Ce spunea Corina Dumitrescu, fosta propunere la Educatie, despre supravegherea video la BAC 2012

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2012, 20:00 Actualitate | Esenţial


Corina Dumitrescu
Foto: Agerpres
​Corina Dumitrescu, ministrul propus pentru portofoliul Educatiei in guvernul Ponta, a declarat ca “parerea personala” fata de supravegherea video a elevilor la probele scrise ale examenului de Bacalaureat este urmatoarea: “As initia o discutie pe ceea ce inseamna presiunea psihologica, daca ea este reala, cu expertii de la Institutul de Stiinte ale Educatiei”. Aceasta a precizat, insa, imediat ca prezenta camerelor la BAC “nu este oricum un element care sa ma deranjeze, dat fiind faptul ca transparenta trebuie sa guverneze si scoala romaneasca”.
“La Bac nu modific absolut nimic in situatia in care voi ajunge sa ma prezint in fata Parlamentului”, a continuat ministrul propus al Educatiei. Potrivit Corinei Dumitrescu, prioritatea mandatului sau “o reprezinta organizarea impecabila, riguroasa, corecta a examenelor nationale".

Referitor la prezenta camerelor de supraveghere video a elevilor la Bacalaureat, Corina Dumitrescu a declarat urmatoarele:
  • "Sistemul de supraveghere video, daca vreti o parere personala - si daca as fi fost la vremea respectiva ministru, dar din cate stiu si domnul ministru Funeriu a lasat la latitudinea scolilor, nu era obligatie, pe urma a devenit obligatie - este oarecum corect din punct de vedere al transparentei ca toata lumea vede pe toata lumea in orice moment.
  • As initia o discutie pe ceea ce inseamna presiunea psihologica, daca ea este reala, cu expertii de la Institutul de Stiinte ale Educatiei.
  • Nu este oricum un element care sa ma deranjeze, dat fiind faptul ca transparenta trebuie sa guverneze si scoala romaneasca.
  • Pe mine ma preocupa ce sta in spatele acestor rezultate dezastruoase de la Bac, ce s-a intamplat pe perioada intregului liceu ca acesti tineri totusi au ajuns sa fie absolventi si dintr-o data ei isi anuleaza nu numai Bac-ul, ei isi anuleaza intreaga pregatire.
  • Deci ar trebui mult mai profund sa se intample analiza Bac-ului si a intregii activitati din liceu a fiecarui tanar".


Citeste si:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6456 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    . (Duminică, 6 mai 2012, 20:11)

    Ivan [anonim]

    Se pare ca presiunea publica ii forteaza pe politicieni sa nu distruga reforma.
  • +11 (11 voturi)    
    Chinuirea Limbii romane (Duminică, 6 mai 2012, 20:18)

    M.Ciobanu [anonim]

    Doamna asta chinuie rau Limba romana. Citez:
    Deci ar trebui mult mai profund sa se intample analiza Bac-ului si a intregii activitati din liceu a fiecarui tanar".
    Daca asta este exprimare de profesor universitar care mai este si jurist insemna ca a decazut rau natiunea romana. Cum o fi ajuns in fruntea bucatelor? Nu cumva cei care o imping au exagerat?
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Duminică, 6 mai 2012, 20:24)

    flo [anonim]

    mai rar vezi o vulpe camuflata perfect in miel...
  • +10 (10 voturi)    
    nestiutoare!? (Duminică, 6 mai 2012, 20:28)

    noname [anonim]

    e aceasi presiune psihologica ce ai avea-o daca intri intr-o banca cu ganduri necurate.. daca intri cu ganduri cinstite nu ai nici-o treaba cu acele camere. nici nu sti ca exista. camere de supraveghere sunt mai peste tot, in prezent, pe strazi, in localuri, hoteluri, gari, banci, parcuri, etc..
    cat despre ce se intampla in 4 ani de liceu, nu cred ca doamna rector nu stie.. stie ff bine, numai ca e greu sa arunci cu pietre in capii invatamantului cand sti ca ai contribuit din plin la situatia dezastru din scoli. nu va pasa si nu v-a pasat de imaginea invatamantului romanesc in lume, ci va pasa doar de banii cu nemiluita ce i-ati bagat in buzunarele voastre fara fund. ce ati demolat in 20 de ani, nu se va reconstrui nici in 40 de ani de aici incolo.
  • +7 (7 voturi)    
    :D (Duminică, 6 mai 2012, 21:02)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    "As initia o discutie pe ceea ce inseamna presiunea psihologica, daca ea este reala, cu expertii de la Institutul de Stiinte ale Educatiei."

