UPDATE: Ponta trebuia sa se vada cu omologul sau ungur, Viktor Orban, insa intalnirea nu a mai avut loc. In schimb, Orban se vede cu Basescu la Cotroceni

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 1 iunie 2012, 13:55 Actualitate | Esenţial


Premierul Ponta ar fi trebuit, potrivit unor surse convergente, sa aiba o intalnire bilaterala cu premierul ungur Viktor Orban. Reprezentanti ai biroului de presa al Guvernului spun ca, pentru a afla un raspuns oficial, trebuie intrebat insusi premierul, care va avea o conferinta de presa peste cateva ore. Informal, surse guvernamentale sustin ca "nici nu s-a pus problema unei astfel de intalniri".  Totusi, luni, premierul Victor Ponta a spus public ca va urma sa discute cu omologul de la Budapeste despre cazul Jozsef Nyiro.

Surse convergente indica faptul ca prima intalnire bilaterala a premierului Victor Ponta (in marja evenimentului organizat la Palatul Parlamentului, Prietenii Convergentei) trebuia sa fie cu Viktor Orban, premierul ungur. Acesta intalnire nu a mai avut loc. In programul oferit presei nu aparea aceasta intalnire, insa ea se afla in variantele de lucru. Pe de alta parte, niciuna dintre bilaterale nu aparea in programul oferit presei, din motive de securitate. Ulterior, surse guvernamentale au sustinut ca "niciuna dintre parti nu solicitat o astfel de intalnire", ca "nu s-a pus problema". Oficial, raspunsul reprezentantilor birului de presa al Guvernului este ca premierul insusi va putea lamuri aceasta problema in conferinta de presa care va avea loc mai tarziu.

 De fapt, intalnriea a fost anuntata in avans de insusi premierul Ponta. Luni, in urma declaratiilor presedintelui Parlamentului ungar, Kover Lazslo, care a vorbit despre "comportamentul neprietenos, necivilizat si barbar al noului Guvern roman de a-i refuza lui Nyiro posibilitatea de a se odihni in pamantul natal", premierul Victor Ponta a spus ca sunt inacceptabile aceste declaratii si a spus ca oricum, la sfarsitul saptamanii, va avea o intalnire cu omologul sau Viktor Orban.

In general, conform uzantelor diplomatice, nu anunti o intalnire la acest nivel daca ea nu a fost perfectata sau nu ai semnale ca va exista. Prin urmare, premierul nu putea anunta o intalnire cu omologul sau daca ea nu fusese solicitata si daca nu ar fi existat premisele sa fie acceptata.

Premierul ungur are insa o intalnire cu un inalt oficial roman. Presedintia a actualizat programul presedintelui Traian Basescu, in care initial figura doar intalnriea cu presedintele CE, Jose Manuel Barroso, de la ora 14.50, cu intalnirea de la ora 14.00 cu Viktor Orban.

UPDATE 16.10: Premierul Victor Ponta a spus ca nici partea romana, nici cea ungara nu au cerut o intalnire bilaterala, intrucat nu a vrut sa discute o problema litigioasa acum.

"Avand in vedere prezenta de ultima ora a presedintelui Jose Manuel Barroso, nici premierul Viktor Orban, nici eu nu am solicitat o intalnire bilaterala, in care s-ar fi discutat o problema de litigiu. Problemele dintre Romania si Ungaria le vom discuta cu proxima ocazie", a spus premierul.

In acelasi timp, purtatorul de cuvant al Guvernului Ungariei, Szijjarto Peter, a spus , potrivit Agerpres, ca partea romana nu a cerut partii ungare vreo intalnire bilaterala intre premierul roman, Victor Ponta, si omologul sau ungar, Viktor Orban.

"E foarte clar ca nu a fost nicio initiativa din partea romana pentru a avea o intrevedere bilaterala intre premierul roman si premierul ungar. Asa ca daca nu a fost nicio initiativa, nu a fost nicio intalnire, dar, cand premierul ungar, a plecat i-a spus domnului Ponta ca este intotdeauna disponibil pentru el, asa ca, daca domnul Ponta vrea sa se intalneasca cu domnul Orban, acesta va fi intotdeauna disponibil", a spus oficialul ungur.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5365 vizualizari

  • -29 (45 voturi)    
    Basescu??? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:04)

    zak [anonim]

