Barroso preseaza Bucurestiul sa respecte independenta judecatorilor Curtii Constitutionale. Este crucial ca guvernul sa raspunda fara intarziere cerintelor CCR in ceea ce priveste transmiterea listelor electorale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2012, 19:40 Actualitate | Esenţial


 documente
Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, i-a cerut vineri premierului Victor Ponta, sa depuna toate eforturile pentru a respecta independenta judecatorilor Curtii Constitutionale in fata "acuzatiilor de presiune si de intimidare", scrie AFP.

"Tin sa exprima preocuparea Comisiei Europene fata de acuzatiile de presiuni si intimidare la adresa judecatorilor Curtii Constitutionale, care au fost aduse in atentia noastra", a afirmat Barroso, intr-o scrisoare adresata sefului guvernului roman.

"Sper ca dvs si guvernul dvs veti lua, in interesul Romaniei si al cetatenilor sai, deciziile necesare pentru a pune in practica angajamentele pe care vi le-ati asumat", a adaugat el.

La inceputul saptamanii, Comisia de la Venetia, organ consultativ al Consiliului Europei, si Comisia Europeana cerusera autoritatilor romane si partidelor politice in ansamblul lor sa se abtina de la toate presiunile asupra Curtii Constitutionale.

In scrisoarea adresata lui Ponta, Barroso s-a declarat "profund preocupat" de scandalul legat de listele electorale ale referendumului.

Barroso reaminteste ca Victor Ponta l-a asigurat, in scrisoarea remisa in 16 iulie, de angajamentul guvernului de a respecta independenta sistemului judiciar si sa implementeze toate deciziile Curtii Constitutionale.

"In acest context, sunt profund ingrijorat de recentele evolutii legate validarea referendumului de catre Curtea Constitutionala, in ciuda asigurarilor personale pe care mi le-ati oferit in contactele pe care le-am avut", scrie acum Barroso.

"Este acum crucial ca guvernul roman sa raspunda fara intarziere cerintelor Curtii Constitutionale in ceea ce priveste transmiterea listelor electorale, astfel incat Curtea sa poata lua o decizie definitiva asupra referendumului cat mai curand posibil", afirma Barroso.

"In acest context, este de o importanta cruciala sa lasam Curtii insasi grija de a-si clarifica pozitia, daca ea va considera acest lucru necesar, iar toate celelalte parti ar trebui sa se abtina sa faca propriile lor interpretari", a adaugat seful executivului european.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9405 vizualizari

  • -95 (115 voturi)    
    Barosu sa-si vada de treaba (Vineri, 10 august 2012, 19:47)

    ATENTIE [utilizator]

    Si sa nu mai incerce sa ni-l bage pe Basescu pe gat.
    S-a votat, nu-l mai vrea nimeni. Sa-l ia el acasa daca il vrea.
    • +94 (104 voturi)    
      ... (Vineri, 10 august 2012, 19:59)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      Mai bine sa-l iei tu pe Ponta acasa, ca eu votez pe cine zice Barroso sa votez, nu pe cine zice Voiculescu si Antena 3!
      • -32 (56 voturi)    
        pe Basescu nu-l vede nimeni? (Vineri, 10 august 2012, 22:42)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Pe Basescu nu-l vede nimeni cum lanseaza amenintari intr-o zi, iar a doua zi pretinsa justitie independenta face exact cum vrea el? Cum Curtea zice ceva, Basescu zice ca nu e bine, iar Curtea revine si se contrazice singura? Nu vede nimeni cum toate telefoanele de la nivel inalt sunt ascultate permanent, si se scot inregistrarile doar cand e nevoie? Astia de afara par hotarati sa ii accepte orice lui Basescu, iar pe USL sa ii critice si cand traverseaza strada pe rosu.
        • +25 (29 voturi)    
          Justitia chiar isi face datoria domnul meu (Vineri, 10 august 2012, 23:30)

          emigrant [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          Am inceput sa-mi dau si eu seama ca exista postaci platiti. Daca nu sinteti unul dintre ei totusi cititi ce spune Ioan Rus. USL e grup infractional organizat, exact asta este. Daca nu au nimic de ascuns nu fura nu mint respecta legea de ce ii intereseaza ca se asculta telefoanele??? Din partea mea fiecarui politician sa i se asculte telefoanele.
        • +27 (29 voturi)    
          asa, asa (Vineri, 10 august 2012, 23:57)

          costinescu [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          ca zici bine, nu va lasa baroso sa traversati pe rosu cu gipanele voastre. ce v-ar mai placea...
          noua ne-ar placea daca toti uslashii, in frunte cu ctrl-c/ctrl-v si repetentul cacarau, ar incepe de maine sa traverseze strada, in calitate de pietoni, doar pe rosu.
        • +10 (10 voturi)    
          Prietene, (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:35)

