine sa-l lase sa se prezinte singur la arest: "Merg acasa  la familie si rog organele in drept sa aiba macar un minim de decenta si de eleganta si de respect sa astepte sa ma prezint singur, sa nu vina cu tot felul de mascati si cu tot felul de circuri".

Intrebat de ziaristi care a fost reactia familiei sale, Gigi Becali a spus ca sora sa a lesinat, dar "mama e tare, e credincioasa, asa a vrut Dumnezeu, s-a dus acolo".

El a spus ca cel mai mare regret al sau este ca a asteptat sentinta in Romania: "Trebuia sa astept eu sentinta acolo unde trebuia sa o astept si imi vedeam de treaba mea. Nu mai veneam toata viata aici si cu asta basta, asta nu poate fi o tara".

Gigi Becali a acuzat o "negociere" a condamnarii sale intre "servicii, intre judecatori" si a sustinut ca daca nu intra in politica nu avea aceste probleme.

"Eu nu ma rog decat pentru mantuire, poate asa Dumnezeu vrea sa ma curete. Asa a fost soarta mea si asta e crucea pe care trebuie sa o duc. O duc si cu asta basta si zic Doamne da-mi putere si da putere la familia mea ca sa fie sanatoasa familia, ca eu nu am probleme daca simt familia ca e sanatoasa si puternica".

Parlamentarul a precizat ca ii va cere lui Traian Basescu sa-l gratieze: "Toate demersurile care le pot face, smerenie, orice, le voi face pentru ca sa fiu liber pentru familia mea, nu-mi cad galoanele. Vrea s-o dea, bine, nu vrea s-o dea, bine. Pai mi-e rusine sa cer libertatea mea?"

In final, Gigi Becali le-a cerut ziaristilor sa nu vina la locuinta sa din Pipera deoarece nu va mai sustine alte conferinte de presa: "Am fost sclavul vostru, am stat la  cheremul vostru cand ati vrut si cum ati vrut. Lasati-ma sa stau si eu linistit, sa ma duc si eu acasa, sa-mi vad familia, nu o sa mai dau niciun interviu. Eu ma duc frumos, imi fac bagajele si ma duc singur".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20276 vizualizari

  • +53 (57 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 mai 2013, 19:03)

    [anonim]

    • +13 (17 voturi)    
      Amin! (Luni, 20 mai 2013, 19:20)

      AnaCristina1320011522038 [anonim] i-a raspuns lui

      Sa-i fie de bine.
      • 0 (6 voturi)    
        becali și chițoiu sunt ceea ce se vede la (Luni, 20 mai 2013, 20:43)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui AnaCristina1320011522038

        suprafață; sunt alții care au permis ”mărunțișul” acesta; și altii înseamnă generali grei la care nu ajungi; așa cum ziceam, becali și tovarășul lui au trebuit să ”cadă” așa de impresia artistică; peste 2 luni va fi eliberat pe motiv că nu suportă regimul de detenție...
    • +7 (17 voturi)    
      Si OMV-ul care a luat Petrolul de 1mil pe an? (Luni, 20 mai 2013, 19:26)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui

      Si OMV-ul care a luat Petrolul de 1mil pe an?

      De ala n-ai aflat?

      Cati ani ar trebui sa ia OMV-ul?
      • +16 (16 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 mai 2013, 19:59)

        [anonim] i-a raspuns lui alex1234

        • -2 (2 voturi)    
          Si lui Becali "I S-A DAT" nu "a luat" (Marţi, 21 mai 2013, 16:42)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui

          Si lui Becali "I S-A DAT" nu "a luat"
      • +10 (10 voturi)    
        Nu OMV,ci Nastase. (Luni, 20 mai 2013, 20:48)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui alex1234

        Cine a dat la OMV asa de ieftin?In rest,in cazul lui Becali,toti sunt pedepsiti cu inchisoare.Este corect.E drept ca trebuia mai mult,dar tot este bine.Poate asa se vor invata minte unii sa faca misto de judecatori si procurori si sa nu ne mai sfideze cu banii din furat.
  • +16 (20 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 20 mai 2013, 19:05)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    daca atunci cand se face dreptate e Satana implicat atunci asta e, sa fim tara aluia numa sa terminam odata cu hotii si evazionistii astia. la puscarie cu toti, sa li se si ia tot ce-au furat.
  • +35 (37 voturi)    
    ... (Luni, 20 mai 2013, 19:05)