    Pe Basescu il pasa suspendarea, deci sa se-ntalnesca mult si bine ca-i vine si lui nota de plata!
    • +25 (33 voturi)    
      Basescu??? Nici vorba: Ponta! (Vineri, 1 iunie 2012, 14:11)

      Obsesia Suspendarii [anonim] i-a raspuns lui zak

      Da' eu cred ca pe Ponta si pe Guvernul lui ii paste suspendarea... Mai e putin pana'n noiembrie, cand romanii le vor arata cartonasul rosu (ca tot le place lor culoarea asta)...
      • -1 (5 voturi)    
        SI pe cine pui in loc? (Vineri, 1 iunie 2012, 20:58)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Obsesia Suspendarii

        PDL-u? Hai sa fim seriosi....daca o sa-i schimbam la nesfarsit pe astia cu ceilalti, si invers....o sa ramanem in situatia asa inca pe-atat, asta daca nu va fi mai rau.
        Da oare mai dureaza mult pana se trezeste poporul asta la realitate?
        • +1 (1 vot)    
          votam iliescu (Duminică, 3 iunie 2012, 8:35)

          o doamna [anonim] i-a raspuns lui bgd

          altii mai buni ca astia, de unde ?!
          sa votam cu raul mai mic ! :)

          slogane mai vechi, scuze, etc.

          raul mai mic !
          dupa 22 de ani, inca...
    • -17 (33 voturi)    
      SFIDATOR! (Vineri, 1 iunie 2012, 14:16)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui zak

      Sa fii pe teritoriul unei tari si sa refuzi invitatia unui oficial al tarii respective e o dovada de nesimtire,tupeu si aroganta!
      • +13 (19 voturi)    
        ce e? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:39)

        ce e? [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Si de unde stii ca a refuzat invitati lui Ponta? Sau doar presupui sa ai ce comenta?
      • +15 (21 voturi)    
        unde este sfidarea? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:42)

        terka [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Atata timp cat "niciuna dintre parti nu a solicitat o astfel de intalnire " ce avea de refuzat victor orban?

        Eu tind sa cred ca iarasi a vorbit gura lui ponta fara el, a anuntat o intalnire care nu fusese perfectata si uite motiv de galceava , ca asta vor de fapt , sa ne distraga atentia de la hotiile lor si de procesele lui voicu si nastase.
      • +9 (13 voturi)    
        inainte (Vineri, 1 iunie 2012, 14:43)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui MARIA

        sa fie asa cum spui tu,ar trebui sa-ti pui intrebarea-de ce?
      • +17 (23 voturi)    
        care invitatie? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:44)

        freemistake [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Unde e invitatia lansata de Ponta ca sa o stim si noi....?
        Pana una alta Orban actioneaza perfect diplomatic. Ia dat cu flit lui Ponta care a anuntat o intalnire cu el inainte ca sa existe o invitatie in acest sens. Lucrurile nus e intampla in diplomatie asa cum se intampla in politica interna. Anumite uzuante trebuie respectate....
        Nu e prima data cand Ponta face astfel de greseli...a mai vrut sa se intalneasca cu BAroso la COmisia Europeana neavand intalnire programata si incercand sa meraga pe intalnirea programata de precedentul premier a Romaniei..Ungureanu...si a luat plasa ca Baroso nu s-a intalnit cu el. Ponta se poarta cu oficailii straini ca si cu politicienii din Romania...ceea ce nu e cazul
      • +7 (13 voturi)    
        Oglinda,oglinjoara. (Vineri, 1 iunie 2012, 15:03)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Maria,cred ca te-ai uitat in oglinda cand ai scris acest comentariu.De ce nu-l lasi tu pe Ponta sa se apere singur.Sigur o face mai bine decat tine.
      • +7 (13 voturi)    
        Tanti,nu-i ca la tara sau prin cartiere... (Vineri, 1 iunie 2012, 15:32)

        traian [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Chestia este un pic diferita fata de ce stiu unii traiti pe la tara sau iesiti prin lume in jurul blocului sau la mall-ul din apropiere!
        Adica nu prea tine sa scoata unu capul pe geam si sa strige de la bacon Hai vecine pe la mine ca am un vin...Si daca vecinul nu vine ala din balcon sa puna botul ca l-a jignit...
      • +6 (12 voturi)    
        ai vrea tu (Vineri, 1 iunie 2012, 15:53)