          Canache [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          stai nitel jos si gindeste cu capul tau. Daca Basescu are puterea asta acum cind a fost suspendat, ar fi putut sa-i lege pe toti astia din usl fara nici un fel de probleme. Si totusi nu s-a intimplat asa. Nu te mai lua dupa lozincile impotentilor astora care urla despre presiunea politica facuta de Basescu, gindeste-te ca au toata puterea in mina. Sa-ti reamintesc ca au dat jos toata conducerea tarii in 3 zile si au pus cel mai sus pe ultimul chiulangiu. Vezi ca tot ce ti-am zis sunt chestii intimplate si oficiale.
          O zi buna.
        • +4 (4 voturi)    
          ba da, il vedem (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:25)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          il vedem noi, ceilalti 11-12 milioane! si speram sa ne scape de USL si de Moscova! daca, cu acesta ocazie ne scapa si de postacii platiti in ruble, e chiar mai bine!
        • +4 (4 voturi)    
          voi chiar nu realizati (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:49)

          math [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          cat de penibila este explicatia cu inregistrarile ilegale ? Oricat de bine platiti, sau oricat de speriati ati fi, trebuie sa intelegeti ca prostia populara are totusi niste limite (in pofida eforturilor Abramburicii care vrea sa nu invatam nimic dar sa avem milioane de semidocti, absolveti de studii superioare vezi dl. doctor Robert Negoita - un intelectual onest de talie internationala)
        • +4 (4 voturi)    
          bad karma.... (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:05)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          sa traiesti intr-o UE care nu vrea sa vada ca TB este de vina!

          Numic nou sub soare.
          O piesa de teatru prost in care Ponta joca rolul lul Cicero, deplangand faptul ca Basescu- Catilina este inca viu.

          "O tempora, o mores! Senatus haec intellegit. Consul videt; hic tamen vivit. Vivit? immo vero etiam in senatum venit, fit publici consilii particeps, notat et designat oculis ad caedem unum quemque nostrum. "

          Cum zicea cronicaru": "de la Râm ne tragem"!
      • +36 (42 voturi)    
        Pericol pentru USL!!! (Vineri, 10 august 2012, 23:22)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Au mai fost stenograme si Antena 3 le-a prezentat pe larg criticand aspru aparitia lor in presa. De data asta insa nu se sopteste nimic in legatura cu stenogramele legate de Rus si Paul Dobre la televiziunea lui Felix.
        De ce oare? Simplu!...pentru ca acele stenograme contin cateva fraze extrem de virale pentru electoratul USL. Ma refer la "E bine să fugim din acest grup infracțional organizat !" urmata de declaratia lui Rus care a spus ca: "Nu vreau sa-mi petrec batranetile la puscarie!".
        Aceste declaratii, daca ar fi fost venite de la Traian Basescu sau PDL, ar fi fost usor de combatut si trecute la alte minciuni, dar facute chiar de membrii USL, au cu totul alta relevanta. Ele practic confirma ceea ce Traian Basescu si PDL spun de mult timp despre USL..
        Ca nu sunt altceva decat o adunatura de mafioti penali!...
    • +93 (99 voturi)    
      dragul meu (Vineri, 10 august 2012, 20:02)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar tocmai aici e problema, ca nu s-a votat. de fapt, s-a votat insuficient, lucru care ii enerveaza la culme pe iubitii tai conducatori. de ce nu vreti sa acceptati pur si simplu ca ati pierdut? mai aveti putin si va trantiti pe jos ca niste bebelusi rasfatati. nu vreti mai bine sa va vedeti de treaba?
      • +21 (23 voturi)    
        exact (Vineri, 10 august 2012, 20:16)

        paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        voturile lor adica ale usl sunt in foarte mare masura furateeeeeeeeeeeeeeeeee,asta una la mana , a doua au pierdut desigur ,dar nu le vine sa creada ca dupa cat au furat tot nu le-a iesit!de aia incearca tot felul de nereguli ca sa dovedeasca ce?sa dovedeasca faptul ca totul a fost o manevra politica falsa creata de ei ca sa destabilizeze tara si sa ne faca rau!s-au folosit de toti vagabonzii carora le-au dat bani ca or fi ei parlamentari sau pur si simplu vagabonzi ,tunatii bucurestiului capabili sa si vanda si mama pentru bani!asta e politica usl /furt , minciuna , manipulare .Sunt ca niste lupi flamanzi si foarte agrwesivi ,sunt de fapt mafia da MAFIA AJUNSA PRIN FRAUDA TOTALA LA PUTERE!VAI DE NOI ,DACA NU NE TREZIM LA TIMP SA I DESFIINTAM!
      • -27 (31 voturi)    
        s-a votat suficient (Vineri, 10 august 2012, 23:18)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Pentru oamenii cu bun simt s-a votat suficient.

        Din 2004 pana astazi nu s-au prezentat la vot mai mult de 10-11 milioane de romani (ba in 2008 parca au fost chiar sub 8 milioane), asa ca 7.5 voturi pentru demitere sunt enorm de multe. Unii se agata de niste liste virtuale care la ora actuala n-au legatura cu realitatea.

        Basescu a fost ales presedinte cu 5.2 milioane de voturi. Acum 3 ani de zile aceste voturi reprezentau majoritatea. Acum 7.5 milioane sunt o nimica toata conform declaratiilor date de el. Orice politician cu bun simt (avem asa ceva in Romania?) si-ar fi dat demisia de mult timp, fara sa astepte nu stiu ce decizie luata de CCR.
        • +24 (26 voturi)    
          dragul meu (Vineri, 10 august 2012, 23:51)

          costinescu [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          dupa rationamentul tau si al sefilor tai social-liberali, in sua s-ar schimba presedintele cam o data la 1.5-2 ani, atunci cand sondajele de opinie indica o scadere a popularitatii. din pacate, lumea politica nu e festivalul de la mamaia sa se dea premiu pentru popularitate. ce nu intelegi voi e ca un presedinte, odata ales, trebuie sa isi incheie mandatul indiferent de cat de nepopular este la un moment dat. si da, poate fi demis, doar in cazuri extreme, de incalcare flagranta a constitutiei statului.
          la fel, orice prim-ministru de bun simt si-ar fi dat demisia in momentul in care se demonstreaza cu fapte ca a plagiat ca un copiator xerox defect.
          • +2 (2 voturi)    
            fals (Sâmbătă, 11 august 2012, 14:59)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

            barack va castiga al doilea mandat
            clinton a avut 2 mandate
            deci in sua nu s-ar schimba presedintele la 1,5-2 ani
        • +21 (23 voturi)    
          ai probleme de logica (Sâmbătă, 11 august 2012, 0:45)

          ws [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          basescu putea fi ales de 2 oameni - 2 pentru, unul impotriva. astea sunt regulile pentru alegerea presedintelui.

          la referendum (mai e nevoie sa zic? ilegal, obtinut prin lovitura de stat - pana la urma basescu nu a incalcat grav constitutia, despre asta e vorba) presedintele se demite daca sunt indeplinite cumulativ doua conditii - cvorum si 50%+1 voteaza pentru suspendare.

          simplu, nu?

          ai vazut meciurile barcelonei cu celsea din semifinalele cl? barca apierdut calificarea conform regulii golului marcat in deplasare. cum ar fi sa zici acum ca nu se pun golurile, se califica echipa ce da mai multe bare? sau echipa care are mai multe suturi pe poarta?

          atunci s-ar califica barca, fara indoiala.

          la fel e si cu referendumul - lovitura de stat. regula era ca bolsevicii sa fure 9 milioane de voturi. au pacalit doar 8.5 milioane. meciul e pierdut.

          ws
        • +19 (21 voturi)    
          Dura lex, sed lex. (Sâmbătă, 11 august 2012, 1:43)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          Cele 7 sau 8 milioane de "bun simt" despre care vorbesti ar trebui sa inteleleaga ca legile, adevarul, justitia prezentate la Antena 3, nu prea sint valoroase pentru ceilalti cetateni ai tarii. Si nici cei 500 de milioane de europeni, 300 milioane americani, si altii, nu prea sint familiarizati cu Antena 3.

