Fostul presedinte al BRD Bogdan Baltazar a murit

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 decembrie 2012, 10:12 Actualitate | Esenţial


Bogdan Baltazar
Foto: HotNews.ro
Fostul presedinte al BRD Bogdan Baltazar a decedat vineri dimineata la Spitalul Elias, a declarat purtatorul de cuvant al spitalului, Valentin Calu, citat de Agerpres.

Bogdan Baltazar s-a nascut in data de 22 septembrie 1939, in Bucuresti.

A absolvit Facultatea Tehnologia Constructiilor de Masini a Politehnicii Bucuresti in 1962 si a urmat cursurile post-universitare de Relatii Internationale de pe langa Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti. Ulterior, in 1971, a obtinut un doctorat in economie la City University of New York.

Bogdan Baltazar a fost asistent la Catedra de Rezistenta Materialelor din cadrul Universitatii Politehnice Bucuresti (1962). A lucrat in cadrul MAE ca insarcinat cu probleme PNUD/ONU si ale Consiliului Economic si Social ONU (1968-1971); secretar I diplomatic (1971-1978); director al Directiei Africa (1978-1981); director general al directiilor America de Nord si de Sud (ian.-oct. 1990).

Din 1981 a fost indepartat pe motive politice din MAE si a lucrat ca inginer la intreprinderea de Anvelope Danubiana Popesti-Leodeni si apoi al Centralei Industriale de Prelucrare a Cauciucului (dec. 1981-ian. 1990).

In perioada octombrie 1990-iulie 1991 a indeplinit functia de purtator de cuvant al Guvernului, cu rang de secretar de stat, sef al Departamentului pentru Informatii Publice, pentru ca ulterior sa devina consilier superior bancar ('Senior Banking Adviser'), coordonatorul grupului pentru Romania din centrala B.E.R.D. - Londra (iul.1991-mai 1996).

A fost vicepresedinte in Consiliului de Administratie al Fondului Proprietatii de Stat, in perioada februarie 1997-mai 1998.

Din 15 mai 1998 pana la 15 octombrie 2004 a fost presedintele Bancii Romane pentru Dezvoltare, devenita, prin privatizare, din martie 1999, BRD - Groupe Societe Generale si apoi administrator unic consultanta financiara BB&P (ian. 2005-apr.2006).

Dupa ce nu a mai ocupat aceasta functie, a activat drept consultant financiar independent.

A fost decorat cu Ordinul National pentru Merit (2000).

A fost casatorit si avea doi copii.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















16891 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Dumnezeu sa-l Odihneasca ! (Vineri, 28 decembrie 2012, 10:40)

    Creator [utilizator]

    Un adevarat profesionist, un om stilat si manierat, un model !
    • +8 (16 voturi)    
      bancher (Vineri, 28 decembrie 2012, 11:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      a fost un profesionist, un adevarat om de banca. Vorbea o engleza fluenta (nu de balta cum aud la multi politicieni) si a negociat aderarea Romaniei la Fondul Monetar International . Pt cine nu stie, Romania a fost singura tara comunista membra FMI, si in parte acest lucru i se datoreaa si d-lui Baltazar.
  • +6 (18 voturi)    
    Odihneasca-se in pace (Vineri, 28 decembrie 2012, 10:49)

    hot news [utilizator]

    Daca ar fi fost mai multi oameni ca el in tara asta, lucrurile ar fi stat mault diferit fata de azi.
    • -4 (26 voturi)    
      sigur (Vineri, 28 decembrie 2012, 11:10)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      intrebarea e daca ar fi fost mai bine sau mai rau.
      • +1 (17 voturi)    
        Mda (Vineri, 28 decembrie 2012, 13:17)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        N-ai habar despre ce vorbesti, corect? L-am cunoscut pe Bogdan Baltazar si pot sa spun ca era cu adevarat o capacitate, un om extrem de inteligent si cu simtul umorului.

        E pacat ca intra tot felul de d'alde ca tine pe forumuri si profereaza prostii nefondate pe nimic in afara de incultura si invidie.
        • -1 (11 voturi)    
          asa e, desigur (Vineri, 28 decembrie 2012, 15:42)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          "era cu adevarat o capacitate, un om extrem de inteligent si cu simtul umorului" dar a facut bine sau rau?
          dati un search pe google, sau prin arhive daca sinteti mai culti, si intrebarea asta o sa-si gasesca raspuns. Dar judecata no o facem noi, nici daca purtam sortulet.
  • +4 (16 voturi)    
    Disparitia valorilor (Vineri, 28 decembrie 2012, 11:40)

    cetateanull [utilizator]

    Ne pleaca valorile ori in alta lume ori in alte parti ale lumii si ramanem cu gunoaiele.
    Dl Baltazar a fost o personalitate care merita sa fie Prim Ministru nu purtator de cuvant.
    La buna revedere MAESTRE.
  • +3 (11 voturi)    
    DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA!!! (Vineri, 28 decembrie 2012, 13:52)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    UN OM DEOSEBIT, VERTICAL SI PLIN INTELEPCIUNE!!!
  • +15 (25 voturi)    
    securitate (Vineri, 28 decembrie 2012, 14:25)

    john70 [utilizator]