        Gheo [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        De fapt i-a dat masura valorii :))))) Mandra prostie uslamista!
      • +2 (8 voturi)    
        memorie? ceva? (Vineri, 1 iunie 2012, 16:56)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui MARIA

        cauta declaratiile recente ale lui Ponta, cauta pe blogul lui si ai sa vezi plin de INSULTE la adresa lui Orban. Ar trebui Orban sa se intalneasca cu Ponta? Bafta lui Ponta este ca n-a iesit Sarko (sau nici pe el nu l-a insultat?). Daca eu te scuip si te injur, te mai intalnesti cu mine?
      • +4 (8 voturi)    
        Ba nu, e dovada clara... (Vineri, 1 iunie 2012, 18:16)

        Maria Magdalena [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        ... ca pe Victoras nu-l baga in seama nici macar premierul Ungariei...
        Asta, a propos ... ca tot zice USL-ul ca pe Basescu nu-l baga nimeni in seama... acum vedem cum este bagat in seama Ponta! :)))
  • -6 (18 voturi)    
    Eu zic sa fac si SCHIMB DE URNE (Vineri, 1 iunie 2012, 14:07)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    Orban sa-i lase lui Base urna ce cenusa poetului
    nazist
    Iar Base sa ii dea un model de urna
    burdusita cu voturi pentru PDL si UDMR....din
    alea 10 000 pe care le pregatise Igash
    pentru alegerile locale
    si care acum au devenit inutile
    • +8 (14 voturi)    
      Eu zic sa te duci la Voicu (Vineri, 1 iunie 2012, 15:22)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      Si sa-l consolezi. Mai ai tupeu sa comentezi pe forumuri?
      • -2 (4 voturi)    
        Ce legatura are granita,si puterea cu hotia??? (Vineri, 1 iunie 2012, 17:06)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Poi uite:
        1.Voicu ala enuntat de matale,in context, ca reteta de omleta cu rosii in fizica cuantica,merita puscarie cu executare.
        Parol.
        2.Basesecu merita zvarlit pt ca,topit dupa putere,a facut tot ce se putea a-si pastra puterea,impreuna cu ...moghior...Nu se poate ca o tara care are cat de cat o "verticalitate"...in rest....stii matale...
        Care si-au vazut interesul...de 20 de ani.
        3.Sunt apolitic.
  • -8 (20 voturi)    
    la ce va asteptati? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:28)

    eu [anonim]

    daca mai spune cineva ca basesecu e roman are probleme la mansarda
    • +9 (15 voturi)    
      E evreu... (Vineri, 1 iunie 2012, 15:09)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui eu

      Negru, dictator si american... Si comunist si securist... Si ce vrei tu. Cei din PSD sunt romanii adevarati, verzi ca brazii!!!
    • +8 (12 voturi)    
      clar base e hawaian (Vineri, 1 iunie 2012, 15:32)

      mansarda [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu, base nu e roman, nu e nascut in romania. E hawaian. se vede dupa culoarea pielii.


      Gizas F. Christ.

      ps: psihologic interesant cum unii pot nega o evidenta atat de clara pe baza unei situatii nefavorabile. urmatorul pas este "ala nu se califica drept om, deci ... pot sa-i fac orice".

      sehr interesant mein herren.
    • +11 (15 voturi)    
      "cine zice ala e" (Vineri, 1 iunie 2012, 15:39)

      altereu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Probleme ai tu la cap. Si asta este valabil pentru toti cei care cred ca un singur om, fie el si basescu, este vinovat pentru tot rahatul din tara asta. Vinovati suntem cu totii, mai mult sau mai putin. fiecare dupa "posibilitati". Pana nu vom intelege asta, sa facem ceva pentru a ne civiliza si a cultiva civilizatia, o sa tot traim in rahatul facut de noi sau de cainii nostrii...

      PS
      In nici un caz nu doresc sa fiu pro basescu prin acest post.
      • -3 (7 voturi)    
        In nici un caz nu doresc sa fiu pro basescu prin a (Vineri, 1 iunie 2012, 15:46)

        euuu [anonim] i-a raspuns lui altereu

        ai reusit cu brio ;)

        Si copiii care merg la gradinita sunt vinovati, nu-i asa? Propun o taxa pe muci in acest caz
        • +3 (7 voturi)    
          Dum-dum! (Vineri, 1 iunie 2012, 16:28)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui euuu

          Se refera la oamenii care iau decizii si nu se comporta c atare in unele situatii. Propun o taxa pe lipsa de discernamant , esti de acord ?
          • +3 (5 voturi)    
            lipsa de discernamant (Vineri, 1 iunie 2012, 17:01)

            euu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

            eu sunt de acord pentru ca nu am de ce sa o platesc dar imi e teama ca tu o sa dai faliment
    • 0 (4 voturi)    
      tinere postac (Vineri, 1 iunie 2012, 17:01)

      math [utilizator] i-a raspuns lui eu

      E greu de cand s-au scumpit halatele nu-i asa ?