          Desi cei 7 milioane de fani romani ai Antenei 3 reprezinta majoritatea electorala momentana, totusi ei trebuie sa respecte legile tarii. La fel liderii USL-isti trebuie sa respecte Constitutia si legiile tarii. In caz contrar se intimpla ceea ce trebuie: intervine justitia.

          Incercati sa intelegeti dragi USL-isti ca legile sint valabile pentru toata lumea. Iar gasca si solidarismul, nu va pot salva daca incalcati legile. Asta e!
        • 0 (2 voturi)    
          Pentru oameni ca voi, (Sâmbătă, 11 august 2012, 13:13)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          care nu respecta nici o lege, s-a votat suficient.
          Doamne ce va mai respectam.
    • +18 (18 voturi)    
      lui atentie (Vineri, 10 august 2012, 20:06)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      daca esti un nimeni, da , este adevarat Nu vai este dorit. ca tine, mai sunt 7,5 mil de nimeni, din care mai scadem cam 10% voturi fraudate, multiple, etc.Deci , cu generozitate, putin sub 7 mil de nimeni, nu-l mai vor. La asemena logica, unde scaderea este o operatiune mult prea complicata,da, este adevarat. Tot asa cum restul, de peste 10 mil, sunt in tabara cealalta. Stiu ca nu iti place, dar sa te gandesti tot timpul cand mergi pe strada, ca cel putin 1,5 oameni de langa tine , nu sunt nimeni, ci sunt din partea cealalta, nu au votat. Te simti stingher acum cand ai aflat adevarul, nu? Asta este, stingher se mai simte si rahatul din camp. Deci, te las, nu vreau sa-mi pierd vremea cu nimeni si nimic.
    • +20 (20 voturi)    
      si bani ... (Vineri, 10 august 2012, 20:12)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      sa-si vada de treaba Barroso. treaba lui (a lor, a europenilor) este de fapt sa ne trimita bani pentru ca noi altfel nu stam in uniunea lor de cacao.
      stim doar ca de-a lungul istoriei nemtii, francezii, englezii erau nimenea in drum daca nu eram noi sa-i aparam de turci, tatari, rusi ... ploi, inundatii.
      Noua sa ne dea bani, nu sfaturi. Noi suntem prea destepti. In plsu avem Antena 3 cu istericii ei care ne spun cum trebuie sa facem.
    • +18 (18 voturi)    
      ceausescu (Vineri, 10 august 2012, 20:19)

      Parzival [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      "Neamestecul in treburele interne ale altor tari..."- poate voi va mai doriti vremurile alea, noi il preferam pe Basescu. Sorry, ati pierdut, si nu stiti sa pierdeti!
    • +18 (18 voturi)    
      "Mai draga" (Vineri, 10 august 2012, 20:22)

      GeorgianaT [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      7 mil nu reprezinta toata tara! Si incearca sa gandesti cu propriul creier, nu sa-ti insusesti ideile antenelor. Atunci ai realiza ca Europa nu este basista! TOATA Europa vede cum alunecam de la democratie. Bine, doar Rusia e de acord cu ce face USLul, dar asta nu ne mira!
    • +27 (27 voturi)    
      Votul de 625 %. (Vineri, 10 august 2012, 21:42)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      Abuzurile si faradelegile comise din 3 iulie pina acum sint un mizilic fata de ce praduieli vor face mafiotii USL cind vor avea si Presedentia.Preferam sa-l ia pe Antenescu la Antenele lui si pe Ponta Vocea Rusiei.
    • +24 (24 voturi)    
      La capitolul ATENTIE esti praf (Vineri, 10 august 2012, 21:48)

      Axpalam [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      si chiar nu vezi ca, de fapt, se-ncearca sa ni-l bage pe Atontonescu pe gat. Ce-ar fi sa-i pregatesti tu o camera lui Crinutza la tine acasa, daca o vrei asa de tare? Oricum se va retrage din politica si probabil va avea nevoie de o consolare din partea ta, ca noua nu ne trebuie o asa prostituata de presedinte.
    • +23 (23 voturi)    
      "nimeni" (Vineri, 10 august 2012, 21:54)

      vladdro [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      >> "nu-l mai vrea nimeni"

      Iti sugerez sa fii foarte atent cu cuvintele si valoarea de adevar a frazelor pe care le spui, mai ales in situatii sau medii conflictuale.