    Vă spun eu ce-nseamnă presiune psihologică în contextul de faţă: este emoţia premergătoare unui examen (indiferent că e vorba despre un extemporal, o teză, un examen de bacalaureat sau admitere, un interviu pentru un job, un furt, o crimă, o audiere în faţa senatului sau un discurs popular). Iar emoţia o ai exclusiv atunci când nu eşti sigur că "socoteala de-acasă se va potrivi cu cea din târg".
  • +8 (8 voturi)    
    iata (Duminică, 6 mai 2012, 21:04)

    leopold [anonim]

    limbajul de lemn adus la perfectiune!
  • +6 (6 voturi)    
    mamaieee! ai o oglinda?? (Duminică, 6 mai 2012, 21:21)

    geordan [anonim]

    daca nu, ar fi cazul sa te uiti inr-una! nu esti chiar asa de mare, precum crezi... onoarea, dincolo de toate, iti ordona retragerea. apropo! stii ce-i aia?
  • +7 (7 voturi)    
    Anularea cam. de supravegherie!!!!!! (Duminică, 6 mai 2012, 21:29)

    ass [anonim]

    Daca se anuleaza acest proiect cu privire la supravegheria video, ar fi un dezastru pentru intreaga societate romaneasca toti acei elevi le-am face rau cu buna cunostinta, iar evolutia societati ar cadea. De undeva trebuia sa se inceapa si trebuie sa continuie numai asa putem avea o societate sanatoasa intelectual.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 6 mai 2012, 21:31)

    Anca [anonim]

    Doamna Corina, asa, ca la coafor, lasati-ne , mergeti la dvs la fabrica si vedeti-va acolo de treaba "crestina" pe care o faceti si lasati invatamantul in seama celor ce se pricep !!! Va rugam, nu ne distrugeti copiii !
  • +4 (4 voturi)    
    coerenta intruchipata (Duminică, 6 mai 2012, 21:55)

    alex [anonim]

    poarta numele Corina Dumitrescu
  • +6 (8 voturi)    
    presiune (Duminică, 6 mai 2012, 21:56)

    ady [anonim]

    camerele video au fost practic pt profesorii corupti gen d-na in cauza, care de ani de zile au scris subiectele pe tabla sa promoveze tinerii silitori,viitori psd-isti, viitoare mase de manevra..
  • +3 (3 voturi)    
    Plina de idei aceasta Doamna profesor (Duminică, 6 mai 2012, 23:57)

    Corina [anonim]

    Presiunea camerelor ? Dar presiunea copiatului care apasa peste cei care invata ? Preiunea camerelor echivaleza cu presiunea oricarui examen cand ai si doi, trei profesori in sala. Analize ? Doriti sa se copieze ?
    • +4 (4 voturi)    
      MAI BINE GOLAN (Luni, 7 mai 2012, 0:26)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      Intotdeauna cand vor sa faca o marsavie dau chestiunea in analiza unui institut ,asociatii,ong, -etc etc-care sa mestesugeasca o justificare.La asta nu s-a priceput pdl.Sa simuleze dialogul (sa mituiasca lideri de opinie mai vocali) in luarea deciziilor asa cum au facut si fac Ei.Ei insa au experienta comunismului luminos democratic pe care il poarta in ADN.
  • +3 (5 voturi)    
    PROPUNERE.... (Luni, 7 mai 2012, 8:31)

    rectorul [anonim]

    de pedepse pentru cine triseaza la examene :
    1 Pentru elevi :
    excluderea automata de la examen
    amenda de 1.000 Lei (astia noi)
    repetarea ultimului an de liceu (obligatoriu)
    dreptul de a candida la BAC numai dupa 2
    ani de munca in folosul comunitatii ( min 10
    pe saptamana)
    daca sant majori , min 6 luni de reeducare la
    Jilava, daca sant minori la scoala de corectie
    2 Pentru profesorii spagari.
    Ecluderea automata din invatamant pntru
    minimum 5 ani, readmiterea numnai dupa
    5 examane riguroase
    Incarcerare de min 1 an cu executare
    Amenda de min 10.000 lei
    confiscarea averii
    Si sa vedeti corectitudine din partea ambelor parti.
    Cum credeti c-au ajuns nemtii la stagiul in care sant ?
    Prin DISCIPLINA ( disciplina fiind impusa )si CORECTITUDINE.
    Proverbul: Frica pazeste pepenii.
    Dar sa revenim in Romania. Aceste propuneri sant utopii , neexistand nimeni sa le puna in aplicare.
    SUCCES LA BAC si nu numai.....