      Ti-ai scos astia Antenele din grila si ai timp de stiri neexplicate pe intelesul tau de 12 jurnalisti independenti ?
      • 0 (6 voturi)    
        256 ani (Vineri, 1 iunie 2012, 17:10)

        eu [anonim] i-a raspuns lui math

        nu ai alt argument decat antenele?
        mai bine te-ai uita la independentii de pe b1 decat sa stai de vorba cu un batran postac
  • +6 (14 voturi)    
    e gata, dreptate pentru toti! (Vineri, 1 iunie 2012, 14:31)

    math [utilizator]

    este clar anticonstitutional ca s-a intalnit cu Orban mai ales cand avea doi Orbani la noi aici prin guvern sau parlament. Noi poporul adevarat ne asteptam sa se faca dreptate in sfarsit. Adica Voicu si Nastase nevinovati, repusi in drepturi, eventual ministri la interne si justitie iar Basescu suspendat. Vrem dreptate imediat. Apoi in lunile urmatoare, pensii, salarii marite, locuri de munca, butelii, halate si alocatii marite pentru orice problema inclusiv pentru soferii orbi. Acum ori niciodata.
  • -1 (13 voturi)    
    Era de asteptat... (Vineri, 1 iunie 2012, 14:32)

    Radu [anonim]

    A mai descoperit Base un licurici?
  • -5 (15 voturi)    
    cine se aseamana se aduna ! (Vineri, 1 iunie 2012, 14:41)

    Bogdan [anonim]

    Daca avea stofa de om de stat T. Basescu anula intalnirea cu Orban, E vorba de imaginea Romaniei, nu de rozboiul lui cu Ponta . Jenant, d-le presedinte!
    • +5 (9 voturi)    
      Cine se aseamana.. ai dreptate: (Vineri, 1 iunie 2012, 15:13)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nastase, Ponta, Voicu, Mang, Ponta, Mazare, Vanghelie, DI Popescu, Vantu, Voiculescu, Ponta.. Ponta...etc.. Ponta...

      Hai ca le mai nimeresti din cand in cand, Bogdanele. Ce-i drept, fara sa vrei.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 12:12)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca politica externa a unei tari s-ar face dupa mintea unuia ca tine,ar fi saptamana si razboiul ioara Pacii si aruncati-va in Lacul Morii!Ar fi mai de folos si prntru voi si pentru noi!
  • +2 (6 voturi)    
    Abia (Vineri, 1 iunie 2012, 14:44)

    miguel [anonim]

    are Romania un motiv sa-i suprime pe unguri. Ha, ha, ha, cred ca primii care ar fi trebuit sa faca totul ca aceasta intilnire sa aiba loc erau cei din UDMR
  • +8 (14 voturi)    
    Macar cu domnul Marga... (Vineri, 1 iunie 2012, 14:49)

    Hi,hi,hi [anonim]

    Ca sa aiba cine sa vina cu tava de gustari, nu de alta... Mai, uslinosilor, ce v-a tras-o ungurul!
  • -6 (14 voturi)    
    unu (Vineri, 1 iunie 2012, 14:50)

    unu [anonim]

    slabute postarile pdleilor. se pare ca nu prea au inspiratie.
    • +3 (7 voturi)    
      pesedeu mic si viteaz (Vineri, 1 iunie 2012, 16:57)

      math [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Inspiratie ca Ponta, Gadea si Ciutacu nu are nimeni. Adica pardon, am uitat de tatuca Voiculescu.

      Daca aveam vreunul inspiratie eram jurnalisti independenti la Antene, nu postaci amarati.