    Tibi. [utilizator]

    statul roman trebuie de urgenta sa asigure protectia, paza si un salariu de macar 15-20.000 euro pe luna celor trei judecatoare care au dat sentinta asta, condamnadu-l si pe becali si pe babiuc.. sunt aceleasi care l-au condamnat si pe nastase plus alti demnitari... par a fi singurele din romania capabile sa dea sentinte unor grei.. daca ne gandim la alte juiste care isi negociaza spaga in lift si ofteaza de-ti rup inima ca degeaba a venit usl-ul la guvernare ca tot te leaga pt spaga, aceste trei judecatoare devin bun national si de interes strategic...dimineata celalalt complet a dat "tergiversare" la dosarul transferurilor, asta ca sa facem comparatie intre complete
    • -9 (11 voturi)    
      comunistii (Luni, 20 mai 2013, 22:37)

      koko [anonim] i-a raspuns lui Tibi.

      asta e mentalitate de comunist.de ce va mutati in coreea de nord?v-ati simti la voi acasa acolo
  • +24 (26 voturi)    
    Nimeni nu e mai presus de lege! (Luni, 20 mai 2013, 19:10)

    fane_grija [utilizator]

    Si asa ar trebui sa fie in orice tara.
    De notat pentru infractorii politici: Nu conteaza cand ai facut fapta, nu conteaza cati bani ai, nu conteaza influenta politica la un anumit moment. Pana la urma daca furi platesti! Sa va intre bine in cap asta.
    • -1 (3 voturi)    
      Mereu exista cineva mai presus de lege! (Luni, 20 mai 2013, 21:06)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Atat in realitate dar mai ales in irealitate.
  • +19 (19 voturi)    
    Reformulare nr.2 (Luni, 20 mai 2013, 19:17)

    Malone_M [utilizator]

    Asta e tara pe care ati creat-o, matale si restul de politicieni si alti oameni de stat.
    Daca tot te duci la gandaci, spune naibii si despre aranjamentul cu intrarea in politica, in parlament, ca doar vorba ceea, unde merge mia, merge si suta.
    • +5 (5 voturi)    
      Becali are ocazia sa spuna tot. (Luni, 20 mai 2013, 22:52)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Malone_M

      Ca sa fie gratiat/iertat,Becali ar trebui sa spuna tot despre mafia politico-imobiliara si alte invarteli din sfera puterii.Arestarea lui Becali ar trebui sa le dea fiori multora,pentru-ca Becali nu va suporta puscaria si va incepe sa-i toarne pe toti.Cel putin asa spun apropiatii lui Becali,cei care-i stiu slabiciunile.
  • +21 (23 voturi)    
    Multumim (Luni, 20 mai 2013, 19:18)

    Ionut8711 [utilizator]

    Putin putin ma simt mai bine acuma, multumim, dar 3 ani este prea putin. Eu sper sa se mentina linia si sa umplem inchisorile cu toti jefuitori. Patriciu, Voiculescu, Niculae, Videanu urmati baieti
    • -2 (2 voturi)    
      gigi becali nedreptate (Marţi, 21 mai 2013, 17:18)

      doinita [anonim] i-a raspuns lui Ionut8711

      dragul meu poate daca printre cei ajutati de becali se afla si familia ta nu ai mai fi gindit asa. sinteti cu toti niste frustrati. pai srban huidu a aomorit 3 oamenii si nu a mai8 fost arestet . si cit fura guvernantii astia pt ei nu mai sint legi?
      • 0 (0 voturi)    
        te-a ajutat pe tine, furand ...... (Marţi, 21 mai 2013, 18:41)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui doinita

        de la noi toti.
  • +14 (16 voturi)    
    Dreptate in sfarsit (Luni, 20 mai 2013, 19:29)

    Stef [anonim]

    In sfarsit s-a facut dreptate. Jiji e in locul unde ar fi trebuit s fie
  • +24 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 mai 2013, 19:30)

    [anonim]

    • +17 (17 voturi)    
      si nu numai (Luni, 20 mai 2013, 19:43)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui

      evreilor, budistilor, hindusilor, ateilor si in general, tuturor cu suflet uman, le este rusine ca impart aceeasi specie cu becali.
      • +7 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 mai 2013, 20:00)

        [anonim] i-a raspuns lui dandra

  • +18 (20 voturi)    
    trei ani (Luni, 20 mai 2013, 19:39)

    tudor74 [utilizator]

    Urmeaza 3 ani fara babuinul asta la TV !

    Fericire mare ! :)
  • +17 (17 voturi)    
    "3 ani" = cam 15 luni (Luni, 20 mai 2013, 19:47)

    333 [utilizator]

    Năstase a fost condamnat la 2 ani, şi a ieşit după 10 luni.

    Deci să ne aşteptăm ca Becali să nu stea la "chilie" decât vreo 15 luni.

    15 luni la reculegere creştinească pentru câteva (zeci) de milioane de euro?

    Mulţi ar zice ,,da!"