      Altfel te dai de gol ca nu porti o discutie rationala ci una pur sentimentala, iar in acel moment nu te mai asculta nimeni (cu exceptia colegilor de galerie daca esti la un meci de fotbal).
    • +26 (26 voturi)    
      Inainte de asta... (Vineri, 10 august 2012, 22:02)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      ...as prefera sa nu mai încerce ponta sabage minciuni pe gâtul celor obligaţi să-l asculte.
      Una dintre ele era că nu şi-a asumat nici un angajament faţă de Barosso.
      Apoi au urmat şi altele: cu plagiatul, cu referendumul etc.
    • +22 (22 voturi)    
      Mai studiaza ceva matematica... (Vineri, 10 august 2012, 22:16)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      Cica nimeni! De cand 35 % este egal cu 100%???
    • +16 (16 voturi)    
      * (Vineri, 10 august 2012, 22:17)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      prin faptul că faci astfel de afirmaţii mă îngrozeşte gândul că sunt conaţionali
    • +28 (28 voturi)    
      Naivitate maxima (Vineri, 10 august 2012, 23:01)

      solomonien [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      Tinere, tu chiar crezi ca Ponta iti va baga bani in punga ? Mai impartial decat acest Baroso ,nu este nimeni. Tu crezi ca pe el il intereseaza cine conduce Romania? nu ,gresit . Pe el il intereseaza ca totul sa fie democratic si legal, pe el il intereseaza stabilitatea in zona. Ganditi oameni buni, mai lasati antenele alea ca va spala creerele.
    • +2 (2 voturi)    
      Tocmai asta e norocul Romaniei, Barosso chiar isi (Sâmbătă, 11 august 2012, 10:20)

      Goya [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      Fara ochiul UE am fi ajuns mai rau ca Belarus cu ajutorul USL
    • +3 (3 voturi)    
      SA RETRAGA DREPTUL DE LIBERA CIRCULATIE (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      SA ALEGEM INTRE EST SI VEST, doar asa le vom deschide ochii celor tampiti de antena 3.
      Apropo CNA nu ar trebui sa inchida postul pentru manipulare ??
      Am vaut zilele asta oameni integri care nu realizeaza grozavia facuta de '' GRUPUL INFRACTIONAL ''
      II INTELEG PE CEI CARE AU AVANTAJE MATERIALE ...-care oricum sunt 2-3% maxim.
      dar restul ? Fratilor deschideti ochii, aici nu e vorba de Basescu, aici e vorba de VIITORUL ROMANIEI VS PUSCARIA LUI vOICULESCU & CO
    • +3 (3 voturi)    
      42% ce coincidenta!! (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:23)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      42% din populatia RO crede ca SOarele se invarte in jurul Pamantului. Deci ne luam dupa ei???? Facem un sondaj? Ii omoram pe cei ce cred ca e invers? Logica de USL, platita cu ruble din gros!
  • +15 (15 voturi)    
    pai sa nu.... (Vineri, 10 august 2012, 19:55)

    brita [utilizator]

    te-apuce disperarea?! cind vezi cit de hotariti sint astia - ciuma rosie - sa mearga pina in pinzele albe cu misculatiile lor, indiferent cite cadavre lasa in urma!
  • +21 (21 voturi)    
    Multumim! (Vineri, 10 august 2012, 20:06)

    Kafka [utilizator]

    Multumim d-lui Barroso!

    Pare cel mai onest politician.

    In ceea ce ii priveste pe cei de la Bucuresti,orice comentariu e de prisos.