      Dupa ce suspendati presedintele trebuie neaparat sa inchideti orice site sau ziar sau televiziune care face misto de guvernul vostru rosu. Este anticonstitutional sa razi de autoritatile emanate din popor.
  • +7 (13 voturi)    
    Ponta vorbeste multe si face putine (Vineri, 1 iunie 2012, 14:58)

    Raluca [anonim]

    A invatat de la noi, de la popor, ca totul consta in manipulare si ca adevaratele realizari oricum nu sunt pretuite.
  • +9 (17 voturi)    
    maria i-a raspuns Mariei (Vineri, 1 iunie 2012, 14:58)

    maria [anonim]

    Stimata doamna,intilnirile la nivel inalt se pregatesc din timp,nu se anunta la TV de niste neica -nimeni care sint premieri piriti.Habar n-are Ponta de politica externa si l-a mai pus si pe Marga sa-i tina isonul.Vai de mama lor si a tarii asteia ca a incaput pe mina unor ratati ca Ponta si Antonescu.
  • +10 (18 voturi)    
    Ponta, amator... (Vineri, 1 iunie 2012, 15:04)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Dupa ce Ponta a nuntat ca va avea aceasta intalnire, cancelaria Ungariei a spus ca nu exista o astfel de intalnire in program. Ea nu a fost nici macar solicitata.
    L-a luat pe Victoras gura pe dinainte.
  • +2 (8 voturi)    
    Ponta trebuia sa se vada cu omologul sau ungur, Vi (Vineri, 1 iunie 2012, 15:07)

    Ioan [anonim]

    Curat neconstitutional si antinational. Ungurii se baga intre puterile statului roman.
  • +6 (10 voturi)    
    Intrevederea Ponta-Orban (Vineri, 1 iunie 2012, 15:13)

    diaspora [anonim]

    Domnul prim ministru PONTA dupa gafele facute
    la numirea guvernului nu mai este credibil in strainatate.Dovada ca premierul maghiar Orban l-a
    preferat pe presedintele romaniei Basescu
  • +4 (8 voturi)    
    Cu Orban, Ponta se vede (nu vorbeste!) (Vineri, 1 iunie 2012, 15:14)

    Si ce [anonim]

    pe 28 la Consiliul European! !!
    Dupa declaratii imature ce nu au niciolegatura cu politica externa (vezi recenta la adresa Ungariei, vezi cea la adresa lui Sarkozy) la ce te astepti....

    O fi avand legatura cu "constiinta lui Ponta" invocata de presedinte acum ceva timp
  • -1 (5 voturi)    
    Cine se-aseamănă, se-adună... (Vineri, 1 iunie 2012, 16:18)

    Andrei George [anonim]

    Un fascist- Orban și cu un alt fascist- Băsescu. E la fel de fascinant precum întâlnirile dintre Hitler și Mussolini. Din păcate pentru dl.Băsescu, locul lui în istorie e ca și Mussolini.
  • 0 (4 voturi)    
    pai la ce (Vineri, 1 iunie 2012, 16:47)

    savonarola [anonim]

    sa se fi intalnit ungurul cu mascariciul ala de Ponta?Bine ca nu s-a intalnit,Basescu e un barbat matur,n-avem noi nevoie acum de escaladat conflicte de doi lei cu ungurii chiar daca USL-ului i-ar prinde bine un pic de deturnare a atentiei de la porcariile lor...
  • +2 (6 voturi)    
    Normal ca Orban nu vorbeste cu Ponta (Vineri, 1 iunie 2012, 16:54)

    Chibit [anonim]

    Dl.Ponta a uitat, probabil, ce declaratii acide a facut la adresa lui Orban, pe care l-a bagat in oala cu dictatori, alaturi de Basescu. Cum s-ar fi asteptat ca acesta, dupa ce si-a luat peste ochi aceste declaratii si recenta pozitie a guvernului USL, referitor la ungurul ala putred, mai vine sa se intalneasca cu ei?! Am impresia ca domnu' Ponta este prea obisnuit cu "democratia romaneasca" a lui pupat Piata Independentii, dar el nu stie ca alte neamuri sunt mult mai razbunatoare si mai rele...
  • +3 (9 voturi)    
    MRU vs. restul (Vineri, 1 iunie 2012, 17:05)

    LIVIUS [anonim]

    sunt nevoit sa constat iarasi, ca MRU este profi in comparatie cu mr. ponta. chiar credeam ca nu-i atat de influentabil, dar de cateva luni il tarasc ai lui colegi, din greseala in greseala...
    • 0 (4 voturi)    
      MRU? (Vineri, 1 iunie 2012, 17:13)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui LIVIUS

      Cine e profi MRU?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:49)

    grigoras [anonim]

    Inca o dovada ca pe Ponta nu-l ia nimeni in serios!Orban nu a calatorit atata ca sa discute cu o caricatura!Problemele serioase se discuta intre oamenii seriosi!