Bacau: O fetita de 9 ani are rani grave dupa ce a fost atacata de o haita de caini maidanezi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2012, 14:40 Actualitate | Esenţial


O fetita de 9 ani a fost atacata pe strada, la Bacau, de o haita de caini fara stapan, pe drumul de intoarcere de la scoala spre casa, anunta Romania Tv. Incidentul s-a petrecut intr-un cartier rezidential, situat in apropierea aeroportului din Bacau, iar copilul a fost salvat de cativa localnici. Fetita a fost internata la Spitalul Judetean, unde i se administreaza tratament antitetanos si antirabic. Ea are rani profunde la coapse, omoplat, gambe si la o ureche.

Parintii fetitei sunt plecati la lucru in Italia, ea aflandu-se in grija unei prietene de familie. Femeia in grija careia se afla fetita a declarat ca aceasta a fost atat de rau muscata de animale, incat "i-a ramas o bucata de coapsa lipita de pantalonul pe care il purta". Copilul va fi suspus aproape sigur si unor interventii chirurgicale si, de asemenea, va avea nevoie de asisteta psihologica, deoarece a fost traumatizata psihic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2646 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Saracele animale! (Vineri, 26 octombrie 2012, 14:47)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Cum sa nu-ti fie mila de ele?
    • +6 (10 voturi)    
      unii nu au inteles ironia (Vineri, 26 octombrie 2012, 15:19)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      suntem o tara de idioti. Romania e o tara ok, oamenii sunt de vina. Cum sa lasi cainii sa se inmulteasca in asa hal, ca s-a ajuns sa fie mai multa galagie la oras decat la sat, din cauza cainilor.
      • +4 (6 voturi)    
        sau poate s-au ofticat din cauza ei. (Vineri, 26 octombrie 2012, 15:52)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui I

        Acolo unde exista o haita de caini, evident ca exista si o sursa de mancare. Pai daca stimulezi inmultirea acestor animale, cum vrei sa mai scapi de ele? De ce nu apelezi la institutiile statului? La ONG-uri? Singurul raspuns pe care l-am primit de fiecare data de la aceste persoane este: "saracele animale". Cu o asemenea mentalitate cum vrem sa devenim civilizati?
  • +18 (20 voturi)    
    Plangere penala impotriva primariei (Vineri, 26 octombrie 2012, 14:48)

    Andy500 [utilizator]

    Recomand plangere penala impotriva primariei pentru tentativa de omor.
    Aceste atacuri trebuie sa inceteze.
    Primaria este responsabila de aceste evenimente si va trebui trasa la raspundere.
    De asemenea primaria trebuie sa suporte toate cheltuielile cu recuperarea fizica si psihica a copilului.
    Nimeni nu mai spune nimic de legea de eutanasiere sau de control al animalelor fara stapan.

    Eu o sa ma apuc de crescut lei si o sa arunc puii pe strada, cand devin suficient de mari ca sa poata vana.
    Ca si asa nu-i pot eutanasia autoritatile locale.
    Muahaha!

    PS.: Doar ultima parte e o gluma.
    • +2 (8 voturi)    
      campanie generalizata (Vineri, 26 octombrie 2012, 15:38)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Degeaba sterilizeaza primariile oraselor toti canii pt ca acestia vor repopula orasul in cativa ani, fiind aruncati de catre cei din localitatile rurale invecinate.
      Cred ca ar fi mai eficienta o campanie veterinara nationala pt sterilizarea femelelor la sate si la orase a.i. oamenii sa nu mai abandoneze cate 7,8 catei la marginea orasului sau mai stiu eu pe unde. In cativa ani scapi de problema.
      • +4 (4 voturi)    
        vezi oradea (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:09)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        exact ce a propus primarul din oradea - impozit pe catel daca nu il sterilizezi; in felul asta sa nu mai existe sursa pentru comunitari. ori il vrei sa il ai pentru pui (e de rasa si merita impozitul) ori il ai dar sterilizat.
      • +3 (5 voturi)    
        Sterilizare/eutanasiere si tinute in adaposturi. (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:20)

        Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        Degeaba le sterilizezi si le trimiti inapoi in oras. Cainii sterilizati musca la fel de bine, ca nu le scoate nimeni dintii.
        Daca unii arunca puii si ei sunt stransi imediat nu se inmultesc la fel de repede.
        In plus, puii singuri nu supravietuiesc prea mult timp.
        Angajatii primariei nu vor disparea , daca sunt stransi toti cainii. Drept urmare daca apar unii noi lasati pe strazi, ei vor fi stransi.