    Incep sa ma intreb daca nu cumva ADN-ul este de vina...
    • +15 (15 voturi)    
      Cititi si va minunati (Sâmbătă, 11 august 2012, 1:16)

      profesoras [utilizator] i-a raspuns lui Kafka

      pana unde poate ajunge mizeria USLista: http://www.reuters.com/article/comments/idUSBRE8790U220120810
  • +20 (20 voturi)    
    fb (Vineri, 10 august 2012, 20:10)

    paolalaan [utilizator]

    trebuie sa intervina cineva ca prea multe smecherii fac astia de la usl ca te cutremuri...
  • +16 (16 voturi)    
    Romania criticata peste tot! (Vineri, 10 august 2012, 20:36)

    alexei28 [utilizator]

    Dragilor in curand o sa asistam si la o iesire din Uniunea Europeana....si atunci chiar ca o sa o luam pe aratura !!!
  • +30 (30 voturi)    
    Cacarau (Vineri, 10 august 2012, 22:45)

    Isidor_b [utilizator]

    Va iesi si ne va lamuri ca nu suntem pe plantatie, ca suntem suverani, ca etc, etc, etc si ca Barroso sa-si vada de ale lui. Imi este rusine ca sunt roman. ROg sa fiu iertat pentru afirmatia anterioara; nici in 90-95 nu m-m sumtut asa rusinat, cand hotelieri refuzau sa imi dea camera cand le intindeam pasaportul ...
    • +20 (20 voturi)    
      Miza e in toamna (Vineri, 10 august 2012, 23:33)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Isidor_b

      Totusi nu e vina noastra, a ta si a mea, ca sintem condusi de impostori...O tara care a iesit din multi ani de comunism, cu oameni needucati dpdv al principiilor democratice, asta-i necazul. Haideti sa ne mobilizam la parlamentare, asta-i sansa noastra.
  • +15 (15 voturi)    
    Smecheria balcanico-greca (Sâmbătă, 11 august 2012, 0:02)

    Vlad-I [utilizator]

    Baroso spune:....... Ponta, pai tocamai asta spuneam si noi: dreptate, independenta CCR, seriozitate, corectitudine, cinste, onoare, spirit civic, democratie, reforma, revolutia bunului simt,

    pai, cum, se poate altfel ?


    imediat, mai ne facem ca numaram putin !, hai, ma, scoateti cifrele ucrate !
  • +20 (20 voturi)    
    Ultimul paragraf din scrisoare spune tot (Sâmbătă, 11 august 2012, 0:35)

    qwed [utilizator]

    Ai sa vezi mai draga Pontache ce raport pe justie primesti inainte de sfrarsitul anului.
    Este exact cum zicea Marga, dar exact pe dos:
    "Am un sentiment launtric ca ne vom integra pana la sfarsitul anului in Schengen". Eu cred ca trasese ceva pe nas si se credea ca se refera de fapt la Uninea Rusia- Belarus.
    • +2 (2 voturi)    
      Sentimentul lautric (Sâmbătă, 11 august 2012, 12:38)

      penibil [anonim] i-a raspuns lui qwed

      Marga s-a integrat in absolut =)
  • -2 (2 voturi)    
    un fel de "furculition" (Sâmbătă, 11 august 2012, 7:14)

    corzo [utilizator]

    Comentati pe textul original, sau faceti o traducere corecta.
    Traducerea facuta este incorecta, profund manipulatoare, inclusiv prin alaturarea de paragrafe care in textul original nu sunt legate.
    de ex: "undue delay" nu inseamna "fara intirziere", ci "dincolo de termen".
    "Allegation" nu inseamna "acuzatie", ci "afirmatie", discutii despre.
    In domeniul juridic si diplomatic semnificatia fiecarui cuvint are o importanta cruciala. Measjul real este foarte greu de redat in alta limba decit cea originala. Asa ca lasati interpretarea traducerii de tip "furculition", si nu mai dezinformati cititorii.
  • +2 (2 voturi)    
    popor fara educatie... (Sâmbătă, 11 august 2012, 8:19)

    Degrelle [utilizator]