    Acest om a fost o jigodie securista si inainte si dupa 1989.////
    Cine isi inchipuie ca in Romania de dinainte de 1989 cineva putea ajunge sa studieze in Vest si ajungea diplomat fara a fi securist, da dovada de o naivitate vecina cu prostia. Scrie acolo ca intre 1971 si 1978 a fost secretar I diplomatic. Era, de fapt, ofiter DIE, subaltern al lui Pacepa. Cum Pacepa a sters-o in 1978 si incepuse sa furnizeze listele cu agentii sai de peste mari, Baltazar a fost imediat rechemat din Filipine, unde lucra in momentul respectiv.
    In 1990-91, individul asta a fost purtator de cuvant al guvernului Roman. Ce frumoase cuvinte a purtat el cand a avut loc incidentul cu Regele in Decembrie 1990! Stateai socat in fata televizorului si vedeai pe reprezentantul guvernului Romaniei vomitand insulte si invective la adresa Regelui care indraznise sa vina acasa.
    /// //
    La Multi Ani!
    • +12 (20 voturi)    
      Bogdan Baltazar (Vineri, 28 decembrie 2012, 14:45)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui john70

      a devenit presedinte al BRD prin santaj politic, daca va mai amintiti.
      Dar, Dumnezeu sa-l ierte!
    • -6 (16 voturi)    
      pe de o parte asa este, (Vineri, 28 decembrie 2012, 15:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui john70

      a colaborat cu Securitatea, pt ca nu se putea altfel...asa erau vremurile....dar sa nu uitam ca a fost o capacitate, a promovat aderarea Romaniei la FMi si a negociat aceasta aderare in numele Romaniei. Asa s-a ajuns ca Romania sa fie singura tara comunista membra a FMI....
      • +5 (15 voturi)    
        Chiar "asa erau vremurile"? (Vineri, 28 decembrie 2012, 17:17)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Reclama mincinoasa cu Rosia Montana intra tot la "asa erau vremurile"?
        • -3 (5 voturi)    
          minerit de ultima generatie (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 12:57)

          sonnia [utilizator] i-a raspuns lui cato

          adica un om cu viziune, care a sustinut mineritul de ultima generatie si la noi in tara a facut reclama mincinoasa? daca asa gandim, sa nu ne mai miram ca o ducem greu, ca ratam oportunitati, ca ne tot imprumutam la FMI.avem o investitie buna in fata, dupa cum spune raposatul Baltazar, si noi ce facem? gandim ca-n preistorie!
          • 0 (0 voturi)    
            "ultima generatie" (Luni, 31 decembrie 2012, 14:44)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

            A lupilor flamanzi si fara caracter, care si-ar vinde si mama!
            Sper sa fie "ultima", intr-adevar!
      • +12 (14 voturi)    
        secu (Vineri, 28 decembrie 2012, 21:58)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tov. Baltazar nu a colaborat cu Securitatea, el era chiar securist. Cu grad.
        Nu erau chiar asa vremurile, ca nu-ti punea nimeni pistolul la tampla ca sa te faci securist si sa pleci la NYC, la studii.
    • -2 (14 voturi)    
      Ce tie si cu regalisti astia (Vineri, 28 decembrie 2012, 18:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Sunt mai radicali decit Dogaru. Aveti si voi un acord cu USL?
      • +7 (13 voturi)    
        Ce ti-e si cu agramatii astia... (Vineri, 28 decembrie 2012, 19:06)

        amycus [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Ii deranjeaza acordurile!
        • 0 (0 voturi)    
          E dragut ce ai spus (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 19:51)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui amycus

          E si adevarat?
      • +1 (13 voturi)    
        la subiect (Vineri, 28 decembrie 2012, 22:03)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Subiectul era Baltazar, jigodia securista. Cand va fi vorba de celelalte jigodii din FSN-PDSR-PD-USL (Basescu, Ponta, Poponase, Iliescu, Roman, etc.) esti binevenit sa ejaculezi o parere.
        • +3 (5 voturi)    
          Tu ejaculezi pareri? (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 18:04)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Te rog sa ma ierti. M-am inselat crezind ca iti folosesti creierul.
    • +3 (7 voturi)    
      S-a stilat prin parvenitism (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:39)

      Bengescu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      A profitat cat a putut. Iar arogantza cu care s-a comportat, mai ales in sedintele CA al FPS, au reconfirmat boala elitelor romanesti: AROGANTA celor ajunsi la bani. Vom corecta aceasta BOALA.
  • +4 (4 voturi)    
    ?? (Vineri, 28 decembrie 2012, 19:11)

    nedumeritul [utilizator]

    asa cum l-am vazut ultima oara la Televizor nu parea a fi un om care sa moara curand....dar viata ne poate face si surprize...
  • +9 (13 voturi)    
    RIP (Vineri, 28 decembrie 2012, 19:20)

    amycus [utilizator]

    Cianurile dauneaza grav sanatatii...
  • +6 (8 voturi)    
    poate (Vineri, 28 decembrie 2012, 22:16)

    adonis84 [utilizator]

    ...se duce si R.M.G.C.-ul dupa el.

    https://www.youtube.com/watch?v=j1d01c50D64
    • 0 (6 voturi)    
      poate (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 18:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

      te duci matale si nu-l uita pe consilierul cernea si alti nazicomunisti asemanatori.
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Luni, 31 decembrie 2012, 14:48)

    Codruta N [utilizator]

    Probabil i-a picat rau apa aia "curata", din iazul de cianuri, cu care se lauda RMGC si pe care voia sa ne-o bage pe gat - i-or fi dat si lui sa bea in public, sa ne convinga... >:
    Valva Bailor are rabdare, sta dupa cotul galeriei si asteapta...

    Dumnezeu e mare si probabil il iarta, inclusiv pentru minciuni si vanzare de suflet - noi suntem mai mici, deh...