        Dar PROBLEMA e ca vor disaprea 4 labute si cutu cutu, ca astia de fapt au tot INTERESUL sa avem caini pe strada, ca sa ia si ei un banut.
  • +10 (12 voturi)    
    aha, acum e timpul interventiei (Vineri, 26 octombrie 2012, 15:04)

    dandra [utilizator]

    doar in aceste cazuri ONG urile obosite se sesizeaza si ridica cainii de pe strazi;
    daca faci o sesizare (cel putin asa este in Bucuresti) ca ai caini fara stapan in spatele blocurilor care latra non stop, ei te vor intreba daca sunt violenti; doar daca sunt violenti vor veni sa ii ridice, altlfe, aceste jigodii leucemiste de oameni, asteapta sa se intample inevitabilul si un copil sa fie mutilat pe viata.
    primaria nu prea are ce face, cat timp aceste ONG uri tinute in puf de pensionare oculte, care hranesc "pufuletii' de catei minunati, isi arata indiferenta si obraznicia fara de contribuabili.
  • +7 (11 voturi)    
    nu mi-am luat pastilele (Vineri, 26 octombrie 2012, 15:10)

    cmariusalin [utilizator]

    Decaderea speciei umane este evidenta...chiar si pentru caini...
    Nu ne mai putem guverna pentru ca ne-am autodistruge.E necesar ca extraterestrii sa preia puterea.Vizibil din 21.12.2012
  • +3 (5 voturi)    
    Societate defecta (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:00)

    smc [utilizator]

    Autoritatile locale nu fac nimic, si culmea nenorocirii in care ne aflam, nici nu ne lasa pe noi sa facem. Daca te duci pe strada si omori javrele este infractiune! Daca vrei sa-ti protejezi familia, trebuie s-o faci pe furis, hoteste. Suntem mult, mult mai rau decat o societate primitiva. Acolo, daca omori niste animale care te ameninta, nu te intreaba nimeni nimic.

    Pentru fata de 9 ani cine da socoteala? Chiar daca va fi operata, va ramane cu semne pe corp pentru toata viata. Nu va mai avea aceeasi personalitate ca un om oarecare, va avea complexe din cauza a ce i s-a intamplat.

    Acest lucru este ireparabil!
  • +4 (6 voturi)    
    Biata fetita! (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:15)

    Kepler [utilizator]

    In plus, va ramine traumatizata pt toata viata din cauza ciinilor. Iar in Romania, toti ridica din umeri!
  • +1 (3 voturi)    
    localnici sa le hraneasca ! (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:18)

    was [utilizator]

    Daca dupa aceasta intamplare localnicii ar cumpara 10 Kg de maruntaie, ceva sare si ingredientul secret (stiti voi ce), si ar hranii odata acei catelusi, atunci garantat nu ar mai musca pe nimeni, nici nu s-ar mai inmultii.
  • +5 (7 voturi)    
    rusine! (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:30)

    Remarque [utilizator]

    As vrea ca in cazuri ca acesta legea sa prevada pedepse acordate ONG-urilor care sunt pro-caini vagabonzi sau celor care in mod iresponsabil hranesc acesti caini mentinandu-i intr-un anumit areal.
    Mi se pare inadmisibil sa nu pot trece prin fata blocului pentru ca o femeie hraneste o haita de caini cu laturi si apa pusa in bidoane taiate. Mi s-a spus ca nu sunt iubitor de animale. Am urmatoarea intrebare: asa se ingrijeste un caine? Cu resturi de la masa sau mancare veche aruncata langa un stalp? Rahatii lor impanzesc trotuarul, la fel si firele de blana. Dorm in propria lor mizerie. Nu sunt vaccinati si nici controlati. De ce legea nu prevede ca un asemenea "iubitor de animale" sa-i ia acasa si sa-i ingrijeasca acolo, sa-i vaccineze si SA-SI ASUME RASPUNDEREA daca musca sau vatama in orice fel pe cineva.

    Fetita din Bacau cu ce a gresit? Ca le-a calcat teritoriul? Cu ce e mai presus un caine si cine a hotarat asa de stramb?
    Cati copii mai trebuie sa fie mutilati pe viata, cu sechele fizice si psihice, ca sa putem avea o lege care sa se respecte, sa fie constitutionala si sa rezolve si problema aceasta odata?

    Ii doresc multa-multa sanatate fetitei, din tot sufletul!
  • +2 (4 voturi)    
    Evul Mediu Tarziu (Vineri, 26 octombrie 2012, 16:49)

    Savitar [utilizator]

    or The New Dark Ages - Romanian Style. Cand te uiti ce conducatori ai nici nu te mai miri.
  • +1 (3 voturi)    
    unde sunt iubitorii de maidanezi (Vineri, 26 octombrie 2012, 17:16)

    dj [utilizator]

    sa ne spuna ca fetita era rea, ca altfel nu ii faceau nimic sarmanii catelusi?
    Am copii mici si o vecina care hraneste o intreaga haita. Sincer mi-e frica sa ies si sa intru in bloc.
  • 0 (2 voturi)    
    Din pacate (Vineri, 26 octombrie 2012, 18:13)

    G1 [utilizator]

    nu se va intimpla nimic nici cu ciinii nici cu autostrazile nici cu(.............). etc.
  • 0 (0 voturi)    
    tu, da tu. (Vineri, 26 octombrie 2012, 22:22)

    uzu [utilizator]

    daca ar fi copilul tau, fara indoiala ai fi deacord ca toti cainii vagaboniti sa fie omorati. punct.
    nefiind copilul tau esti inclinat sa cauti solutii.
    solutia este simpla: sau au stapan sau la revedere.