    Popor lipsit de educatie si cultura civica, romanii au avut impresia ca intrarea in NATO si Uniunea Europeana inseamna salarii in euro, munca ca la romanica si ciordeala la greu. Nu e de mirare ca majoritatea populatiei a fost de acord cu integrarea. Acum, cand se pune problema sa respectam principiile si institutiile europene, ca avem si obligatii, nu doar drepturi, romanul verde sare ca ars: cum adica, vine neamtu` sa ne spuna ce sa facem in tarisoara noastra? Pai ce, suntem colonie?!
    La fel de bine spunea cineva mai sus: functia de presedinte nu e concurs de popularitate. Dupa ce s-a aflat ca Irak-ul nu dezvoltase niciodata arme de distrugere in masa, Congresul american, cu majoritate democrata, ar fi avut toate motivele constitutionale (reale, nu inchipuite ca aici) sa-l suspende pe presedintele republican Bush, care in acel moment avea cu indulgenta 10% sprijin popular. Nicio secunda nu s-a pus problema sa se intample asa ceva. De ce? Ii las sa raspunda pe cei care se lasa spalati pe creier de televiziunile unui securist, si asta la 22 de ani de la revolutie.
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi bomboana pe coliva (Sâmbătă, 11 august 2012, 8:48)

    sosuhno [utilizator]

    Daca Barroso isi ia mana de pe noi? Daca pleaca investitorii straini, odata cu copiii nostri?( angajati ai acestor firme).Ar fi culmea sa nu-si revina "baietii" astia de la conducere. Ma ingrijoreaza, de asemenea, luarile de pozitie de la Tv partinice. Sunt manipulate masele. Oare dorinta de putere este asa de mare incat nu mai au ratiune? Nu se gandesc la ce e bine pentru tara asta? Ponta a plecat la olimpiada. Participa la proba de fuga-fuga de raspundere. Vrea sa arate ca nu-i pasa. A aratat, am inteles ca nu-i pasa de romani, inca de la inceputul cabinetului Ponta, doar puterea cu orice pret. Barroso nu are interes sa fie partizan al uneia din parti. Vrea sa fie liniste , siguranta economica. Altfel banii de la FMI, UE intra aici ca intr-un sac fara fund. Adio spatiul Schengen! E groaznic! Oare la varsta pensiei mai poti cere azil politic?
  • +1 (1 vot)    
    sase (Sâmbătă, 11 august 2012, 9:05)

    Komentator [utilizator]

    On August 12, Assistant Secretary Gordon will travel to Bucharest, Romania, where he will meet with senior government officials to discuss the concerns the United States has regarding recent government actions that threaten democratic checks and balances and weaken independent institutions. Assistant Secretary Gordon will also meet with members of civil society and the business community to discuss how their work plays a role in strengthening the democratic values and principles that unite the transatlantic community
    .....
  • +1 (1 vot)    
    am vazut (Sâmbătă, 11 august 2012, 9:50)

    mos ion roata [utilizator]

    privirile membrilor Comisiei Europene atunci cand Ponta se afla acolo-foarte expresiv-Baroso l-a tratat mereu cu spatele,ceilalti cu o singura exceptie au refuzat sa stea in apropierea primului ministru roman.La poza de grup Ponta a avut tupeul sa sugereze asezarea membrilor in cadru,cred ca deja a intrecut orice limita a bunului simt.La ranjetul pe care in afiseaza cu obrznicie nu i s-a raspuns in nici un fel.Ce mai asteapta oare cei din USL si mai ales din PSD? Unde vor sa ajungem? Remarcile facute de Barosso,deci insusite de Comisia Europeana sunt foarte clare pentru cine vrea sa inteleaga.
  • +2 (2 voturi)    
    Scrisoare falsa-semnatura cu punct (Sâmbătă, 11 august 2012, 10:16)

    Goya [utilizator]

    Similar cu erata CCR, semnata cu o "liniuta", si asazisa scrisoare a lui Barosso e una falsa, fiind semnata cu un punct, ar putea zice uslamistii :))
  • +7 (7 voturi)    
    Cat se poate de rău! (Sâmbătă, 11 august 2012, 11:16)

    Alui [utilizator]

    ""In acest context, sunt profund ingrijorat de recentele evolutii legate validarea referendumului de catre Curtea Constitutionala, in ciuda asigurarilor personale pe care mi le-ati oferit in contactele pe care le-am avut", scrie acum Barroso."
    Adică, m-ai mintit.
    Acum ce urmează:
    - România nu intra in spațiul Schengen
    - fondurile europene nu vin. In cazul asta BNR are doua soluții :
    1. Tipareste lei, creste inflația
    2. Nu tipăreste lei, se întârzie, nu se fac plăti.