    Dacă i-ar confisca şi milioanele făcute ilegal ar fi ceva, dar aşa... praf în ochi.
  • +11 (11 voturi)    
    nu ma intreba cum am facut primul milion (Luni, 20 mai 2013, 19:47)

    jackalphonse [utilizator]

    dar dupa primul milion, cineva tot trebuia sa te intrebe si pe tine mai zdrean...aaa...nene gigi.
  • +2 (4 voturi)    
    nu-i chiar asa.... (Luni, 20 mai 2013, 19:56)

    adi [anonim]

    sigur, sunt starnite multe reactii si multe frustrari apar...totusi, a fost un complet de 5 judecatori ( de trei a fost cel care le-a dat aripi adevaratilor tepari din fotbal), care a hoatarat absolut opusul a ceea ce hotarase un complet de trei judecatori de la aceeasi instanta, in acelasi caz, acum vre-o 3-4 luni. Nu, nu este o victorie ca Becali zace un an si ceva la racoare ( cel mult, caci va fii eliberat conditionat, asta daca nu va fii gratiat...), este o infrangere pe care o suferim cu totii....ori cei cinci de astazi...ori cei trei de acum 3-4 luni sunt niste nemernici...niste zdrente, nu judecatori, zdrente.
    Si din pacate nu se va intampla nimic cu niciunul din ei...toti opt vor ne vor judeca in continuare...pe noi cei neajutorati de catre astre...
    Asta e pierderea tuturor, nu va mai bucurati...puneti-va cenusa in cap....Cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada, cine are cap...sa inteleaga.
  • -7 (9 voturi)    
    ....un mare patriot crestin ...! (Luni, 20 mai 2013, 19:58)

    bm [anonim]

    ....transformat brusc intr-un mare dusman al tarii...satanist ...!
    • +4 (4 voturi)    
      Un hot arogant si nesimtit! (Luni, 20 mai 2013, 23:29)

      bcorina [anonim] i-a raspuns lui bm

      A primit prea putin pentru cat a furat. Sper sa faca puscarie si cei din dosarul Transferurilor sa-i astepte Gigi acolo la racoare. Poate vor impartii aceasi celula.
  • +7 (7 voturi)    
    serios? (Luni, 20 mai 2013, 19:59)

    adi [anonim]

    Pe bune, nea Jiji? Cu credinta ta de o tona si jumate, unde voiai sa te tirezi matale azi-noapte?
  • -8 (8 voturi)    
    info (Luni, 20 mai 2013, 20:11)

    vortivex [anonim]

    mai multe imagini aici http://adf.ly/PJ5O0
  • +9 (9 voturi)    
    Doua tari (Luni, 20 mai 2013, 20:18)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    In cea a lui Christos, dintr-un schimb de terenuri cu statul iese un cistig de aproape un milion de dolari. In cea a Satanei, infractiunea e pedepsita dupa 16 ani, nu luni. De fapt, e una si aceeasi tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Averile se strang in cer, (Luni, 20 mai 2013, 21:08)

    abel [utilizator]

    nu pe pamant si sigur nu prin inselaciune. Si apoi bogatii vor ajunge in Rai cand s-or ruga saracii pentru ei . Domn Gigi Becali, daca strigi in gura mare ca esti crestin, nu inseamna ca si esti , fapta spune ce esti... Doneaza mata averea :)... si urmeaza lui Cristos, asa ti-ar spune invatatura noastra crestin-ortodoxa...
    Si apoi eu n-am auzit sa fi fost bogati pe pamant martirii lui Cristos... Alt nume are Dumnezeul mata...
  • +5 (5 voturi)    
    A cautat asta (Luni, 20 mai 2013, 22:29)

    any [anonim]

    Asta era de asteptat de mult sa se puna capat la grandomania asta pe care o afiseaza nu numai Becali ci si multi altii care sfideaza bunul simt si calomniaza pe toata lumea de la cetatean simplu sau ziarist la chiar presedintele tarii care nu conteaza cine e si care e numele sau dar asa ceva numai un nebun poate sa faca sal faca pe presedinte nenorocit si pe ziaristi ciocanitori . Nu ma bucur de ceea ce i sa intamplat lui Becali dar el chiar a cautat cu lumanarea poarta inchisorii
  • +5 (5 voturi)    
    Pusariabili la puscarie (Luni, 20 mai 2013, 22:42)

    PacheBuzau [anonim]

    In sfarisit, pentru o oarecare perioada, nu vom mai vedea maimuta analfabeta evoluand la televizor.
    Pache
  • +1 (1 vot)    
    Gigi Becali (Marţi, 21 mai 2013, 10:20)

    Vic [anonim]

    Justitie aiuritoare.....Raportul de valoare a terenurilor a fost 1/56.interesant....Dar Legea FONDULUI FUNCIAR, care a legiferat ca schimburile se fac "la suprafata terenurilor",permitind primarilor sa fure ,schimbe cum vor ei amplasarea terenurilor ("fostilor"proprietari)si sa se imbogateasca.......Citi parlamentari, primari, trebuie arestati?....Chiar ca-i tara Satanei.....Nu ca Jiji n-ar merita.....